Charakterystyka wirusa.
"Podstępny charakter" wirusa (czyli, że większość osób przechodzi chorobę bezobjawowo - a jest to też w większości najbardziej ruchliwa i pracująca część społeczeństwa). Wysoka transmisyjność. Szpitale skupiskiem wirusa...
Globalna wioska.
Gospodarka jest globalna a co za tym idzie: przepływ ludzi i towarów jest ogromny. Trudno sobie wyobrazić powrót do przeszłości (jakby się głębiej zastanowić to człowiek od zawsze się przemieszczał; no, ale wiadomo, że w nieporównywalnie mniejszym stopniu i populacja była mniejsza).
Psychika człowieka.
Niemal nikt nie lubi być zamknięty, być w izolacji, dlatego duża część osób chorujących łagodnie będzie ukrywać ten fakt (i ci bezobjawowi będą zarażać). Poza tym duża część osób może mieć nieprzyjemne doświadczenia że służbą zdrowia (poza tym panuje duża nieufność do państwa).
***
W Chinach już dawno "skasowali" wirusa.
Niestety sprawdza się moja prognoza (oczywiście nie tylko moja), że wirus z nami zostanie (i nie wierzę, że o tym nie wiedziano). Większość rządów państw prędzej czy później uległo koronahisterii. Opiekuńczy charakter krajów wymusza działanie, energiczne przeciwdziałanie, co w krajach demokratycznych jest jeszcze wzmocnione - opinia publiczna wisi nad rządami jak miecz Damoklesa (perspektywa utraty władzy i rozliczeń).
|