Racjonalista - Strona głównaDo treści
Przez ułamek chwili kuszenie pisowca

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
03-12-2020 19:43hanging_bishop (1112 punktów)Przez ułamek chwili kuszenie pisowca
Ocena 1 na 1
W powietrzu tańczą cyniczne suity
Od ucha do ucha chwaląc swe wdzięki,
Wezmą też ciebie, jeśli chcesz, do świty,
I zaprowadzą do salonów pięknych
Gdzie mięsa sprężyste, desery słodkie,
Obfitość ryb i - nade wszystko - miody,
Gdzie atmosfery są nad wyraz wiotkie,
Gdzie bryluje ten - no wiesz - "co ma chody"

Ogrody hysperyjskie, o dłoń bliskie
Złote jabłka i wspaniałości wszystkie,
Trud nad sklepieniem zostaw Atlasowi,
Nie jest Palladą by się musiał głowić,
Bo widzisz: większość w rzece zapomnienia,
W słodkiej Lete topi smutki, westchnienia...
Idź do Światłości, synu adamowy,
Chyba nie chcesz zakutym być w okowy?

Sześć tysięcy krzyży wzdłuż via Appia
Oduczy od czynu każdego gapia
Co dąży w pocie czoła do Stolicy
Jak wszyscy tego świata cierpiętnicy,
Możesz tylko zagryźć spieczone wargi,
Z których nie popłynie ni słowo skargi,
Zapyta cię ktoś: "Quo vadis, domine?"
Ty tylko zrobisz słodko-kwaśną minę...

Nie lekceważ obrazów co przeszłości
Zaklęły prawdę, bo wiadomo przecie
Że nie w pokorze i dobrotliwości
A w chomącie, stosie, pręgierzu, bacie,
Wykuwał się ludzkości chwalebny los,
Ten kto wymierzał razy, miał pełny trzos,
Tamten jeszcze wybaczył, zmówił pacierz,
Mówiąc: "Nie mam ci tego za złe, bracie"

Płynie melodia tak więc zagłuszając
Dysonanse wprost z odmętów sumienia,
Z gracją Charyty jakby przepraszając
Sięgasz po jabłko wiecznego zgorszenia,
Nie palą cię palce, zwilżasz już usta
Na których lekko jawi się rozpusta
I zrywasz owoc, co wyrósł dla ciebie,
A Ja, Wąż, jestem tak dumny... lecz z Siebie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Leonardoo (1099 punktów)

Kiedy czytałem pamiętniki i opublikowane listy polskich malarzy z Akademii Monachijskiej z lat 60/70-tych XIX w. to uderzyło mnie, jak bardzo oczytani byli ci młodzi ludzie, jak bardzo dobrze orientowali się w bieżących wydarzeniach. A czasy były niespokojne: Sobór Watykański I, wojna prusko-francuska, Komuna Paryska, itd.
I nie chodzi tylko o to, że znali fakty, ale że rozumieli je z tak krótkiej perspektywy w podobny sposób jak my 150 lat później.
Bo co innego znać fakty, nawet brać osobiście udział w wydarzeniach, a co innego rozumieć ich właściwy sens, wagę i zdawać sobie sprawę, kto tym kieruje.
Zdarza się, że ludzie tak się angażują osobiście w bieg wydarzeń, że tracą obiektywny osąd. Młodość, przygoda, czasem towarzyszący temu romans, powodują, że dorabia się legendę do swoich subiektywnych przeżyć. - Tak się stało z Powstaniem Warszawskim, tak z "utrwalaniem władzy ludowej" (no, wyrywało się te paznokcie na Rakowieckiej, ale poza tym byliśmy tacy młodzi i niewinni...) itd.
Wracając do wiersza, nie wystarczy mieć trochę talentu do bawienia się słowem i rytmem. Czasem lepiej powiedzieć coś chropawą prozą, ale z sensem...
04-12-2020 12:19 
 Ocena 1 na 1
hanging_bishop (1112 punktów)
Nie będę pisał chropowatą prozą
Bo życie samo w sobie jest jej dozą
Solidną jak granit, naszych, polskich Tatr,
Chłodną niczym zimowy, północny wiatr
Co z Bałtyku snuje swą szarawą pieśń
Która ulatuje w zieleń nizin gdzieś...
Gdzie talenty zakopane są w ziemi
Nasiąkniętej przez wieki od posoki
My jak głupi słudzy nawet nie śmiemy
Wykopać ich i zdobyć szczyt wysoki,
Czy to kompleksy narosły, brak wiary?
Czyż nie męczą nas upiorne koszmary?
Krew odpływa z Serca rozlewając się
Po mapie świata, gadać każdy może
Pięknym wierszem, prozą lub tylko przaśnie,
Ważne by się nie zatracić w ferworze
Bratobójczej walki, która przybiera
Niczym górski potok w czasie roztopów,
Z talii kart miast pika wybieram kiera
Bom nie ze szlachty a ze zwykłych chłopów.




Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365