Racjonalista - Strona głównaDo treści
Szpaczy balet

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
12-12-2020 15:02Arminius (25555 punktów)Szpaczy balet
Ocena 2 na 2
Szpaki, znane nam doskonale z naszych parków i ogrodów, skupione w stadach liczących tysiące osobników - potrafią wyczyniać przyprawiające o zawrót głowy podniebne akrobacje charakteryzujące się dynamiką, elastycznością, estetyką, last but not least precyzją. Ta szpacza choreografia w opinii wielu ornitologów jest niczym innym jak tylko strategią obrony/przetrwania - mającą na celu wprowadzenie w błąd/skołowanie drapieżców polujących na szpaki.
Zainteresowanych odsyłam do podlinkownaych clipów. Tymczasem finalnie nadmienię tylko, iż w mojej opinii owe szpacze formacje dynamicznie się przemieszczające - są odpowiedzialna za niejeden "cud" oraz "obserwacje ufo".


www.bbc.co(*)nd-hereford-worcester-46711692
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)
>Szpaki skupione w stadach liczących tysiące osobników - potrafią wyczyniać przyprawiające o zawrót głowy podniebne akrobacje charakteryzujące się dynamiką, elastycznością, estetyką, precyzją. Ta szpacza choreografia
Ptaki choć maja małe móżdżki sa mądre (szczególnie krukowate, używają narzędzi, potrafią rozpoznac sie w lusterku, male dzieci nie potrafią). Konopka twierdzi że do organizacji potrzebna hierarchia a tam nie widac papieży, generałów, prezesów, kierownikow. w naturze jest współpraca a nie rywalizacja.

ryby zbierają sie w ławice też celem bezpieczeństwa, wyglądaja jak jeden ogromny organizm, niekiedy kilkanascie kilometrów, tez nie maja hierarchii
12-12-2020 20:08 
 Ocena 1 na 1
Leonardoo (1099 punktów)
>>Szpaki skupione w stadach liczących tysiące osobników - potrafią wyczyniać przyprawiające o zawrót głowy podniebne akrobacje...
>Konopka twierdzi że do organizacji potrzebna hierarchia a tam nie widac papieży, generałów, prezesów, kierownikow. w naturze jest współpraca a nie rywalizacja.
>ryby zbierają sie w ławice też celem bezpieczeństwa, wyglądają jak jeden ogromny organizm, niekiedy kilkanascie kilometrów, tez nie maja hierarchii

Też mnie to zadziwia, że wśród szpaków brakuje wyraźnego przywództwa. A mimo to są perfekcyjnie zorganizowani do tego stopnia, że całe stado potrafi w jednej sekundzie wykonać zwrot o 90 stopni. I nie widać żadnej kolizji, wszyscy znają swoje miejsce w szeregu.

Tylko wśród patoelit panuje przekonanie, że bez nich osobiście, cały świat by przestał istnieć. Myślą, że bez ich porannego pierdnięcia Słońce przestanie świecić, a krowy dawać mleko.
A tymczasem, gdy tej "wybitne" jednostki odejdą z tego świata, stada szpaków dalej będą zadziwiać ludzi. I być może po to istnieją, aby nikt nie czuł się niezastąpiony.
12-12-2020 21:12 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)dziwy nad dziwy

>Też mnie to zadziwia, że wśród szpaków brakuje wyraźnego przywództwa. A mimo to są perfekcyjnie zorganizowani do tego stopnia, że całe stado potrafi w jednej sekundzie wykonać zwrot o 90 stopni. I nie widać żadnej kolizji, wszyscy znają swoje miejsce w szeregu.

Trochę to przypomina realia ze świata mrówek, termitów czy pszczół - gdzie z kolei obowiązuje ścisła hierarchia. Intrygująca jest także sui generis "geometria przestrzenna" jakiej dopuszczają się ptaki. Ciekawym, czy była/jest przedmiotem zainteresowania naukowców?
13-12-2020 08:37 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: dziwy nad dziwy
>>Też mnie to zadziwia, że wśród szpaków brakuje wyraźnego przywództwa. A mimo to są perfekcyjnie zorganizowani do tego stopnia, że całe stado potrafi w jednej sekundzie wykonać zwrot o 90 stopni. I nie widać żadnej kolizji, wszyscy znają swoje miejsce w szeregu.
>Trochę to przypomina realia ze świata mrówek, termitów czy pszczół - gdzie z kolei obowiązuje ścisła hierarchia.
nie mają żadnej hierarchii np rój pszczół to jeden organizm, królowa jest tylko i aż macicą roju (czy można nazwać macicę królową?)
13-12-2020 10:34 
 Ocena 3 na 3
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>>Też mnie to zadziwia, że wśród szpaków brakuje wyraźnego przywództwa. A mimo to są perfekcyjnie zorganizowani do tego stopnia, że całe stado potrafi w jednej sekundzie wykonać zwrot o 90 stopni. I nie widać żadnej kolizji, wszyscy znają swoje miejsce w szeregu.
>>Trochę to przypomina realia ze świata mrówek, termitów czy pszczół - gdzie z kolei obowiązuje ścisła hierarchia.
>nie mają żadnej hierarchii np rój pszczół to jeden organizm, królowa jest tylko i aż macicą roju (czy można nazwać macicę królową?)

>Ławica nie ma stałych liderów. Prowadzenie przejmują osobnicy znajdujący się na czele ławicy po dokonaniu zmiany kierunku. Porządek tworzonej formacji zachowywany jest w oparciu o relacje pomiędzy bezpośrednimi sąsiadami a te tworzone są głównie przez bodźce docierające do układu linii bocznej, wzroku i słuchu.

pl.m.wikipedia.org/wiki/Ławica_ryb

Ławica to jedna z najprostszych organizacji społecznych.

Tam też znajdą się ośrodki inicjujące, tzn, że niektore osobniki będą przejawiały częściej inicjatywę zmiany zachowań od innych.

Tam nie ma podziału funkcji.
Takie zgromadzenie nie jest zdolne do żadnych złożonych wspólnych działań.

Realizują w ten sposób tylko jedno proste zadanie.
To jest najprostsza organizacja, nie mylic z kapitalizmem, w którym podział funkcjonalny osobników jest bardzo głęboki.
klaio (1068 punktów)Odp: Szpaczy balet
Nie tak szybko z tymi pochwałami dla szpaków. Co rok obżerają mi czereśnię w ogrodzie, łobuzy i złodzieje.
13-12-2020 13:29 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)bracia mniejsi?
>Nie tak szybko z tymi pochwałami dla szpaków. Co rok obżerają mi czereśnię w ogrodzie, łobuzy i złodzieje.

Nie traktuje ich pan jak zgłodniałych braci mniejszych, których wypada nakarmić
Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odp: bracia mniejsi?
>>Nie tak szybko z tymi pochwałami dla szpaków. Co rok obżerają mi czereśnię w ogrodzie, łobuzy i złodzieje.
>Nie traktuje ich pan jak zgłodniałych braci mniejszych, których wypada nakarmić

W naturze jak to w naturze.
Albo Ty albo ja.

Dla obu miejsca brak albo jest tylko wtedy gdy istnieje wystarczająco zasobów lub rozwinięta organizacja społeczna.

Jak dowodzi natura braki zasobów można rekompensować wysoką organizacja społeczna, dzięki której nowe zasoby można odkryć albo stworzyć.

Niestety wiele osobników nie ma zdolności rozwijania wyższych struktur społecznych, dla nich istnieją wyraźnie granice rozwoju społecznego.
13-12-2020 19:00 
 Ocena 3 na 3
Berzerac (5671 punktów)Odp: Szpaczy balet
>Nie tak szybko z tymi pochwałami dla szpaków. Co rok obżerają mi czereśnię w ogrodzie, łobuzy i złodzieje.
>
Nie złodzieje i nie szkodniki. Jedzą to co lubią aby przeżyć. W Chinach w latach 50-60-tych na rozkaz "ojca narodu" wybito jako szkodniki wróble. Wkrótce potem ich naród stanął nad krawędzią zagłady. Ponieważ została naruszona równowaga i harmonia natury.

historia.w(*)-zycie-miliony-chinczykow.html

Takie myślenie jak Twoje, jest typowe dla nas ludzi. Wybijmy więc te Twoje szpaki, a także inne gatunki zwierząt, które nam "przeszkadzają" a robactwo którymi żywią się też ptaki nas zeżrą. Ale co tam, najważniejsze są Twoje czereśnie.
14-12-2020 08:12 
 0 na 2
Leonardoo (1099 punktów)
>>Nie tak szybko z tymi pochwałami dla szpaków. Co rok obżerają mi czereśnię w ogrodzie, łobuzy i złodzieje.
>>
>Nie złodzieje i nie szkodniki. Jedzą to co lubią aby przeżyć.

No właśnie, może one nie wiedzą, że ktoś posadził te czereśnie, podlewał, ogrodził, żeby mogły wyrosnąć.
Ptaki myślą chyba, że cały świat należy do nich i że można sobie dziobać (i wydalać), gdzie się spodoba. Zupełnie jak pewna nacja.
14-12-2020 09:00 
 Ocena 1 na 3
Arminius (25555 punktów)milusińskie

>Ptaki myślą chyba, że cały świat należy do nich i że można sobie dziobać (i wydalać), gdzie się >spodoba. Zupełnie jak pewna nacja.

Ale przyzna pan, ze w przeciwieństwie do tej nacji szpaki są po prostu milusińskie, tylko w dzióbek pocałować.?
14-12-2020 09:25 
 Ocena 3 na 3
Berzerac (5671 punktów)Odp: Szpaczy balet

>No właśnie, może one nie wiedzą, że ktoś posadził te czereśnie, podlewał, ogrodził, żeby mogły wyrosnąć.
>Ptaki myślą chyba, że cały świat należy do nich i że można sobie dziobać (i wydalać), gdzie się spodoba. Zupełnie jak pewna nacja.

Oczywiście, że o tym wiedzą i są tego świadome idioto. I robią to specjalnie, aby uprzykrzyć ci życie.
14-12-2020 23:50 
 Ocena 1 na 1
klaio (1068 punktów)
Życzę ci takiej tolerancji niesłusznych poglądów jaką ja mam dla szpaków, które mnie okradają.
15-12-2020 05:08 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Życzę ci takiej tolerancji niesłusznych poglądów jaką ja mam dla szpaków, które mnie okradają.
Szpaki nie kradną, jedzą czereśnie.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
15-12-2020 07:46 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)o tolerancji
>Życzę ci takiej tolerancji niesłusznych poglądów jaką ja mam dla szpaków, które mnie okradają.


A, to pięknie. Tak trzymać.
21-12-2020 23:03 
 Ocena 1 na 1
Berzerac (5671 punktów)Odp: Szpaczy balet
>Życzę ci takiej tolerancji niesłusznych poglądów jaką ja mam dla szpaków, które mnie okradają.
>
Tolerancji? Ja nie jestem tolerancyjny. Nie toleruje przede wszystkim głupoty.
16-12-2020 00:35 
 Ocena 3 na 3
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Ptaki myślą chyba, że cały świat należy do nich i że można sobie dziobać (i wydalać), gdzie się spodoba. Zupełnie jak pewna nacja.

Człowiek myśli chyba, że cały świat należy do ludzi i że można sobie wykarczować las, zryć glebę, zasiać zmodyfikowaną genetycznie kukurydzę, zalać całość pestycydami, nakarmić tym uwięzione świnie, które w życiu nigdy Słońca, nieba i drugiej strony śwniarni, bo boks zbyt wąski, żeby się w nim obrócić, nie widzą i żreć 2kg świniny dziennie, przepuszczając ją w większości przez jelita, żeby ją wydalić.

Kiedyś świat należał do szpaków ale przyszli ludzie i wszystko im ukradli.
16-12-2020 07:57 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Kiedyś świat należał do szpaków ale przyszli ludzie i wszystko im ukradli.
Kiedyś tylko część Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki należała do szpaków, to ludzie dokonali introdukcji na świat.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365