Racjonalista - Strona głównaDo treści
kościół a państwo

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
29-08-2005 10:33Isabelle (126 punktów)kościół a państwo
Kościół od zawsze strasznei ingeruje w sprawy państwa. Ni pozwala się oddzielić od spraw rządowych.W ogóle nie zwraca uwagi na to, że w tym państwie żyją również ludzie INNYCH wiar. Stara sie im narzucić swoje racje. Czy nie jest zastanawiające dlaczego? Wiem ze chce wieć dużą władzę itp. Ale czemu nei zostawi swoich "duszyczek" w spokoju?? GDZIE WOLNA WOLA?? Bóg dał im przykazania i ewangelie - czyżby kościół im nie ufał, ze będą potrafili podjąć decyzję zgodną z przykazaniami?? Np. w sprawie aborcji itp. ?? Tylko musi się wpieprzać i narzucać swoją wolę?? Brak zaufania do wiernych?? ciekawe...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

outsider (2469 punktów)
Jest takie młodzieńcze zadziwienie, że puste gmachy nie upadają od razu: otóż nie upadają, Isabelle. W masie nie lubimy zmian, bo te utrudniają przewidywanie przyszłości.

Obserwuję, jak od początku III RP rośnie w Polsce poparcie dla restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej, jak coraz mniej wydaje sie ona dyskusyjną. Nie śledzę bieżących doniesień - byc może ów trend wzrostowy juz umarł, ale tak było: coraz trudniej byłoby rzecz zmienić w referendum. Wygodnictwo stabilizuje porządki społeczne, jakie by one nie były - a siła oporu tych, co z danym porządkiem związali się zawodowo jest ogromna i ma intensywne osobiste podłoże.

Dobrze że się buntujesz przeciw zastanej rzeczywistości (istotnie jest dośc przykra) - nie spodziewaj sie jednak szybkiej satysfakcji. Społeczeństwo zmienia się powoli - demokracja odwołuje się do postaw społecznych - warunkiem postępu jest życie w dyskomforcie, bo tylko dzieki temu naprawdę chcemy świat zmieniać.

Zmieniamy go - ale juz nie dla siebie samych a dla któregoś kolejnego pokolenia: tyle może Ci powiedzieć stary sceptyk, co tez miał kiedyś młodzieńczą wiarę.

Co mówisz o Bogu? Ślisko tu od krwi ludzkiej
(Nieboska komedia}
Isabelle (126 punktów)
Dzięki za słowa szczerości i wsparcia. Naprawdę - jak to przeczytałam to od razu mi sie ciepło na sercu zrobiło, że ktoś mnie rozumie i nie potępia.

nastapiły ciemności, które tylko nauka mogła rozwiać...
outsider (2469 punktów)
Żadna sprawa, Isabelle - starzy sceptycy zwykle wyrastają z młodych entuzjastów: ot komplikuje sie nam z biegiem lat obraz swiata, co nie znaczy że nie żal tego co było i kim byliśmy. Zresztą formułując przekaz dla Ciebie, na jego marginesie powstał mi nowy watek...


Co mówisz o Bogu? Ślisko tu od krwi ludzkiej
(Nieboska komedia}
Isabelle (126 punktów)
chetnie ten wątek przeczytam. czy będzie dotyczył młodych entuzjastów próbujących zmieniac świat, któzy z biegiem ;at zmeiniają się w sceptyków? to mozęn być ciekawe... ale jestem pewna, że w tobie również jest jeszcze cząstka tej młodzieńczej energii w zmienianiu rzeczywistości

nastapiły ciemności, które tylko nauka mogła rozwiać...
makowski krystek (127 punktów)
Moi drodzy"starzy sceptycy"- niewazna metryka, czynu nam trzeba . Fakt, spoleczenswo, opinia publiczna, a co za tym idzie pewne uregulowania prawne SAME sie nie zmienia( sto lat temu niejaki Marx sformułował tzw. konkretyzm), ale wlasnie po to jednocza sie racjonalisci "w realu"(dotyczy to takze Ciebie Isabell, czekam na wiadomosci jak sie udalo spotkanie w Łodzi aby cos zmienic, moze dopiero dla naszych dzieci/nastepnych pokolen, a moze nawet my sie na to "zalapiemy"? Odwagi, sceptycy!!!
outsider (2469 punktów)
Sorry, zapomnialem odpisać (to chyba tez skutek starzenia się (- jak się nazywa ten Niemiec, który mi wszystko chowa? - Alzheimer, dziadku...). Ten watek to www.racjonalista.pl/forum.php/s,28838



Co mówisz o Bogu? Ślisko tu od krwi ludzkiej
(Nieboska komedia}
Isabelle (126 punktów)
Nie przesadzj z tą starością, jezlei jesteś młody duchem a to najważniejsze!


nastapiły ciemności, które tylko nauka mogła rozwiać...

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365