Zakładam nowy temat, bo nie mogę zrozumieć systemu panującego np. w USA. No bo w Polsce jest tak (przynajmniej teoretycznie), że są sobie rózne partie i jak np. Jan Kowalski nie zgadza się z programem żadnej z nich to może sobie stworzyć własną partię (pomijam to, że musi spełnić kilka wymogów), zabiegać o głosy wyborców, wejść do sejmu, itp. W USA jest jakoś dziwnie, są Demokraci, są Republikanie i koniec, jeżeli żadna opcja mi nie odpowiada, to co mam zrobić? Z tego co wiem nie można sobie stworzyć kolejnej partii, jak to jest z tym systemem dwupartyjnym? Jak to działa? Może mi ktoś podac strony, na których mógłbym poczytać na ten temat? ED: znalzałem troche info na temat systemu dwupartyjnego i moje pytanie teraz jest troche inne, ten system zakłada, że partie gromadzą się w dwóch obozach, ustalają wspólny program i kto będzie w rządzie w wypadku zwycięstwa. Na oko bardzo dobre rozwiązania, ale czy rzeczywiście jest możliwy consensus ? szczególnie w takim państwie jak Polska. |