Racjonalista - Strona głównaDo treści
Xięga...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
20-09-2005 20:32outsider (2469 punktów)Xięga...
Prezes Onet.pl przekazał przywróconemu Polsce abp Dziwiszowi Księge Kondolencyjną - zapis wpisów do stosownej Księgi czynnej w sieci w dniach 2-9 kwietnia. Pamiętam ten czas na Onecie - także czas nieco wcześniejszy, także nieco późniejszy: organmistrz nastroił ów zwykle wielobarwny instrument na jedna nute i jeden ton: można było tłuc w klawisze, co najwyżej odpowiadała cisza.

W ten sposób jednak - ze sporządzeniem owej Xiegi - 35 900-stronicowych tomów, ponad milion wpisów, najczęsciej błahych - staliśmy się zadziwiająco nowocześni. Ludzie stukają w swoje klawiatury ozywieni jedną myślą, głowice dysków dygoczą nad umykającym lustrem ferromagnetyka - potem drukarki laserowe zadrukowują obustronnie parenaście tysięćy kartek, introligatorzy pieczołowicie oprawiają (dla nich to tylko 35 tomów - jest zatem miejsce na pieczołowitosć), prezes wręcza...

I rzecz cała odchodzi w zapomnienie - czy raczej trafia do stosownej i szacownej szafy bibliotecznej - może na tę okolicznośc sporządzonej a może nie. W lesie nie widzi się drzew - w milionie komunikatów zdawkowych nie sposób odnależć tych, co zdawkowymi nie są: człowiek nie poradzi sobie ze znużeniem, komputery nie są do tego zdolne z całą pewnością. Xięga zatem - czy pogański w swej istocie gest zaklinania czasu minionego, rozmieniania chwili w miliony słów?

A mnie - niemłodego juz koniec końców - martwi miast cieszyć, że ktoś może nad moją trumną zapłacze: aby płakali nieliczni, zadbałem jak umiałem. Ot, optyka odchodzącego nie musi być identyczna z optyką tych - którzy pozostają.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

krest
Kościół zrobił z wydarzenia posąg (xięgę). Później kapłani będą się na nią powoływać: tylu płakało, tylu żałowało, popatrz na xiegę. Cóż, trzeba przyznać, że pomysłowi są. A że dla JP2 niewiele to zmienia...nie wydaje się, by robili to dla niego.
Szacunek
Drobner
>... kapłani będą się na nią powoływać: tylu płakało, tylu żałowało, popatrz na xiegę.

Niech sobie odejmą: 36 mln-1,5 mln=34,5 mln.
Biorąc dorosłych za połowę tej liczby, czyli ok. 17 mln, wynik jest raczej opłakany w skutkach.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365