Racjonalista - Strona głównaDo treści
Potęga genu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
13-09-2018 12:40Arminius (25555 punktów)Potęga genu
Ocena 1 na 1
Z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców na grupie sześciu tysięcy par bliźniaków wynika, iż geny są odpowiedzialne w około 70 % za ich osiągnięcia w szkole. 25 % procent przypada na czynniki środowiskowe wspólne dla obydwu bliźniaków ( wychowywanie się w tej samej rodzinie, uczęszczanie do tej samej szkoły), natomiast 5 % przypada na czynniki środowiskowe odmienne w przypadku każdego bliźniaka (inni nauczyciele, inny zestaw znajomych i przyjaciół).
Tak duża dominacja genów w determinowaniu osiągnięć szkolnych skłania naukowców do postawienia tezy, iż w przyszłości poprzez dokonywanie ekspertyzy hemogenetycznej we wczesnym wieku - wyróżnić można będzie te dzieci, które w przyszłości, będą miały predyspozycje do kłopotów w szkole - co umożliwi podjęcie ewentualnych zabiegów korekcyjnych natury środowiskowej.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

"Using twins allows us to estimate the proportion of differences that can be explained by genetic factors. Identical twins share 100% of their genes, while non-identical twins share on average 50% of the genes that differ between people, just like other siblings. If identical twins are more alike on a particular trait than non-identical twins, such as school achievement, we can infer that it is influenced by their genes. We can then estimate the heritability of that trait – or the proportion of differences thatIs scho are down to the differences in children’s DNA sequence.
in educational achievement – when grades in a standardised test remain similar between primary and secondary school. We found that about 70% of the stability in achievement is explained by genetic factors, while 25% is accounted for by the twins’ shared environment, such as growing up in the same family and attending the same school. The remaining 5% was explained by their non-shared environment, such as different friends or different teachers."

www.bbc.co(*)ievement-and-success-in-school
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Kulmin (4007 punktów)
Jak już patrzymy w przyszłość, to ja widzę raczej brak takich problemów, lub ich marginalizacje. Stoimy w u progu biotechnologicznej rewolucji. Projektowanie dzieci może stać się czymś powszechnym. A jeśli nie projektowanie, to przynajmniej zamiana "niekorzystnych, słabych" sekwencji, a czasami pojedynczych liter kodu genetycznego, na syntetyczne, lub pozyskane i skopiowane od innych ludzi, już na etapie zygoty.
Taki sposób poprawy jakości gatunku ludzkiego, może przybrać formę prawnego nakazu, a kto wie, może z czasem będzie wykonywany jako rutynowy zabieg.

Jednak taki stan rzeczy będzie wymagał również "zaprojektowanych czynników środowiskowych", tzn rozwiązań systemowych odnośnie szkoły i edukacji.
I tu się pojawia główny problem - polityka.
Choć jestem optymistycznie nastawiony do rozwoju biotechnologii, to pesymistycznie patrzę na politykę, od której zależeć będzie możliwość używania takich narzędzi do edycji. Boję się, że dopóki w Polsce panuje mentalność, rzekłbym, archaiczna, dopóty nie ma co liczyć na rewolucje tego typu.
okragly (21676 punktów)
>Z badań na grupie sześciu tysięcy par bliźniaków wynika, iż geny są odpowiedzialne w 70 % za osiągnięcia w szkole. 25 % procent przypada na czynniki środowiskowe wspólne dla obydwu bliźniaków, 5 % przypada na czynniki środowiskowe odmienne w przypadku każdego bliźniaka (inni nauczyciele, inny przyjaciół).
Ciekawe, do tej pory słyszałem że jest 50/50 a tu 70/30. Ogromna różnica.
Tak przy okazji napisze że karmienie piersią zwiększa IQ nawet o 10 pkt, przy okazji widać jaki wpływ ma żywienie (w wieku późniejszym również). Nawet noszenie na rękach skutkuje wzrostem IQ. Po prostu żeby mieć inteligentne dzieci trzeba cofnąć się do "dzikusa" 30 000 lat temu.

Ciekawe jaki efekt byłby gdyby wszyscy byli 2 x inteligentniejsi?

.
szarley (54913 punktów)
>Ciekawe jaki efekt byłby gdyby wszyscy byli 2 x inteligentniejsi?

Cytat:
"Každej nemůže bejt chytrej," řekl přesvědčivě Švejk, "ti hloupí musejí dělat výjimku, poněvadž kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej."

Jaroslav Haąek, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365