Trochę na wyrost te epitety "wielka" itp. Nie jesteś na forum amatorów astronomii, którzy zachwycają się dostrzeżeniem na niebie galaktyk w postaci słabiutkich ulotnych duszków, pojaśnień. Pisząc o "wielkiej komecie na niebie" osobom niezwiązanym z tematem pamiętaj, że laik w głowie ma od razu komety tak jasne jak Hale Bopp, czy McNaught, do których Wirtanen wizualnie nie ma nawet podejścia. 3.0 magnitudo w maksimum blasku i bez warkocza (ta kometa raczej nie utworzy wyraźnego warkocza - już teraz byłby widoczny) to za mało aby mówić o tej komecie w tonie co najmniej sensacyjnym. Lepiej używać porównań do stałych obiektów na niebie. I tak, lepiej powiedzieć, że będzie tak jasna jak M31 i M42 na niebie. I już brzmi to jakoś konkretnie, bo każdy ma odniesienie. Dla 99% ludzi widok M31 to nic specjalnego. Nie każdy to docenia.
"Głupi jak Niemiec"
|