Meteoryty potrafią dostarczyć cennych info z okresu formowania się Układu Słonecznego (4.5 mld lat temu). Stąd ciągle cieszą się sporym popytem wśród naukowców. Obszarem który przyciąga ich najbardziej jest Antarktyda. W śniegu ciemne meteoryty widać - kontrastowo - doskonale. Poza tym są miejsca gdzie ich zbiory są szczególnie obfite. Bowiem meteoryty z głębi kontynentu są transportowane przez lodowce w stronę morza - na zasadzie przypominającej gigantyczny taśmociąg. Gdy lodowiec natrafi na wyniesienie czy grzbiet górski, materiał( w tym meteoryty) zawarty w masie śniegowo - lodowej zostaje wypchnięty w górę ku powierzchni, a następnie wyeksponowany - odsłonięty spoza śniegi przez wiatry katabatyczne wiejące z wielką mocą. Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału. "Some two-thirds of the meteorites in the world's collections have been picked up in the Antarctic. It's the contrast of black on white that makes the continent such a productive hunting ground. "As soon as you spot a black rock you know. You dart towards it and your heart picks up a beat," Dr Joy told BBC News. "They look black because they're burnt up as they come down through Earth's atmosphere. They have a very characteristic exterior colour, and they have a kind of cracked surface where that exterior has expanded and contracted during the violent atmospheric entry." www.bbc.com/news/science-environment-47390360 |