>Najczęściej (chyba zawsze) myśli się, że satanista zabija koty, defloruje dziewice itd. w imieniu szatana. Prawda jest jednak zupełni inna satanista nie wierzy w Boga a tym bardziej szatana, piekło i niebo!!!
Myślę że jest to nie tyle wina stereotypów czy ignorancji ale niewłaściwego przyporządkowania nazwy. Problem podobny jak z ateizmem. Zarówno słowo "satanizm" jak i "ateizm" mają tradycyjnie ugruntowane znaczenie, związane zresztą z ich źródłosłowem. Problemy się zaczynają w momencie, kiedy ktoś używa takiej nomenklatury dla określenia innego treściowo "poglądu" po czym po jakimś czasie przypisuje jej znaczenie wybrane przez siebie i domaga się automatycznego używania go w tym właśnie znaczeniu. Trudno logicznie uzasadnić użycie słowa satanizm na określenie poglądu, według którego szatan nie istnieje, gdyż jest to sprzeczne z samą formą tego słowa. Podobnie tradycyjne znaczenie ateizmu oznacza kogoś, kto nie wierzy w istnienie Boga i trudno mieć do kogoś pretensje, że używa tego zwrotu w ten sposób a nie w sposób nadany mu później przez "ateistów naukowych".
|