Racjonalista - Strona głównaDo treści
Synestezja...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
11-09-2005 17:53Synestezja (15 punktów)Synestezja...
Sama mam synestezję, ale bardzo ciekawią mnie inne objawy tegoż fascynującego zjawiska...jest tu może ktoś kto ją ma lub wie coś na jej temat?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

TomaszT (172 punktów)
Masz synestezję bez, hm..., wspomagania? To chyba nieczęste. Ostatnio czytałem ciekawy artykuł na ten temat - jak tylko sobie przypomnę, dam znać.
Synestezja (15 punktów)
>Masz synestezję bez, hm..., wspomagania?

Tak...według części badaczy, każdy z nas rodzi się z synestezją, lecz wraz z rozwojem, zanika...we mnie pozostała.

>To chyba nieczęste.

Tak...niewiele osób ją ma...

>Ostatnio czytałem ciekawy artykuł na ten temat - jak tylko sobie przypomne dam znać.

Byłabym bardzo szczęśliwa.
enfant (64444 punktów)
Ty tylko o jednym.

dryń, dryń
Synestezja (15 punktów)
>Ty tylko o jednym.
>dryń, dryń

ej...weź się nie zbijaj
J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
>Sama mam synestezję, ale bardzo ciekawią mnie inne
>objawy tegoż fascynującego zjawiska...jest tu może ktoś kto
>ją ma
Jeszcze nie mam, ale na jutro załatwię.
Observer
>Sama mam synestezję, ale bardzo ciekawią mnie inne
>objawy tegoż fascynującego zjawiska...jest tu może ktoś kto
>ją ma lub wie coś na jej temat?
>

Troszkę temat mi akurat przybliżył przykładowy rozdział z książki Tomasza Sikory: "Użycie substancji halucynogennych a religia". ISBN 83-85527-78-8

: "...dla niesynestety charakter tego rodzaju doznań jest całkowicie niewyobrażalny, zaś u tych, którzy ich doświadczają, tylko z wielkim trudem poddają się one opisowi" ...
... reasumując: próba opisania tego co odczuwa synestetyk jest jak próba opisania kolorów ślepcowi ...

... może Ty masz jakieś doświadczenia z próbami opisania tego co odczuwasz ???
Synestezja (15 punktów)
>... może Ty masz jakieś doświadczenia z próbami opisania tego co odczuwasz ???

O tak...bardzo ciężko jest mi to opisać słowami, ale to jest...no właśnie... ...cudowne? (to według mnie najpiękniejsze określenie)
Marcin Klapczyński (3149 punktów)
>Sama mam synestezję, ale bardzo ciekawią mnie inne
>objawy tegoż fascynującego zjawiska...jest tu może ktoś kto
>ją ma lub wie coś na jej temat?
>
Nie pamiętam dokładnie, ale jakiś czas temu był chyba artykuł na ten temat w Wiedzy i Życiu.
Zajrzyj również tutaj:
www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,2618
enfant (64444 punktów)
Może po prostu wpisz w wyszukiwarce synestezja?! Rozumiem, że chciałaś znależć tu różnych znajomych, którzy będą dzielić się z tobą własnymi doświadczeniami, ale póki co, nikt nie jest zainteresowany. Radzę przejrzeć poniższy link. www.google(*)tnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl


dryń, dryń
Synesthetic
>Sama mam synestezję, ale bardzo ciekawią mnie inne
>objawy tegoż fascynującego zjawiska...jest tu może ktoś kto
>ją ma lub wie coś na jej temat?

Cześć, ja jestem synestetykiem...[niesamowite, biorąc pod uwage, że dotyka to 1 na 2000 osob, a stosunek kobieta/mężczyzna wynosi 3/1].


Interesuję się tym zjawiskiem od około roku, przeczytałem też trochę materiałów na ten temat [o neuropsychologii i kognitywistyce również]. Powiedzmy, że jestem trochę poinformowany...zastanawiam się ostatnio nad założeniem polskiej jednostki ISA [International Synaesthetic Association]...w końcu przydałoby się zebrać w kupę ludzi o podobnych właściwościach...ciekawe, co mogłoby z tego wyniknąć, biorąc pod uwagę analityczny oraz kreatywny charakter synestezji...jakiś czas temu przeczytałem, że biorąc pod uwagę różne chechy bla bla bla istnieje przypuszczenie, że zjawisko to jest determinowane przez inne wymiary...na koniec proszę o odrobinę wyrozumiałości ponieważ jestem nowym uczestnikiem forum i jeszcze nigdy w żadnym nie uczestniczyłem...z góry dziekuję.
Artur
Synesthetic
Witam ponownie.
Sorry za byki i to, że się powtarzam, ale nie spałem poprzedniej nocy, a ta zapowiada sie na kolejną...
Chciałbym zaproponować wymianę kontaktów, wtedy byłbym w stanie przesłać Ci całkiem ciekawą pracę na temat synestezji [oczywiście po polsku]. Czytając artykuł w tym portaliku (Aury są generowane przez mózg) przypomniał mi się dowcip (a może sam go wymyśliłem?)

Przychodzi biznesmen do wróżki i mówi:
-Dzień dobry, pani wróżko, niedługo robimy z kolegami poważną inwestycję i chciałbym się dowiedzieć, czy to ma jakiś sens...
-Oczywiście, proszę usiąść, wyluzować się i pomyśleć o czymś przyjemnym.
[Wróżka koncentruje się na swojej kuli]
-Widzę ogromną przestrzeń...i zieleń...całą masę zieleni.
-To znaczy, że nasz projekt się uda????
-Tego jeszcze nie wiem, ale wiem na pewno, że wizyta będzie drogo kosztować...

Na koniec chciałem tylko dodać, że interesuję się muzyką drum'n'bass, nagrywam amatorsko w domku od jakichś 5 lat [mam około 700 niedokończonych kawałków] , ale najważniejszą rzeczą sa dla mnie efekty specjalne z rodziny VST [Virtual Studio Technology].

Pozdrawiam
Artur
19-09-2005 16:51 
 Ocena 1 na 1
enfant (64444 punktów)
>Sorry za byki i to, że się powtarzam, ale nie spałem poprzedniej nocy, a ta zapowiada sie na kolejną...

Ty nie przepraszaj, tylko pisz jak człowiek.

>Na koniec chciałem tylko dodać, że interesuję się muzyką drum'n'bass, nagrywam amatorsko w domku od jakichś 5 lat [mam około 700 niedokończonych kawałków]

Każda kompozycja inna. Umcia-umcia, um-um-umcia, wyżej, niżej, wszystkie konfiguracje...

dryń, dryń

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365