 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Sprawy portalu
| Napisano | Autor | Tytuł | | 10-05-2006 18:32 | Wilhelm | Kontrola korespondencji | wiadomosci(*)19404,18,1,0,120,686,item.html"Rzeczpospolita": Jednorazowe koszty, jakie w związku ze zmianami w prawie musiałby ponieść każdy dostawca usług e-mail, przekroczą 200 tys. zł. Każdy, kto prowadzi obsługę kont poczty elektronicznej, będzie musiał kupić kasę pancerną i założyć tajną kancelarię, by w niej przechowywać informacje o wysłanych i otrzymanych e-mailach. Taka może być konsekwencja nowelizacji ustawy - Prawo telekomunikacyjne, przygotowanej przez Ministerstwo Transportu i Budownictwa (jeszcze przed podziałem). Wprowadzenie tej z pozoru drobnej zmiany w prawie spowoduje, że firmy i osoby, które mają serwery pocztowe, będą musiały przechowywać dane o e-mailach przez 24 miesiące. Jeśli rząd i Sejm przystaną na wspieraną przez resorty siłowe koncepcję Ministerstwa Sprawiedliwości, okres ten zostanie wydłużony nawet do pięciu lat - pisze dziennik. Jacek Świderski, prezes spółki o2.pl, która prowadzi 4,1 mln darmowych kont e-mail, ocenia, że jednorazowe koszty, jakie będzie musiał ponieść każdy dostawca poczty elektronicznej, przekroczą 200 tys. zł. Gros z tego pochłonie budowa tajnej kancelarii i wydawane przez ABW certyfikaty dla pracowników. Więksi dostawcy będą musieli dodatkowo kupić urządzenia do przechowywania danych. "W naszym przypadku to około miliona złotych" - mówi "Rzeczpospolitej" prezes spółki o2.pl. Dostawca będzie musiał także całą dobę utrzymać w gotowości pracowników z certyfikatami oraz zbudować specjalne systemy bezpiecznego dostępu do danych.W swietle tego co rozumiem, serwis racjonalista.pl bedzie rowniez zobowiazany do zalozenia tajnej kancelarii i zatrudnienia kilku smutnych panow z ABW. |
| webmaster (moderator) | Nie, my nie prowadzimy obsługi kont, tylko je odsprzedajemy. Zresztą imho małe są szanse aby to weszło w życie. A jeżeli wejdzie, to wszyscy na tym stracą - szczególnie politycy, którzy to poprą, bo nikt, kto używa Internetu, więcej na takich nie zagłosuje.
|
|
 | jeyes (2281 punktów) (zablokowany) | Panie webmaster, nie bądź pan dzieckiem - gdyby jakikolwiek polityk ponosił jakiekolwiek straty w związku z byciem w aktualnie rządzącym "układzie", to czy ktokolwiek chciałby być kiedykolwiek politykiem?
Wszelkie straty wynikające z debilnego wprowadzania w życie kretyńskich pomysłów polityków - idiotów ponosi wyłącznie zbiór "społeczeństwo minus politycy".
|
|
 | | Wilhelm | > Nie, my nie prowadzimy obsługi kont, tylko je odsprzedajemy.> Zresztą imho małe są szanse aby to weszło w życie. A jeżeli wejdzie, to wszyscy na tym stracą - szczególnie politycy, którzy to poprą, bo nikt, kto używa Internetu, więcej na takich nie zagłosuje.Nie ma tutaj to znaczenia (za darmo czy odplatnie), gdyz usdostepniane sa konta dla osob trzecich. Mam nadzieje, ze ten nonsens nie przejdzie, bo inaczej zaczne pisac uzywajac PGP  Der Letzte macht die Sonne aus!
|
|
|  | | webmaster (moderator) | Radzę się zapoznać z dokumentami a nie gazetą: www.mtib.gov.pl/prezentacje/298.htmlJest mowa o 'przedsiębiorcy telekomunikacyjnym', czyli w tym wypadku ISP, którym my nie jesteśmy. Takie prawo i tak byłoby martwe, bo koszt jego implementacji byłby kosmiczny, zresztą brakłoby specjalistów aby to wdrożyć, więc koszty wdrożeń tylko by rosły. > gdyby jakikolwiek polityk ponosił jakiekolwiek straty w związku z byciem w aktualnie rządzącym "układzie", to czy ktokolwiek chciałby być kiedykolwiek politykiem?Nie ma to nic do rzeczy, bo ustawę ktoś musi przegłosować i wiadomo będzie kto. Nic prostszego jak zrobić w sieci listę: na tych ludzi nie głosujemy. Inna sprawa, że mamy głęboko nieuświadomione politycznie społeczeństwo, które albo nie głosuje, albo głosuje impulsywnie i na to wielu polityków liczy. (Swoją drogą, ministerstwo ma mniej odwiedzin niż my-to tylko świadczy, jak ludzie się interesują polityką..)
|
|
| |  | | Wilhelm | > Radzę się zapoznać z dokumentami a nie gazetą:> www.mtib.gov.pl/prezentacje/298.html> Jest mowa o 'przedsiębiorcy telekomunikacyjnym', czyli w tym wypadku ISP, którym my nie jesteśmy. Takie prawo i tak byłoby martwe, bo koszt jego implementacji byłby kosmiczny, zresztą brakłoby specjalistów aby to wdrożyć, więc koszty wdrożeń tylko by rosły.Jesli wydawanie kont i prowadzenie serwera pocztowego zostana zakwalifikowane jako usluga telekomunikacyjna, to robi sie problem. Wtedy kazdy, kto swiadczy takie uslugi osobom trzecim, bedzie miec taki obowiazek. Na razie sprawa jest zamrozona na 36 miesiecy, ale martw sie, w ramach taniego panstwa i "walki z terorryzmem" wszystko da sie zalatwic. Powolalem sie na rzepe, ale dokladniejsze info znalazlem tez na: hacking.pl/6026Ale dzieki za info. Der Letzte macht die Sonne aus!
|
|
| Volrath (3440 punktów) | >W swietle tego co rozumiem, serwis racjonalista.pl bedzie >rowniez zobowiazany do zalozenia tajnej kancelarii i >zatrudnienia kilku smutnych panow z ABW.
Tak rozumując to i ja powinienem mieć kasę pancerną i wynająć smutnych panów. Bo mam wykupione miejsce na serwerze i sam sobie (i nie tylko sobie, jeszcze mojej dziewczynie, mamie i bratu) obsługuję i tworzę konta e-mail. To byłby nonsens. Tak naprawdę kasę musiałaby mieć firma, która udostępnia mi miejsce na serwerze i jego oprogramowanie.
A odnośnie pomysłu - to jest przerażająco głupi. Tak głupi, że mocno bym się zdziwił gdyby ktokolwiek go popierał (nie rozumiem co miałby na celu poza zniszczeniem polskiej działalności na polu udostępniania usług e-mail i przeniesieniem ich za granicę - na czym Polska straci inne kraje zyskają)
|
|
 | | webmaster (moderator) | W przypadku szyfrowania jest jedno ale: sąd lub prokurator mógłby chcieć klucza do odkodowania wiadomości. Jedyne wyjście to zmieniać co jakiś czas klucz a stary usuwać i kasować stare odkodowane maile lub trzymać je na pendrajwie, o którym nikt nie wie  W końcu nie można popełnić błędu Jakubowskiej
|
|
 | jeyes (2281 punktów) (zablokowany) | >A odnośnie pomysłu - to jest przerażająco głupi. Tak głupi, że mocno bym się zdziwił gdyby ktokolwiek go popierał W tym kraju nie ma takiej głupoty, która nie miałaby zwolenników - nie uczono cię historii, nie wiesz nic o teraźniejszej Polsce?
|
|
|  | | Volrath (3440 punktów) | >W tym kraju nie ma takiej głupoty, która nie miałaby zwolenników - nie uczono cię historii, nie wiesz nic o teraźniejszej Polsce?
Uczono historii (nawiasem mówiąc niestety opornie, bo uważałem to [uczenie się historii - dat, wojen itp.] za stratę czasu, którego nikt mi nie odda).
Masz rację, chyba każda głupota ma swoich zwolenników chociażby z racji tego, że ktoś ją wymyślił... Mi chodzi jednak bardziej o dużą prężną grupę zwolenników, która miałaby szanse tak głupi pomysł wprowadzić w życie. Chociaż po niektórych zdarzeniach jakie widzieliśmy (chociażby wybór Romana Zombie-Barbarzyńcy [Czemu zombie? Patrz zdjęcia przy odpowiednim haśle w nonsensopedii]) nie byłbym nawet tego taki pewien.
|
|
| |  | jeyes (2281 punktów) (zablokowany) | |
|
| jarcio (1198 punktów) | Niezłe jaja ... Całkiem niedawno czytałem na portalu BBC o pomyśle niektórzych profesorów z pewnych angielskich uczelni co to chcą wprowadzić program, ułatwiający podobno, nauke najmniej zdolnym uczniom. Owy program ma streszczać tekst najznamienitszych dzieł literackich do dziwacznej zbitki literowo-cyfrowej, łudząco przepominającej założenia "Orwellowskiej" nowomowy, przy której trzeba czytać jak najmnjiej i myśleć jak najrzadziej. Teraz do tego dochodzą poważne już plany wprowadzania kontroli korespondencji. Zakopuje się właność prywatną to i trzeba rzecz jasna zabrać się za prywatną sferę z kolei. To jest z pewnością tendencja wszechkontroli totalistów z Eurokołchozu, którzy najwyrazniej nie mogą pojąć tego, że wszelkie totalitaryzmy prędzej czy pózniej upadają bo zwyczajnie są nienaturalne. Ale mimo wszystko, ze wszystkich sił, oni chcą jednak te "Orwellowską" rzeczywistość wprowadzać. Jeśli ten zbrodniczy pomysł przejdzie to rzecz jasna my bedziemy płacić agentom za to by nas szpiegowali. hmmm a może już szpiegują ?
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|