Racjonalista - Strona głównaDo treści
Cechy, aktywność

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
17-09-2017 21:03Kronikarz (4 punktów)Cechy, aktywność
Witam

Otóż mam pewien trapiące mnie zagadnienie.
Załóżmy, że mamy zdanie: Mały, niebieski ptak leci na wschód.
W tym zdaniu bytem bądź przedmiotem możemy nazwać ptaka. Cechą, właściwością jest to że jest mały i niebieski. Czym natomiast jest leci i na wschód? Aktywność, bądź czynności wykonywana przez przedmiot lub byt również jest jego cechą? Czy może jest odrębną kategorią? Jak również część zdania na wschód. Do jakiej kategorii można to zakwalifikować? Może być to np. również przedmiotem?

Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

ZaKotem (8733 punktów)

Myślę, że gdyby ustanowić powszechną i jawną księgę kapitału i zabronić egzekucji, to sprzeczność między podmiotem a orzeczeniem przeszłaby w syntezę.
Irracja (4721 punktów)
>Otóż mam pewien trapiące mnie zagadnienie.
>Załóżmy, że mamy zdanie: Mały, niebieski ptak leci na wschód.

... gdyby użyto zwrotu "lata na wschód" to określenie "lata" może być cechą. W zależności od kontekstu zwrot "na wschód" również można by uznać za cechę. Jednak w pana przykładzie określenie "leci" jest czynnością, natomiast określenie "na wschód" dotyczy tylko czynności, a nie samego ptaka...
... proponuję tego typu pytania kierować do szkolnych nauczycieli. Nie jest rzeczą naganną pominąć jakiś materiał z powodu. np. choroby. Gdyby jednak system szkolny i jego program nauczania nie obejmował takowej wiedzy, to proponuję napisać skargę do Ministerstwa Edukacji, że szkoła nie gwarantuje należytego wykształcenia. Może uwzględnią ten problem w programie nauczania. Pani minister A. Zalewska będzie miała okazję udowodnić, że zmiany w szkolnictwie rzeczywiście mają na celu "dobro ucznia"...

... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
Kronikarz (4 punktów)
Oczywiście chodzi mi tu o ontologię i umieszczenie w którejś kategorii bytu lub przedmiotu orzeczenia. Nie mogę nigdzie znaleźć do czego należy czynność, którą wykonuje byt. Czy jest ona cechą w sensie umiejętności do wykonania czegoś np. ptak ma zdolność latania, bądź czymś innym. Skoro byt to coś co ma jakieś cechy lub właściwości to czym jest aktywność którą wykonuje.
Irracja (4721 punktów)
>Oczywiście chodzi mi tu o ontologię i umieszczenie w którejś kategorii bytu lub przedmiotu orzeczenia. Nie mogę nigdzie znaleźć do czego należy czynność, którą wykonuje byt. Czy jest ona cechą w sensie umiejętności do wykonania czegoś np. ptak ma zdolność latania, bądź czymś innym. Skoro byt to coś co ma jakieś cechy lub właściwości to czym jest aktywność którą wykonuje.

... w zależności od kontekstu, zwrot "ptak lata" można uznać za określenie cechy/właściwości stałej bytu jakim jest "ptak". Natomiast określenie "ptak leci" zawsze dotyczy chwilowego stanu. Nawet nie zawsze aktywności, bo martwy ptak też może lecieć/spadać w dół. Np. "człowiek nie lata", bo to nie jest jego stała cecha/właściwość. Ale "człowiek leci" bo np. przemieszcza się samolotem, lub spada w przepaść... czy to tak trudno zrozumieć?...

... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
>Oczywiście chodzi mi tu o ontologię i umieszczenie w którejś kategorii bytu lub przedmiotu orzeczenia.

Podmiot i orzeczenie istnieją tylko epistemologicznie, bowiem w ontologii wszystko jest całością, a więc przedmiot nie może być oddzielny od orzeczenia, a poza tym kwestią sporną jest wydzielenie podmiotu i przypisanie przyczyn i skutków do konkretnego wycinka, podczas gdy wszystko tworzy spójną całość.

>Nie mogę nigdzie znaleźć do czego należy czynność, którą wykonuje byt.

Czynność to zmienność bytu w czasie.

>Czy jest ona cechą w sensie umiejętności do wykonania czegoś np. ptak ma zdolność latania, bądź czymś innym. Skoro byt to coś co ma jakieś cechy lub właściwości to czym jest aktywność którą wykonuje.

Byt nie ma właściwości. Byt jest właściwościami.
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Podmiot i orzeczenie to części języka.

W rzeczywistości jednak każdy podmiot jest swoim orzeczeniem, bowiem nie istnieje ani podmiot ani orzeczenie, tylko proces zmienny w czasie.

Świat to taki proces i zawiera on swoje elementy. Człowiek to taki element. Jest on zmienny w czasie, za co odpowiadają mechanizmy świata.
salek (4701 punktów)
> Czym natomiast jest leci i na wschód?

Ech, nie chciało się się nosić teczki.. a wystarczyło się nauczyć czym w języku polskim jest orzeczenie w zdaniu.
WaxGunner (14 punktów)
>> Czym natomiast jest leci i na wschód?
>Ech, nie chciało się się nosić teczki.. a wystarczyło się nauczyć czym w języku polskim jest orzeczenie w zdaniu.

W zdaniu oczywiście czynności, którą wykonuje podmiot jest orzeczeniem i to raczej otwierający wie. Jemu raczej chodziło o to czym czynność jest w stosunku do bytu w sensie ontologicznym, nie składniowym. Do jakiej kategorii należy. Czy jest częścią bytu tak jak cecha, w tym przypadku np. mały czy czymś innym.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365