 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-10-2010 17:46 | Marian (5438 punktów) | Wrocław, wiec, wrażenia
5 na 5 | Wróciłem przed chwilą ze spotkania w sprawie in vitro we Wrocławiu. Zanim zapomnę (bo pamięć mam kiepską), chciałem się podzielić swoimi wrażeniami. Uprzedzam z góry, że będzie trochę krytyki, mam nadzieję konstruktywnej. Byłem tam w zasadzie jako obserwator. Sympatyk, co prawda, ze względu na mój sprzeciw atakowaniu polskiej demokracji przy pomocy prób szantażu i zastraszania polityków, choć te kwestie nie były zbytnio poruszane w ten sposób (a przynajmniej ja nie słyszałem). Jako osoba aspołeczna robiłem tylko za tłum i obserwowałem. Była też grupa „kontrmanifestantów”; z mojej perspektywy wiec odbywał się po lewej stronie ulicy, „kontrmanifestanci” byli po prawej (tak się będę odnosił do tych stron); pomiędzy grupami było kilku policjantów, oczywiście. Pierwsza obiekcja: megafon był zbyt cichy. Nawet gdy stałem zaledwie kilka metrów od osoby, która się nim opiekowała, ledwo słyszałem, co mówi. Chyba został nieco podgłośniony, ale dopiero pod koniec. Nie było zbyt wiele osób. Przez pewien czas stałem blisko operatora TVN24 (o ile pamiętam), stojącego obok kamery na statywie, wyłączonej. Ktoś zażartował do niego „Nie ma co pokazywać?”, na co operator przytaknął. Po drugiej stronie była jeszcze mniejsza grupka. Gdzieś z tłumu usłyszałem, że to „narodowcy”. Szczególnie wyróżniali się dwaj panowie, trzymający wspólnie szalik „Bóg, Honor, Ojczyzna” (najwyraźniej nie rozumieli, o co właściwie chodzi), oraz człowiek z transparentem treści „Sz. P. J. Palikot! Polsce potrzeba silnej gospodarki i dobrego prawa, a nie Pańskich awantur przeciwko Kościołowi!” i dwiema chorągiewkami wetkniętymi w kieszenie koszuli, Polski i Watykanu (pewnie podwójne obywatelstwo, czy coś). Ostatni transparent chciałbym skomentować; o ile po części się z nim zgadzam, to nie można dopuścić, żebyśmy zapatrzeni w sprawy gospodarcze i prawne pozwolili, aby odebrano nam demokrację i stworzono państwo kościelne. To właśnie powinno być, uważam, przesłaniem wiecu. Podobno podczas wiecu odśpiewano Międzynarodówkę; przyznam szczerze, że słyszałem tylko, jak ktoś śpiewał, nie słyszałem co, ale mam powody, by przypuszczać, że rzeczywiście tak było. Według mnie, to była najgłupsza rzecz, jaką można było zrobić. Pieśń ta wyraźnie kojarzy się ludziom z komunizmem, czy tego ktoś chce, czy nie. Od lat panuje negatywny stereotyp, że jak ktoś jest antyklerykałem bądź nie jest chrześcijaninem, to musi być komunistą; świetna robota w podaniu na talerzu prawej stronie jeszcze jednego powodu, by tak uważać (plus, jestem pewien, że media tego nie pominą). Na sam koniec, bardzo pozytywnym akcentem było wspólne (przez obie strony) odśpiewanie hymnu państwowego. Z inicjatywą wyszła strona prawa. Ktoś megafonem oznajmił, że „skoro odśpiewano Międzynarodówkę, to my zaśpiewamy hymn”; nie spodziewał się chyba, że lewa strona się dołączy. (Może właśnie aby to sprowokować, warto było jednak tą Międzynarodówkę zaśpiewać? Nie, na pewno nie.) Trzeba przyznać, że prawa strona zachowywała się bardzo kulturalnie i spokojnie. Nie przerywali, nie krzyczeli, tylko stali i słuchali. Zabrali głos dopiero po zakończeniu wiecu. Moja ogólna ocena jest dość neutralna. To było trochę słabe, płytkie i miałkie, ale musiało się wydarzyć i dobrze, że się wydarzyło. Nie można było przejść obojętnie obok ostatnich wydarzeń.
Pozdrawiam. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Gazeta donosi, że było ok. 60 osób, czyli nie tak źle. Ja osobiście zrezygnowałem z udziału, choć planowałem przygotowanie jakiegoś stosownego transparentu, po tym, jak koordynator tej manifestacji, Tymon Kubacki, oznajmił wrocławskiej Gazecie Wyborczej: Cytat:- Nie dopuszczę do antykościelnych haseł i antyklerykalnych transparentów. Chcemy dialogu i porozumienia. Hasła antyklerykalne (czyli dotyczące postulatu deklerykalizacji państwa) są jednym z podstaw programu wyjściowego Palikota, a tutaj lokalny przedstawiciel Ruchu obwieszcza, że nie zgadza się na hasła antyklerykalne, więc będzie szedł chyba tylko poprosić biskupów o zmianę zdania. Generalnie uznałem więc, że facet albo nie rozumie czym jest klerykalizm/antyklerykalizm, albo urządza spór parafian z księdzem dobrodziejem. Antyklerykalizm na sztandarach naturalnie może (i powinien) być nieobraźliwy i ja chciałbym ekspresji takiego antyklerykalizmu na manifestacjach. Mam nadzieję, że w innych miastach koordynatorzy nie tępili antyklerykalizmu
|
|
 | | Marian (5438 punktów) | Bardzo osobliwa moralność: tak dla Międzynarodówki, ale nie dla antyklerykalizmu? Dziwne. Pozdrawiam.
Jeśli nie zaznaczono inaczej, moją twórczość należy traktować jako CC-BY-SA 3.0
|
|
 | 2 na 2 | Andro (1185 punktów) | > Cytat:- Nie dopuszczę do antykościelnych haseł i antyklerykalnych transparentów. Chcemy dialogu i porozumienia. Przykro mówić ale pan od megafoniku mówił coś o tym, że "my wierni" czy coś w tym stylu nie zgadzamy się z brakiem poparcia biskupów dla in vitro. W swej poprawności politycznej trochę się pan od megafoniku zagalopował. Wyglądało jak zbiórka wiernych pod kościółkiem parafialnym, chcących odwołania proboszcza.
Bądź zimny albo gorący letniego wypluję z ust moich
|
|
1 na 1 | Andro (1185 punktów) | > Pierwsza obiekcja: megafon był zbyt cichy. Nawet gdy stałem zaledwie kilka metrów od osoby, >która się nim opiekowała, ledwo słyszałem, co mówi. Chyba został nieco podgłośniony, ale dopiero pod >koniec. Zgadza się, zupełnie pod względem nagłośnienia, akcja nieprzygotowana. Powiem więcej - przez chwilę zastanawiałem się czy "lektorowi" nie zabrać megafoniku i nie mówić zamiast niego. Gość miał duże problemy z odczytaniem postulatów, o prezentacji tych postulatów nie wspomnę. > Podobno podczas wiecu odśpiewano Międzynarodówkę; Niestety do megofoniku dopuszczono kogoś kto odśpiewał międzynarodówkę. Co potwierdza tylko moje spostrzeżenie o braku odpowiedniego przygotowania ze strony organizatorów. Szczególnie źle wypadł facet trzymający megafonik. Pan od megafoniku nie powinien pozwolić na odśpiewanie postronnej osobie międzynarodówki. >(Może właśnie aby to sprowokować, warto było jednak tą Międzynarodówkę zaśpiewać? Nie, na pewno >nie.) Hmy. Myślę, że zamiast międzynarodówki powinien zostać odśpiewany hymn. Niestety stało się inaczej. > Trzeba przyznać, że prawa strona zachowywała się bardzo kulturalnie i spokojnie. Nie przerywali, >nie krzyczeli, tylko stali i słuchali. Zabrali głos dopiero po zakończeniu wiecu. Prawda. > Moja ogólna ocena jest dość neutralna. To było trochę słabe, płytkie i miałkie, ale musiało się >wydarzyć i dobrze, że się wydarzyło. Nie można było przejść obojętnie obok ostatnich wydarzeń. Szkoda. Miałem nadzieję, że wiec będzie lepiej przygotowany. Myślałem, że jak nawet wiecujący nie dopiszą to prowadzący będzie charyzmatycznym mówcą. Wyszło niestety miernie.
Bądź zimny albo gorący letniego wypluję z ust moich
|
|
4 na 4 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odezwa przedmanifestacyjna ze strony Ruchu Poparcia jest ładna: Cytat:Państwo musi być świeckie! Nie uczcie nas rodzicielstwa, bo nic o tym nie wiecie. Nie walczcie z wolnością. Wracajcie do kościołów. Zrezygnujcie z pieniędzy za naukę religii. Służcie ludziom. Bądźcie skromni. Nie pouczajcie , ale dawajcie świadectwo. Naszym "pismem świętym" jest nasza konstytucja. To w niej znajdujemy prawa i obowiązki. Nie walczcie z nią. Nie krzyżujcie polskiej konstytucji! Kochajcie ojczyznę, a nie Rzym. Szanujcie nasze państwo. Szanujcie nasza godność. Naprawę moralności zacznijcie od siebie. Zamiast wyczytywać nazwiska posłów , którzy głosowali za In vitro - wyczytajcie nazwiska księży pedofilów. Odrzucie zło w Was. Nauczajcie za darmo. Oddajcie niesłusznie zabrane ziemie. Nie bierzcie udziału w uroczystościach państwowych. Bądźcie skromni prości. Służcie ludziom , a nie sobie. Zyskacie nasz szacunek gdy i nas uszanujecie. Nie walczymy z kościołem! walczymy z patologia kościoła. Z patologią w kościele. Walczymy z Waszymi słabościami; alkoholizmem, nieślubnymi dziećmi,korupcja i pedofilią. Pozwólcie sobie pomóc. Polska jest wspólna, a nie tylko wasza!
|
|
3 na 3 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Podczas kiedy we Wrocławiu koordynator troszczył się o wyeliminowanie antyklerykalizmu, w Warszawie Palikot nie tylko wznosił ostre antyklerykalne hasła: Cytat:- Niech żyje polska konstytucja! Niech żyje wolność! Niech żyje wolna Polska, wolna również od Kościoła katolickiego! ale i przybił na znak protestu przeciwko niszczeniu państwa świeckiego Konstytucję RP do krzyża: wiadomosci(*)ot_protestuje_przed_Kuria.html
|
|
 | | Andro (1185 punktów) | >Podczas kiedy we Wrocławiu koordynator troszczył się o wyeliminowanie antyklerykalizmu, w Warszawie Palikot nie tylko wznosił ostre antyklerykalne hasła: Ze skrajności w skrajność. Muszą się chłopaki zdecydować, bo inaczej narażą się na śmieszność.
Bądź zimny albo gorący letniego wypluję z ust moich
|
|
|  | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | >Ze skrajności w skrajność. Muszą się chłopaki zdecydować, bo inaczej narażą się na śmieszność.
Nie ma się na co decydować. Ruch Poparcia powstał wokół antyklerykalnego Palikota.
|
|
| |  | 4 na 4 | Medieval (3004 punktów) |
>Nie ma się na co decydować. Ruch Poparcia powstał wokół antyklerykalnego Palikota.
Mariusz, moim zdaniem ciężko będzie singlowi to dalej pociągnąć. Czas chyba na taktyczny sojusz z SLD. Dzisiaj politycy SLD wyrażali się o tej akcji krytycznie bo Palikot stanowi dla nich konkurencję. To było niepotrzebne.
Poza tym, moim zdaniem termin i godzina akcji także były niefortunne. Dlaczego termin ? Bo dzisiaj wszystkie serwisy informacyjne pokazywały biskupów i polityków (właściwie wszystko jedno) na pogrzebie, w zadumie opowiadających o pojednaniu. To takie kojące. A zaraz potem Palikot krzyczał przez "szczekaczkę". To sprawiło wrażenie, że rzeczywiście Palikot jest tym wichrzycielem, burzycielem świętego -nomen omen- spokoju. Wizerunkowo to nie był dobry pomysł.
|
|
 | | Kuba K. (3909 punktów) | > (..) w Warszawie Palikot nie tylko wznosił ostre antyklerykalne hasła (...) ale i przybił na znak protestu przeciwko niszczeniu państwa świeckiego Konstytucję RP do krzyża:Toż to się Palikot niczym niejaki Luter zachował (choć obiekt przybijany i miejsce przybijania ciut inne)
|
|
1 na 1 | Gołębiewski (850 punktów) | Wrażenia z Warszawy:
Słabe nagłośnienie, dużo transparentów, ktoś z organizatorów rozdawał nawet gotowe A4 z hasłami antyklerykalnymi, osób 100-200 (zależy czy liczyć policję, dziennikarzy i kontr manifestujących), nie licząc przybicia konstytucji do krzyża to raczej mało medialne wydarzenie.
|
|
 | 1 na 1 | Wojtek B. (509 punktów) | 150 uczestników wg policji + dużo mediów i policjantów. Janusz Palikot był, ale tylko na chwilę i od razu uciekł. Przybicie konstytucji do krzyża - bardzo fajny happening. Później wspólnie ustawialiśmy pod krzyżem znicze (które przywieźli organizatorzy).
Po odjeździe Palikota, ciągle coś się działo, choć oczywiście ludzie powoli się ulatniali. Dwie bardzo fajne rzeczy: Skandowanie "Konstytucja, a nie Biblia" - świetny okrzyk. Odśpiewanie "Wszystkie dzieci nasze są" oraz "Domowe przedszkole" ("... wszystkie dzieci kocha i chce, byśmy także kochali je trochę").
|
|
1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Dostałem przez fb komentarz do wątku od współorganizatora, Piotra Porożyńskiego: Cytat:moim zdaniem. 1. Organizator nie chciał dopuścić do antyklerykalnych haseł i dbał o stonowany wydźwięk manify bo dostał mailowo pogróżki i mógł się trochę przestraszyć. 2. nie było międzynarodówki do megafonu, ktoś z tłumu to zaśpiewał, jedna starsza osoba, stałem obok i jestem pewny. 3. o całej akcji dowiedzieliśmy się 2-3 dni temu, bardzo mało czasu aby to porządnie zaplanować, zebrać ludzi itp. 4. Ruch Poparcia nie ma jeszcze żadnych struktur, liderów lokalnych, itp. jest w fazie organizacji. Jeśli ktoś od was mógłby lepiej poprowadzić taki wiec to zapraszamy z otwartymi rękoma 
|
|
3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) | 4 listopada - podobny wiec w Lublinie. Nie omieszkam być.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
 | 2 na 2 | setarkos (10757 punktów) | >4 listopada - podobny wiec w Lublinie. Może podobnym wiecom warto by nadać nieco kolorytu w te szarzejące jesienne dni.. Gdyby na przykład uczestnicy wystąpili w purpurowych czapkach pod hasłami: "Wszyscy jesteśmy biskupami", "Nie lękajcie się nas", .. Jak się zapatrujecie na takie humorystyczne dodatki?
|
|
|  | | sirBuk_PanBuk (6257 punktów) | > Jak się zapatrujecie na takie humorystyczne dodatki?> a proszę bardzo:
|
|
| |  | | AdamGr (3037 punktów) | To ty jesteś wyznania "handlowego" ?  " A panbuk ? Co na to panbuk ?
|
|
| | |  | | sirBuk_PanBuk (6257 punktów) | > To ty jesteś wyznania "handlowego" ?  > " A panbuk ? Co na to panbuk ?ha! ten gadżet otwiera niejedne drzwi! Co mnie kiedyś bardzo zdziwiło a teraz bawi  Choć Allach kiwa kałaszem...
|
|
| | | | |  | | sirBuk_PanBuk (6257 punktów) | > W zasadzie to tam z boku widać sprzączkę...w takim razie czy nie jest to jednoczęściowe bardzo duże damskie "Dy" ?  > Fetyszyzm ?  oczywiście! - obskakuje "dwa wyznania" plus "damskie d", wersja niestety amazonka...
|
|
| AdamGr (3037 punktów) | Ciekawe że nikt nie wpadł na to aby równocześnie zorganizować manifestacje w Rzymie pod pałacem biskupa Rzymu...to by dopiero przyniosło rozgłos.  Tam jest źródło i stamtąd idą rozkazy. Albo pod pałacem prezydenckim...albo pod Sejmem... Przaśne te manifestacje, biskupi straaaasznie się przejmą i na pewno coś z tego wyniknie
|
|
 | 2 na 2 | Gosia (9452 punktów) | > Ciekawe że nikt nie wpadł na to aby równocześnie zorganizować manifestacje w Rzymie pod pałacem biskupa Rzymu...to by dopiero przyniosło rozgłos.  Tamtejsze prawo zakazuje demonstracji pod pałacem biskupa Rzymu. Przekonały się o tym ofiary zwyrodnialców w sutannach w ostatnią niedzielę .
|
|
|  | | AdamGr (3037 punktów) | Ale się dzieje , to ważne
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|