Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sypią się pióra - czyli III tom Zakazanej psychologii

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
05-07-2019 08:35Arminius (25555 punktów)Sypią się pióra - czyli III tom Zakazanej psychologii
Ocena 2 na 2
Zawołanych racjonalistów, twardych materialistów, wytrwałych tępicieli zabobonu, w tym zabobonu naukowego, zaprzysięgłych sceptyków hołdujących zasadzie "dubito ergo sum" - - informuję, iż ukazał się III tom "Zakazanej psychologii" Tomasza Witkowskiego.
Autor- naukowiec - ma status polskiego Alana Sokala - i tak jak on celuje w demaskowaniu pseudonaukowego zabobonu oraz prowokowaniu stetryczałej Akademii metodą akcji bezpośrednich - polegającą na publikowaniu w szacownych periodykach naukowych - tekstów będących stekiem bzdur.

Życzę lektury otwierającej oczy.

"Intrygująca opowieść o tych poszukiwaniach utrzymuje w napięciu od pierwszych stron książki aż po ostatnie akapity. Autor z wielką swadą i pewnością prowadzi czytelnika przez najtrudniejsze obszary psychologii. Towarzyszenie mu w poszukiwaniach jest niczym udział w fascynującej wyprawie. Jej celem jest odkrycie źródeł rzeki, która zalewa bezwartościowymi wynikami badań i pseudonauką ogromne tereny współczesnej psychologii. Efekt tych poszukiwań jest zatrważający – większość śladów prowadzi do świątyni nauki, a Witkowski nie idzie na żadne kompromisy w odkrywaniu prawdy.
Lektura dla odważnych czytelników, którzy są gotowi na konfrontację swoich wyobrażeń o nauce z twardą rzeczywistością. Non-fiction z najwyższej półki.
Zakazana psychologia to trylogia, w której każdy tom stanowi odrębną całość, a to oznacza, że czytelnik, biorąc do ręki dowolną część, zawsze jest na początku podróży.
Opinie o książce:
„Odwaga jest dzisiaj chyba w odwrocie. Także odwaga pisania, mówienia ale także odwaga konfrontowania się z argumentami innych. Czy bez takiej odwagi można prowadzić badania naukowe? Czy bez takiej odwagi możliwy jest rozwój?
Książka, którą trzymasz w dłoni jest odważna, bo odważny jest jej Autor. Dlatego ją polecam. Przeczytaj, o ile jesteś odważny”. – dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, autor bloga „Nauka. To lubię”
„Tomasz Witkowski od lat bierze pod lupę psychologię, przyglądając się jej dokonaniom z dużą dawką zdrowego sceptycyzmu. Potrafi przystępnie opisać zarówno błędy popełniane przez badaczy, jak i zawiłości naukowej statystyki czy działanie najnowszych technologii. Warto przeczytać i (krytycznie) przemyśleć!” – Jan Stradowski, dziennikarz magazynu „Focus” i radia TOK FM
„Witkowski napisał nową książkę, która spowoduje, że posypie się wiele piór”. – dr Harriet A. Hall, Science Based Medicine
„To bardzo ważna i cenna książka, zarówno dla naukowca społecznego, który ceni sobie rygorystyczne badania naukowe, jak i dla laika zainteresowanego stanem współczesnej psychologii. Jej wartość po części wynika z tego, że Tomasz Witkowski zwięźle podsumował wiele problemów, nękających współczesne badania psychologiczne i zastosowania psychologii, a po części z tego, że zrobił to w tak zaangażowany sposób. Mając do czynienia z materiałem, który z natury może być suchą i nudną lekturą, tchnął w niego ducha swoimi krytycznymi komentarzami, przetykając je zabawnymi i pouczającymi anegdotami.
Gorąco polecam”. – prof. James Alcock, Uniwersytet York"

bonito.pl/(*)K-YDa2Y7nOZDZXtCt4QromTVp9kOBU
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Nie lubię samozwańczych recenzentów i plagiatorów w typie Arminiusa.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
05-07-2019 09:20 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)nic mojego
>    Nie lubię samozwańczych recenzentów i plagiatorów w typie Arminiusa.

Recenzja nie jest moja - tylko podlinkowana. Moje jest tylko zwrócenia uwagi na fakt publikacji książki Witkowskiego

Plagiatorów??? Na czym polega mój plagiat???
05-07-2019 09:46 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: nic mojego

   Wszystko podlinkowane, skopiowane, żadnej oryginalnej myśli. Szujko, od razu wiadomo, że nie czytałeś.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
05-07-2019 10:29 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)jadowicie?
>    Wszystko podlinkowane, skopiowane, żadnej oryginalnej myśli. Szujko, od razu wiadomo, że nie czytałeś.


Oczywiście, że nie. Nie zdążyłem. Czytałem spore fragmenty pierwszych dwóch tomów. Więc bez wyrzutów sumienia - polecam trzeci.

>Szujko?

Skąd ten jad?
05-07-2019 16:31 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: jadowicie?

>Oczywiście, że nie. Nie zdążyłem. Czytałem spore fragmenty pierwszych dwóch tomów. Więc bez wyrzutów sumienia - polecam trzeci.

   Czyli z dwóch pierwszych części widziałeś okładkę, a okładki trzeciej części jeszcze nie.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Wera (1540 punktów)Odp: Sypią się pióra - czyli III tom Zakazanej psychologii
Niech pan napisze w skrócie, co było ciekawego w I i II tomie, bo recenzje typu "super książka, polecam" nic mi nie mówią.
06-07-2019 06:49 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   To może być trudne na podstawie samej okładki, o ile się ją w ogóle widziało.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
07-07-2019 10:35 
 Ocena 5 na 5
leda16 (119 punktów)
>Niech pan napisze w skrócie, co było ciekawego w I i II tomie, bo recenzje typu "super książka, polecam" nic mi nie mówią.

Może ja napiszę? Skrótowo oczywiście: Są to książki o psychologii, która krzywdzi ludzi, zamiast ich rozumieć, wspierać i służyć pomocą. Krzywdzi poprzez stwarzanie fałszywych teorii, błędnych przekonań i płytkich uogólnień.W wyniku takich działań psychologia jest odpowiedzialna za powstanie np. eugeniki - wcielanego w życie poglądu, że genetycznie gorsi ludzie są zagrożeniem dla społecznego, ekonomicznego i moralnego rozwoju kraju. Opracowane celem takiej segregacji testy inteligencji stały się w latach 1907 - 1972 podstawą przymusowej, podstępnej sterylizacji setek tysięcy ludzi. Osoby poddane tym zabiegom rzadko zdawały sobie sprawę z tego, co im zrobiono. Ogromna liczba cudzoziemców została z USA deportowana z powodu uzyskania niskich wyników w testach inteligencji. Stworzona przez psychologię naukową teoria dziedziczności ilorazu inteligencji przyczyniła się do trwałej dyskryminacji uboższych grup społecznych. Do ukrywanych przez środowisko psychologii akademickiej nikczemności należy też fałszowanie danych badawczych, wybiórczość raportów "naukowych", nieetyczne traktowanie badanych (Zimbardo), konflikt interesów, itp. W książkach szeroko analizowane są fałszerstwa Z.Freuda i innych luminarzy psychologii. Psychologia to nie tylko nauka ale też praktyka diagnostyczna i psychoterapeutyczna. W aspekcie diagnostycznym słynna jest historia polskiego ojca, któremu sąd odebrał władzę rodzicielską bo...w teście Kocha ( projekcyjny Test Drzewa)nie narysował jabłek na drzewie. W wyrokowaniu sąd oparł się na opinii biegłych psychologów. T.Witkowski opisuje też zagrożenia związane ze stosowaniem w opiniowaniu psychologicznym dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości tzw.testów projekcyjnych - metod skrajnie subiektywnych, nietrafnych, nierzetelnych, pozbawionych standaryzacji i normalizacji. Zresztą jakiś czas temu nawet tutaj była prowadzona batalia o zaprzestanie badania testem Rorschacha z tych właśnie powodów. Autor opisuje też niski stopień skuteczności psychoterapii czym łamie psychobiznesowy stereotyp marketingowy nastawiony na zysk kosztem pacjentów oraz szkody psychiczne jakie może ona wyrządzić pacjentom, jak również brak uregulowań prawnych w tym zakresie. Jeden z rozdziałów I t. jest poświęcony sprawie szczególnie dzisiaj aktualnej - wszczepionym przez psychoterapeutom a rzekomo wypartym fałszywym wspomnieniom dotyczącym molestowania seksualnego dzieci przez ojców. Praktyki te doprowadziły w USA do licznych procesów sądowych wnoszonych przez dorosłe dzieci przeciwko niewinnym rodzicom. Z pomocą cytowanych a ukrywanych przed opinią publiczną rzetelnych badań anglojęzycznego obszaru językowego rozprawia się z mitem molestowania seksualnego w dzieciństwie jako dożywotniej traumy i zniszczonego życia. Książki łamią funkcjonujące w świadomości społecznej a także praktyce psychologicznej stereotypy. We wszystkich tomach zawarta jest kilkudziesięciostronicowa bibliografia naukowa oraz bogata kazuistyka. W moim prywatnym przekonaniu autor zbyt mało miejsca poświęcił naukowym podstawom psychologicznego opiniowania wiarygodności zeznań nieletnich świadków zwłaszcza odnośnie molestowania seksualnego i nie odmówię sobie złośliwego komentarza, że w polskiej psychologii są one...żadne! I tylko żal ludzi straszliwie skrzywdzonych przez zadufanych w swoje racje psychologów.
08-07-2019 08:00 
 Ocena-1 na 1
Wera (1540 punktów)
Czyli w skrócie to książki sensacyjne oczerniające dawną psychologię.
08-07-2019 13:21 
 Ocena 3 na 3
leda16 (119 punktów)
>Czyli w skrócie to książki sensacyjne oczerniające dawną psychologię.

Jaką widzisz sensację w ludzkiej krzywdzie i co rozumiesz przez "oczernianie dawnej psychologii"? Chyba nie wyniki rzetelnych badań kwestionujące fałsz i zabobony?
27-07-2019 15:22 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)napisała
>>Niech pan napisze w skrócie, co było ciekawego w I i II tomie, bo recenzje typu "super książka, polecam" nic mi nie mówią.
>Może ja napiszę?

Świetna robota. Dziękuję.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365