Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czarne dziury - odkurzacz czy dobrodziejstwo?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
27-11-2019 01:19MaxGolonko3 (3459 punktów)Czarne dziury - odkurzacz czy dobrodziejstwo?
W tych dniach mamy ultra bolesny (dla Polaka) przykład na negatywną rolę niewyśmienitej znajomości angielskiego!

W zrozumieniu tamtego tekstu translator słabo pomaga.
Po przepuszczeniu przez automatycznego tłumacza wydaje się jakby napisał to ktoś komu przelewanie myśli na papier w jasny sposób sprawia kłopot.

Ja zgaduję, że może chodziło mu o taką konkluzję:

W gromadach galaktyk największe centralne czarne dziury zaobserwowano w tych galaktykach co są w środku gromady.
To raczej spodziewane - dla naturalnej intuicji człowieka.
Generalnie obserwuje się i uważa, że w pobliżu masywnych centralnych czarnych dziur nowe gwiazdy powstają bardzo rzadko.
Obszar jest najpewniej "wyssany" z materii lub wymieciony dżetami.
Tymczasem znaleziono odległą aż o 6 miliardów lat świetlnych gromadę galaktyk, gdzie ta reguła wydaje się złamana.
Tam w pobliżu centralnych masywnych czarnych dziur powstawało 6 miliardów lat temu zaskakująco dużo nowych gwiazd.
Może na owym etapie rozwoju naszego wszechświata zjawiska gwiazdotwórcze zachodziły inaczej?
Kosmosowi żyło się "na bogato"?!
Wnioski na bazie kosmicznych teleskopów HST i Chandra.
***
Oryginalny tekst mogący wprawiać w zakłopotanie wygląda tak:

"Stars Are Being Born in the Depths of a Black Hole.
Located about 5.8 billion light years from Earth in the Phoenix Constellation, astronomers have confirmed the first example of a galaxy cluster where large numbers of stars are being born at its core.
Galaxy clusters are the largest structures in the cosmos that are held together by gravity, consisting of hundreds or thousands of galaxies embedded in hot gas, as well as invisible dark matter. The largest supermassive black holes known are in galaxies at the centers of these clusters.
For decades, astronomers have looked for galaxy clusters containing rich nurseries of stars in their central galaxies. Instead, they found powerful, giant black holes pumping out energy through jets of high-energy particles and keeping the gas too warm to form many stars.
Now, scientists have compelling evidence for a galaxy cluster where stars are forming at a furious rate, apparently linked to a less effective black hole in its center. In this unique cluster, the jets from the central black hole instead appear to be aiding in the formation of stars. Researchers used new data from NASA's Chandra X-ray Observatory and Hubble Space Telescope, and the NSF's Karl Jansky Very Large Array (VLA) to build on previous observations of this cluster."

www.nasa.g(*)-in-the-depths-of-a-black-hole

Miłego poraneczka
Max (ateista)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Wera (1540 punktów)
Dlaczego próbujesz wyciągnąć wnioski z tekstu, którego nie rozumiesz?
Henryk.K (2246 punktów)

Zgodnie z teorią grawitacji Izaaka Newtona to nawet Księżyc powinien być czarną dziurą, taką mikroskopijną, ale czarną dziura.
nic nie mówię (2812 punktów)
(zablokowany)
>Generalnie obserwuje się i uważa, że w pobliżu masywnych centralnych czarnych dziur nowe gwiazdy powstają bardzo rzadko.
>Obszar jest najpewniej "wyssany" z materii lub wymieciony dżetami.
>Tymczasem znaleziono odległą aż o 6 miliardów lat świetlnych gromadę galaktyk, gdzie ta reguła
>wydaje się złamana. Tam w pobliżu centralnych masywnych czarnych dziur powstawało 6 miliardów lat temu zaskakująco dużo nowych gwiazd.

Zbuduję hipotezę, której nikt nie potraktuje poważnie.

Odległa gromada galaktyk jest lustrzaną strukturą powstałą nie wokół czarnej dziury lecz wokół wielkiego wybuchu. Wokół czarnej dziury materia rozpada się przekształcając się w promieniowanie, żeby wokół wielkiego wybuchu na powrót z promieniowania się wykreować.

Każdej czarnej dziurze towarzyszy wielki wybuch, a ich połączona struktura wygląda tak:


Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365