Z tego co pamiętam to jakiś Rosjanin wyciągał kasę z finansów na naukę twierdząc, że zbuduje natychmiastową łączność, antygrawitacyjne pojazdy oraz perpetum-mobile które dodatkowo generuje energię. Wszystko brzmiało nieźle i było okraszone teorią wyglądającą na naukową (wiele wzorów itp.). Jednym z jego pomysłów jest ten "generator" - który jednak więcej energi pobiera niż wytwarza (po pierwsze pobiera energię z prądu dostarczanego, a po drugie [podobno - ale nie jestem do tego przekonany] z otoczenia - cieplną - i przekształca na energię oscylacji pola magnetycznego, które z kolei indukują prąd - taka droga zabawka, która przetwarza prąd na prąd i silne oscylujące pole magnetyczne oraz podobno zmniejsza temperaturę otoczenia [według relacji tych, co skonstruowali - a więc źródeł moim zdaniem nie pewnych]).
Niestety rzecz wyszła na jaw, zamknięto mu projekt i zabrano dotacje - ale Rosjanin się nie przejął i zaczął szukać finansowania poza Rosją. M.in. w USA - gdzie fani pseudonauki i zjawisk para-normalnych podchwycili to i rzecz stała się sławna.
Dokładnych szczegółów teraz nie pamiętam - musiałbym poszukać stron www o tym - może w dzień poszukam.
== EDIT ==
Pomyłka. Z tego co sprawdziłem to był to inny Rosjanin z innym generatorem wolnej energii - nie Searl (choć opis jest ten co trzeba). Ale rosjanie zajmowali się także generatorem Searla. I twierdzili, że działa. Co nie znaczy, że na prawdę tak było - tylko oni oraz zapaleńcy pseudonaukowi tak twierdzą.
Pomysłów na takie generatory było sporo...
Niestety mimo całkowicie jawnych opisów wielu z nich nikt jakoś ich nie produkuje ani nie wykorzystuje. Ciekawe dlaczego...
Mnie bardziej na przykład ciekawi to:
jnaudin.free.fr/lifters/main.htm - prawda czy fikcja? Jeszcze nie szukałem o tym informacji. Przed chwilą na to wpadłem.
== EDIT ==
Chyba wytłumaczenie działania lifterów poprzez generowanie wiatru jonowego (silne zmienne pole magnetyczne wymiata elektrony z orbit kowalencyjnych atomów w powietrzu i pojawia się strumień jonów) jest poprawne:
www-personal.umich.edu/~reginald/liftvac.html - doświadczenia w próżni - lifter nie działa w próżni.
P.S. Polecam teksty ze strony sceptyka (m.in. o darmowej energii z niczego):
www.phact.org/e/rants.htm