>25 grudnia jest to dzien przesilenia slonecznego, >zrownania dnia z noca.
A ja myślę że zrównanie dnia z nocą mamy w marcu i we wrześniu jako równonoc wiosenna i jesienna Przesilenie letnie i zimowe to nie jest równonoc. To tak dla ścisłości. Kulty związane z tymi czterema zjawiskami były praktykowane od czasów najdawniejszych w Egipcie, Babiloni, Galli.... właściwie to we wszystkich cywilizacjach które prowadziły zapiski i obserwacje astronomiczne. Kulty te najpierw prymitywne następnie ubogacane urastają do rangi świąt państwowych. Tworzą one kanon obyczajów i legend całej kultury ludzkiej. (zobacz np J. Frazer "Złota gałąź")
|