Racjonalista - Strona głównaDo treści
solis invictus

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
22-11-2005 16:47niezwyciezone sloncesolis invictus
25 grudnia jest to dzien przesilenia slonecznego, zrownania dnia z noca.
W poganskich czasach bylo to swieto "Niezwyciezonego Slonca"- solis invictus. Kosciol swiadomie i nie robiac tajemnicy z tego "ochrzcil" to swieto i adaptowal do celow chrzescijanstwa. Niezwyciezone slonce symbolizuje narodziny Jesusa-Zbawiciela Uniwersalnego.

inhet (1073 punktów)
Nihil novi sub sole.

Gdzie brak pojęcia o przedmiocie, tam właśnie słowa sa w robocie
JATO (2644 punktów)
Nie tylko to jedno. Ano!!!


Prawo Wylera: Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
jarekland (142470 punktów)
>25 grudnia jest to dzien przesilenia slonecznego,
>zrownania dnia z noca.
>W poganskich czasach bylo to swieto "Niezwyciezonego
>Slonca"- solis invictus. Kosciol swiadomie i nie robiac
>tajemnicy z tego "ochrzcil" to swieto i adaptowal do celow
>chrzescijanstwa. Niezwyciezone slonce symbolizuje narodziny
>Jesusa-Zbawiciela Uniwersalnego.

O innych wiem, natomiast czy możesz powiedzieć mi o tym na cześć jakiego boga obchodzono to święto i w jakiej części swiata. No i kiedy ( p.n.e. czy już w czasie naszej ery )?
waligóra (961 punktów)
>25 grudnia jest to dzien przesilenia slonecznego,
>zrownania dnia z noca.

A ja myślę że zrównanie dnia z nocą mamy w marcu i we wrześniu jako równonoc
wiosenna i jesienna Przesilenie letnie i zimowe to nie jest równonoc.
To tak dla ścisłości.
Kulty związane z tymi czterema zjawiskami były praktykowane od czasów najdawniejszych
w Egipcie, Babiloni, Galli.... właściwie to we wszystkich cywilizacjach które prowadziły zapiski i obserwacje astronomiczne. Kulty te najpierw prymitywne następnie ubogacane
urastają do rangi świąt państwowych. Tworzą one kanon obyczajów i legend całej
kultury ludzkiej. (zobacz np J. Frazer "Złota gałąź")

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365