 |
3 Pytania dot. NRR - mała ankieta. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 06-04-2008 15:34 | Int. Mamut | 3 Pytania dot. NRR - mała ankieta. | 3 Pytania dot. NRR - mała ankieta. Pytania co oczywiste na forum R.pl przede wszystkim dla osób NIEzwiązanych z żadną religią, lecz być może również dla chrześcijan z Kościołów klasycznych. Oto 8 grup relig. połączonych wspólną wizją zaświatów i życia społ.: - św. Jehowy, - zielonoświątk. - ISKCON (MTŚKriszny) - Wiara Bahai - wyznawcy guru Sai Baby - rodziomowiercy polscy - Wicca - Raelianie 1. (czysto hipotetycznie naturalnie) -- Jak odebrałbyś wpływ każdej z tych grup na Polskę, gdyby miała tyle wyznawców co Cerkiew, zamiast Cerkwi (ok. 0,5 mln)? Pozytywnie, Neutralnie, Negatywnie. Lub -- napisz własnymi słowami --  2. Którą z tych 8 grup odbierasz najbardziej pozytywnie, w tym niektóre z jej ideałów kojarzą ci się z Wolną Myślą ? 3. Którą z tych grup odbierasz najbardziej negatywnie, w tym niektóre z jej ideałów kojarzą ci się z niewolą i klas. sekciarstwem ? Ciekawe czy ktoś się zainteresuje na tyle, żeby odpowiedzieć. Int. Mamut. |
3 na 3 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | To co zamieściłeś nie jest żadną ankietą. Dlatego nie spodziewaj się odpowiedzi.
A metodologicznie:
1. Co to jest NRR (wypada wyjaśnić skoro się używa)? 2. Pierwsze pytanie powinno brzmieć: Czy znasz poniższe grupy religijne (tu wyszczególnienie), jeśli tak, to które ("+" lub "-" w odpowiedniej kratce przy liście)? 3. Pytanie drugie: Czy znasz podstawowe założenia ideologiczne tych grup (i jak w pyt 1.)? 4. Pytanie trzecie: Czy uważasz, że któraś z wymienionych grup religijnych powinna mieć wpływ na życie społeczne w Polsce, jeśli tak, to która? 5. Pytanie czwarte: Uszereguj powyższe grupy religijne wg własnego kryterium akceptacji (od najbardziej aprobowanej do nieakceptowanej). 6. Pytanie piąte: Uszereguj powyższe grupy religijne wg własnego kryterium ich stosunku do wolności intelektualnej (od najbardziej liberalnej do najbardziej ortodoksyjnej).
To nie jest ankieta idealna, ale znacznie poprawniejsza od proponowanej przez Ciebie.
A tak na marginesie: Czy Ty wiesz co chcesz zbadać przy pomocy tej ankiety? Czy masz jasno sprecyzowane tzw. pytanie badawcze? Osobiście wątpię.
Przemyśl to dokładniej niż dotychczas.
Z życzliwością.
fides ex necessitate esse non debet
|
|
 | | Autor wąt. | MichałAleksyMentrak (1936punktów),(należydoPSR) > To co zamieściłeś nie jest żadną ankietą. W sensie poważnej socj.? Oczywiście, że NIE jest! I nie ma być - tym niemniej, jeśli będą odpowiedzi, to liczę na przemyślane, jednak ta "mała ankieta" jest bardzo "LEKKĄ", jeśli chodzi o związki z CBOSem > Dlatego nie spodziewaj się odpowiedzi.Pański ""Szef"" twierdzi, że jeśli chodzi o wiedzę w ogólności, a z racji temat. R.pl również wiedzę o NRR czytelnicy R.pl stanowią raczej górną połówkę Polaków niż dolną, więc się spodziewam. Jeśli pan nie ma czasu to okay, rozumiem - dobrze wiemy, że tego nadrobić nie można, a potem "puff" i koniec > A metodologicznie:1. Co to jest NRR (wypada wyjaśnić skoro się używa)?ad. 1 W tym kontekście "nic"- to znaczy, że miałem na myśli grupy religijne uważane generalnie za nowe (jest takie słowo na s., którego zwykle używają media) i mają w Polsce mało wiernych, za wyjątkiem św. Jehowy rzecz jasna. NRR-- to Nowe Ruchy Rel., nazwa "Nowe" mówi sama za siebie. NRR może być zarówno chrześcijański n.p.adwentyści, muzułm.-ahmadija, czy też tworzyć nową nieobecną w rel. klasycznych jakość- rel.UFO, najwięcej zwolenników na świecie mają Raelianie -- jest to kwestia datowania i jak wynika z tego co powyższe, nie ma znaczenia czy są chrześc., buddyjskie czy in. -- NIE ma jednej Daty, od której się klasyfikuje NRR, różne daty są używane - w Polsce n.p. może to być wprowadzenie wolności wyznania czyli koniec komuny, może to być rok 1945 etc. Najstarszą możliwą datą jest rok 1844, wcześniej się naukowcy nie cofają.-- nie jest to do końca prawda, gdyż niektórzy tak się zapędzają, że po prostu za Nowe r.r. uważają te powstałe po 1500 roku - tym niemniej uznawanie całego Protestantyzmu świata za NRR większość naukowców uważa za kompletnie pozbawione sensu i chyba trudno się im dziwić, być może Katolikom to sprawia przyjemność, nie wiem. Dlaczego 1844? "Beginning around 1900 comparative religion writers in England began to take note of the Sikhs which had begun to immigrate there from India (part of the British Empire at the time). Sikhs, if mentioned at all, had been classified as a sect of Hinduism during the first three hundred years of their history. But after the influential British writers began to classify Sikhism as a distinct, major world religion, the rest of the world soon followed their example. Baha'is are the most recent entrant to the "Classical" list. The religion is only about 150 years old. On their official website, Baha'is claim 5 million adherents worldwide, established in 235 countries and territories throughout the world. While most comparative religion textbooks produced during this century either ignore them or group them as a Muslim sect, the most recent books give them separate status and often their own chapter. Baha'is have achieved this status partially through their worldwide geographical spread and increasing numbers, and partially by constantly insisting that they are indeed the "newest world religion." --- www.adherents.com/Religions_By_Adherents.htmlBabizm- ruch religijny wywodzący się ze skrajnego imamizmu(szajkizm), powstały ok. 1844 w Persji. Z kolei z Babizmu powstała Wiara Bahai, która została uznana za jak na razie ostatnią Ważną Religię świata i to jest wyjaśnienie. Jak z pewnością łatwo zauważyć Wiarę Bahai umieściłem na 4. pozycji w mojej ankiecie, co potwierdza, że moje użycie określenia miało po prostu oznaczać grupy, które w żadnym wypadku i co jest oczywiste - nie mają w Polsce takiej pozycji jak Luteranie. I o to chodziło. Nawiasem mówiąc pierwszą bahaitką w Polsce była Lidia Zamenhof, żona "Esperanto" Zamenhofa > 2. Pierwsze pytanie powinno brzmieć: Czy znasz poniższe grupy religijne (tu wyszczególnienie), jeśli tak, to które ("+" lub "-" w odpowiedniej kratce przy liście)? 3. Pytanie drugie: Czy znasz podstawowe założenia ideologiczne tych grup (i jak w pyt 1.)? ad2,3. To jest CELOWE i planowe, właśnie chodzi mi o to, żeby mieć wiedzę o OŚMIU grupach (a nie 3-4), które podałem, żeby wyrazić swoje zdanie na ten temat. Wszystkie te grupy bez względu na to czy stanowią jedność organiz. (6 pozycji), czy też jak mówią Anglicy jest to "umbrella term" jak w wypadku różnych nurtów Wicca i rodzimowier. -- są uwzględnione w zbiorze Odnośników R.pl do stron internetowych i o wszystkich jest conajmniej 1. artykuł w R.pl - Religie i sekty - za wyjątkiem Wicca Tak więc ta ankieta (pozostańmy przy tym sformułowaniu, ale nie traktując go w tym kontekście zbyt poważnie) jest dla Forumowiczów, którzy to kryterium spełniają i mają ochotę odpowiedzieć. Jestem b. ciekawy zdania Forumowiczów, ale żadnych "słupków i tabelek" nie zamierzam tworzyć, no chyba, że w co bardzo wątpię dostałbym 20 poważnych odpowiedzi, wtedy na pewno TAK, ale nie sądzę, żeby aż tyle osób się znalazło z wiedzą - i z pasją dot. oceny tych grup rel. w sensie społecznym. Zresztą, jeśli nastawienie będzie takie jak twoje, to wątek b. szybko "umrze śmiercią naturalną". > 4. Pytanie trzecie: Czy uważasz, że któraś z wymienionych grup religijnych powinna mieć wpływ na życie społeczne w Polsce, jeśli tak, to która?-ad4. O TO właśnie chodzi, tylko, że jest to rozłożone na TRZY pytania i z nich komplementarnie wynika. > 5. Pytanie czwarte: Uszereguj powyższe grupy religijne wg własnego kryterium akceptacji (od najbardziej aprobowanej do nieakceptowanej).-ad5. To też jest celowe, mnie właśnie chodzi o JEDNĄ - jedną najlepszą i wręcz przeciwnie, nie interesują mnie drugie, trzecie i czwarte miejsca. > 6. Pytanie piąte:Uszereguj powyższe grupy religijne wg własnego kryterium ich stosunku do wolności intelektualnej (od najbardziej liberalnej do najbardziej ortodoksyjnej).To nie jest ankieta idealna, ale znacznie poprawniejsza od proponowanej przez Ciebie.A tak na marginesie:Czy Ty wiesz co chcesz zbadać przy pomocy tej ankiety?Czy masz jasno sprecyzowane tzw. pytanie badawcze?Osobiście wątpię.Przemyśl to dokładniej niż dotychczas. cdn.
|
|
|  | | Autor wątku. | >MichałAleksyMentrak (1936punktów),(należydoPSR) --- >>>6. Pytanie piąte: Uszereguj powyższe grupy religijne wg własnego kryterium ich stosunku do wolności intelektualnej (od najbardziej liberalnej do najbardziej ortodoksyjnej).>To nie jest ankieta idealna, ale znacznie poprawniejsza od proponowanej przez Ciebie.>A tak na marginesie: Czy Ty wiesz co chcesz zbadać przy pomocy tej ankiety? Czy masz jasno sprecyzowane tzw. pytanie badawcze? Osobiście wątpię. >Przemyśl to dokładniej niż dotychczas. >Z życzliwością.
ad6. Z uwagi na nasz pozytywny stosunek do Wolności Intelekt. - chociaż to de facto jest powiązane z twoim punktem 5 i pyt. 4 -- myślę, że to b. dobry pomysł i jednak, by można tu je porachować wszystkie zgodnie z pytaniem. Tak więc dodałem/zmieniłem tylko pewne sformułowania, żeby te pytania ulepszyć w kwestii klarowności.
Pozdrawiam i jeśli pana uwagi kryt. dotyczyły strony formalnej, nie tylko, ale i również z tego powodu, że ma pan ochotę odpowiedzieć, to bardzo chętnie przeczytam. --- Autor wątku.
W takim razie nowa formuła --- 4 Pytania dot. NRR - dla osób znających wszystkie niżej wymienione grupy religijne / nrr.
Pytania co oczywiste na forum R.pl przede wszystkim dla osób NIEzwiązanych z żadną religią, lecz być może również dla chrześcijan z Kościołów klasycznych.
Oto 8 grup relig. połączonych wspólną wizją zaświatów i życia społ.: - św. Jehowy, - zielonoświątk. - ISKCON (MTŚKriszny) - Wiara Bahai - wyznawcy guru Sai Baby - rodziomowiercy polscy - Wicca - Raelianie
1. (czysto hipotetycznie naturalnie) -- Jak odebrałbyś wpływ każdej z tych grup na Polskę, gdyby miała tyle wyznawców co Cerkiew, zamiast Cerkwi (ok. 0,5 mln)? - Pozytywnie, Neutralnie, Negatywnie. - Lub -- napisz własnymi słowami -- 2. Którą z tych 8. grup (jedną) odbierasz najbardziej pozytywnie, w tym niektóre z jej ideałów kojarzą ci się z Wolną Myślą ? 3. Którą z tych 8. grup (jedną) odbierasz najbardziej negatywnie, w tym niektóre z jej ideałów kojarzą ci się z niewolą i klas. sekciarstwem ? 4. Uszereguj powyższe grupy religijne (wszystkie - 8) wg własnego kryterium ich stosunku do wolności intelektualnej (od najbardziej liberalnej - numer 1., do najbardziej fundamentalnej - numer 8.).
--- Autor wątku.
---------------
" Wie pani co, teraz właśnie przyszła mi ochota, żeby zjeść lody. Ale ja nikogo do tego nie zamierzam namawiać " --- S. Lem, jeden z wywiadów dla tygodnika Polityka, dobrze ilustrujący jego podejście życiowe, że wiedzę o świecie i poglądy zdobywa się przede wszystkim własnym poszukiwaniem. /// looool, o wierni ściąga.pl !
|
|
| |  | | bahaita (1 punktów) |
Uściślenie: Lidia Zamenhof była córką, nie żoną Ludwika Zamenhofa.
Pozdrawiam!
"O Synu Człowieczy! Kroplę rosy z bezdennego oceanu miłosierdzia Mego wylałem na ludy świata, lecz nie znalazłem nikogo, kto by się ku niej skierował, bowiem odwrócił się każdy od niebiańskiego wina jedności ku szpetnym mętom nieczystości i rad ze śmiertelnej czary, odepchnął kielich nieśmiertelnego piękna. Niegodne to jest, czym się zadowolił." Baha'u'llah - Słowa ukryte
|
|
| elfir | > Oto 8 grup relig. połączonych wspólną wizją zaświatów i życia społ.: > - św. Jehowy, > - zielonoświątk. > - ISKCON (MTŚKriszny) > - Wiara Bahai > - wyznawcy guru Sai Baby > - rodziomowiercy polscy > - Wicca > - Raelianie > 1. (czysto hipotetycznie naturalnie) -- Jak odebrałbyś wpływ każdej z tych grup na Polskę, gdyby >miała tyle wyznawców co Cerkiew, zamiast Cerkwi (ok. 0,5 mln)?
Szczerze mówiąc nie widzę zadnego wpływu cerkwi na Polskę. Mieszkam w Poznaniu i moze dlatego? Swiadkowie Jehowy praktycznie nie uczestnicza w zyciu publicznym, więc byliby tez niezauważalni. Gdyby jednak zmienili tez zasadę, to byliby największym zagrożeniem z dążeniem do wprowadzenia prawa opartego na ich zasadch religijnych. To samo jest zagrożeniem ze strony zielonoświątkowców, bo nie chciałabym prawa opartego na Biblii. Najwieksze niebezpieczeństwo widziałabym w ruchu wicca i rodzimowiercach, gdyby mieli wpływ na zycie publiczne. Oczywiście czysto subiektywnie. Pierwsze - poprzez uzywanie niezrozumiałej dla mnie całkowicie wizji świata w jakimkolwiek argumentowaniu (bo nie wierze w duchy, czary, doznania metafizyczne, itp.) Drugie - poprzez odwoływanie się do brutalnych sposobów postępowania w życiu (np. kara śmierci). ISKON, Sai Baba i Raelianie - jakoś ich bezszkodliwie postrzegam, przy czym obawiałabym się, ze w przypadku wpływu Reaelian na np. budzet - wydawania pieniedzy publicznych na "kosmiczne" projekty Bahaizm - nie znam tej religi na tyle, by wiedziec, jak silnie sa zdeterminowani do stworzenia tej swojej wspolnej religii.
> 2. Którą z tych 8 grup odbierasz najbardziej pozytywnie, w tym niektóre z jej ideałów kojarzą ci >się z Wolną Myślą ? Żadna religia nie wiąże się z wolną myślą. W każdej nakazuje sie światopogląd. Ale chyba Realianie mieliby najwieksze szanse na wolnomyslicielstwo.
> 3. Którą z tych grup odbierasz najbardziej negatywnie, w tym niektóre z jej ideałów kojarzą ci się >z niewolą i klas. sekciarstwem ?
Świadkowie Jehowy
|
|
 | | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | >Swiadkowie Jehowy praktycznie nie uczestniczą w zyciu publicznym, [...].
Autor wątku nie raczył uściślić więc zrobię to za niego. Uczestnictwo w życiu publicznym nie jest tożsame z uczestnictwem w życiu społecznym. To wielka różnica. Tymczasem w życiu społecznym każda z wymienionych grup ma swoje uczestnictwo; niektóre z nich nawet bardzo duże. Bierz to pod uwagę.
Serdecznie pozdrawiam.
fides ex necessitate esse non debet
|
|
|  | | elfir (1058 punktów) | >Bierz to pod uwagę.
Chodziło mi o tworzenie prawa, zajmowanie stanowisk politycznych, itp. Raczej nie obawiałabym się odmowy przetoczenia krwi od lekarki-świadka, bo po prostu unikają oni zawodów mogacych byc w sprzecznosci z wyznawanymi wartosciami. Idąc do sklepu nie pytam sprzedawcy o wyznanie, wobec czegno nie mam pojęcia jaki jest % uczestniczenia wyznawców danej religii w zyciu społecznym. Natomiast w życiu publicznym (wypowiedzi polityków, dziennikarzy, itp) takie deklaracje są bardziej widoczne. Może jestem mało spostrzegawcza, ale prócz katolików i ateistów/agnostyków zauważyłam tylko jednego polityka innej religii - Buzka.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|