Racjonalista - Strona głównaDo treści
Marcin V, PWN, Britannica, WIEM i Jezus.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
06-04-2008 22:27Int. Mamut.Marcin V, PWN, Britannica, WIEM i Jezus.
Marcin V, PWN, Britannica, WIEM i Jezus.

------
" Papież Marcin V w liście do Władysława Jagiełły nalegał: "Wiedz, że interesy Stolicy apostolskiej oraz twojej korony czynią powinnością exterminację Husytów. Pamiętaj, iż ci niepobożni ludzie ośmielają się proklamować zasady równości; utrzymują, że wszyscy chrześcijanie są braćmi, oraz że Bóg nie dał uprzywilejowanym ludziom prawa rządzenia narodami; twierdzą, że Chrystus przyszedł na ziemię, aby znieść niewolnictwo; wzywają lud do wolności, to jest do unicestwienia królów i kapłanów. Więc kiedy jeszcze jest czas zwróć swoje siły przeciwko Bohemii (Czechom); pal, masakruj, czyń pustkowia wszędzie, gdyż nic nie mogłoby być bardziej miłego Bogu lub też bardziej użytecznego dla sprawy królów, niż eksterminacja Husytów."

----- Jawohl, Gott mit Uns, cała Bohemia dla Niemców Sudeckich - to kilka wieków potem; a nie pardon przecież Colonna był Włochem, a nie Niemcem, a to wiele zmienia, Włochami rządził Benito, a generalnie wszyscy papieże z ostatnich mniej więcej 500 lat byli Włochami. No cóż w tym kontekście fakt, że Polska była już wkrótce po Czechosłowacji nie dziwi - w końcu z ziemi włoskiej do Polski...

----- Z Encyklopedii WIEM, z Portalu Wiedzy ----- Marcin V, Oddo Colonna (1368-1431), ostatni papież średniowiecza. Kardynał od 1405, przgotowywał sobory w Pizzie (1409) i w Konstancji (1414-1418), gdzie 1417 wbrano go papieżem, co zakończyło schizmę zachodnią do Rzymu wkroczył dopiero w ponad 2 lata po wyborze). Przeciwstawiał się koncyliaryzmowi, przywrócił wysoką rangę pozycji papieża, odbudował też Państwo Kościelne, reorganizując jego instytucje i reformując Kurię. Odznaczał się oszczędnością i prostotą stylu życia. portalwiedzy.onet.pl/53334,,,,marcin_v,haslo.html

p.s. na pewno w Pizzie ? A może w Pizzy ? Czy to hasło, aby na pewno pisał historyk? Aha, pewnie historyk z Patu lub Kulu. Nie wątpię zaś, że Colonna odznaczał się prostotą, jak prawie wszyscy papieże w Średniowieczu.

------
Jesus Christ
Encyclopadia Britannica Article
Page 1 of 47
born c. 6–4 BC, Bethlehem
died c. AD 30, Jerusalem
Christ enthroned as Lord of All (Pantocrator), with the explaining letters IC XC, symbolic …
Courtesy of Farrell Grehan—Photo Researchers/EB Inc.
also called Jesus of Galilee or Jesus of Nazareth
founder of Christianity, one of the world's largest religions, and the incarnation of God according to most Christians. His teachings and deeds are recorded in the New Testament, which is essentially a theological document that makes discovery of the “historical Jesus” difficult. The basic outlines of his career and message, however, can be characterized…

Jesus Christ... (75 of 163449 words) --- www.britannica.com/eb/article-9106456/Jesus-Christ
(wolne) tłum. moje --- Jezus Chrystus
urodzony ok. 6-4 przed Chr., Betlejem.
zmarł ok. 30 ery chrześc., Jerozolima.
również nazywany Jezusem z Galilei lub Jezusem z Nazaretu
założyciel Chrześc., jednej z największych religii świata i inkarnacja Boga zgodnie z wierzeniami większości chrześcijan. Jego nauki i czyny są zapisane w NT, który jest przede wszystkim dokumentem teologicznym, co sprawia, że odkrycie "histor. Jezusa" jest trudne. Główne zarysy jego działalności i przesłania mogą zostać scharakteryzowane...

------
Początek hasła ----- portalwiedzy.onet.pl/31501,,,,jezus,haslo.html
Jezus, nazwany Chrystusem (stąd chrześcijanie), dotychczas nie udało się dokładnie ustalić daty narodzin. Niektórzy badacze optują za 7 p.n.e., inni za 6 p.n.e. Jeśli przyjmiemy za prawdziwą datę śmierci Heroda (4 p.n.e.), Jezus urodził się przed tym rokiem. Został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie za rządów prokuratora Judei Poncjusza Pilatusa (Piłata) (27-36 n.e.). Datę ukrzyżowania określa się na lata między 30 a 35 n.e.
Nowa era, którą miało się obliczać od roku urodzin Jezusa, z przyczyn pomyłki Dionizego Mniejszego została przesunięta o ok. 6 lat do przodu.
Matką Jezusa była Maria z Nazaretu w Galilei, poślubiona Józefowi, cieśli, pochodzącemu z królewskiego rodu Dawida. Gdy cesarz Oktawian August nakazał sporządzić spis ludności (8 p.n.e.), Józef z nowo poślubioną żoną udał się do Betlejem, miasta, skąd pochodził Dawid. Tu w stajence urodził się Jezus.

------
Czy to znaczy, że Britannica NIE uznaje za wiarygodną "stajenki", pewnie "jazdy na osiołku" też nie? Przereklamowany Angolski syf! - ludzie ""wejście"" się do Nauki i stwórzcie porządny Portal Wiedzy! A nie jakieś pachnące Marksem teorie...

"Byt sam kształtuje swoją świadomość". ------ Rozstrzygnijmy ten spór miarą meritum polskiego encyklopedyzmu ---
encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3917878
Jezus Chrystus [gr. Iesoús < hebr. Yě(hô)ąu‘a ‘Jahwe zbawieniem’, skrócone do Yěąu‘], Jezus z Nazaretu, ur. między 8 a 7 r. p.n.e., zm. 7 IV 30(?) r. n.e., założyciel i centralna postać chrześcijaństwa, które uważa go zarazem za człowieka i wcielonego Syna Bożego. Życie Jezusa Chrustusa. Według Ewangelii Jezus Chrystus pochodził z rodu Dawida i urodził się w Betlejem, jego matką była Maria, małżonka Józefa; dzieciństwo i młodość spędził w Nazarecie w Galilei.
-------
Niektóre źródła starożytne potwierdzają istnienie Jezusa Chrystusa, ale nie dostarczają żadnych dodatkowych informacji, gdyż są bardzo lakoniczne (Tacyt, Swetoniusz, Testimonium Flavianum Józefa Flawiusza), zależne od Ewangelii kanonicznych i nacechowane fantazją (apokryfy, agrafa), późne i stronnicze (wzmianki w Talmudzie).
------
Pewnie, że potwierdzają, a już Flavianum to rzecz święta---Papieskie W.Naukowe prawdę ci powie. Rzeczą znamienną i niezwykłą dla PWN jest brak KONKRETNEGO naukowca, który jest autorem hasła. B. znamienne, tym bardziej znamienne, że dalsza część hasła związana ze sztuką Autora posiada.
Spór rozstrzygnięty Britannico, te wasze Oxfordy, Kambridże to w MTV reklamujcie. Czy wiecie ilu polskich naukowców otrzymało N. Nobla - poszukajcie. Na dobry początek - M. Skłodowska-C.!

"quid est veritas?/cóż to jest prawda?" - Piłat P..

J.Szulc (5723 punktów)

>"Byt sam kształtuje swoją świadomość". ------ Rozstrzygnijmy ten spór miarą meritum polskiego
>encyklopedyzmu ---
> encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3917878
>Jezus Chrystus [gr. Iesoús < hebr. Yě(hô)ąu'a 'Jahwe zbawieniem', skrócone do
>Yěąu'], Jezus z Nazaretu, ur. między 8 a 7 r. p.n.e., zm. 7 IV 30(?) r. n.e., założyciel i
>centralna postać chrześcijaństwa, które uważa go zarazem za człowieka i wcielonego Syna Bożego.
>Życie Jezusa Chrustusa. Według Ewangelii Jezus Chrystus pochodził z rodu Dawida i urodził się w
>Betlejem, jego matką była Maria, małżonka Józefa; dzieciństwo i młodość spędził w Nazarecie w
>Galilei.
>-------

A co, jeśli Jezus jest tylko, swego rodzaju, bytem urojonym?
Z tego, co mi wiadomo, każdy członek jakiejś wspólnoty objęty był jakimś podatkiem, powinnością. Taka wielka postać, nawet jeśli w swoim czasie nikt tego tak nie widział, powinna pozostawiać po sobie jakieś zapiski. Choćby w postaci śladu w księdze meldunkowej - adekwatnej do tamtego czasu.
Wiem, że bardzo abstrahuję. Z pewnych powodów mam prawo dziś tak robić.
Zastanawiam się, kiedy wyznaczymy datę śmierci Kubusia Puchatka, czy innego Pinokia...

P.S. Katolików (tych prawdziwie wierzących) przepraszam. Reszta niech pomyśli.
P.S.2 Autorowi wątku dziękuję za ukazanie "pokojowych intencji" Marcina V. Nie on jeden... oj, nie jeden...

Jestem człowiekiem. Znaczy to, że jestem spełniającym się zadaniem świata. J.Stachniuk
Drobner
>P.S. Katolików (tych prawdziwie wierzących) przepraszam. Reszta niech pomyśli.

Zazdroszczę!! ..... tego sformuowania!
Niezwykle wyrafinowana (ale , niestety) celna! ironia.
Partowie ze swoimi strzałami - są daleko za Tobą.
Także Lakończycy (Spartanie) ze swoim lakonizmem przegrywają!

Zazdroszczę!

I pozdrawiam,
Drobner, z przyzwyczajenia czytający MIĘDZY SŁOWAMI.


PS. Ja bym tam nie przepraszał. Bo i za co?
J.Szulc (5723 punktów)

Drobner - jak miło Cię "widzieć"...

Widzisz, wiele lat kosztowało mnie dochodzenie do jakiegoś tam rozumku.
Przykro mi patrzeć na tych "niedzielnych", zakłamanych katolików.
Z pełnym szacunkiem podchodzę do osoby, która (moim zdaniem, bo jak to inaczej zmierzyć) wierzy. Każdy człowiek powinien przede wszystkim być sobą... a jak widać - mamy przede wszystkim aktorów. Niektórzy grają przez całe swoje życie, chyba nawet nie wiedząc, co to jest, to życie.

Niedawno, w dyskusji z ważnym dla mnie człowiekiem, poruszyliśmy temat "życia na pół gwizdka" - piwo, "Taniec z gwiazdami", "Złotopolscy", "Moda na sukces"... oboje doszliśmy do wniosku, że tamtym, sprzed kapliczki telewizora, żyje się o wiele lepiej. Nie męczą ich żadne dylematy, ktoś inny podejmuje za nich decyzje...
Ja jednak już tam nie wracam...

A Ciebie szczerze pozdrawiam.

Jestem człowiekiem. Znaczy to, że jestem spełniającym się zadaniem świata. J.Stachniuk
Patty Matheson (2087 punktów)
>Zastanawiam się, kiedy wyznaczymy datę śmierci Kubusia Puchatka, czy innego Pinokia...

Kubuś Puchatek i przyjaciele może nie tyle żyją, co istnieją do dziś. Ale o ile mi wiadomo, Krzyś już umarł.

>P.S.2 Autorowi wątku dziękuję za ukazanie "pokojowych intencji" Marcina V. Nie on jeden... oj, nie jeden...

Jeszcze w XIX, XX w. papieże wyrażali się w encyklikach o "absurdalnych zasadach" wolności sumienia, słowa, swobody wypowiedzi czy - o zgrozo! - równego traktowania przez państwo wszystkich religii.


I na koniec dnia szóstego Bóg usłyszał: "Za mało many"

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365