> Tak się właśnie pisze, jeżeli mówi się o Katolikach jako nazwie grupy społecznej. Gdy ma się na myśli np. kilku, czy kilkunastu, pisze się o nich jako o katolikach. Analogicznie są Żydzi jako społeczność, i żydzi jako wydzielona grupa. Itd.
Obawiam się, że nie masz racji. Analogia, którą przytoczyłeś, jest błędna. Tzn. masz rację co do tego, że wielką literą piszemy Żyd = członek narodu, a małej litery używamy w przypadku żyd = wyznawca judaizmu. To się zgadza. Natomiast nazwy członków społeczności wyznaniowych np.: chrześcijanin, katolik, mormon, baptysta, ewangelik - piszemy małą literą. Pozostaje jednak kwestia użycia wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych. Przepisy ortograficzne pozostawiają w tym wypadku dużą swobodę piszącemu. Zatem jest to indywidualna sprawa piszącego.
|