Racjonalista - Strona głównaDo treści
Spartakus

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
10-11-2005 02:29outsider (2469 punktów)Spartakus
Gdyby przetrwała do naszych dni szlachetna sztuka gladiatorów, Spartakus mógłby poważyć się nie na jawny bunt, a na pozyskanie dla siebie wyborców - najlepiej tych zbrzydzonych mizernym poziomem walk na arenie. Ów Trak był niewątpliwie człowiekiem zdolnym - w końcu powstanie rozwinęło się całkiem nieźle nim zgasło; potem tylko płonęły krzyże wzdłuż Via Appia. Załóżmy więc, że Spartakus wygrywa wybory - i jego partia rządzi.
Czy tych, których śmiercią syciły sie tłumy ominęłaby pokusa zorganizowania walki na śmierć i życie niegdysiejszych widzów? W filmie Kubricka jest taka scena - grający Spartakusa Kirk Douglas osobiscie walkę porzerywa: w zyciu jednak? W życiu przetrwałby ów sport - zbyt silna pokusa.

Rząd PiS-u najprawdopodobniej zdobędzie votum zaufania głosami LPR-u i Samoobrony - rządy w Polsce obejmuje (powtórzę za Tuskiem, politykiem który ostatnio zdaje sie dojrzewać) socjalno-narodowa koalicja: asocjacja owego określenia jest oczywista. Oto rzad głębokiego społecznego niesmaku, głosami zniesmaczonych widzów wybrany: program pozytywny? A po co - winni sa wyborcom igrzyska.

Dzielni Rzymianie igrali z cudza śmiercią: ze swoja własną zresztą też, jedno i drugie to niebezpieczna zabawa. Dziś igra się raczej z ludzkim życiem ale to wychodzi na jedno: neofici kapitalizmu igraja nim okrutniej i mniej zręcznie niż zadomowieni w Europie, wiara w cudowną moc rozwoju gospodarczego pozwoliła rzadzącym powierzyć szare masy Polaków opiece boskiej - otóz lepiej jej nie doświadczać za życia, bo rozczarowanie pewne.

Złowróżbnie brzmi przepowiednia Tuska - jakbyśmy po latach próbowali raz jeszcze rozegrać dawną wojnę między zwolennikami Marxa i Nietzschego, jakbyśmy sie z tamtym rozstrzygnięciem nie godzili: czy bitwa rozegra się naprawdę? Na razie trwa zwieranie szeregów, wiadomo już, kto w której druzynie; większość sejmowa bedzie mizerna, zatem głosy Leppera i Giertycha na wagę złota - zdobyli władzę choć nie nad wszystkim, bo coś musi zwycięskiej partii pozostać, tak, listopad to dla Polaków niebezpieczna pora...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Zbyszek???
Tego gościa dzisiaj nie lubię. Miałem wyjść z pracy wcześniej - wróciłem o dwudziestej. Goście już wyszli
Miałem pojechać w sobotę na ryby - muszę iść do pracy.
"Spartakus" - premiera 17 listopada - Teatr Wielki-Opera Narodowa. Serdecznie zapraszam do kas po bilety
Przynajmniej tyle dobra będzie ze Spartakusa dla załogi Teatru.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365