Znowu pytam o Lema czy ktoś czytał Golema XIV albo Dialogii?Poruszane jest tam mnóstwo intrygujących kwestii, a jedna z nich dotyczy perspektyw rozwoju rozumu-Jesteśmy jedynie pośrenjim etapem w ewolucji inteligencji, budulec neuronowy w jaki nas wyposażyła ewolucja jest balastem w pięciu się na nowe poziomy zaawansowania rozumowania, potęzniejsze rozumy będą z innych tworzyw, nie będą także osobami(bo osobowość to zespół cech wytworzonych w trakcie ewolucji,decydujących o zachowaniu się osobnika), myśliciele przyszłośći będą pozbawieni indywidualnych cech i namiętności a ich postępowanie będzie stricte racjonalne  problem w tym kto to zbuduje i czy człowiek o ograniczonej "mocy rozumowania" może pojąć coś tak skomplikowanego jak działanie mózgu w stopniu wystarczającym by zbudować coś doskonalszego od siebie, może stanie się to stopniowo przy pomocy komputerów.Sprawa bardziej z fantastyki naukowej niż nauki i może niejasno zaprezentowana.Co tutejsi "uczeni w nauce" mają do powiedzenia na ten temat?Hmm, to chyba lepiejby pisać jako publikację naukową a nie temat do dyskusji. |