W przeszłości ludzie bali się komet bo wierzyli klerowi w bajki o złym bogu, co może zesłać na nich coś okropnego.
Po odkryciu Teorii Ewolucji, Marsa jako planety, itp. ludzie (z wyjątkiem mało inteligentnych lub psychologicznie słabych) przestali bać się kary boskiej od nieistniejącego Jahwe.
Schemat orbitalny przedstawiający rzut drogi komety Bernardinelli-Bernstein przez Układ Słoneczny. (NASA)
static01.n(*)sci-giantcomet1-superJumbo.jpgNaukowcy twierdzą, że jest to największa kometa, jaką kiedykolwiek zaobserwowali.
Jeden z jej odkrywców, Pedro Bernardinelli szacuje, że pyłowe, lodowe jądro obiektu ma długość od 62 do 125 mil.
Oznacza to, że ta kometa jest większa niż Hawaje.
Kometa Hale-Bopp, która oświetlała nocne niebo pod koniec lat 90. ze swoim długim na 25 mil jądrem,
była długo postrzegana jako gigant wśród komet.
Jednak jądro komety C/2014 UN271 ma szerokość dwóch lub trzech komet Hale-Bopps.
Kometa znajduje się obecnie w odległości orbity Neptuna.
W ciągu następnej dekady będzie przesuwać się w kierunku wewnętrznego Układu Słonecznego.
Większa część jej lodu zostanie odparowana przez promienie słoneczne, powodując musowanie i rozjaśnienie.
W 2031 zbliży się na do Słońca prawie tak jak Saturn.
Potem powróci na najzimniejsze, najciemniejsze obrzeża naszego układu planetarnego.
"Kometa potrzebuje około trzech milionów lat, aby wykonać jedno pełne okrążenie Słońca.
Ostatnim razem, gdy była tutaj, współcześni ludzie jeszcze się nie rozwinęli.
Następnym razem trudno powiedzieć, co będzie z naszym gatunkiem.
To może być jedyna (ostatnia) szansa, by ludzkość mogła ją dostrzec
...
W 2031, jeśli zabierzesz średnio solidny teleskop amatorski pod ciemne niebo,
będziesz w stanie zobaczyć ten obłoczek przesuwający się wśród gwiazd"
www.nytime(*)e/comet-largest-ever-seen.htmlMiłego dnia