 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-05-2011 21:29 | damiang (226 punktów) | Przeszukania. | Witam, właśnie oglądam program na jednej z komercyjnych stacji. Dotyczy pracy policjantów z drogówki. Widzę jak jeżdżą wieczorami po Warszawie, i łapią tych , łamiących prawo drogowe. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego,gdyby nie to,że każdego złapanego kierowce przeszukują. Przeszukują kieszenie, plecaki, bagażnik i resztę samochodu. Zupełnie z ciekawości pytam: Czy zna ktoś z Was podstawę prawną takich czynności? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| rexus (2343 punktów) | Takie procedury.
|
|
 | | damiang (226 punktów) | >Takie procedury. A jaka ustawa to reguluje?
|
|
|  | -2 na 2 | rexus (2343 punktów) | Jakaś taka w tym temacie.
|
|
| simo.hayha. (433 punktów) | Jest Ustawa o policji z 1990 i kodeks postępowania karnego.
Na ich podstawie szukaj wytłumaczenia tego zagadnienia.
A complete unknown, like a rolling stone.
|
|
1 na 1 | damiang (226 punktów) | Znalazłem tylko coś takiego: (cytat z Kodeksu postępowania karnego) Art. 219. § 1. W celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można dokonać przeszukania pomieszczeń i innych miejsc, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że osoba podejrzana lub wymienione rzeczy tam się znajdują. § 2. W celu znalezienia rzeczy wymienionych w § 1 i pod warunkiem określonym w tym przepisie można też dokonać przeszukania osoby, jej odzieży i podręcznych przedmiotów.
Tutaj nasuwa się pytanie, co oznacza "jeżeli istnieją uzasadnione podstawy". Czy przejechanie na czerwonym świetle może uzasadnić przypuszczenie że posiadamy rzeczy podlegające zajęciu w postępowaniu karnym?
|
|
 | | TriDzej2 (869 punktów) | >Tutaj nasuwa się pytanie, co oznacza "jeżeli istnieją uzasadnione podstawy".
Jeżeli organy władzy tak uważają. Zawsze przy zaskarżeniu decyzji zadecyduje ktoś postawiony wyżej.
>Czy przejechanie na czerwonym świetle może uzasadnić przypuszczenie że posiadamy rzeczy podlegające zajęciu w postępowaniu karnym?
Czy nie mogło być tak, że przejeżdżając na czerwonym świetle ktoś chciał komuś uciec albo uniknąć kontroli? Pewnie w większości przypadków tak nie będzie, ale czasami okaże się, że to było słuszne działanie.
|
|
5 na 5 | rhotax7 (3947 punktów) |
Jeśli oglądasz to w TV to robią to pod publiczkę i ich działania są reżyserowane i jak najbardziej zgodne z prawem. Przeszukują dla Twego dobra by wyłapać terrorystów ( na razie mają zero na koncie ale kiedyś złapią jakiegoś ). Oraz wyłapują jednostki na tyle zdeprawowane by nie tylko przejeżdżać na czerwonym ale też posiadać lufkę z jedną nabitką dzięki czemu mogą ich aresztować i tych groznych przestępców potem można skazać na wyrok i jako skazanym odebrać szansę zatrudnienia co pozwala im szybko zająć się dilerką i dostać lepszy wyrok i tak w kółko. Zresztą przeszukują tylko samochody z takim znaczkiem.  Oczywiście po zatrzymaniu kogoś z jedną nabitką ogłoszone zostanie iż złapano dealera z towarem o wartości 1 mln z którego można było zrobić 1000000 działek itd,itp.
|
|
| damiang (226 punktów) | Strasznie to słabe. Ale co kraj to obyczaj...
|
|
 | 3 na 3 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | >Strasznie to słabe. Ale co kraj to obyczaj... Oglądałam ostatnio na National Geografiku jak policja amerykańska gania balującą młodzież na Alasce, jak tam się robi lato. To nasi to , chyba, małe pikuś. Tam wpadł taki jeden na pole namiotowe i dawaj przeszukiwać, bo a nuż piją tam alkohol nieletni. Jeden małolat ( ze 17 lat)wyskoczył z namiotu przerażony, a policjant do niego z kajdankami i krzyczy: Do not resist! To ten w nogi. Wiadomo, że policjantom łatwiej przeszukiwać porządnych obywateli niż użerać się z gangsterami. A wynik statystyczny ten sam. A policjant zawsze może mieć uzasadnione podejrzenie! Bo niby dlaczego nie?
Wszystko ma swój początek i koniec.
|
|
|  | | damiang (226 punktów) | >A policjant zawsze może mieć uzasadnione podejrzenie! Bo niby dlaczego nie?
Właśnie to jest ten problem. Kiedy następuje taka dowolność w interpretacji, bardzo blisko do nadużyć. Ja osobiście bardzo bym się oburzył,gdyby ktoś przetrząsnął mi auto,obmacał mnie i moją dziewczynę. A to wszystko dodatkowo na chodniku w obecności przechodniów, znajomych, sąsiadów.
|
|
| |  | 1 na 1 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) |
>Właśnie to jest ten problem. Ale tak jest. U nas w Polsce podobnież torturowali więźniów arabskich gdzieś tam w tajnym ośrodku w lasach koło chałupy Skolimowskiego. A policjant może Cię obmacać, jak ma uzasadnione podejrzenie. Za komuny słusznie zwracano się do milicjanta Panie Władzo! A nadużycia są wszędzie, nawet na targu baba Cię może orżnąć na wadze ,jak kupujesz marchewkę.
Wszystko ma swój początek i koniec.
|
|
1 na 1 Lubicz (752 punktów) (zablokowany) | >Zupełnie z ciekawości pytam: Czy zna ktoś z Was podstawę prawną takich czynności? W myśl Art. 129. ustawy prawo o ruchu drogowym funkcjonariusz Policji ma za zadanie: 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.
2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do: legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu; sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem, zaświadczenie, o którym mowa w art. 95a ust. 1 pkt 2, a także dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia; żądania okazania dokumentu potwierdzającego prawo do używania pojazdu, o którym mowa w art. 71 ust. 5, jeżeli pojazd ten nie jest zarejestrowany na nazwisko osoby nim kierującej; żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; sprawdzania stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu znajdującego się na drodze; sprawdzania zapisów urządzenia rejestrującego samoczynnie prędkość jazdy, czas jazdy i czas postoju, obowiązkowe przerwy i czas odpoczynku; zatrzymania, w przypadkach przewidzianych w ustawie, dokumentów stwierdzających uprawnienie do kierowania pojazdem lub jego używania oraz karty kierowcy w przypadkach przewidzianych w art. 14 ust. 4 lit. c rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 370 z 31.12.1985, str. 8 oraz Dz. Urz. WE L 274 z 9.10.1998, 24 września 1998 r. zmieniającym rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz dyrektywę nr 88/599/EWG dotyczącą stosowania rozporządzeń Rady (EWG) nr 3820/85 i Rady (EWG) nr 3821/85 (Dz. Urz. WE L 274 z 09.10.1998, str. 1); Tak więc jest bardzo prawdopodobne, że dokonując przeszukań samochodów przy rutynowej kontroli nadużywają władzy.
|
|
 | 2 na 2 | sztejkat (4743 punktów) | Miałem przyjemność zapytać policjanta chcącego sprawdzić mój bagaż. Otóż toto nie jest przeszukaniem a kontrolą bagażu. Różnica zdaje się taka, że przeszukanie może być przymusowe, kontrola zaś dobrowolna. Oczywiście może też być i tak, że odmowa poddania się kontroli stanowi wystarczającą podstawę do zatrzymania lub przeszukania.
Tematu nie zgłębiałem, otworzyłem plecak. Nie kopie się z koniem.
Pozdrawiam,
Tomasz Sztejka
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|