Racjonalista - Strona głównaDo treści
Trudne czasy nadchodzą dla konserwatystów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
22-10-2023 09:31romaro (25211 punktów)Trudne czasy nadchodzą dla konserwatystów
Ocena 4 na 4
Rada Wrocławia postanowiła zakończyć finansowanie lekcji religii przez miasto!
"Miasto wydaje rocznie na pensje katechetów 18 mln zł. Z subwencji otrzymuje na to 13 mln zł, ale resztę musi wyłożyć z własnej kieszeni. — Wrocław jest zmuszony do szukania oszczędności, te pieniądze mógłby przeznaczyć na inne zadania dla wszystkich mieszkańców — zaznaczyła Misza Pawlik z Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej „Stop finansowaniu religii”."

Oby to była inspiracja dla nowego rządu!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

szarley (54911 punktów)
>Rada Wrocławia postanowiła zakończyć finansowanie lekcji religii przez miasto!
>Oby to była inspiracja dla nowego rządu!

Dopiszę trochę przewrotnie: Oby to była inspiracja dla kościoła

Oby stał się znów kościołem ubogim dla ubogich, skupionym na głoszeniu Ewangelii


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
22-10-2023 10:56 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
>>Rada Wrocławia postanowiła zakończyć finansowanie lekcji religii przez miasto!
>>Oby to była inspiracja dla nowego rządu!
>Dopiszę trochę przewrotnie: Oby to była inspiracja dla kościoła
Kościół przez wieki miał niejednokrotnie taką okazję.
>Oby stał się znów kościołem ubogim dla ubogich, skupionym na głoszeniu Ewangelii
A czy kościół kiedyś był kościołem dla ubogich?
Nie mam na myśli poszczególnych duchownych przewijających się w jego historii, a Kościół hierarchiczny. Dzisiaj wiemy, że nie należała do nich nawet Matka Teresa z Kalkuty przez długi czas utożsamiana z miłosierdziem.
22-10-2023 12:01 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
>>>Rada Wrocławia postanowiła zakończyć finansowanie lekcji religii przez miasto!
>>>Oby to była inspiracja dla nowego rządu!
>>Dopiszę trochę przewrotnie: Oby to była inspiracja dla kościoła
>Kościół przez wieki miał niejednokrotnie taką okazję.

I czasem z niej korzystał. Znam kilku księży, którzy pięć dni w tygodniu pracują w fabrykach lub szkołach ucząc (nie religii) a w niedzielę pełnią swoją posługę.

Mam nadzieję, że i polski kościół z tego skorzysta, choć dłuuuuga droga jeszcze, a po drodze schizma.

>>Oby stał się znów kościołem ubogim dla ubogich, skupionym na głoszeniu Ewangelii
>A czy kościół kiedyś był kościołem dla ubogich?
Owszem, z tego wyszedł.

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
22-10-2023 12:18 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
>>A czy kościół kiedyś był kościołem dla ubogich?
>Owszem, z tego wyszedł.
Widzę tu analogię z PiSem, który również stworzył partie dla ubogich.
22-10-2023 12:48 
 Ocena 2 na 2
szarley (54911 punktów)
>>>A czy kościół kiedyś był kościołem dla ubogich?
>>Owszem, z tego wyszedł.
>Widzę tu analogię z PiSem, który również stworzył partie dla ubogich.

I przez dwie kadencje ich głosami rządził.



Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Znam kilku księży, którzy pięć dni w tygodniu pracują w fabrykach lub szkołach ucząc (nie religii) a w niedzielę pełnią swoją posługę.

Czego uczą i czy to nie znaczy, że prowadzą równolegle swoją działalność misyjną, poszukując kolejnych owieczek dla swojego kościoła?

youtu.be/5VCiU1osa3w
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>A czy kościół kiedyś był kościołem dla ubogich?

Kiedyś chyba rzeczywiście było tak, że w sytuacji zagrożenia życia można było zwrócić się do kościoła i uzyskać pomoc.

Kiedyś kościół był najwyższą formą organizacji społecznej.

Potem jednak społeczeństwo rozwijało się dalej ale kościół już nie.

Tak jest gdy ktoś uwierzy w ostateczność idei i nie rozumie, że każda idea podlega ewolucji jak wszystko.

Kościół już dawno powinien zmienić znacznie pojęcia boga i wiary ale za wszelką cenę próbuje utrzymać dawne znaczenia, które z rozwojem psyche człowieka muszą umrzeć.

youtu.be/5VCiU1osa3w
farmer (22440 punktów)
>>Rada Wrocławia postanowiła zakończyć finansowanie lekcji religii przez miasto!
>>Oby to była inspiracja dla nowego rządu!
>Dopiszę trochę przewrotnie: Oby to była inspiracja dla kościoła

Chyba raczej dla Boga.


>Oby stał się znów kościołem ubogim dla ubogich, skupionym na głoszeniu Ewangelii

Czy śmierć tego dzieciaka od noża nie była obojętna temuż Bogu?
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Czy śmierć tego dzieciaka od noża nie była obojętna temuż Bogu?

Istnieje takie bardzo naiwne wyobrażenie boga jako człowieka, któremu zależy na ludzkim życiu.

Ksiądz odpowiedziałby Ci, że nie bóg zabija ludzi tylko ludzie mordują się wzajemnie.

A dlaczego mordują?

Z chciwości, z nienawiści, z frustracji, z obsesji, z socjopati czy nawet z powodu niezgodnych wizji dobra i zła.

Mord jest wpisany w naturę człowieka i jest najwyższym poziomem wzajemnej rywalizacji.

youtu.be/5VCiU1osa3w
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Rada Wrocławia postanowiła zakończyć finansowanie lekcji religii przez miasto!

To też udowadnia, że różnice polityczne są w zasadzie różnicami moralnymi.

Mówiąc o dwóch sprzecznych ideologiach politycznych mówimy o różnych wiarach społecznych.

Mówiąc o sprzecznych ideologiach mówimy o grupach ludzi o odmiennych i sprzecznych systemach emocji panujących na ich psyche.

youtu.be/5VCiU1osa3w
neo_liberał (58 punktów)
>Rada Wrocławia postanowiła zakończyć finansowanie lekcji religii przez miasto!
>"Miasto wydaje rocznie na pensje katechetów 18 mln zł. Z subwencji otrzymuje na to 13 mln zł, ale
>resztę musi wyłożyć z własnej kieszeni. - Wrocław jest zmuszony do szukania oszczędności, te
>pieniądze mógłby przeznaczyć na inne zadania dla wszystkich mieszkańców - zaznaczyła Misza
>Pawlik z Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej "Stop finansowaniu religii"."
>Oby to była inspiracja dla nowego rządu!

Żeby uczyć się religii trzeba być odważnym. Zwłaszvza że się kończy w trumnie.
Elasp (6859 punktów)

>Oby to była inspiracja dla nowego rządu!

Tymczasem w Warszawie:

biznes.int(*)to-ma-byc-program-,nId,7132139
08-11-2023 10:54 
 Ocena 3 na 3
Duch Prawdy (14787 punktów)
"Zdjęcia ukradzione z sieci lub wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Fałszywe dane i zmyślone życiorysy. Wirtualna Polska odkryła fabrykę trolli, która promowała posła PiS Łukasza Mejzę podczas kampanii. Znaleźliśmy ponad sto fikcyjnych kont na Facebooku i powiązaną z nimi sieć stron udających lokalne media.
"Najlepszy poseł", "mój kandydat - poseł Mejza" - tak posła PiS opisywała i zachwalała Lubuszanka Dorota Wilk. Według informacji zamieszczonych na jej profilu mieszka w Drezdenku, pracuje w sieci sklepów i ma ponad 700 znajomych. Jest jedno "ale". Nie istnieje.
Jej zdjęcie - umieszczone na profilu zachwalającym kandydata - przedstawia w rzeczywistości 18-letnią Anastazję Głuszczenko - Ukrainkę chorą na ostrą białaczkę szpikową. Jak ustaliliśmy, zdjęcie pochodzi ze strony informującej o zbiórce na leczenie."
wiadomosci(*)orej-na-raka-6960582173239936a

DUCH

(Jedyną i) Absolutną Prawdą jest (Bezinteresowna) Miłość.
08-11-2023 12:38 
 Ocena 1 na 1
Elasp (6859 punktów)

Potępiam tego rodzaju praktyki.
Andrzej.51 (15814 punktów)
>Rada Wrocławia postanowiła zakończyć finansowanie lekcji religii przez miasto! "Miasto wydaje rocznie na pensje katechetów 18 mln zł. Z subwencji otrzymuje na to 13 mln zł, ale resztę musi wyłożyć z własnej kieszeni. - Wrocław jest zmuszony do szukania oszczędności, te pieniądze mógłby przeznaczyć na inne zadania dla wszystkich mieszkańców - zaznaczyła Misza Pawlik z Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej "Stop finansowaniu religii"."

W roku szkolnym 2023/24 na lekcje religii w szkołach podstawowych uczęszcza we Wrocławiu 62,5 % uczniów, zaś w szkołach ponadpodstawowych jedynie 15,19 %. W obu przypadkach jest to mniej niż w roku ubiegłym (Gazeta Wrocławska z dn. 23.10.2023)

>Oby to była inspiracja dla nowego rządu!

Oby.
Donald Tusk, przyszły premier, twierdzi, że "Nie powinniśmy mieć religii w szkołach".


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
08-11-2023 11:21 
 Ocena 3 na 3
Wolnośćmyśli (1516 punktów)
>Donald Tusk, przyszły premier,
Nie.. to nie może być prawda.. to jakiś zły senny koszmar. Przecież ten typek powinien zostać pozbawiony polskiego obywatelstwa za działanie na szkodę kraju.
Jak tu może być dobrze gdy ludzie nie wiedzą albo nie pamiętają (bo może nie chcą ?) tego wszystkiego co ów dyletant nawyczyniał. Albo ten drugi idiota trzaskowski, który zasłynął tylko z marnotrawstwa i nieudolności zarządzania:
"W tej chwili mamy awarię głównego rurociągu, niestety ten awaryjny również uległ awarii w związku z czym poszukujemy rozwiązanie awaryjnego" - a ścieki z Czajki płynęły całą szerokością aż do Bałtyku i dalej by płynęły gdyby nie determinacja i stanowcze działanie znienawidzonego przez nich PiS-owskiego rządu.
Kurde nasi przodkowie przeżyli trzy rozbiory Polski a teraz współcześni chcą posadzić u steru kogoś kto bez mrugniecia okiem zafunduje nam czwarty.
08-11-2023 18:17 
 Ocena 6 na 6
Andrzej.51 (15814 punktów)
>>Donald Tusk, przyszły premier,
>Nie.. to nie może być prawda.. to jakiś zły senny koszmar. Przecież ten typek powinien zostać pozbawiony polskiego obywatelstwa za działanie na szkodę kraju.
>Jak tu może być dobrze gdy ludzie nie wiedzą albo nie pamiętają (bo może nie chcą ?) tego wszystkiego co ów dyletant nawyczyniał. Albo ten drugi idiota trzaskowski, który zasłynął tylko z marnotrawstwa i nieudolności zarządzania: "W tej chwili mamy awarię głównego rurociągu, niestety ten awaryjny również uległ awarii w związku z czym poszukujemy rozwiązanie awaryjnego" - a ścieki z Czajki płynęły całą szerokością aż do Bałtyku i dalej by płynęły gdyby nie determinacja i stanowcze działanie znienawidzonego przez nich PiS-owskiego rządu.

Widzę, że nie zwróciłeś uwagi, lub już zapomniałeś, jaki jest temat niniejszego wątku. Przypomnę Ci zatem, że temat brzmi: Trudne czasy nadchodzą dla konserwatystów, a chodzi w nim o to, że rada Wrocławia postanowiła zakończyć finansowanie lekcji religii przez miasto. Ty zaś piszesz o awarii z sierpnia 2020 roku w warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka, a przy okazji nazwałeś Donalda Tuska typkiem i dyletantem a Rafała Trzaskowskiego idiotą. Doprawdy, nie dostrzegam związku tego, co napisałeś z nauczaniem religii we Wrocławiu.

Dlaczego akurat Trzaskowski miałby być winnym awarii warszawskiej oczyszczalni ścieków? Czyżby był on prezesem lub dyrektorem tej firmy? O ile wiem, nie jest nim i nigdy nie był.
Zastanów się, czy byłby on też osobą odpowiedzialną, gdyby w warszawskiej fabryce kiszenia kapusty i ogórków stwierdzono pewnego dnia, że kapusta w pięciu beczkach dwustukilowych zapleśniała. I wtedy też Trzaskowski winny?

Nie później niż w styczniu 2022 roku została ustalona przyczyna awarii oczyszczalni Czajka. Przyczynę podali eksperci z Politechniki Krakowskiej, którzy przeprowadzili badania w tej sprawie. O ile dobrze wiem, nikt nie zakwestionował wyników ich ekspertyzy.

Eksperci z Politechniki Krakowskiej poinformowali, że Awaria była skutkiem błędu w zleconym w lutym 2006 r. projekcie kolektorów pod Wisłą. Nie zaprojektowano wtedy odpowiedniego drenażu, który pozwoliłby na odprowadzanie nadmiaru wody i ścieków z przestrzeni otaczającej rurociągi. Gdyby został on prawidłowo zaprojektowany, uniemożliwiłoby to osiągnięcie niebezpiecznego dla instalacji ciśnienia.
Jestem niemal pewny, że R. Trzaskowski po objęciu urzędy prezydenckiego nie zapoznał się z ww. projektem kolektorów pod Wisłą. Zresztą po co miałby to robić? Przecież on się na tym nie zna i znać nie musi. Od tego są fachowcy w oczyszczalni ścieków. Zapewne obce są mu również szczegóły kiszenia kapusty.

Niezależnie od czegokolwiek PiS winnego już znalazł. Tym winnym jest Trzaskowski i oczywiście Tusk. Bo przecież wszystko, co złe, cały PiS-owski bałagan, to oczywiście "wina Tuska". Jakżeby inaczej.


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
08-11-2023 21:10 
 Ocena 2 na 2
Elasp (6859 punktów)

>Jestem niemal pewny, że R. Trzaskowski po objęciu urzędy prezydenckiego nie zapoznał się z ww. projektem kolektorów pod Wisłą. Zresztą po co miałby to robić? Przecież on się na tym nie zna i znać nie musi...

Na czym zaś musi się znać?
09-11-2023 17:27 
 Ocena 5 na 5
Andrzej.51 (15814 punktów)
>>Jestem niemal pewny, że R. Trzaskowski po objęciu urzędy prezydenckiego nie zapoznał się z ww. projektem kolektorów pod Wisłą. Zresztą po co miałby to robić? Przecież on się na tym nie zna i znać nie musi...
> Na czym zaś musi się znać?

Napiszę Panu na czym jeszcze Rafał Trzaskowski i inni prezydenci, burmistrze i wójtowie nie muszą się znać.
Otóż nie muszą się znać na zasadach eksploatacji węgla kamiennego, soli kamiennej oraz rud żelaza i metali nieżelaznych w kopalniach podziemnych, a także na zasadach przeróbki tych kopalin.
Nie muszą się także znać na wytopie żelaza w wielkich piecach oraz na sposobie walcowania stali na zimno i gorąco.
Nie ma także potrzeby, by znali się na produkcji silników samochodowych i skrzyń biegów, produkcji sprzętu AGD, wytwarzania prądu elektrycznego, zasadach działania i usuwania awarii elektroenergetycznych stacji transformatorowych wysokiego i niskiego napięcia, produkcji napędów hydrostatycznych, wytwarzaniu maszyn do mechanizacji rolnictwa, itd., itp.
Oni naprawdę nie muszą się na tym znać!

Jestem przekonany, że teraz już Pan wie - o ile, w co wątpię, nie wiedział Pan wcześniej - na czym nie muszą a na czym powinni się znać wójtowie, burmistrze i prezydenci miast i gmin.


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
09-11-2023 21:42 
 Ocena 2 na 2
Elasp (6859 punktów)
>>>Jestem niemal pewny, że R. Trzaskowski po objęciu urzędy prezydenckiego nie zapoznał się z ww. projektem kolektorów pod Wisłą. Zresztą po co miałby to robić? Przecież on się na tym nie zna i znać nie musi...
>> Na czym zaś musi się znać?
>Napiszę Panu na czym jeszcze Rafał Trzaskowski i inni prezydenci, burmistrze i wójtowie nie muszą się znać.
>Otóż nie muszą się znać na zasadach eksploatacji węgla kamiennego, soli kamiennej oraz rud żelaza i metali nieżelaznych w kopalniach podziemnych, a także na zasadach przeróbki tych kopalin...

Rozumiem, że jako politolog zna się na tym, na czym powinien się znać prezydent prawie dwumilionowego miasta, jak i znał się na tym, na czym powinien się znać minister administracji i cyfryzacji (w latach 2013-2014)?
10-11-2023 15:07 
 Ocena 4 na 4
Andrzej.51 (15814 punktów)
>>> Na czym zaś musi się znać?
>>Napiszę Panu na czym jeszcze Rafał Trzaskowski i inni prezydenci, burmistrze i wójtowie nie muszą się znać. Otóż nie muszą się znać na zasadach eksploatacji węgla kamiennego, soli kamiennej oraz rud żelaza i metali nieżelaznych w kopalniach podziemnych, a także na zasadach przeróbki tych kopalin...
> Rozumiem, że jako politolog zna się na tym, na czym powinien się znać prezydent prawie dwumilionowego miasta, jak i znał się na tym, na czym powinien się znać minister administracji i cyfryzacji (w latach 2013-2014)?

A ja rozumiem, że Antoni Macierewicz jako historyk zna się na tym, na czym powinien się znać jako minister spraw wewnętrznych w latach 1991-1992, również na tym, na czym powinien się znać jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 2006 i 2007, także na tym, na czym powinien się znać jako szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2006-2007, na tym też, na czym powinien się znać jako minister obrony narodowej w latach 2015-2018, i wreszcie na tym, na czym powinien się znać jako przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem w latach 2018-2022.

Nieustannie zastanawiam się, jak daleko sięgnie i jak długo będzie jeszcze trwać nienawiść członków i sympatyków PiS do wszystkich tych, którzy nie są zwolennikami tej partii. Zastanawiam się ponadto, kiedy wreszcie działacze PiS przestaną skłócać Polaków oraz dzielić ich na lepszych i gorszych. Zastanawiam się także kiedy wreszcie przestaną głosić, że tylko oni są Polakami, a ich przeciwnicy polityczni - nie.


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
10-11-2023 16:19 
 Ocena 3 na 3
Elasp (6859 punktów)
>>>> Na czym zaś musi się znać?
>>>Napiszę Panu na czym jeszcze Rafał Trzaskowski i inni prezydenci, burmistrze i wójtowie nie muszą się znać. Otóż nie muszą się znać na zasadach eksploatacji węgla kamiennego, soli kamiennej oraz rud żelaza i metali nieżelaznych w kopalniach podziemnych, a także na zasadach przeróbki tych kopalin...
>> Rozumiem, że jako politolog zna się na tym, na czym powinien się znać prezydent prawie dwumilionowego miasta, jak i znał się na tym, na czym powinien się znać minister administracji i cyfryzacji (w latach 2013-2014)?
>A ja rozumiem, że Antoni Macierewicz jako historyk...

To nie jest odpowiedz na moje pytanie.

>Nieustannie zastanawiam się, jak daleko sięgnie i jak długo będzie jeszcze trwać nienawiść członków i sympatyków PiS do wszystkich tych, którzy nie są zwolennikami tej partii...

Nie nienawidzę nikogo, więc takie uogólnienia są bezzasadne. Podejrzewam, że są wynikiem stereotypów, promowanych m.in. przez "Gazetę Wyborczą". W skłócaniu Polaków środowisko to osiągnęło poziom arcymistrzowki.
10-11-2023 22:25 
 Ocena 3 na 3
Andrzej.51 (15814 punktów)
>>> Rozumiem, że [Rafał Trzaskowski] jako politolog zna się na tym, na czym powinien się znać prezydent prawie dwumilionowego miasta, jak i znał się na tym, na czym powinien się znać minister administracji i cyfryzacji (w latach 2013-2014)?
>>A ja rozumiem, że Antoni Macierewicz jako historyk zna się na tym, na czym powinien się znać jako minister spraw wewnętrznych w latach 1991-1992, również na tym, na czym powinien się znać jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 2006 i 2007, także na tym, na czym powinien się znać jako szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2006-2007, na tym też, na czym powinien się znać jako minister obrony narodowej w latach 2015-2018, i wreszcie na tym, na czym powinien się znać jako przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem w latach 2018-2022.
> To nie jest odpowiedz na moje pytanie.

Zdaję sobie z tego doskonale sprawę.
Zastanawiam się, dlaczego tak bardzo interesują Pana kwalifikacje Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy, a jakoś nie wyraża Pan zainteresowania kwalifikacjami Antoniego Macierewicza, szkodnika politycznego (zdaję sobie sprawę z zasług Macierewicza do roku 1989), do sprawowania wielu nie mających z sobą związku odpowiedzialnych stanowisk.
Rozumiem, że to zainteresowanie kwalifikacjami Trzaskowskiego, połączone z wyraźną niechęcią do niego, wynika z faktu, że w 2018 roku sprzątnął sprzed nosa Patrykowi Jakiemu, przedstawicielowi tzw. zjednoczonej prawicy, stołek prezydenta Warszawy.

Skoro jednak to, co napisałem, nie spełnia pana oczekiwań, proponuję zapoznać się z tekstem ujednoliconym Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 1990 r., nr 16, poz. 95). W Ustawie tej w artykułach 26 oraz od 30 do 33 zdefiniowane zostały pojęcia prezydenta miasta, burmistrza i wójta oraz określone ich obowiązki. A stąd już tylko niewielki krok do zrozumienia, jakie kwalifikacje powinien mieć prezydent wielkiego miasta.

>>Nieustannie zastanawiam się, jak daleko sięgnie i jak długo będzie jeszcze trwać nienawiść członków i sympatyków PiS do wszystkich tych, którzy nie są zwolennikami tej partii...
> Nie nienawidzę nikogo, więc takie uogólnienia są bezzasadne. Podejrzewam, że są wynikiem stereotypów, promowanych m.in. przez "Gazetę Wyborczą". W skłócaniu Polaków środowisko to osiągnęło poziom arcymistrzowki.

Odmienne mam zdanie. Uważam, że nikt nie jest w stanie wykazać się większymi umiejętnościami w obrażaniu przeciwników politycznych oraz skutecznym skłócaniem Polaków, niż potrafi to Jarosław Kaczyński i telewizja zwana publiczną.
Domyślam się, że, tak jak dotychczas, wspólnego języka nie znajdziemy.


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
10-11-2023 23:44 
 Ocena 2 na 2
Elasp (6859 punktów)

>Rozumiem, że to zainteresowanie kwalifikacjami Trzaskowskiego, połączone z wyraźną niechęcią do niego, wynika z faktu, że w 2018 roku sprzątnął sprzed nosa Patrykowi Jakiemu, przedstawicielowi tzw. zjednoczonej prawicy, stołek prezydenta Warszawy.

Nie, nie jest z tym połączone. Po prostu zwróciłem uwagę na Pana wpis. Poza tym z faktu, że jakieś pytanie jest motywowane tak a nie inaczej nie oznacza, że nie jest zasadne. Pytanie zadawane z nudów wcale nie musi być nudne, pytanie zadane dla rozbawienia może się okazać nadspodziewanie poważne.

> A stąd już tylko niewielki krok do zrozumienia, jakie kwalifikacje powinien mieć prezydent wielkiego miasta.

Czy może więc Pan wykonać ten krok? Szczerze mówiąc nie widzę, w jaki sposób z treści ustawy wynika określenie kompetencji, jakie powinien posiadać prezydent wielkiego miasta, a nawet stolicy.

>Odmienne mam zdanie. Uważam, że nikt nie jest w stanie wykazać się większymi umiejętnościami w obrażaniu przeciwników politycznych oraz skutecznym skłócaniem Polaków, niż potrafi to Jarosław Kaczyński i telewizja zwana publiczną.
>Domyślam się, że, tak jak dotychczas, wspólnego języka nie znajdziemy.

Dobrym rozwiązaniem jest, jak sądzę, nie oglądanie ani TVP, ani nie czytanie "Gazety Wyborczej".
11-11-2023 10:58 
 Ocena 3 na 3
Andrzej.51 (15814 punktów)
> Czy może więc Pan wykonać ten krok? Szczerze mówiąc nie widzę, w jaki sposób z treści ustawy wynika określenie kompetencji, jakie powinien posiadać prezydent wielkiego miasta, a nawet stolicy.

Faktem jest, że w tej ustawie nie zostały określone kwalifikacje prezydenta miasta (burmistrza, wójta).
Domyślam się, że określenie jakichś szczegółowych kwalifikacji jest trudne, zatem wymagania co do kwalifikacji są dość ogólne, takie jak posiadanie praw wyborczych, obywatelstwo polskie, ukończony określony wiek (nie wiem jaki, być może 30 lat, może mniej, może więcej, chociaż w to więcej wątpię). Nie wiem, co jeszcze. Na pewno wymogiem nie jest posiadanie zameldowania w danym mieście (gminie), bo przecież Patryk Jaki, obywatel miasta Opole, kandydował w wyborach na prezydenta Warszawy.
Być może jakichś konkretów należałoby szukać w Kodeksie wyborczym. Domyślam się jednak, że jest on dość gruby, więc nie mam ochoty się w nim grzebać.

>>Odmienne mam zdanie. Uważam, że nikt nie jest w stanie wykazać się większymi umiejętnościami w obrażaniu przeciwników politycznych oraz skutecznym skłócaniem Polaków, niż potrafi to Jarosław Kaczyński i telewizja zwana publiczną.
> Dobrym rozwiązaniem jest, jak sądzę, nie oglądanie ani TVP, ani nie czytanie "Gazety Wyborczej".

Staram się oglądać TVP, a konkretnie program "Woronicza 17". Zbyt wiele nerwów mnie to jednak kosztuje, gdy patrzę na zachowanie dwóch szczególnie prowadzących, niby dziennikarzy a w rzeczywistości funkcjonariuszy partyjnych. Porównuję ich z prowadzącym analogiczny program w TVN, czyli "Kawa na ławę", lecz to porównanie wypada zdecydowanie na ich niekorzyść.


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
09-11-2023 10:03 
 Ocena 2 na 2
Wolnośćmyśli (1516 punktów)
Czy wszyscy na forum wypowiadają się tylko i wyłącznie zgodnie z kierunkiem głównego tematu ? Czy zabronione jest nawiązanie, odniesienie się, dopowiedzenie, wyrażenie opinii wobec czyjegoś fragmentu wypowiedzi, chyba nie.. i ja to zrobiłem gdzie więc zawiniłem ?
Prezydent miasta odpowiada za wszystko co w nim się wydarzy, tak samo jak kapitan okrętu czy inny dowódca. A ten osobnik nie ma najmniejszych kwalifikacji by piastować to stanowisko. Przypomnę tylko wybudowany z jego inicjatywy "plac wypoczynku" pośrodku miasta, na wybetonowanej powierzchni bez drzew i cienia, za to z drewnianymi pseudo ławeczkami a całość za parę milionów, czy tak postępuje gospodarz stolicy ?
Człowiek który mówi że "Wisła sobie z tym poradzi", zamiast robić co się da by nie dopuścić do jej skarzenia fekaliami nie zasługuje nawet na to by siedzieć na stołu ciecia w bloku przy ulicy ćwiartki 3/4.
I to są m.in trudne czasy dla konserwatystów (czyli patriotów) gdyż dyletanci, zdrajcy i targowiczanie aż się palą by rozdrapać Polskę oddając co się da w obce ręce..
A to jest temat niepomiernie ważniejszy od tego czy jakieś miasto będzie czy nie będzie dokładać się do propagacji "sukienkowych" bredni.
Wszystkie szkoły w Polsce powinny być świeckie i nikt nie powinien finansowo wspierać żadnych "lekcji religii", bo te nie wnoszą niczego dobrego do umysłowości uczniów w przeciwieństwie do lekcji etyki, filozofii czy logiki.
Wiem że przyczyną wspomnianej awarii były błędy projektowe i wykonawcze ale czy to coś zmienia ?
>cały PiS-owski bałagan
Co by nie mówić to efektem tego "bałaganu" jest wzrost zamożności polaków, oraz zatrzymanie rabunowej wyprzedarzy głównych sektorów gospodarki i ukrucenie drenażu budżetu przez zwykłych złodziei. O zablokowaniu przymusowego przesiedlenia do Polski chordy "bambusów" nie wspominając, gdyby nie PiS dziś mielibyśmy tu taki bałagan że strach byłoby z domu wyjść jak w niemczech, Szwecji czy gdziekolwiek gdzie tych miglanców wpuszczono.
Religia a w szczególności pełna ideologii jak katolicyzm nie ma prawa bytu w państwie świeckim, gdyż jest szkodliwa a sama instutucja KrK wysoce pasożytnicza.
Tusk to zdrajca finansowany i sterowany przez Berlin czyli niemcy - odwiecznego wroga Polski i polaków. Trzaskowski poza populizmem nie ma żadnych kwalifikacji do zarządzania, bo działanie na szkodę mieszkańców poprzez utrudnianie im życia nie jest tym czego się od prezydenta oczuje: ciągły wzrost cen za parkowanie, zmniejszanie liczby miejsc parkingowych, zwężanie ulic, wyznaczanie stref 30 km/h, wzrost biurokracji itd.
Głosowałem za przystąpieniem do UE mając nadzieję, że będzie ona kontynuacją EWG a nie budową euro-kołchozu, którego zwolennikami są tusk z załogą (polskość to nienormalność) wraz z trzaskowskim. Nie mam dla tych osobników odrobiny szacunku.
09-11-2023 10:42 
 Ocena 2 na 2
szarley (54911 punktów)
>Czy wszyscy na forum wypowiadają się tylko i wyłącznie zgodnie z kierunkiem głównego tematu ?

Nie, ale wypada umieć uzasadnić to, co się pisze
Jeśli ktoś głosi jakiś pogląd, a jedynym uzasadnieniem jest "ja wiem lepiej" to z takim bytownikiem rozmowa nie ma sensu

Twój pogląd nt Tuska:
"Nie.. to nie może być prawda.. to jakiś zły senny koszmar. Przecież ten typek powinien zostać pozbawiony polskiego obywatelstwa za działanie na szkodę kraju."

Nie jest żadnym argumentem, a jedynie garścią "pochlebstw" z którymi nie ma polemiki. Argument, że wyprzeda wszystko w Polsce powoduje kontrę w postaci pytania o darowanie Lotosu. Też Tusk?

>Prezydent miasta odpowiada za wszystko co w nim się wydarzy,
Tak, w przypadku awarii Czajki prezydent, który kierował miastem w 2006 (wg PolikKraka) czyli K. Marcinkiewicz

>A ten osobnik nie ma najmniejszych kwalifikacji by piastować to stanowisko. Przypomnę tylko wybudowany z jego inicjatywy "plac wypoczynku" pośrodku miasta, na wybetonowanej powierzchni bez drzew i cienia, za to z drewnianymi pseudo ławeczkami a całość za parę milionów, czy tak postępuje gospodarz stolicy ?

Każdemu z rządzących można wytknąć błędy, problem zaczyna się wtedy, kiedy ocenia się tylko hasłami, a ocena, czy jest to błąd czy nie zależy nie od skutków, ale od tego, KTO to zrobił.

Ocena administrowania niemal 2-milionowym miastem przez pryzmat jednego placu, jest niepoważna. Administrowanie miastem polega przeważnie na zwykłej czarnej robocie: zaopatrzeniu w wodę, wywozie odpadów, organizowaniu komunikacji (której Warszawianom można jedynie zazdrościć).
A do tego trzeba zauważyć, że miasto odwiedzają miliony turystów, biznesowych gości, rządowych interesantów, studentów, ma tam miejsce wiele sportowych i kulturalnych imprez (lub demonstracji) na których nagle pojawiają się dziesiątki tysięcy ludzi... To jest czarna robota, za której dobre lub złe wykonanie Warszawianie ocenią Trzaskowskiego

>Człowiek który mówi że "Wisła sobie z tym poradzi", zamiast robić co się da by nie dopuścić do jej skarzenia fekaliami nie zasługuje nawet na to by siedzieć na stołu ciecia w bloku przy ulicy ćwiartki 3/4.

Jeśli uważasz, że awaria Czajki powinna zaskutkować dymisją Trzaskowskiego, to czym powinno zaskutkować totalne skażenie Odry?

>I to są m.in trudne czasy dla konserwatystów (czyli patriotów)
Znów ex cathedra, zamiast argumentów. Konserwatysta nie oznacza patrioty, to przynależność do dwóch różnych zbiorów. Wg niektórych patriotyzm to bieganie w święta z flagą, wg innych praca, płacenie podatków kupowanie polskich wyrobów, dbałość o ojczysty język (przytyk do Ciebie) i kulturę i zamiatanie chodnika przed domem w każdą sobotę

>gdyż dyletanci, zdrajcy i targowiczanie aż się palą by rozdrapać Polskę oddając co się da w obce ręce..
Jakieś argumenta pod dyskujsję? Lotos?

>>cały PiS-owski bałagan
>Co by nie mówić to efektem tego "bałaganu" jest wzrost zamożności polaków,
Polaków, jeśli już
Efektem tego bałaganu jest paraliż sądownictwa, głupie konflikty ze wszystkimi wokół, i inne skutki, a wzrost zamożności... oby nie odbił się czkawką jak w 1980, kiedy okazało się, że był na kredyt. Dzisiejsze zadłużenie państwa to dramat

>oraz zatrzymanie rabunowej wyprzedarzy głównych sektorów gospodarki
Powtórzę: Lotos?

>O zablokowaniu przymusowego przesiedlenia do Polski chordy "bambusów" nie wspominając, gdyby nie PiS....
... "bambusy" nie kupiłyby 250 000 wiz za łapówki
... Płock nie miałby 10% mniejszości "bambusów"

>Religia a w szczególności pełna ideologii jak katolicyzm nie ma prawa bytu w państwie świeckim,
Pytałem Cię kiedyś o definicję świeckiego państwa, podając konkretne przykłady wątpliwości.

>Tusk to zdrajca finansowany
Amen

>i sterowany przez Berlin czyli niemcy
Amen

>- odwiecznego wroga Polski i polaków.
Amen

Jakieś uzasadnienie?

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
09-11-2023 15:18 
 Ocena 1 na 1
Wolnośćmyśli (1516 punktów)
Śmiesz mi wytykać rzekome błędy językowe - gdzie, jakie ? Człowieku przeczytaj sam siebie !
> "a ocena, czy jest to błąd nie zależy czy nie od skutków"
Po jakiemu to kurna jest ??? Powiem Ci po męsku, idź się wysrać bo gówno przez Ciebie przemawia. I nie jest to przejaw agresji lecz zwyczajna racjonalna rada dotycząca nie zabierania się za pisanie bez uprzedniego wypróżnienia, które niechybnie wpływa na zarówno jakość jak i treść wypowiedzi - czy dostatecznie wyraźnie uzasadniłem mój pogląd ?
Oczywistości znanych każdemu nie trzeba uzasadniać ale Tobie najwyraźniej trzeba, daruj sobie ciągniecie za język. Jeśli myślisz że dam się wciągnąć w Twoją "grę" to się mylisz.
Uzasadnij racjonalnie że nie jesteś tu wyłącznie po to by kogoś zdenerwować, z nudów, czy aby zaspokoić swoje potrzeby przekomarzania się z kimś, obrażania i wyzywania. Bo widziałem jakich słów i pod czyim adresem używałeś bez żadnego skrępowania. Nie interesuje mnie pseudodyskusja z frustratami, którzy szukają tu okazji do zdeprecjonowania kogoś by samemu poprawić sobie samopoczucie. Czy to wystarczająco racjonalnie i jasno wyraziłem ?
Do dziś nie wiadomo czy i kto doprowadził do skażenia Odry, były różne teorie, podjęto różne działania a w końcu uznano to za "działanie natury" poprzez namnożenie się tzw: złotej algi.
Postawa konserwatywna jest elementem patriotyzmu - sam sobie definicji poszukaj.
>Twój pogląd nt temat Tuska.
Co tu wymaga wyjaśnień ? Każdy zdrowo myślący człowiek, polak i patriota wie w czym rzecz bez dodatkowych wyjaśnień, przypisów, glos, cytatów i przykładów.
Wiz nie było "250.000" lecz 250 szt. poza tym wiza oznacza, że WIADOMO KTO, POCO ,KIEDY I SKĄD przybył do kraju docelowego, w przeciwienstwie do "biednych migrantów" bez dokumnetów zato ze smartfonami. Czy to też mam uzasadniać ?
Uzasadnienie: taka jest oficjalna wersja rządu polskiego i w nią wierzę w przeciwieństwie do kłamstw tzw: "opozycji" która tysiące razy udowodniła iż jej jedynym celem jest działanie przeciwko rządowi polskiemu wszędzie i w każdej postaci. I możesz się z tym nie zgadzać, polemizować czy twierdzić "żem oszalał" - guzik mnie to obchodzi.
Jak dla mnie możesz sobie tuska postawić na ołtarzu i wychwalać w niebiosa i nie musisz mi tego uzasadniać. Piszę jego nazwisko z małej literki jako oczywisty wyraz braku szacunku do tego anty-polaka, dobre uzasadnienie ?
>Amen
>Jakieś uzasadnienie ?
Raczej porada.. nie używaj wyrażeń, których znaczenia nie znasz, nie rozumiesz itd. AMEN oznacza zgodę na coś, kończącą wszelkie dociekania.
Czyli nie bierz się za pouczanie lecz za douczenie. Ja jestem niespotykanie spokojny człowiek, ale jak trzeba to umiem pocisnąć tak, że się komuś oranżada z komuni odbije - to tytułem przestrogi (z całą sympatią i szacunkiem) na wypadek gdyby jednak naszła Cię kiedyś ochota trochę pofikać..
09-11-2023 16:22 
 Ocena 3 na 3
szarley (54911 punktów)
>Śmiesz mi wytykać rzekome błędy językowe - gdzie, jakie ?

Śmiem.

>skarzenia
>wyprzedarzy
>ukrucenie
>chordy

To tylko z jednego wpisu (pomijam palcówki)
Popracuj nad polszczyzną

>Człowieku przeczytaj sam siebie !
W moich wpisach nie znajdziesz ortów, choć nie kończyłem nawet polskiej podstawówki.

>> "a ocena, czy jest to błąd nie zależy czy nie od skutków"
>Po jakiemu to kurna jest ??? Powiem Ci po męsku, idź się wysrać bo gówno przez Ciebie przemawia.

Widzę, że meritum sprawy się pojawia
Przeczytaj całe zdanie.

Oceniasz, czy coś jest błędem, nie na podstawie oceny zdarzenia, ale na podstawie tego, kto ów błąd popełnił

PiS rządząc Warszawą, doprowadził do sytuacji, której skutkiem była awaria Czajki. Podobnie jak PiS będzie winien spadkowi poziomu życia Polaków (a nie polaków) kiedy trzeba będzie spłacać długi na życie ponad stan

>Do dziś nie wiadomo czy i kto doprowadził do skażenia Odry,
Oczywiście. A kto miał ustalić przyczynę?
Chyba jednak rząd i jego agendy.

>Postawa konserwatywna jest elementem patriotyzmu - sam sobie definicji poszukaj.
Ty twierdzisz - Ty uzasadnij. Nigdy takiej definicji nie poznałem, moją Ci podałem, ale jakoś nie odważyłeś się podważyć.

>>Twój pogląd nt temat Tuska.
>Co tu wymaga wyjaśnień ?
Nic. "Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda" (Bogusławski)

>Wiz nie było "250.000" lecz 250 szt.
Prasa kłamie?
Austriacka, niemiecka, francuska, czeska, słowacka?

Sprowadzenie przez PiS do Płocka 10 000 muzułmanów pominąłeś milczeniem (UE w pierwszej wersji postulowała 5000 migrantów do Polski, potem wycofała się z tego całkiem)

>Uzasadnienie: taka jest oficjalna wersja rządu polskiego i w nią wierzę
"Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda"

>Jak dla mnie możesz sobie tuska postawić na ołtarzu i wychwalać w niebiosa
Ani myślę. Nawet nie jestem jego zwolennikiem, nie musisz mi zmyślać poglądów, ale uważam, że sprzedaż akcji Lotosu była błędem.

>i nie musisz mi tego uzasadniać. Piszę jego nazwisko z małej literki jako oczywisty wyraz braku szacunku ...
... do polskiego języka
"polacy" też piszesz małą literą
MAŁA LITERĄ, mości "patrioto", a nie "z małej literki" Miodek się kłania (też Ślązak)

>>Jakieś uzasadnienie ?
>Raczej porada.. nie używaj wyrażeń, których znaczenia nie znasz,
Piszesz o defekacji, uważaj na Twój problem, kiedy Ci pycha d. rozerwie

>Czyli nie bierz się za pouczanie lecz za douczenie. Ja jestem niespotykanie spokojny człowiek,
Do czasu, kiedy zaczyna brakować argumentów.
Przypomnę co pisałeś o spółdzielczości. Próba polemiki z arytmetyką raczej Ci chluby nie przynosi

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Wolnośćmyśli (1516 punktów)
Meritum sprawy jest takie, że lubisz się uczepić byle drobiazgu - wbić weń gwóźdź i za niego ciągnąć i to Ci sprawia przyjemność.
I potem zamiast rozmowy jest przepychanka słowna - znam ten typ i nie jest to "mój ulubiony".
Podsumowując jedyne na co Cię stać to uczepić się fragmentu wyrwanego z kontekstu zdania by "wbić gwózdek" i niby to półgębkiem w dwóch słowach coś tam rzec.
Jak tak bardzo podoba Ci się ten "fach", to sobie znajdź pracę recenzenta, cenzora, czy innego krytyka w jakiejś gazecie i będziesz mógł kogo tylko chcesz mieszać z błotem ze swojej taczki.
Nie widzę powodu by określenie: polacy, niemcy czy czesi pisać z dużej litery. Bo tak mi się podoba. Jesteś człowiekiem małostkowym i upierdliwym, więc nie dziw się że nie będę Cię darzył sympatią. Dokonałeś takiego wyboru.

I nie ma czegoś takiego jak "orty" są błędy ortograficzne a gdy je mimowolnie popełnię a edytor tego nie zauważy to idzie w świat, ale to nie dyktando lecz forum.
>ale jakoś nie odważyłeś się podważyć.
Każdy ocenia innych podług siebie.. ja wyrażam swoje zdanie a nie analizuję czyjeś słowa by się ich uczepić z zaciętością diałba tasmańskiego.
10-11-2023 13:14 
 Ocena 2 na 2
szarley (54911 punktów)
>Meritum sprawy jest takie, że lubisz się uczepić byle drobiazgu
Nie, na meritum po prostu nie odpowiadasz.
A co do językowych błędów, to z wielką zadziornością oburzyłeś się, że ich nie popełniasz

>I potem zamiast rozmowy jest przepychanka słowna
To rozmawiaj na temat meritum, a nie mojej defekacji

Pisałeś o rzekomym upadku spółdzielczości, powołałem liczby, to jest meritum i nie ma Twojej odpowiedzi

Pisałem o masowej sprzedaży wiz i o masowym sprowadzaniu muzułmanów do Płocka (10% mieszkańców miasta) i nie ma merytorycznej odpowiedzi

Pisałem o definicji patriotyzmu - brak merytorycznej dyskusji

Pisałem też o wyprzedaży polskiego majątku przez PiS (nie tylko ja) - milczenie

>Nie widzę powodu by określenie: polacy, niemcy czy czesi pisać z dużej litery. Bo...
... patriotyzm wg Ciebie nie polega na dbałości o ojczysty język.
Dbałość o język, ojczystą kulturę i tradycję jest także miarą patriotyzmu, o wiele ważniejszą niż wiara w to, co pisze PiSowski rząd o handlu wizami i wyzywanie obcych od "bambusów"

I przypomnę: w języku polskim "z dużej litery" jest językowym błędem.

Przy okazji: wiesz jaka jest najliczniejsza grupa zawodowa wśród Syryjczyków mieszkających w Polsce? Podpowiem: lekarze. Wg Ciebie to "bambusy" Czy mam jeszcze przypomnieć ile Polska zawdzięcza cudzoziemcom osiedlonym w Twoim kraju?

>I nie ma czegoś takiego jak "orty" są błędy ortograficzne a gdy je mimowolnie popełnię a edytor tego nie zauważy to idzie w świat, ale to nie dyktando lecz forum.

Nie, to nie dyktando, ale to TY napisałeś, że błędów nie popełniasz
"Śmiesz mi wytykać rzekome błędy językowe - gdzie, jakie ?"
Rzekome. Twoje słowo

Postulowałeś kiedyś, żeby "motłoch" był pozbawiony wyborczych praw. Motłoch to ci, którzy w poprawnej polszczyźnie wypowiadać się nie poradzą, a i merytorycznie nie mając nic do powiedzenia, głosząc jedynie kazania bez prawa do polemiki i bez uzasadnienia.


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Wolnośćmyśli (1516 punktów)
>A co do językowych błędów,
Drobne błędy ortograficzne, które wszak nie zaciemniają treści nie są "błędami językowymi" bo to że potrafię się elokwentnie wysłowić mi nie zarzucisz. I daruj sobie dalsze przytyki..
>Pisałeś o rzekomym upadku spółdzielczości,
Nie pisałem o "upadku spółdzielczości" - starałem się przekonać *okrągłego*, że komunizm to zło wcielone, syf i degrengolada. I powiem więcej coraz bardziej jestem przekonany, że działa on na rzecz NWO promując właśnie ten swój "komunistyczny raj" wymyślony przez schwaba. To jest właśnie przykład jak czepiasz się wybranego fragmentu by go rozdrapywać bez zastanowienia poco on został użyty.
>Pisałem o masowej sprzedaży wiz i o masowym sprowadzaniu muzułmanów do Płocka
Nie mieszkam w Płocku.. w mojej okolicy poza paroma studentami z Afryki nie ma żadnych "bambusów". I zawsze używam wobec tego określenia cydzysłowia by pokazać, że nie mówię tak o tych ludziach, ale dla Ciebie to za trudne do pojęcia..
Daj sobie wreszcie bobu z tymi definicjami !
>Pisałem też o wyprzedaży polskiego majątku przez PiS
Nie znam tematu, więc wstrzymałem się od głosu, tak trudno się domysleć ? Nie interesuję się polityką by śledzić wszystko od tego są agencje ABW, CBA itd. które tusk chce zlikwidować podobnie jak telewizję państwową.
>... patriotyzm wg Ciebie nie polega na dbałości o ojczysty język.
Polega, ale skomplikowana nikomu nie potrzebna ortografia domaga się uproszczenia.
Nie interesuje mnie że akurat Tobie podoba się napływ imigrantów - mnie nie.
>ale to TY napisałeś, że błędów nie popełniasz
To jest właśnie przykład małostkowości ale jak widać sugestia dla Ciebie to zbyt uboga forma przekazu.
>Motłoch to ci, którzy w poprawnej polszczyźnie wypowiadać się nie poradzą, a i merytorycznie nie mając nic do powiedzenia, głosząc jedynie kazania bez prawa do polemiki i bez uzasadnienia.
To poco ze mną dyskutujesz.. ? Znajdź sobie kogoś na swoim poziomie.
I dopuki tego wszystkiego nie zrozumiesz i nie zastosujesz, dalszej polemiki z Tobą może już nie być, bo nie zaglądam tu żeby się denerwować.
11-11-2023 15:28 
 Ocena 2 na 2
szarley (54911 punktów)
>>A co do językowych błędów,
>Drobne błędy ortograficzne,
Rozumiesz własne słowa?
TY nazwałeś te błędy "rzekomymi".
Nie są rzekome. Są prawdziwe i nie są drobne, bo polszczyzna nie zna pojęcia "drobne błędy ortograficzne" Coś jest błędem lub nie.

>które wszak nie zaciemniają treści
Do treści się nie odnosisz, skupiając się na mojej defekacji

>nie są "błędami językowymi"
Błędy ortograficzne są błędami językowymi.

>bo to że potrafię się elokwentnie wysłowić mi nie zarzucisz.
Masz rację, nie zarzucę Ci, że potrafisz się elokwentnie wysłowić

>>Pisałeś o rzekomym upadku spółdzielczości,
>Nie pisałem o "upadku spółdzielczości" - starałem się przekonać *okrągłego*, że komunizm to zło wcielone,

Pisałeś o spółdzielczości, a nie o komunizmie. W komunizmie nie istnieje prywatna własność, a spółdzielnie to własność prywatna

Twoje słowa.
"Były już PGR-y i kołchozy.. kółka rolnicze i spółdzielnie - dlaczego to wszystko poupadało ? Idealizujesz coś co nie ma racji bytu i nigdzie, nigdy się nie sprawdziło."

W tym zdaniu pisałeś o SPÓŁDZIELCZOŚCI. która UPADŁA

>>Pisałem o masowej sprzedaży wiz i o masowym sprowadzaniu muzułmanów do Płocka
>Nie mieszkam w Płocku..
I tego dotyczyło niezrozumiane przez Ciebie zdanie
10 000 muzułmanów w 100 000 mieście to nie jest błąd, bo ich sprowadził PiS (ale Ty nie mieszkasz w Płocku)
5 000 migrantów w skali kraju to.... Bo to wina Tuska

>Daj sobie wreszcie bobu z tymi definicjami !
Przykro mi, bez wspólnych definicji nie ma możliwości rozmowy
W niczym nie wybroniłeś swojej definicji, że patriotyzm to konserwatyzm
W niczym mojej definicji nie podważyłeś.

>>Pisałem też o wyprzedaży polskiego majątku przez PiS
>Nie znam tematu
Nie słyszałeś o darowaniu Saudyjczykom akcji Lotosu? Doprawdy?????

>>... patriotyzm wg Ciebie nie polega na dbałości o ojczysty język.
>Polega, ale skomplikowana nikomu nie potrzebna ortografia domaga się uproszczenia.
Jak dotąd nie została uproszczona. Rozumiem, że matury uniknąłeś

>Nie interesuje mnie że akurat Tobie podoba się napływ imigrantów - mnie nie.
1 Daruj sobie Hamerliczku - bis zmyślanie mi poglądów
2 Dla Ciebie ten napływ nie ma znaczenia - "nie mieszkasz w Płocku"

>>ale to TY napisałeś, że błędów nie popełniasz
>To jest właśnie przykład małostkowości ale jak widać sugestia dla Ciebie to zbyt uboga forma przekazu.
Napisałeś, że błędów nie popełniasz. Małostkowością jest upór przy błędzie, udawanie, że się nie popełniło błędu, mimo że jest widoczny jako ten wół.

>>Motłoch to ci, którzy w poprawnej polszczyźnie wypowiadać się nie poradzą, a i merytorycznie nie mając nic do powiedzenia, głosząc jedynie kazania bez prawa do polemiki i bez uzasadnienia.
>To poco ze mną dyskutujesz.. ?
Uważam, że nie należy zostawiać intelektualnemu motłochowi wolnego placu.

>I dopuki...
Dopóki, polaczku

Wstydziłbyś się, że poprawiam Twoją polszczy(z)nę, bo chyba kończyłeś jakąś polską szkołę... Ja nie.

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
09-11-2023 10:45 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)

>>cały PiS-owski bałagan
>Co by nie mówić to efektem tego "bałaganu" jest wzrost zamożności polaków


Wybory już były.

>, oraz zatrzymanie rabunowej wyprzedarzy głównych sektorów gospodarki i ukrucenie drenażu budżetu przez zwykłych złodziei.

Zawsze mnie śmieszy ten argument. PiS sprzedal zakłady lotnicze w Mielcu.
A jeszcze starsza historia to Ekspres wieczorny za czasów PC.

A współcześnie to akcja że zbożem.


>O zablokowaniu przymusowego przesiedlenia do Polski chordy "bambusów" nie wspominając, gdyby nie PiS dziś mielibyśmy tu taki bałagan że strach byłoby z domu wyjść jak w niemczech, Szwecji czy gdziekolwiek gdzie tych miglanców wpuszczono.

Calais
Szczyt zainteresowania "dżungla" przeżywała podczas kryzysu migracyjnego w Europie w 2015. Przebywało tam wówczas około 7.000[2]-9000[3] osób.

Kto tam wtedy myślał w Polsce o uchodźcach? PiS? Jest 2023 rok. W calais wciąż są uchodźcy. Są w całej Europie. I byli zanim stało się to modne przed wyborami.

>Tusk to zdrajca finansowany i sterowany przez Berlin czyli niemcy - odwiecznego wroga Polski i polaków.

Sterownie to było z Moskwy przez kilkadziesiąt lat.
.
>Głosowałem za przystąpieniem do UE mając nadzieję, że będzie ona kontynuacją EWG a nie budową euro-kołchozu, którego zwolennikami są tusk z załogą (polskość to nienormalność) wraz z trzaskowskim. Nie mam dla tych osobników odrobiny szacunku.
>

Gdybyśmy nie byli tak długo pod Moskiewskim batem to załapali byśmy się jak Hiszpania na szczyt prosperity Niemiec.
10-11-2023 15:02 
 Ocena 4 na 4
Andrzej.51 (15814 punktów)
>Prezydent miasta odpowiada za wszystko co w nim się wydarzy, tak samo jak kapitan okrętu czy inny dowódca.

Kapitan okrętu rzeczywiście odpowiada niemal za wszystko, co się na nim wydarzy. Ale tego kapitana okrętu w ciągu kilku lat studiów nauczono wszystkiego, z czym na tym okręcie może mieć do czynienia.
Na wykładach z hydromechaniki wytłumaczono mu, co to jest wypór hydrauliczny i od czego zależy. Nauczono go również, dlaczego metalowy okręt płynie, a nie tonie w morzu.
Na innych wykładach nauczono go napędów okrętowych, budowy, zasady działania i obsługi.
Na innych jeszcze wykładach nauczono go budowy, zasad działania, obsługi oraz konserwacji sprzętu strzelającego.
Itd., itp.
Dlatego od kapitana okrętu można i należy wymagać pełni odpowiedzialności za prawie wszystko, co się na tym okręcie wydarzy.
Wiem coś o tym, bo bardzo dawno temu też ukończyłem szkołę oficerską (ale nie marynarki wojennej) i pamiętam czego mnie tam uczono, zaś mój bardzo dobry znajomy ukończył WSMW i przez wiele lat służył w marynarce wojennej. Wiele razy o tych sprawach rozmawialiśmy.

Ale prezydent miasta nie może ponosić odpowiedzialności analogicznej do odpowiedzialności kapitana okrętu. Nie może odpowiadać za to, co może się wydarzyć w setkach firm miastach Warszawy, bo się na tym nie zna. Napisałem to w kilku zdaniach p. Elaspowi, więc i Tobie też to napiszę. Napiszę Ci zatem, na czym jeszcze Rafał Trzaskowski i inni prezydenci, burmistrze i wójtowie nie muszą się znać.
A zatem - oprócz tego, że nie muszą się znać na zasadach funkcjonowania oczyszczalni ścieków - nie muszą się znać przykładowo na zasadach eksploatacji węgla kamiennego, soli kamiennej oraz rud żelaza i metali nieżelaznych w kopalniach podziemnych, a także na zasadach przeróbki tych kopalin.
Nie muszą się także znać na wytopie żelaza w wielkich piecach oraz na sposobie walcowania stali na zimno i gorąco.
Nie ma także potrzeby, by znali się na produkcji silników samochodowych i skrzyń biegów, produkcji sprzętu AGD, wytwarzania prądu elektrycznego, zasadach działania i usuwania awarii elektroenergetycznych stacji transformatorowych wysokiego i niskiego napięcia, produkcji napędów hydrostatycznych, wytwarzaniu maszyn do mechanizacji rolnictwa, itd., itp.
Oni naprawdę nie muszą się znać na tym, co produkuje się w dziesiątkach a nawet sektach różnych firm zlokalizowanych w ich miastach i gminach! Od tego są setki fachowców zatrudnionych w tych firmach. Przecież to jest niemożliwe, by jeden człowiek znał się na tym wszystkich.

Jeśli taka odpowiedź Ci nie wystarcza, to proponuję zapoznać się z tekstem ujednoliconym Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 1990 r., nr 16, poz. 95), gdzie w artykułach 26 oraz od 30 do 33 zdefiniowane zostały pojęcia prezydenta miasta, burmistrza i wójta zostały oraz określone ich obowiązki.
Życzę owocnego czytania.


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
11-11-2023 13:08 
 Ocena 2 na 2
Wolnośćmyśli (1516 punktów)
Nigdy nie twierdziłem że ten czy inny prezydent musi się znać na wszystkim co istnieje w jego zasięgu jurysdykcji, więc niepotrzebnie się wysiliłeś. Prezydent Duda również nie jest fachowcem w dziedzinach przemysłu czy gospodarki kraju i nikt tego od niego nie wymaga, ale ocenia się jego decyzje i wypowiedzi.
Trzaskowski jest "uczniem" h.gronkowiec, która jest równie niekompetentna jak on teraz i nie jest to wyłącznie moja opinia. Trudno w ogóle w obozie totalnej opozycji znaleźć kogokolwiek kompetentnego do sprawowania jakichkolwiek rządów.
Kapitan okrętu też nie odpowiada za to że np. silnik źle działa.. bo od tego jest mechanik, tak samo prezydent ma swoich doradców i ekspertów ale to on wydaje dyspozycje i one są potem oceniane. Czym wyróżnił się r.trzaskowski że zasłużył na fotel prezydenta Warszawy ? Promocją degeneratów z pod szyldu LGBT ? Działaniem na szkodę mieszkańców zamiast w ich imieniu ? O czym tu mówić ? W wielu samorządach nadal stołki poobsadzane są tą lewacką hołotą i nie ma ich jak wykurzyć, bo "demokracja".
10-11-2023 15:03 
 Ocena 3 na 5
Andrzej.51 (15814 punktów)
>A ten osobnik nie ma najmniejszych kwalifikacji by piastować to stanowisko. Przypomnę tylko wybudowany z jego inicjatywy "plac wypoczynku" pośrodku miasta, na wybetonowanej powierzchni bez drzew i cienia, za to z drewnianymi pseudo ławeczkami a całość za parę milionów, czy tak postępuje gospodarz stolicy ?

Tych kwalifikacji, które z nienawiści przykleił do niego PiS, on raczej nie posiada. Wydaje mi się, że nawet genialny Nikola Tesla też by temu nie podołał.
A o kilku a nawet znacznie więcej milionach też coś napiszę.

>I to są m.in trudne czasy dla konserwatystów (czyli patriotów) gdyż dyletanci, zdrajcy i targowiczanie aż się palą by rozdrapać Polskę oddając co się da w obce ręce..

Zło i nienawiść wylęgły się po jednej stronie sceny politycznej ponad dziesięć lat temu. Nie po dwóch stronach, ale po jednej, oficjalnie zwanej prawicową. Tam trwa i nadal podsycane są zło i nienawiść o rzadko spotykanej skali.

To właśnie po tej stronie dokonano podziału Polaków na ludzi różnego sortu. Podziału tego nie dokonał Donald Tusk, nie dokonał Czarzasty, Kosiniak-Kamysz i inni politycy jeszcze dziś opozycji, ale sam prezes PiS-u. To on a nie kto inny swoich przeciwników politycznych określił mianem "najgorszego sortu Polaków".
To nie kto inny, lecz nadal on, nazwał zwierzętami przeciwników jego chorej wizji państwa. Oto jego słowa: "W każdym społeczeństwie jest taki element najbardziej zdemoralizowany, podły, animalny".
To nadal on z mównicy sejmowej wykrzyczał do politycznych przeciwników, że mają "mordy zdradzieckie.
To on nazwał zwolenników PiS "lepszą częścią narodu" a swoich przeciwników politycznych "ludźmi specjalnej troski.
Takich przykładów nienawiści i bluzgania jadem w wykonaniu prezesa było więcej. W ich efekcie Polacy zostali skutecznie podzieleni i skłóceni.

Kilka lat temu w dniu finału WOŚP jakiś szaleniec zabił nożem prezydenta Gdańska pana Pawła Adamowicza, a potem wykrzyczał, że "siedział niewinny w więzieniu a Platforma Obywatelska go torturowała". Jak myślisz, dlaczego on to zrobił? Kto w niego wtłoczył tyle nienawiści?

Nie zostajesz zbytnio z tyłu za swoim prezesem i moralnym wzorcem. W poprzedniej wypowiedzi nazwałeś Tuska typkiem i dyletantem, zaś Trzaskowskiego idiotą. Jakby Ci tego było mało, teraz przeciwników PiS nazwałeś dyletantami, zdrajcami i targowiczanami, którzy aż się palą by rozdrapać Polskę.
Czy Ty zastanawiasz się nad tym, co piszesz, czy też nienawiść zżera Cię już od środka. ?

>Wiem że przyczyną wspomnianej awarii były błędy projektowe i wykonawcze ale czy to coś zmienia ?

Powyżej napisałem Ci, że to dużo zmienia, bardzo dużo, to wszystko zmienia.
Po raz kolejny zapytam: Czy Ty naprawdę uważasz, że Trzaskowski powinien zapoznać się z zasadami funkcjonowania oczyszczalni ścieków Czajka, a także z projektem kolektorów z 2006 r. oraz wykryć w nim błąd, który doprowadził do awarii, a który opisali naukowcy z Politechniki Krakowskiej w ekspertyzie z 2022 r., czyli półtora roku po awarii? Przecież do roku 2022 z błędu tego nie zdawali sobie sprawy wyspecjalizowani fachowcy z oczyszczalni ścieków.
Jak Trzaskowski miał ten błąd wykryć oraz spowodować wykonanie nowego korygującego projektu i następnie usunięcie błędu, co zapobiegłoby awarii?
Czy uważasz również, że Trzaskowski powinien się znać na szeroko rozumianych zasadach funkcjonowania wszystkich firm na terenie Warszawy i zapoznać się z niezbędnymi w tym zakresie dokumentacjami, projektami, opiniami i ekspertyzami?


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
10-11-2023 15:05 
 Ocena 3 na 5
Andrzej.51 (15814 punktów)
>>Niezależnie od czegokolwiek PiS winnego już znalazł. Tym winnym jest Trzaskowski i oczywiście Tusk. Bo przecież wszystko, co złe, cały PiS-owski bałagan, to oczywiście "wina Tuska". Jakżeby inaczej.
>Co by nie mówić to efektem tego "bałaganu" jest wzrost zamożności polaków,

Inaczej to widzę. Pamiętam doskonale moje zarobki po transformacji ustrojowej w Polsce, również w przeliczeniu na dolary. Od tego czasu zarobki w Polsce systematycznie rosną z roku na rok. Pamiętam, ile wynosiły moje zarobki kilkanaście lat temu bezpośrednio przed przejściem na emeryturę, pamiętam również co do grosza moją pierwszą emeryturę i jej relację do dolara. Ta moja emerytura systematycznie rośnie. To normalne zjawisko, widoczne również w pozostałych krajach byłego bloku wschodniego.

>oraz zatrzymanie rabunowej wyprzedarzy głównych sektorów gospodarki i ukrucenie drenażu budżetu przez zwykłych złodziei.

Ja na ten drenaż odmierzam aferami PiS. Oto kilka z nich, zaledwie wierzchołek góry lodowej: afera z maseczkami filtrującymi i chirurgicznymi i respiratorami, afera z dofinansowywaniem telewizji zwanej publiczną, afera z wyborami kopertowymi, afera z rządowymi pieniędzmi przekazywanymi dla pewnego biznesmena z Torunia, afera willa+, afera z kolekcją Czartoryskich, afera SKOK, afera z kosztami miesięcznic smoleńskich, afera niepublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego na przełomie 2015-2016, afera z upolitycznieniem sądów i TK, afera głosowania w Sali Kolumnowej, afera Pegasusa (podsłuchiwanie liderów partii opozycyjnych), afera z pieniędzmi należnymi Polsce z Unii Europejskiej, afera wieżowa w Warszawie, .......

>O zablokowaniu przymusowego przesiedlenia do Polski chordy "bambusów" nie wspominając, gdyby nie PiS dziś mielibyśmy tu taki bałagan że strach byłoby z domu wyjść jak w niemczech, Szwecji czy gdziekolwiek gdzie tych miglanców wpuszczono.

Trafiłeś jak kulą w płot.
Najłatwiej błędy widzieć u kogoś, a własne ukrywać, lub udawać, że nic wielkiego się nie stało. Telewizja zwana publiczą z reguły w takich przypadkach nabiera wody w usta albo sprawę lekceważy.
Oto kolejna afera PiS, tzw. afera wizowa, z którą powiązane są osoby kierownictwa MSZ.
We wrześniu br. media ujawniły, że wizy wjazdowe do Polski i strefy Schengen były wydawane za pieniądze w krajach Azji i Afryki. Cena za wizę i następnie transfer do USA mogła sięgać nawet 45 tys. dolarów. Dokładna skala tego procederu nie jest jeszcze znana, ale ponoć zastrzeżenia budzi około 250 tysięcy wiz. Afera została ujawniona dzięki służbom niemieckim, szwedzkim i amerykańskim, które informowały odpowiednie służby w naszym kraju.

>Wszystkie szkoły w Polsce powinny być świeckie i nikt nie powinien finansowo wspierać żadnych "lekcji religii", bo te nie wnoszą niczego dobrego do umysłowości uczniów w przeciwieństwie do lekcji etyki, filozofii czy logiki. Religia a w szczególności pełna ideologii jak katolicyzm nie ma prawa bytu w państwie świeckim, gdyż jest szkodliwa a sama instutucja KrK wysoce pasożytnicza.

Przynajmniej tutaj się zgadzamy.


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
08-11-2023 20:39 
 Ocena 4 na 4
Berzerac (5671 punktów)

>Oby.
>Donald Tusk, przyszły premier, twierdzi, że "Nie powinniśmy mieć religii w szkołach".

I bardzo słusznie. Najwyższy czas, aby wreszcie oddzielić kościół od państwa. Tak jest w całej Europie - może poza Hiszpanią, gdzie religia jest ważniejsza niż w Watykanie. Dosyć pasożytowania, zwolnienia z płacenia podatków, zwłaszcza od multum nieruchomości, jakie biznesmeni w sutannach posiadają.

Deklarujesz przynależność do jakiegoś związku wyznaniowego? Bądź gotów zapłacić od tego podatek, z którego państwo będzie finansować działalność takiego kościoła. Skończy się "co łaska" łożenie po kolędzie i wręczanie kopert.

Mam jednak wątpliwości, czy jakakolwiek władza upora się z tą mafią, skoro komuna nie mogła.
08-11-2023 21:02 
 Ocena 4 na 4
szarley (54911 punktów)
>>Oby.
>>Donald Tusk, przyszły premier, twierdzi, że "Nie powinniśmy mieć religii w szkołach".
>I bardzo słusznie. Najwyższy czas, aby wreszcie oddzielić kościół od państwa.
Zgadzam się

>Tak jest w całej Europie - może poza Hiszpanią, gdzie religia jest ważniejsza niż w Watykanie.
Nie.
Katecheza jest w szkołach (obowiązkowo!!!) w Danii, Szwecji, części Francji, niektórych landach Niemiec, Austrii. Rodzice, którzy nie chcą posyłać dziecka na katechezę muszą się jasno, pisemnie zdeklarować i uzasadnić. Wszędzie tam katechetom płaci państwo.

Na koszt państwa we Włoszech, Portugalii, Czeskiej republice, Słowacji, Grecji, Finlandii i na Cyprze, ale nie o wszystkich wiem. Przy czym w Grecji dla prawosławnych religia jest obowiązkowa.

Chyba tylko w Słowenii, Holandii i większości Francji religia jest całkowicie wyprowadzona ze szkół.

W Czeskiej republice (najbardziej zlaicyzowanym kraju Europy) można nawet maturę z religii zdawać

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
farmer (22440 punktów)
.
>Nie.
>Katecheza jest w szkołach (obowiązkowo!!!) w Danii,

Ale to chyba nie ma nic wspólnego z religią tak jak robi się to w Polsce.
08-11-2023 21:32 
 Ocena 4 na 4
Berzerac (5671 punktów)

>Nie.
>Katecheza jest w szkołach (obowiązkowo!!!) w Danii, Szwecji, części Francji, niektórych landach Niemiec, Austrii. Rodzice, którzy nie chcą posyłać dziecka na katechezę muszą się jasno, pisemnie zdeklarować i uzasadnić. Wszędzie tam katechetom płaci państwo.
>Na koszt państwa we Włoszech, Portugalii, Czeskiej republice, Słowacji, Grecji, Finlandii i na Cyprze, ale nie o wszystkich wiem. Przy czym w Grecji dla prawosławnych religia jest obowiązkowa.
>Chyba tylko w Słowenii, Holandii i większości Francji religia jest całkowicie wyprowadzona ze szkół.
>W Czeskiej republice (najbardziej zlaicyzowanym kraju Europy) można nawet maturę z religii zdawać
>
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby>


Najpewniej masz rację, ale powiedz Hanek, Ty jako osoba wierząca, czy tak powinno być? Polska przyjmuje, że całe polskie społeczeństwo jest wyznania Rzymsko-Katolickiego. Takiej właśnie religii uczą w szkołach. Ale przecież to nieprawda. W tym kraju żyją osoby wyznania prawosławnego, ewangelickiego, świadkowie Jehowy, zielonoświątkowcy, muzułmanie itp. Czy dla dzieci tych innych wyznań zatrudnić w szkołach odpowiednich do danego wyznania kapłanów? Czy taka sytuacja, gdzie rówieśnicy będą chodzili na lekcje innych religii nie spowoduje pogłębienia podziałów pomiędzy poszczególnymi grupami wyznaniowymi? Jest tak, że dzieci powinny razem się uczyć i bawić, a nie modlić do innych Bogów. Jestem za tym, aby dzieci chcące chodzić na religię szły do salek katechetycznych po zajęciach szkolnych. Tak jak kiedyś chodziło moje pokolenie. Żadnej religii w szkołach.
09-11-2023 07:31 
 Ocena 4 na 4
szarley (54911 punktów)
>Najpewniej masz rację, ale powiedz Hanek, Ty jako osoba wierząca, czy tak powinno być? Polska przyjmuje, że całe polskie społeczeństwo jest wyznania Rzymsko-Katolickiego.

Nie powinno, jestem za tym, żeby katecheza nie była w programie nauczania publicznej szkoły, choć z zastrzeżeniem, że kościoły powinny mieć prawo organizowania popołudniowych zajęć na terenie szkół i na swój koszt. Jestem zwolennikiem świeckiego państwa ale państwa przyjaznego kościołom, rozróżniam świeckość od urzędowego ateizmu, może dlatego, że tego ateistycznego państwa zaznałem.

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
08-11-2023 21:11 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>>Oby.
>>Donald Tusk, przyszły premier, twierdzi, że "Nie powinniśmy mieć religii w szkołach".
>I bardzo słusznie. Najwyższy czas, aby wreszcie oddzielić kościół od państwa. Tak jest w całej Europie - może poza Hiszpanią, gdzie religia jest ważniejsza niż w Watykanie. Dosyć pasożytowania, zwolnienia z płacenia podatków, zwłaszcza od multum nieruchomości, jakie biznesmeni w sutannach posiadają.
>Deklarujesz przynależność do jakiegoś związku wyznaniowego? Bądź gotów zapłacić od tego podatek, z którego państwo będzie finansować działalność takiego kościoła. Skończy się "co łaska" łożenie po kolędzie i wręczanie kopert.
>Mam jednak wątpliwości, czy jakakolwiek władza upora się z tą mafią, skoro komuna nie mogła.
>

Przecież to ludzie muszą się z tym uporać nie władza.

Dziś są przepisy ktore dają prawo wyboru chodzenia na religię lub nie w szkole.
Pamiętam jednak twój wpis który nie jako krytykował takie podejście.

Było to kilka lat temu. Cieszy mnie jednak zmiana w podejściu. Co potwierdza że to od ludzi zależy w dużej mierze że z tym probelem muszą się uporać sami.
08-11-2023 21:42 
 Ocena 1 na 1
Berzerac (5671 punktów)

>Pamiętam jednak twój wpis który nie jako krytykował takie podejście.
>Było to kilka lat temu. Cieszy mnie jednak zmiana w podejściu. Co potwierdza że to od ludzi zależy w dużej mierze że z tym probelem muszą się uporać sami.

Człowiek cały czas ewoluuje , także jego poglądy. Podobno tylko krowa nie zmienia poglądów.
08-11-2023 21:58 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>>Pamiętam jednak twój wpis który nie jako krytykował takie podejście.
>>Było to kilka lat temu. Cieszy mnie jednak zmiana w podejściu. Co potwierdza że to od ludzi zależy w dużej mierze że z tym probelem muszą się uporać sami.
>Człowiek cały czas ewoluuje , także jego poglądy. Podobno tylko krowa nie zmienia poglądów.

Gdybym brał pod uwagę to forum należysz do wąskiego grona które być może czerpiąc z tego miejsca zmieniło swoja postawę. Co należy odbierać pozytywnie.

Aczkolwiek w ostatnim czasie trudno tu czerpać lub doszukiwać się postów czy postaw racjonalnych.
Gdy przełoży się to na to co nas otacza to skąd ludzie mają brać jakieś wzorce?
Ty już masz doswiadczenie życiowe więc jest ci łatwiej ale co mają robić ludzie młodzi?

Wejść na to forum? Odradzam.
08-11-2023 23:00 
 Ocena 4 na 4
Berzerac (5671 punktów)

>Aczkolwiek w ostatnim czasie trudno tu czerpać lub doszukiwać się postów czy postaw racjonalnych.
>Gdy przełoży się to na to co nas otacza to skąd ludzie mają brać jakieś wzorce?
>Ty już masz doswiadczenie życiowe więc jest ci łatwiej ale co mają robić ludzie młodzi?
>Wejść na to forum? Odradzam.

Nie wiem o czym mówisz. To forum to odskocznia od codziennej szarówki. Każdy boryka się z problemami osobistymi, zawodowymi, zwykłymi sprawami dnia codziennego. Kiedy człowiek ma dość, albo przeżywa dylematy, wątpliwości wówczas pisze o tym na tym forum. I dlatego uważam to forum za wyjątkowe (poza oczywiście thoterami, outsiderami innymi botami) Zawsze na wpis ktoś odpowie mądrze lub mniej. Ale zawsze jest to miłe, że taki wpis spotyka się z zainteresowaniem innych. Pytałeś mnie o powód zmiany poglądów m.in na temat religii. Powiem ci, miesiąc leżałem na kardiologii. Było źle, mam wszczepione dwa stenty. dzisiaj byłem na badaniach kontrolnych. Nie jest wcale lepiej, pomimo tego, że mam więcej leków niż w aptece a ponadto od 2 mies. nie palę. Schudłem 10 kg a cholesterol dalej wariuje.

To jest właśnie wytłumaczenie zmiany moich poglądów. Zmieniły się priorytety poparte nowymi doświadczeniami. Jeśli ze swojego nieszczęścia wyniosłem jakąś naukę, to taką że nie ma nic ważniejszego niż zdrowie oraz rodzina, która wspiera cię w najtrudniejszych momentach.
09-11-2023 06:36 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>>Aczkolwiek w ostatnim czasie trudno tu czerpać lub doszukiwać się postów czy postaw racjonalnych.
>>Gdy przełoży się to na to co nas otacza to skąd ludzie mają brać jakieś wzorce?
>>Ty już masz doswiadczenie życiowe więc jest ci łatwiej ale co mają robić ludzie młodzi?
>>Wejść na to forum? Odradzam.
>Nie wiem o czym mówisz. To forum to odskocznia od codziennej szarówki

Zazdroszczę. Ja kiedyś miałem takie miejsce nazywało się Racjonalista.pl
Z dużą ilością informacji artykułów i co najważniejsze RACJONALISTÓW a forum było dodatkiem.



>. Powiem ci, miesiąc leżałem na kardiologii. Było źle, mam wszczepione dwa stenty. dzisiaj byłem na badaniach kontrolnych. Nie jest wcale lepiej, pomimo tego, że mam więcej leków niż w aptece a ponadto od 2 mies. nie palę. Schudłem 10 kg a cholesterol dalej wariuje.
>To jest właśnie wytłumaczenie zmiany moich poglądów. Zmieniły się priorytety poparte nowymi doświadczeniami. Jeśli ze swojego nieszczęścia wyniosłem jakąś naukę, to taką że nie ma nic ważniejszego niż zdrowie oraz rodzina, która wspiera cię w najtrudniejszych momentach.
>

Przyznam że nie rozumiem jaki ma to związek z posyłaniem dziecka na religię lub nie.
I jak to wpłynęło na zmianę poglodow.

Wyobraź sobie że jesteś kims kto ma presję otocznia albo dylematy bo jesteś na przełamaniu z wiarą lub nie. Szukasz odpowiedzi na swoje pytania. A w tle są wlasnie dzieci które masz zapisać na religię. A otocznie nie sprzyja.

Szukasz więc miejsca gdzie może są podobne osoby podobne problemy. Ja przynajmniej tak robiłem. I wcale nie było łatwo. Bo nawet tu w prime tego miejsca sugerowano że a po co a na co. Niech dziecko chodzi na religię.

Twoje wyjaśnienie wiec pokazuje że nie to miejsce miało wpływ a zdrowie.
Dlatego o ile kiedyś to bylo miejsce gdzie gdzie można było wysnuć jakieś wnioski tak teraz owszem jest to JAKAŚ ODOSKOCZNIA i nic więcej.





10-11-2023 21:59 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)

>Zazdroszczę. Ja kiedyś miałem takie miejsce nazywało się Racjonalista.pl

Dlatego nie rozumiem dlaczego tak tu się męczysz. Nie lepiej czas poświęcić na coś co nie odbija się na twoim zdrowiu?
09-11-2023 16:34 
 Ocena 8 na 8
Andrzej.51 (15814 punktów)
>>Donald Tusk, przyszły premier, twierdzi, że "Nie powinniśmy mieć religii w szkołach".
>I bardzo słusznie. Najwyższy czas, aby wreszcie oddzielić kościół od państwa.

Konstytucja RP mówi o autonomii w stosunkach między państwem a kościołami. Wiemy jednak, że w Polsce między państwem a Krk tej autonomii nie ma.

>Dosyć pasożytowania, zwolnienia z płacenia podatków, zwłaszcza od multum nieruchomości, jakie biznesmeni w sutannach posiadają. Deklarujesz przynależność do jakiegoś związku wyznaniowego? Bądź gotów zapłacić od tego podatek, z którego państwo będzie finansować działalność takiego kościoła. Skończy się "co łaska" łożenie po kolędzie i wręczanie kopert.

Wtedy okaże się, ilu naprawdę jest w Polsce katolików. Coś mi się wydaje, że wtedy ich liczebnośćradykalnie się zmniejszy.

Wracając do nauczania religii w szkołach.
Na jednym ze spotkań z wyborcami Donald Tusk (bynajmniej nie jest to postać z mojej bajki) powiedział, że ktoś z jego najbliższej rodziny jest jedynym w szkole, który chodzi na lekcje religii. Dodał, że wprawdzie szkoła jest niewielka a rodzice wielu uczniów to katolicy, a jednak nie zapisali swych dzieci na religię. Coś się stało w naszym kraju, coś się zmienia. A jeśli duchowni Krk nie wiedzą, jaka jest tego przyczyna, to niech dokładnie patrzą w lustra podczas golenia.
Nawiasem mówiąc katecheta tej szkoły jest oczywiście opłacany z budżetu państwa i za nauczanie jednego dziecka będzie przez cały rok pobierał nauczycielską pensję. Czy aby na pewno wszystko jest w porządku?


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
09-11-2023 17:25 
 Ocena 1 na 1
Berzerac (5671 punktów)

>Na jednym ze spotkań z wyborcami Donald Tusk (bynajmniej nie jest to postać z mojej bajki) powiedział, że ktoś z jego najbliższej rodziny jest jedynym w szkole, który chodzi na lekcje religii. Dodał, że wprawdzie szkoła jest niewielka a rodzice wielu uczniów to katolicy, a jednak nie zapisali swych dzieci na religię. Coś się stało w naszym kraju, coś się zmienia. A jeśli duchowni Krk nie wiedzą, jaka jest tego przyczyna, to niech dokładnie patrzą w lustra podczas golenia.
>Nawiasem mówiąc katecheta tej szkoły jest oczywiście opłacany z budżetu państwa i za nauczanie jednego dziecka będzie przez cały rok pobierał nauczycielską pensję. Czy aby na pewno wszystko jest w porządku?

Nic nie jest w porządku jeśli chodzi o kościół i jego pozycję w tym kraju. Ale zgadzam się z Tobą, że w przypadku nałożenia podatku na osoby deklarujące przynależność do kościoła, liczba "wiernych" znacząco by zmalała.
09-11-2023 17:36 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
> w przypadku nałożenia podatku na osoby deklarujące przynależność do kościoła, liczba "wiernych" znacząco by zmalała.

Ma to jednak jedną zasadniczą wadę: wymagałoby deklaracji o wyznaniu przed państwowym urzędem

A można i bez tego ograniczyć finansowanie kościoła.


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
09-11-2023 19:29 
 Ocena 3 na 3
Berzerac (5671 punktów)
>> w przypadku nałożenia podatku na osoby deklarujące przynależność do kościoła, liczba "wiernych" znacząco by zmalała.
>Ma to jednak jedną zasadniczą wadę: wymagałoby deklaracji o wyznaniu przed państwowym urzędem
>A można i bez tego ograniczyć finansowanie kościoła.

Należałoby to zrobić uważam wzorem Niemiec. Jeśli w jednym z państw może to działać, to dlaczego nie w Polsce. Ale powiem Ci, dlaczego w tym kraju jest to a wykonalne. Żadna władza w Polsce nie ma tyle odwagi aby się za to zabrać. Tak samo jak nikt nie może zrobić porządku ze służbą zdrowia. Pewne instytucje w tym kraju są nie do ruszenia.
09-11-2023 19:54 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
>>> w przypadku nałożenia podatku na osoby deklarujące przynależność do kościoła, liczba "wiernych" znacząco by zmalała.
>>Ma to jednak jedną zasadniczą wadę: wymagałoby deklaracji o wyznaniu przed państwowym urzędem
>>A można i bez tego ograniczyć finansowanie kościoła.
>Należałoby to zrobić uważam wzorem Niemiec. Jeśli w jednym z państw może to działać, to dlaczego nie w Polsce. Ale powiem Ci, dlaczego w tym kraju jest to a wykonalne. Żadna władza w Polsce nie ma tyle odwagi aby się za to zabrać. Tak samo jak nikt nie może zrobić porządku ze służbą zdrowia. Pewne instytucje w tym kraju są nie do ruszenia.

W Niemczech płaci się podatek na rzecz wybranego kościoła, a to wymaga zadeklarowania wyznania przez obywatela. Dla mnie cenniejsze jest prawo do prywatności, w tym prawo do niewiedzy państwa o tym jakiego wyznania jest obywatel.

Ograniczyć finansowanie kościoła można na wiele sposobów, należy przy tym uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.
1 Zaprzestanie organizowania katechezy w szkołach, ale z udostępnieniem możliwości korzystania ze szkolnych obiektów po lekcjach
2 Likwidację etatów kapelanów w szpitalach, ale z zachowaniem prawa do wejścia kapelana do chorego
3 Likwidację etatów kapelanów w więzieniach, ale z prawem osadzonych do duszpasterskiej opieki
4 Likwidację ordynariatu polowego i podobnych instytucji w policji, strażach wszelakich, skarbówce i innych, choć nie miałbym nic przeciwko, żeby kapelan towarzyszył żołnierzom wysyłanym na niebezpieczne wojskowe misje
6 Likwidację Funduszu kościelnego
7 Opodatkowanie duchowieństwa wg powszechnie obowiązujących zasad (w tym ZUS i zdrowotne ubezpieczenia)
8 Dostosowanie religijnego szkolnictwa do wymagań publicznego i sposobu finansowania identycznego z innymi niepublicznymi szkołami

Pewne rzeczy jednak należy utrzymać.
1 Finansowanie (kontrolowanych przez państwo pod względem merytorycznym ) prowadzonych przez kościół ochronek, hospicjów, szpitali
2 Finansowanie ochrony zabytków
3 Utrzymanie obiektów kultu w miejscach zamkniętych (szpitalach, więzieniach)

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
10-11-2023 18:41 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>W Niemczech płaci się podatek na rzecz wybranego kościoła, a to wymaga zadeklarowania wyznania przez obywatela. Dla mnie cenniejsze jest prawo do prywatności, w tym prawo do niewiedzy państwa o tym jakiego wyznania jest obywatel.

I w jaki sposób ZUS, pracodawca, ma odprowadzać te składki? Jaki jest sens trzymania w tajemnicy swego wyznania? W tym kraju przynajmniej teoretycznie prześladowanie kogoś za wyznawaną religię jest karalne. To nie są czasy wczesnochrześcijańskie w Rzymie, kiedy wyznawcy Jezusa musieli się spotykać w konspiracji. Dlaczego swoje wyznanie chcesz zachować w tajemnicy? Czy uważasz, że podatek odprowadzany na jakiś związek wyznaniowy to coś złego? Przecież wtedy skończy się płacenie za śluby, pogrzeby itp w/g stawki "co łaska, ale inni dają co najmniej tyle..."

>Ograniczyć finansowanie kościoła można na wiele sposobów, należy przy tym uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.
>1 Zaprzestanie organizowania katechezy w szkołach, ale z udostępnieniem możliwości korzystania ze szkolnych obiektów po lekcjach

Nie zgadzam się. Przy każdym kościele są salki katechetyczne. W moim mieście są takie dwie, a ponadto niedawno nakładem olbrzymich kosztów wybudowano dom katechetyczny, który stoi pusty. Dlaczego katecheci mają korzystać z sal lekcyjnych?. Moje pokolenie po lekcjach, ale wieczorem chodziło na katechezę do salek katechetycznych. Szkoła podkreślam to, jest z założenia świecka. Nie ma w niej więc miejsca na katechezę. Dzieci mają zgłębiać naukę, a nie słuchać bajek o stworzeniu świata w 7 dni.
>2 Likwidację etatów kapelanów w szpitalach, ale z zachowaniem prawa do wejścia kapelana do chorego

Zgoda.

>3 Likwidację etatów kapelanów w więzieniach, ale z prawem osadzonych do duszpasterskiej opieki

Też się zgadzam, ponieważ jest to bezcelowe. Tam siedzą przeważnie sami zatwardzialcy, jaki sens posyłania tam kapłana, który pomoże tyle, co umarłemu kadzidło.

>4 Likwidację ordynariatu polowego i podobnych instytucji w policji, strażach wszelakich, skarbówce i innych, choć nie miałbym nic przeciwko, żeby kapelan towarzyszył żołnierzom wysyłanym na niebezpieczne wojskowe misje

Tak jest. Likwidacja kapelanów wojskowych i policyjnych. Kapelan miał by towarzyszyć podczas niebezpiecznych misji? To chyba jakieś nieporozumienie. Wierz mi podczas niebezpiecznych misji wojskowych, ostatnią osobą, jaką życzyłby sobie żołnierz sił specjalnych to ksiądz. Nawet później, gdy żołnierz cierpi na stres pourazowy, bardziej wskazany jest psycholog niż ksiądz.

>6 Likwidację Funduszu kościelnego
>7 Opodatkowanie duchowieństwa wg powszechnie obowiązujących zasad (w tym ZUS i zdrowotne ubezpieczenia

Zgadzam się.

>8 Dostosowanie religijnego szkolnictwa do wymagań publicznego i sposobu finansowania identycznego z innymi niepublicznymi szkołami

W szkołach publicznych nie powinno być czegoś takiego jak religijne szkolnictwo. Niby co ono
ma znaczyć? Nie wiem czy w Polsce są jakieś szkoły prowadzone przez kościół. Jeśli tak, to posyłając dziecko do takiej szkoły, należy je przegotować na wpajanie wartości religijnych. Powtarzam jeszcze raz, szkoły państwowe w tym kraju powinny uczyć historii, arytmetyki i innych nauk ścisłych i humanistycznych. Ja nie wiedzę tutaj miejsca na naukę jakiejkolwiek religii. No kuźwa powiedz mi jak pogodzić na nabytą na biologii wiedzę darwinowską, a później słuchać jak ksiądz/katecheta wciska dzieciom, że to bzdura, że Bog stworzył Adama, potem z jego żebra Ewę i tak się wszystko zaczęło. Naprawdę jesteś za tym, aby dzieciom od najwcześniejszych lat wciskać takie kity?

>Pewne rzeczy jednak należy utrzymać.
>1 Finansowanie (kontrolowanych przez państwo pod względem merytorycznym ) prowadzonych przez kościół ochronek, hospicjów, szpitali

Tak

>2 Finansowanie ochrony zabytków

Też tak
>3 Utrzymanie obiektów kultu w miejscach zamkniętych (szpitalach, więzieniach)

Tego nie jestem pewien.
10-11-2023 19:36 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
>Jaki jest sens trzymania w tajemnicy swego wyznania?

Prawo do prywatności. Bezcenne.

>W tym kraju przynajmniej teoretycznie prześladowanie kogoś za wyznawaną religię jest karalne.
>To nie są czasy wczesnochrześcijańskie w Rzymie, kiedy wyznawcy Jezusa musieli się spotykać w konspiracji.

Pytanie, kto dziś w Polsce musi się spotykać w konspiracji

>Dlaczego swoje wyznanie chcesz zachować w tajemnicy? Czy uważasz, że podatek odprowadzany na jakiś związek wyznaniowy to coś złego?

Nie widzę w tym niczego złego, nie podoba mi się deklarowanie wyznania przed państwowym urzędem

>>Ograniczyć finansowanie kościoła można na wiele sposobów, należy przy tym uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.
>>1 Zaprzestanie organizowania katechezy w szkołach, ale z udostępnieniem możliwości korzystania ze szkolnych obiektów po lekcjach
>Nie zgadzam się. Przy każdym kościele są salki katechetyczne.
1 Nie przy każdym
2 Szkoła powinna być otwarta na wszystkie potrzeby uczniów, nawet na katechezę, bo jest dla uczniów

>Dlaczego katecheci mają korzystać z sal lekcyjnych?
Nie katecheci, ale uczniowie

>Moje pokolenie po lekcjach, ale wieczorem chodziło na katechezę do salek katechetycznych.
Moje też, w dodatku po kryjomu, żeby się władza za dużo nie dowiedziała, tym bardziej, że katecheza była po polsku

>>3 Likwidację etatów kapelanów w więzieniach, ale z prawem osadzonych do duszpasterskiej opieki
>Też się zgadzam, ponieważ jest to bezcelowe. Tam siedzą przeważnie sami zatwardzialcy, jaki sens posyłania tam kapłana, który pomoże tyle, co umarłemu kadzidło.
Celem więzienia jest resocjalizacja. Nie sądzę, żeby kapelan mógł w niej przeszkodzić. Przeciwny jestem jedynie opłacaniu tego kapelana przez państwo

>>4 Likwidację ordynariatu polowego i podobnych instytucji w policji, strażach wszelakich, skarbówce i innych, choć nie miałbym nic przeciwko, żeby kapelan towarzyszył żołnierzom wysyłanym na niebezpieczne wojskowe misje
>Tak jest. Likwidacja kapelanów wojskowych i policyjnych. Kapelan miał by towarzyszyć podczas niebezpiecznych misji? To chyba jakieś nieporozumienie.
Dlaczego? Ludzie patrzący w oczy śmierci mogą potrzebować kapelana zajedno z psychologiem.

>Wierz mi podczas niebezpiecznych misji wojskowych, ostatnią osobą, jaką życzyłby sobie żołnierz sił specjalnych to ksiądz.
Nie jestem pewien

>>8 Dostosowanie religijnego szkolnictwa do wymagań publicznego i sposobu finansowania identycznego z innymi niepublicznymi szkołami
>W szkołach publicznych nie powinno być czegoś takiego jak religijne szkolnictwo.
Piszę o szkołach prowadzonych przez kościoły

>ma znaczyć? Nie wiem czy w Polsce są jakieś szkoły prowadzone przez kościół.
Nawet uniwersytety. I miałem do czynienia zawodowo z absolwentami KUL. Nie narzekam

>Ja nie wiedzę tutaj miejsca na naukę jakiejkolwiek religii. No kuźwa powiedz mi jak pogodzić na nabytą na biologii wiedzę darwinowską, a później słuchać jak ksiądz/katecheta wciska dzieciom, że to bzdura,
Nie słyszałem, żeby katecheta przeczył teorii Darwina.

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
11-11-2023 13:31 
 Ocena 1 na 1
Berzerac (5671 punktów)
>>Jaki jest sens trzymania w tajemnicy swego wyznania?
>Prawo do prywatności. Bezcenne.
>>W tym kraju przynajmniej teoretycznie prześladowanie kogoś za wyznawaną religię jest karalne.
>>To nie są czasy wczesnochrześcijańskie w Rzymie, kiedy wyznawcy Jezusa musieli się spotykać w konspiracji.
>Pytanie, kto dziś w Polsce musi się spotykać w konspiracji
>>Dlaczego swoje wyznanie chcesz zachować w tajemnicy? Czy uważasz, że podatek odprowadzany na jakiś związek wyznaniowy to coś złego?
>Nie widzę w tym niczego złego, nie podoba mi się deklarowanie wyznania przed państwowym urzędem
>>>Ograniczyć finansowanie kościoła można na wiele sposobów, należy przy tym uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.
>>>1 Zaprzestanie organizowania katechezy w szkołach, ale z udostępnieniem możliwości korzystania ze szkolnych obiektów po lekcjach
>>Nie zgadzam się. Przy każdym kościele są salki katechetyczne.
>1 Nie przy każdym
>2 Szkoła powinna być otwarta na wszystkie potrzeby uczniów, nawet na katechezę, bo jest dla uczniów
>>Dlaczego katecheci mają korzystać z sal lekcyjnych?
>Nie katecheci, ale uczniowie
>>Moje pokolenie po lekcjach, ale wieczorem chodziło na katechezę do salek katechetycznych.
>Moje też, w dodatku po kryjomu, żeby się władza za dużo nie dowiedziała, tym bardziej, że katecheza była po polsku
>>>3 Likwidację etatów kapelanów w więzieniach, ale z prawem osadzonych do duszpasterskiej opieki
>>Też się zgadzam, ponieważ jest to bezcelowe. Tam siedzą przeważnie sami zatwardzialcy, jaki sens posyłania tam kapłana, który pomoże tyle, co umarłemu kadzidło.
>Celem więzienia jest resocjalizacja. Nie sądzę, żeby kapelan mógł w niej przeszkodzić. Przeciwny jestem jedynie opłacaniu tego kapelana przez państwo
>>>4 Likwidację ordynariatu polowego i podobnych instytucji w policji, strażach wszelakich, skarbówce i innych, choć nie miałbym nic przeciwko, żeby kapelan towarzyszył żołnierzom wysyłanym na niebezpieczne wojskowe misje
>>Tak jest. Likwidacja kapelanów wojskowych i policyjnych. Kapelan miał by towarzyszyć podczas niebezpiecznych misji? To chyba jakieś nieporozumienie.
>Dlaczego? Ludzie patrzący w oczy śmierci mogą potrzebować kapelana zajedno z psychologiem.
>>Wierz mi podczas niebezpiecznygówniach misji wojskowych, ostatnią osobą, jaką życzyłby sobie żołnierz sił specjalnych to ksiądz.
>Nie jestem pewien
>>>8 Dostosowanie religijnego szkolnictwa do wymagań publicznego i sposobu finansowania identycznego z innymi niepublicznymi szkołami
>>W szkołach publicznych nie powinno być czegoś takiego jak religijne szkolnictwo.
>Piszę o szkołach prowadzonych przez kościoły
>>ma znaczyć? Nie wiem czy w Polsce są jakieś szkoły prowadzone przez kościół.
>Nawet uniwersytety. I miałem do czynienia zawodowo z absolwentami KUL. Nie narzekam
>>Ja nie wiedzę tutaj miejsca na naukę jakiejkolwiek religii. No kuźwa powiedz mi jak pogodzić na nabytą na biologii wiedzę darwinowską, a później słuchać jak ksiądz/katecheta wciska dzieciom, że to bzdura,

No w sumie masz rację. Ja zapewne nie mam o tym pojęcia, nie chodzę do kościoła, nie wiem jaki teraz kit księża wciskają wiernym. Ale w co takim razie gówniarz z podstawówki ma zrobić? Wierzyć w zdobycze nauki, którą powinni uczyć się w szkole, czy bzdury jakie opowiada ksiądz/katecheta. Co jest bardziej poznawcze, nauka, czy brednie zapisane w Biblii? Nauka ewoluuje wraz z postępem technologicznym, mnie w szkole uczono, że atom jest najmniejszą, niepodzielną cząstką. I co? dupa, ponieważ nauka dowiodła, że tak nie jest. Ale Biblia od 2 tyśięcy lat jest w niemienionej formie, nie podlega aktualizacji.
12-11-2023 11:33 
 Ocena 1 na 1
Berzerac (5671 punktów)
>>Jaki jest sens trzymania w tajemnicy swego wyznania?
>Prawo do prywatności. Bezcenne.

W jaki wytłumacz mi proszę państwo miałoby pobierać składki z tytułu wyznania jakiejś religii? No bo chyba nie na podstawie inwigilacji faroża
12-11-2023 11:48 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
>>>Jaki jest sens trzymania w tajemnicy swego wyznania?
>>Prawo do prywatności. Bezcenne.
>W jaki wytłumacz mi proszę państwo miałoby pobierać składki z tytułu wyznania jakiejś religii? No bo chyba nie na podstawie inwigilacji faroża

Jeśli kościoły miałyby być utrzymywane z podatków jak w Niemczech, (państwowa) skarbówka musiałaby mieć informacje wyznaniu podatnika.

Jeśli państwo ma zaprzestać finansowania kościołów, to wystarczy... zaprzestać. Nie interesować się tym, czy wierni dobrowolną daninę zapłacą czy nie.

Kto finansuje w Polsce kościół baptystyczny lub adwentystów?


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
10-11-2023 19:04 
 Ocena 7 na 7
Andrzej.51 (15814 punktów)
>> w przypadku nałożenia podatku na osoby deklarujące przynależność do kościoła, liczba "wiernych" znacząco by zmalała.
>Ma to jednak jedną zasadniczą wadę: wymagałoby deklaracji o wyznaniu przed państwowym urzędem

Niewielka była by to zmiana w stosunku do stanu obecnego.
W przypadku nauczania religii w szkole (przedszkolu) rodzice lub bezpośrednio uczeń składają deklarację o przystąpieniu do nauczania religii, czyli ujawniają swój światopogląd (wyznawaną religię) przed dyrekcją i personelem nauczycielskim szkoły (przedszkola), która jest organem publicznym w zakresie oświaty, albowiem służy wykonywaniu zadań publicznych w dziedzinie oświaty.


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog
10-11-2023 19:38 
 Ocena 2 na 2
szarley (54911 punktów)
>>> w przypadku nałożenia podatku na osoby deklarujące przynależność do kościoła, liczba "wiernych" znacząco by zmalała.
>>Ma to jednak jedną zasadniczą wadę: wymagałoby deklaracji o wyznaniu przed państwowym urzędem
>Niewielka była by to zmiana w stosunku do stanu obecnego.

Owszem, ale w moim przekonaniu, należy do tej zmiany dążyć i to właśnie w kierunku utrzymania prawa do niedeklarowania wyznania/braku wyznania

>W przypadku nauczania religii w szkole (przedszkolu) rodzice lub bezpośrednio uczeń składają deklarację o przystąpieniu do nauczania religii,
O tym pisałem, jestem przeciwny katechezie organizowanej przez publiczne szkoły.

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
farmer (22440 punktów)

>>W przypadku nauczania religii w szkole (przedszkolu) rodzice lub bezpośrednio uczeń składają deklarację o przystąpieniu do nauczania religii,
>O tym pisałem, jestem przeciwny katechezie organizowanej przez publiczne szkoły.

..Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał15. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie,

rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!16

A może w szkole zostawić NAUKE?
11-11-2023 07:41 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
>>>W przypadku nauczania religii w szkole (przedszkolu) rodzice lub bezpośrednio uczeń składają deklarację o przystąpieniu do nauczania religii,
>>O tym pisałem, jestem przeciwny katechezie organizowanej przez publiczne szkoły.
>..Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał15. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie,
>rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!16
>A może w szkole zostawić NAUKE?
>

... i o 15.00 zamykać szkolne sale.
Żadnych plastycznych kółek, harcerskich zbiórek, szkolnych dyskotek i SKS.

Przecież pieniądze na utrzymanie szkół łoży państwo z pieniędzy rządu a nie z podatków.

Dokładnie to samo wprowadziła osławiona kurator Nowak w Małopolsce

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
farmer (22440 punktów)
>>>>W przypadku nauczania religii w szkole (przedszkolu) rodzice lub bezpośrednio uczeń składają deklarację o przystąpieniu do nauczania religii,
>>>O tym pisałem, jestem przeciwny katechezie organizowanej przez publiczne szkoły.
>>..Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał15. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie,
>>rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!16
>>A może w szkole zostawić NAUKE?
>>
>... i o 15.00 zamykać szkolne sale.

Domów kultury nikt nie zamyka o 15 a wręcz otwiera. I wszelkiej maści kółka zainteresowań są. Aczkolwiek nie słyszałem o katechezie?

>Żadnych plastycznych kółek, harcerskich zbiórek, szkolnych dyskotek i SKS.

Nic się tu nie gryzie ze szkoła tak jak nie gryzie się nauka o bogach greckich.

A religia już tak.

Zostawianie szkole samej sobie wydaje się czymś dziwnym? Co jest takiego że religia nie obejdzie się bez szkoły a szkoła bez religii już tak.

To może SJ ze swoimi wózkami regałami z gazetkami na każdym korytarzu szkolnym?

Brzmi absurdalnie?

11-11-2023 12:22 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
>>... i o 15.00 zamykać szkolne sale.
>Domów kultury nikt nie zamyka o 15 a wręcz otwiera.
I to jest błąd, podatki są płacone na domy kultury które do 15 stoją puste?

>I wszelkiej maści kółka zainteresowań są.
Tam, gdzie są domy kultury

>>Żadnych plastycznych kółek, harcerskich zbiórek, szkolnych dyskotek i SKS.
>Nic się tu nie gryzie ze szkoła tak jak nie gryzie się nauka o bogach greckich.
>A religia już tak.

Szkoła jest własnością PUBLICZNĄ i powinni mieć prawo korzystać z niej wszyscy, skoro wszyscy płacą na nią podatki. Także ci rodzice uczniów, którzy chcą posyłać dzieci na katechezę

>To może SJ ze swoimi wózkami regałami z gazetkami na każdym korytarzu szkolnym?
Po godzinach?
Mnie by nie przeszkadzało, oni też podatki płacą

Nie powinno być katechezy z programie nauczania

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
farmer (22440 punktów)
>>>... i o 15.00 zamykać szkolne sale.
>>Domów kultury nikt nie zamyka o 15 a wręcz otwiera.
>I to jest błąd, podatki są płacone na domy kultury które do 15 stoją puste?
Dlaczego więc nie ma tam religii?

>>I wszelkiej maści kółka zainteresowań są.
>Tam, gdzie są domy kultury

Tam gdzie nie ma szuka się dachu nad głową. W piwnicy np.

>>>Żadnych plastycznych kółek, harcerskich zbiórek, szkolnych dyskotek i SKS.
>>Nic się tu nie gryzie ze szkoła tak jak nie gryzie się nauka o bogach greckich.
>>A religia już tak.
>Szkoła jest własnością PUBLICZNĄ i powinni mieć prawo korzystać z niej wszyscy, skoro wszyscy płacą na nią podatki. Także ci rodzice uczniów, którzy chcą posyłać dzieci na katechezę

Nie korzystanie jest chyba karalne.


>>To może SJ ze swoimi wózkami regałami z gazetkami na każdym korytarzu szkolnym?
>Po godzinach?
>Mnie by nie przeszkadzało, oni też podatki płacą

Ich dzieci też korzystają.
szarley (54911 punktów)
>>>>... i o 15.00 zamykać szkolne sale.
>>>Domów kultury nikt nie zamyka o 15 a wręcz otwiera.
>>I to jest błąd, podatki są płacone na domy kultury które do 15 stoją puste?
>Dlaczego więc nie ma tam religii?

1 Ponieważ katecheza jest w szkole
2 Ponieważ dzieci są w szkole

Nie bardzo rozumiem, czego chcesz

>>>I wszelkiej maści kółka zainteresowań są.
>>Tam, gdzie są domy kultury
>Tam gdzie nie ma szuka się dachu nad głową. W piwnicy np.

Dlaczego dzieci PODATNIKÓW mają szukać miejsca w piwnicy, podczas kiedy szkoła jest o 15 zamykana?

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
farmer (22440 punktów)
>>>>>... i o 15.00 zamykać szkolne sale.
>>>>Domów kultury nikt nie zamyka o 15 a wręcz otwiera.
>>>I to jest błąd, podatki są płacone na domy kultury które do 15 stoją puste?
>>Dlaczego więc nie ma tam religii?
>1 Ponieważ katecheza jest w szkole
>2 Ponieważ dzieci są w szkole

To są zajęcia dodatkowe.

>Nie bardzo rozumiem, czego chcesz

Czego nie rozumiesz? Religi w szkole a po za kia już nie?

>>>>I wszelkiej maści kółka zainteresowań są.
>>>Tam, gdzie są domy kultury
>>Tam gdzie nie ma szuka się dachu nad głową. W piwnicy np.
>Dlaczego dzieci PODATNIKÓW mają szukać miejsca w piwnicy, podczas kiedy szkoła jest o 15 zamykana?

Przecież chodzą do szkoły?

Pokaż mi podatnika któremu zabroniono powszechnej szkoły?

Co jest z tą religią?

szarley (54911 punktów)
>>>>>>... i o 15.00 zamykać szkolne sale.
>>>>>Domów kultury nikt nie zamyka o 15 a wręcz otwiera.
>>>>I to jest błąd, podatki są płacone na domy kultury które do 15 stoją puste?
>>>Dlaczego więc nie ma tam religii?
>>1 Ponieważ katecheza jest w szkole
>>2 Ponieważ dzieci są w szkole
>To są zajęcia dodatkowe.

Dlatego nie mogą być przed 15 w GOKu

>>Nie bardzo rozumiem, czego chcesz
>Czego nie rozumiesz? Religi w szkole a po za kia już nie?

Nadal Cię nie rozumiem

>>>Tam gdzie nie ma szuka się dachu nad głową. W piwnicy np.
>>Dlaczego dzieci PODATNIKÓW mają szukać miejsca w piwnicy, podczas kiedy szkoła jest o 15 zamykana?
>Przecież chodzą do szkoły?
W czasach mojej młodości, też wszyscy mieli takie samo prawo do bycia ateistą

>Pokaż mi podatnika któremu zabroniono powszechnej szkoły?
>Co jest z tą religią?

Nie wiem, dlaczego miała by Ci przeszkadzać popołudniami bez finansowego udziału publicznych pieniędzy

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
farmer (22440 punktów)

>>Co jest z tą religią?
>Nie wiem, dlaczego miała by Ci przeszkadzać popołudniami bez finansowego udziału publicznych pieniędzy


No na tej samej zasadzie w jakiej kościół dba o swoje. Czyt. Jezus.
Dlatego wkleiłem cytat z biblii o tym.

Płaskoziemcy zaraz po lekcji geografii zapraszają na wykłady.

Nie wiesz skąd pochodzi człowiek? Zaprazaszamy na wykłady z raju.

Chcesz wiedzieć ile ludzi dostapi zbawienia zapraszamy zaraz po katechezie.

Wróżki w szatni zapraszają na wykłady z wróżb.

Dalej nie romuiesz? Dobrze wiesz w tej kwestii balansuje na granicy obrazy uczuć religijnych. A może już ja przekroczyłem?


Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365