 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-03-2005 10:56 | Stefan Barańczak | Imię Boże. | Rozmawiam z ludźmi (nie Świadkami Jehowy) którzy twierdzą że pierwsi chrześcijanie używali imienia Boga Jahwe, Jahou (Jehowa). Koścół Katolicki twierdzi inaczej. Ja nie wiem co o tym sądzić. Pomóżcie mi znaleźć odpowidź na to pytanie. Proszę o komentarze albo odsyłacze do odpowiednich stron. Zadałem to pytanie tutaj bo jest to dział "Religie". Bardzo dziękuję za pomoc. |
| św.Marek | Nasze forum nie jest książką adresową, lecz miejscem rozmów. Odsyłanie zatem do jakiejś strony winno obrazować poruszaną przez nas treść a nie ją zastępować.
___________ Pozdrawiam
|
|
 | jeyes (2281 punktów) (zablokowany) | Odp: Imię Boże. | Gdyby Olo zrobił(a) CTRL-C, CTRL-V, to byłoby dobrze?
|
|
|  | | św.Marek | > Gdyby Olo zrobił(a) CTRL-C, CTRL-V, to byłoby dobrze? Ja przestrzegam tylko, żeby inni uczestnicy nie spełnili dosłownie prośby autora tematu i nie zaczęli zamieszczać samych linków do stron. Zamieszczanie fragmentów cudzych wypowiedzi (cytatów) jest dozwolone, przecież ciągle kogoś cytujemy. To jest forum dyskusyjne. ___________ Pozdrawiam
|
|
| Hawkins (7 punktów) | Imię Boże. | O ile mi wiadomo, imie boże składa sie z hebrajskich liter J,H,W,H, jednak liczy sie jak je należy odczytywać, a tę wiedze posiadają najwyżsi żydowscy kapłani
|
|
| Oless (982 punktów) | > Rozmawiam z ludźmi (nie Świadkami Jehowy) którzy> twierdzą że pierwsi chrześcijanie używali imienia Boga> Jahwe, Jahou (Jehowa). Koścół Katolicki twierdzi inaczej.> Ja nie wiem co o tym sądzić.> Bardzo dziękuję za pomoc. Przedewszystkim dlaczego uważasz że to jest takie istotne ?  Po drugie pytanie czy pierwsi chrześcijanie używali imienia Boga jest pozbawione sensu bo czy dzisiejsi go nie uzywają ? Ja sam znam takich co sobie podśpiewują " Jahwe tyś Bogiem mym.."  Nikt raczej niczego nie ukrywa... A tak na poważnie to sprawa rozwodzi sie nad rangą jaką nadamy temu imieniu. Świadkowie czy ci których ty spotkałeś czynią z tego jeden z podstawowych dogmatów ale czy mają na to jakiekolwiek poparcie w NT ? Bynajmniej .. W Nowym Testamencie imię Jahwe(Jehowah) nie występuje ani razu. Ani w listach Ojców ani w manuskryptach NT z II i III wieku nie ma go ani razu. Cieżko uwierzyć w ich wielki spisek dziejów ale nawet jak uprzemy sie że tetragramy w NT zostały wymazane to przecież nie można wymazać teologii a problem Bożego imienia nie jest poruszony w żadnym miejscu pism. Fragmenty podane w tekście pod linkiem(idealny przykład propagandy Świadków) powyżej podanym przez niejakiego Olo wcale nie dotyczą imienia Jahwe . Jahwe to jedno z imoin Boga używanych przez Żydów w Starym Testamencie. "Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata" (Jana 17:6) pokazuje że Jezus oznajmia nowe imię Boga (imie Jahwe było już oznajmione wcześniej..) a imieniem tym jest " Ojciec" . Dlatego uczy modlić się "Ojcze nasz..". A chrzcić poleca w imieniu OJCA i Syna i Ducha Świętego. Tego samego dania jest Paweł "zesłał Bóg Duch Syna swego w serca nasze wołajacego : Abba Ojcze". Jezus nam przekazał że Bóg jest Ojcem. Imiona Boga w Biblii zawsze podkreślają jego charakter. Żeby wkręcić w to wszystko zasadę że czczenie imienia Jahwe jest tak istotne jak chcieliby tego Świadkowie trzeba nie lada wyczynu. A to jeszcz nic bo Apostołowie pokazali że zupełnie inne imię było dla nich istotne.. " w imie Jezusa Chrystusa Nazareńskiego wstań i chodź "(Dz.Ap 3,6) "Dlatego i Bóg Go wywyższył i nadał imię przewyższające WSZELKIE imię. Aby na imię Jezusa zginało sie wszelkie kolano.." (Flp 2,9) " Albowiem każdy kto wzywa imienia Pańskiego zbawiony będzie" (Rz 10,13) "że przez imię Pana naszego Jezusa Chrystusa [...] Albowiem nie żadnego innego imienia pod niebem danego ludziom w którym mielibyśmy byc zbawieni" (Dz.Ap 4,10) No chyba sam przyznasz że głoszenie od domu do domu imienia Jehowa to nie za bardzo Boża inwestycja.. Kłamstwo zawsze pozostanie kłamstwem niezależnie czy wypowiadaja je świadkowie,katolicy, protestanci czy Dzieci Boże Czasów Ostatecznych  Pozdrawiam
|
|
 | | Stefan Barańczak | Odp: Imię Boże. | > Po drugie pytanie czy pierwsi chrześcijanie używali imienia Boga jest pozbawione sensu bo czy dzisiejsi go nie uzywają ? Ja sam znam takich co sobie podśpiewują " Jahwe tyś Bogiem mym.." Nikt raczej niczego nie ukrywa...Ja wychowałem się jako katolik i miałem same piątki z religii, a nikt mnie nie uczył że Bóg ma na imię Jahwe tylko Pan. > A tak na poważnie to sprawa rozwodzi sie nad rangą jaką nadamy temu imieniu. Świadkowie czy ci których ty spotkałeś czynią z tego jeden z podstawowych dogmatów ale czy mają na to jakiekolwiek poparcie w NT ? Bynajmniej ..> W Nowym Testamencie imię Jahwe(Jehowah) nie występuje ani razu. Ani w listach Ojców ani w manuskryptach NT z II i III wieku nie ma go ani razu.A Obj 19:1-6 używa nieprzetłumaczonego słowa Alleluja (po hebrajsku Halelu Jah) co znaczy po polsku "wysławiajcie Jah". Czy mamy iść za tym przykłądem? > Fragmenty podane w tekście pod linkiem(idealny przykład propagandy Świadków) powyżej podanym przez niejakiego Olo wcale nie dotyczą imienia Jahwe .> Jahwe to jedno z imoin Boga używanych przez Żydów w Starym Testamencie.> "Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata" (Jana 17:6) pokazuje że Jezus oznajmia nowe imię Boga (imie Jahwe było już oznajmione wcześniej..) a imieniem tym jest " Ojciec" . Dlatego uczy modlić się "Ojcze nasz..". A chrzcić poleca w imieniu OJCA i Syna i Ducha Świętego. Tego samego dania jest Paweł "zesłał Bóg Duch Syna swego w serca nasze wołajacego : Abba Ojcze". Jezus nam przekazał że Bóg jest Ojcem. Imiona Boga w Biblii zawsze podkreślają jego charakter. Żeby wkręcić w to wszystko zasadę że czczenie imienia Jahwe jest tak istotne jak chcieliby tego Świadkowie trzeba nie lada wyczynu.Jeśli Ojciec to imię Boga to znaczy że imię wybawiciela to Syn a nie Jezus. > A to jeszcz nic bo Apostołowie pokazali że zupełnie inne imię było dla nich istotne..> " w imie Jezusa Chrystusa Nazareńskiego wstań i chodź "(Dz.Ap 3,6)> "Dlatego i Bóg Go wywyższył i nadał imię przewyższające WSZELKIE imię. Aby na imię Jezusa zginało sie wszelkie kolano.." (Flp 2,9)> " Albowiem każdy kto wzywa imienia Pańskiego zbawiony będzie" (Rz 10,13)> "że przez imię Pana naszego Jezusa Chrystusa [...]> Albowiem nie żadnego innego imienia pod niebem danego ludziom w którym mielibyśmy byc zbawieni" (Dz.Ap 4,10)Zobacz cały werset, mówiże pod niebem, a w niebie? > No chyba sam przyznasz że głoszenie od domu do domu imienia Jehowa to nie za bardzo Boża inwestycja..> Kłamstwo zawsze pozostanie kłamstwem niezależnie czy wypowiadaja je świadkowie,katolicy, protestanci czy Dzieci Boże Czasów Ostatecznych  > PozdrawiamDzięki.
|
|
|  | | Oless (982 punktów) | Wiesz co teraz zwątpiłem w Twoją szczerość. Najpierw zadajesz pytanie a potem pokazujesz jak bardzo już nasiąkłeś pewnego rodzaju ideologią .. > Ja wychowałem się jako katolik i miałem same piątki z religii, a nikt mnie nie uczył że Bóg ma na imię Jahwe tylko Pan Cieszę się że miałeś piątki z religii , ja tak samo chociaż bardzo łobuzowałem ale to był lightowy przedmiot. Nie dowiedziałeś się o tym na religii bo to nie jest istotna rzecz. Gdybyś się zainteresował tematem to byś gdzieś doczytał.. >> W Nowym Testamencie imię Jahwe(Jehowah) nie występuje ani razu. Ani w listach Ojców ani w manuskryptach NT z II i III wieku nie ma go ani razu. > A Obj 19:1-6 używa nieprzetłumaczonego słowa Alleluja (po hebrajsku Halelu Jah) co znaczy po polsku "wysławiajcie Jah". Czy mamy iść za tym przykłądem? Tu już Ciebie nie rozumiem. Słowa Hallelujah się nie tłumaczy. Etymologia tego słowa powstałego ze słów Chwalmy Jahwe niczego nie zmienia. Czy to ma być dowód że imię Jahwe występuje w NT ?  Nie wiem czemu {to pytanie do pana św .Marka } ale w mailu potwierdzającym odpowiedz jest jeszcze taki twój tekst nie zamieszczony na forum %-O : > >Cieżko uwierzyć w ich wielki spisek dziejów ale nawet jak uprzemy sie że tetragramy w NT zostały wymazane to przecież nie można wymazać teologii a problem Bożego imienia nie jest poruszony w żadnym miejscu pism.> Przez lata były one pod opieką przciwników tego imienia. Bajka o owej "opiece" nad pismami może posłużyc co najwyżej do kolejnej powieści Dan'a Browna ale nie do poważnego traktowania. Zastanów się czy takie banialuki nie obrażają Boga który miałby nawet nie postarać się zachować swojego Słowa dla przyszłych pokoleń >Jeśli Ojciec to imię Boga to znaczy że imię wybawiciela to Syn a nie Jezus. Tutaj zauważyłem jak dużo już oczytałeś się w ich broszurkach. wybawiciel to właśnie przykład świadkowej terminologii nie używanej nigdzie indziej  Słuchaj żle rozumiesz pojęcie imienia z Biblii. Bóg ma wiele określeń-imion np : Adonai, Elohim itd każde z nich ma ukazywać charakter Boga. Nawet jeśli traktować Jahwe jako to główne imię Boga z czym sie nawet zgadzam to nie zmienia faktu że Jezus zwracał się do Boga Ojcze i tak polecił zwracać sie uczniom.. > >"że przez imię Pana naszego Jezusa Chrystusa [...]> >Albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem danego ludziom w którym mielibyśmy byc zbawieni" (Dz.Ap 4,10) >Zobacz cały werset, mówiże pod niebem, a w niebie? Tu już chyba Pan majaczy. Czy ja już gdzieś nie wspomniałem jak Świadkowie muszą się wykręcać żeby pogodzić swoją teologię z Biblią  Nawet jeśli imię Jezusa jest największe tylko na ziemi a w niebie nie ( o czym wcale bezpośrednio ten fragment nie mówi ) to i tak na ziemi niepotrzebne jest czczenie żadnego innego imienia, jak tylko i wyłącznie imię Jezusa Chrystusa, gdyz tylko w tym imieniu jest zbawienie, jak mówi ten tekst Pisma Świetego : " I w żadnym innym nie masz zbawienia" A zbawienie osiagamy żyjąc na ziemi a nie w niebie.  Niech Pan sobie porówna w czyim imieniu ewangelizowali pierwsi chrzescijanie ("..abyśmy wierzyli w imię Syna Jego Jezusa Chrystusa i miłowali sie nawzajem, jak nam nakazał - 1J3,23 " " A oni rzekli : Wierz w Pana Jezusa a bedziesz zbawiony, ty i dom twój - Dz.Ap16,31" ) a w czyim robia to Pana znajomi ("wierzcie w Boga Jehowę ") Słowa przytoczonego wersetu mówią Apostołowie do poganina, który nie znał Boga Jehowę. Czy jednak Apostołowie uczą go o imieniu Jehowa ? Nie! Mówia mu o Chrystusie , w niego każą mu wierzyć, nie w Boga Jehowę. I poganin uwierzył w Tego głoszonego Boga Jezusa Chrystusa : " ...I natychmiast przyjał chrzest [..]i weselił się z całym domem że uwierzył Bogu." a oto kilka wersetów kogo głosił apostoł Paweł : "[Paweł] ...głosi im Jezusa " Dz 17,17-18 ; Zob też Dz 15,25-26 ; Dz 19,13-17 "Aby rozsławione było imię Pana naszego Jezusa Chrystusa a wy w Nim " 2Tes 1,12 To wszystko jest naprawdę proste. Bardzo łatwo obnażyć nowe nauki pseudochrześcijan , wystarczy samemu zajrzeć do żródła. Sam musisz zdecydować komu wierzyć. Nowym "apostołom" w wilczej skórze  czy pierwszym chrześcijanom...
|
|
| myśliciel | Imię Boże. |
Rozważmy najpierw dlaczego wogóle stosuje się imiona. Otóż imiona służą nam do identyfikacji np. osób. W przypadku gdy mamy do czynienia z jedną osobą nie musimy posługiwać się imieniem np.: w domu przebywa tylko jedna córka i aby się do niej zwrócić możemy jej mówić per "córka", natomiast gdy mamy dwie lub więcej musimy użyć ich imion aby je rozróżnić (zidentyfikować).
Ta sama zasada dotyczy Boga. Jeżeli zakładamy, że istnieje jeden prawdziwy Bóg wymyślanie dla niego imienia jest pozbawione sensu. Dlatego nieprzypadkowo piszemy wielkie B. Podobnie nasz ziemski księżyc jest tylko jeden i nazywa się właśnie Księżyc.
Hebrajskie J.H.W.H., czytane jako "Jahwe" w tłumaczeniu znaczy "Jestem- Który- Jestem" i jest bardziej określeniem właściwości Boga niż stricte imieniem. Podobnie Jezus w hebrajskim Jehoszua czyli "Bóg-Zbawieniem-Moim".
Pozdrawiam
|
|
 | | Stefan Barańczak | Odp: Imię Boże. | A jak odróżnić prawdziwego Boga od Kryszny, czy innych jeśli nie po imieniu?
|
|
|  | | myśliciel | >A jak odróżnić prawdziwego Boga od Kryszny, czy innych jeśli nie po imieniu? >
Jeżeli założymy, że jedyny Bóg stworzył wszystko, to wszystko oprócz Niego jest Jego stworzeniem, ów Kryszna także. Skoro zatem jest jeden Stwórca to wymyślanie mu imienia mija się z celem, bo nie trzeba go odróżniać od innego (nieistniejącego) stwórcy.
Pozdrawiam
|
|
| |  | | Krzysiu |
1 Krl 18:39 39. Cały lud to ujrzał i upadł na twarz, a potem rzekł: Naprawdę Jahwe jest Bogiem! Naprawdę Pan jest Bogiem!
Moim zdaniem Bóg ma imię, które jednak trudno wprost przełożyć z tetragramu JHWH. Imię Jahwe wydaje się być najbardziej popularne, choć świadkowie też być może mają trochę racji używając imienia Jehowa, ponieważ dodając do tetragramu JHWH trzy samogłoski, otrzymujemy: JeHoWaH. Jednak nie tylko to jest chyba tutaj przedmiotem dyskusji. Chodzi o to, czy wogóle używać tego imienia.
Wydaje mi się, że trzeba go znać i można używać, ale z powagą i nie na każdym kroku. Nadużywanie imienia Boga spowoduje, że stanie się ono pospolite i straci należny mu szacunek.
2 Moj. 20:7 7. Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.
|
|
| | |  | | myśliciel | >Jednak nie tylko to jest chyba tutaj przedmiotem dyskusji. Chodzi o to, czy wogóle używać tego imienia.
Imienia Boga jako Stwórcy używać nie trzeba bo nie ma innego stwórcy, od którego trzeba by było Go odróżniać. Z kolei z imieniem Boga jako Zbawiciela jest inaczej. Zbawiciel to Bóg wcielony czyli człowiek. Zatem aby go odróżnić od innych ludzi musimy używać jego imienia. Skoro tak to Chrześcijanie są świadkami Jezusa Chrystusa.
Pozdrawiam
|
|
 | | mariusz | >Hebrajskie J.H.W.H., czytane jako "Jahwe" w tłumaczeniu znaczy "Jestem- Który- Jestem" Z moich informacji wynika, że JEHOWA jest zapisem fonetycznym hebrajskiego tetragramu JHWH, który znaczy:" On powoduje, że się staje". Czy to źródło nie jest wiarygodne?
|
|
|  | | myśliciel | >>Hebrajskie J.H.W.H., czytane jako "Jahwe" w tłumaczeniu znaczy "Jestem- Który- Jestem" >Z moich informacji wynika, że JEHOWA jest zapisem fonetycznym hebrajskiego tetragramu JHWH, który znaczy:" On powoduje, że się staje". >Czy to źródło nie jest wiarygodne?
A co to za źródło, jeśli można wiedzieć?
Pozdrawiam
|
|
| |  | | mariusz | >A co to za źródło, jeśli można wiedzieć? >Pozdrawiam Jednak niewiarygodne.
|
|
| Jola | Imię Boże. | Nie ma lepszego zrodla informacji na temat Boga jak sama Biblia...w starym testamencie ludzie zwracali sie do Boga Jahwe co znaczy "jestem" ale jest to jedno z Jego imion (Bog Ojciec, Stworzyciel, Pan, Pasterz....) jak juz napisalam odpowiedz na Twoje pytanie jest w Bibli, milej lektury
|
|
| Jan Lewandowski | > Rozmawiam z ludźmi (nie Świadkami Jehowy) którzy> twierdzą że pierwsi chrześcijanie używali imienia Boga> Jahwe, Jahou (Jehowa). Koścół Katolicki twierdzi inaczej.> Ja nie wiem co o tym sądzić. Pomóżcie mi znaleźć odpowidź> na to pytanie. Proszę o komentarze albo odsyłacze do> odpowiednich stron.Nie ma na to żadnych nawet pośrednich dowodów. Wszystkie argumenty mające za tym rzekomo świadczyć są spekulacjami i omawiam je w całym szeregu rozprawek o tym zagadnieniu. Patrz na tej warsaw.com.pl/brooklyn/index02.htm podstronie dział "Pomysły Brooklynu na Jehowę". Są tam także nie moje teksty na ten temat, w tym wyczerpująca rozprawa Rybola. Jest to oczywiście polemika z argumentami jehowitów, ale nie są to ich argumenty. Jest praktycznie pewne, że znajdziesz tam argumenty jakie ci ewentualnie przedstawiono.
|
|
 | | Olo. | Odp: Imię Boże. | Janku proszę podaj mi link na "rozprawę Rybola" bo czytałem po raz kolejny te artykuły (za co dziękuję), ale nie wiem nic o tej rozprawie.
Dzięki. Pozdrawiam.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|