 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-05-2005 19:38 | kirke | wszystko już było | Czy nie macie czasem wrażenia, że wszystko już było? Może jeszcze w dziedzinie nauki jest co odkrywać, ale w kwestiach światopoglądowych? Tylu filozofów, tyle epok... Jak się człowiek uprze, to każdy swój pogląd może wcisnąć w jakieś (wymyślone już kiedyś) ramki. Może takie pytanie źle o mnie świadczy - przecież wskazuje ono na to, że nie wierzę w możliwości człowieka i dałam się zwerbować tak dziś licznemu gronu nihilistów. Chyba jednak każdemu współczesnemu człowiekowi zdażyło się już nad tym zastanawiać. Jestem ciekawa, do jakich wniosków doszliście.. |
| inhet (1073 punktów) | Co do mnie, to widzę, że w nauce jest jeszcze bardzo wiele do odkrycia - wystarczy zajęcia dla całej ludzkości na wieczność, a moze nawet dwie. Światopoglądów zaś jest tyle, ilu ludzi, ramek dla nich też dostatek, bo gdy się nie umie wymysleć nic mądrzejszego, to się ramki wymyśla.Więc zapewne proces ten trwa i teraz, i trwac będzie po wiek wieków. Amen.
|
|
| Patuszkin (2279 punktów) | Twoja nihilistyczna pozycja jest ciekawa, powiedziałbym bardzo interesujaca. Jak się zagłebiam w nihistyzm to odnajduję w tym odbytą drogę. Bo nihilistą nie można być na początku, ale dopiero na końcu. Chyba, że jesteś jedną z tych osób, które rozpoczęly swą edukację od książek nihilistów. Oni mają w zwyczaju spuszczać się na wszystko po kolei, nie widząc, że sami siebie w pogardzie mają. Nadymają swe usteczka frazesami o bezsensie, braku wartości itp bzdurami, które przeczytali gdzieś cichcem sącząc drinki. Albo jest tak, że przebyłaś tą drogę zachłyśnięcia sie ideałami, poprzez stopniową racjonalizację swojego poglądu i doszłaś w końcu do punktu, w którym widzisz, że zamiast odlotowych poglądów wolałabyś mieć dziecko, męża i ładny dom? Piotrek Patucha
|
|
| leo_z (935 punktów) | >Jestem ciekawa, do jakich wniosków doszliście.. Człowiek ma w sobie tą wspaniałą możliwość, że jego życie nie jest tylko raz zapisaną tablicą, ale cały czas coś do niej może sam dopisywać. Wszystko już było... cóż z tego - ważne aby nie kopiować a samemu odkrywać to wszystko od nowa, dzięki czemu nadajemy temu swój prywatny ryt
pozdrawiam
|
|
| Zielona | (...)This machine will, will not communicate These thoughts and the strain I am under Be a world child, form a circle Before we all go under And fade out again and fade out againCracked eggs, dead birds Scream as they fight for life I can feel death, can see its beady eyes All these things into position All these things we'll one day swallow whole And fade out again and fade out again Immerse your soul in love Immerse your soul in loveZanurz swoją "duszę" w miłości czymkolwiek ona być może: pracą, nauką, pasją, przyrodą, dzieckiem czy mężczyzną - doszłam do takich wniosków nt. życia i nic bardziej ciekawego póki, co nie udało mi się ustalić. Warto (a wręcz wypada dojrzałemu człowiekowi) mieć własny kręgosłup światopoglądowy, ale nie należy uważam go zbytnio usztywniać pancerzem pt. "moja racja jest jedyna i słuszna" Myślę, że różne wizje świata zawierają ziarenka prawdy tyle, że postrzegają problem przez pryzmat różnych aspektów, dlatego staram się być daleka radykalizmowi. Nie chodzi o to, aby być bezideowym i amorficznym światopoglądowo, ideały to ważna rzecz, to drogowskazy, które wyznaczają bieg naszemu życiu, ale "życie piłuje różki" W LO propagowałam z wielkim zapałem w różnych akcjach hasła typu "twoje ciało grobem zwierząt" a dziś wydaje mi się ten młodzieńczy idealizm nazbyt radykalny... Serdeczne pozdrowienia od liberalnej ateistki, feministki i wegetarianki  P.S. Polecam "Radiohead" a powyżej fragment "Street spirit"
|
|
 | | Patuszkin (2279 punktów) | Łezka się kręci mi oku jak pomyślę, że wspomnę sobie lata młodzieńczego idealizmu. Ja co prawda jestem z pokolenia X, ale miałem poryw, natomiast dziś juz trudniej zachować tą "świętą" czystość. Ty Zielona, masz doświadczenie i wiesz jakie stosunki zachodzą pomiedzy dziewczętami i chłopcami w szkołach gimnazjum. Ostatnio miałem okazję czytać o tym w prasie: "Dwie 14-stki wabiły do WC swoich kolegów, proponujac im "lodzika za friko". Chłopcy nie chcąc uprawiać tego sportu bez zaangażownia emocjonalnego odmówili dziewczetom, które z kolei zaczęły ich szantażować, że ropzowiedzą całej klasie, że są impotentami. Chłopcy poszli zakapować je nauczycielki..." Kiedyś doszedłem do wniosku, że można nazwać tą młodzież "pokoleniem porno". Nazwa co prawda już funkcjonuje w światku teatralnym, ale może pasować w tym przypadku. Jak sądzisz, czy nazwa oddaje dobrze ten fenomen i czy jest to oznaką nihilizmu?  Piotrek Patucha
|
|
|  | | Zielona |
> Kiedyś doszedłem do wniosku, że można nazwać tą młodzież "pokoleniem porno". Nazwa co prawda już funkcjonuje w światku teatralnym, ale może pasować w tym przypadku. Jak sądzisz, czy nazwa oddaje dobrze ten fenomen i czy jest to oznaką nihilizmu?  Chyba faktycznie nazwa oddaje specyfikę pokolenia, które w wieku gdy miało zaledwie metr wzrostu (czyli jakieś dwa-trzy latka) wprost przed oczyma na wystawie kiosku z prasą miało porno-pisemka. Powiedzmy, że jest to znak czasu, ale nihilizm to za dużo powiedziane moim zdaniem
|
|
 | | Lachryma (64 punktów) | > W LO propagowałam z wielkim zapałem w różnych akcjach hasła typu "twoje ciało grobem zwierząt" a dziś wydaje mi się ten młodzieńczy idealizm nazbyt radykalny...w tym roku skończyłam LO i niejednokrotnie brałam udział w akcji o podobnym charakterze. jestem od 5 lat wegetarianką i ciekawe jak spojrzę na swoją postawę za przykładowo 10 lat... może podobnie jak Ty teraz na siebie  > Serdeczne pozdrowienia od liberalnej ateistki, feministki i wegetarianki  > P.S. Polecam "Radiohead" a powyżej fragment "Street spirit"Radiohead słucham od paru lat
|
|
| |  | | leo_z (935 punktów) | Plusik  za psinkę ze schroniska  pozdrawiam
|
|
| | |  | | Zielona | Dzięki  Odwdzieczam się  Pozdrawiam również
|
|
| |  | | Lachryma (64 punktów) | Kiedyś spróbowałam namówić moją przyjaciółkę na wegetarianizm, oczywiście podając tysiące powodów "za". jednak wytrzymała tylko ponad miesiąc :/ jeśli się nie czuje potrzeby wewnętrznej do zaprzestania jadania mięsa- to faktycznie nie ma sensu. > Powiedz a rozdawałaś ulotki przed cyrkiem z hasłem ":cyrk jest śmieszny nie dla zwierząt "?  Też  pamiętam jak w mojej miejscowości zostały powieszone plakaty reklamujące cyrk- oczywiście musiałam przeprowadzić odpowiednią akcje  jedną z takich akcji było także naklejanie na sklepy mięsne wielkich plakatów z tekstem "rzeźnia- holocaust zwierząt" > Może podążamy tą samą drogą? Oby Twoja była mniej wyboista niż moja  całkowiem prawdopodobne, że tą samą albo przynajmniej podobną  pozdrawiam
|
|
| | |  | | Zielona | Jeszcze takie hasło "wędkarstwo - sport sadystów" albo miałam taki plakat naprawdę dramatyczny z małym liskiem i napis "czy twoja mama nosi futro ? jego mama własnie swoje straciła"  Ale nie dołujmy się teraz tą ciemnijszą stroną zycia, bo zaczął się właśnie weekned i w dodatku piękny wiosenny. Dużo optymizmu życzę i zmykam a na koniec wklejam CI ciekawy kawałek, poczytaj może siebie chwilami tam znajdziesz  "Bądźcie pozdrowieni, nadwrażliwi za waszą czułość w nieczułości świata, za niepewność - wśród jego pewności. Za to, że odczuwacie innych tak, jak siebie samych, zarażając się każdym bólem. Za lęk przed światem,jego ślepą pewnością, która nie ma dna. Za potrzebę oczyszczania rąk z niewidzialnego nawet brudu ziemi. Bądźcie pozdrowieni... Bądźcie pozdrowieni nadwrażliwi Za wasz lęk przed absurdem istnienia I delikatność niemówienia innym tego, co w nich widzicie, Za niezdarność w rzeczach zwykłych i umiejętność obcowania z niezwykłością. Za realizm transcendentalny i brak realizmu życiowego, Za nieprzystosowanie do tego, co jest, a przystosowanie do tego, co być powinno. Za to, co nieskończone - nieznane - niewypowiedziane ... ukryte w was Bądźcie pozdrowieni Nadwrażliwi Za waszą twórczość i ekstazę, Za wasze zachłanne przyjaźnie, miłości i lęk, Że miłość mogłaby umrzeć jeszcze przed wami. Bądźcie pozdrowieni Za wasze uzdolnienia - nigdy nie wykorzystane - (niedocenianie waszej wielkości nie pozwoli poznać wielkości tych, co przyjdą po was), Za to, że chcą was zmienić, zamiast naśladować, Że jesteście leczeni, zamiast leczyć świat, Za waszą boską moc niszczoną przez zwierzęcą siłę. Za niezwykłość i samotność waszych dróg. Bądźcie pozdrowieni, Nadwrażliwi "
|
|
| Ania (57 punktów) | > Czy nie macie czasem wrażenia, że wszystko już było?> Może jeszcze w dziedzinie nauki jest co odkrywać, ale w> kwestiach światopoglądowych? Tylu filozofów, tyle epok...Nie mogłam sobie odmówić zacytowania...  ,,Everything that can be invented has been invented.'' -- Charles Duell, Director of U.S. Patent Office, 1899 pozdrawiam, Ania
|
|
| Rysior | Świat można przedstawić jako figurę geometryczną. Światopoglądy to spojrzenia na tą figurą pod innym kątem. W przeszłości wiedza o świecie nie była tak rozległa jak dzisiaj, a więc obrazowa figura nie była tak wyraźna. To sprawia, że dzisiaj widzimy ją wyraźniej i może spojrzeć na nią z lepszej perspektywy.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|