Po pierwsze: Apostazją jest całkowikte porzucenie wiary chrześcijańskiej, a ekskomunika to kara kanoniczna. Po drugie: Nie istnieje "lista" z której się można wykreślić. Istnieją księgi patafialne, do których wpisuje się chrzest, bierzmowanie, śluby, święcenia, ale nikt z nich nikogo nie wymazuje, chociazby dlatego, że chrzest, bierzmowanie i święcenia pozostawiają niezniszczalny NIGDY skutek duchowy (znamię ontyczne, charakter sakramentalny). Przyjęcie chrztu jest nieodwracalne. A jak ktoś nie chce zawyżać statystyk, to i tak liczenie wiernych odbywa się w kościele, więc jak ktoś sie tam nie pojawia, to go nie policzą. Zresztą kiedy Chrystus przyjdzie w chwale, to na pewno będzie wiedział, kto korzystał z Jego łask za pośrednictwem Kościoła i kto do niego należał naprawdę i w sposób pełny.
|