Racjonalista - Strona głównaDo treści
Książek nie ruszyli

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
11-08-2011 20:21coreless (16088 punktów)Książek nie ruszyli
Ocena 16 na 16

Komentatorzy odnotowują, że uczestnicy londyńskich zamieszek, chętnie rzucający się na odzież, obuwie, elektronikę, gadżety i biżuterię, ze znanych tylko sobie powodów oszczędzili księgarnie. Ciekawe dlaczego?
Jakieś idee, pomysły, przebłyski?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

fiedorek.t (5805 punktów)
>Jakieś idee, pomysły, przebłyski?
Hmm... oni chyba nawet nie wiedzą do czego służą książki, więc nie widzą w nich żadnej wartości. Który paser kupi ten towar pózniej? Chyba tylko skup makulatury.
Po części na pytanie odpowiada wczorajszy artykuł Rosamiculy.
14-08-2011 20:58 
 Ocena 1 na 1
webmaster (moderator)
Po prostu książki ukradli już wcześniej. Wystarczy wejść np. do Primarku aby zobaczyć jak kradzież kwitnie na co dzień. Część społeczeństwa po prostu kradnie i trzeba to wliczyć w koszta biznesu. W Polsce nie jest inaczej (u nas często kradną sami pracownicy).
fiedorek.t (5805 punktów)
>W Polsce nie jest inaczej (u nas często kradną sami pracownicy).

W Polsce wciąż pokutuje stereotyp: jak ty nie ukradniesz to ukradną inni.
astrotaurus (12445 punktów)

>Jakieś idee, pomysły, przebłyski?

Wielkie mi mecyje! Taki nius to nie nius.
Mało to ludzi, nawet na i po różnych wyższych szkołach tego i owego nie ruszy książki za nic?
Tabu!

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Matix (5786 punktów)
Naspraszali imigrantów analfabetów to teraz niech mają.
DEMONICON (4893 punktów)
Gdyż to jest samoedukujące się stado. Wiedzę przekazuje się z dziada pradziada. Nie wolno niszczyć tradycji.
Im więcej się wie, tym krócej się żyje.
Oto ciemna strona mocy pakietów socjalnych.

Pozdrawiam
11-08-2011 23:03 
 Ocena 8 na 8
fiedorek.t (5805 punktów)
>Gdyż to jest samoedukujące się stado. Wiedzę przekazuje się z dziada pradziada. Nie wolno niszczyć tradycji.
>Im więcej się wie, tym krócej się żyje.
>Oto ciemna strona mocy pakietów socjalnych.
>Pozdrawiam

Im więcej się wie, tym dłuższe przesłuchanie
DEMONICON (4893 punktów)

>Im więcej się wie, tym dłuższe przesłuchanie

Też.
Milczenie jest złotem.
Błogosławieni ... itd. ...

Pozdrawiam
Selanos (12869 punktów)
Myślę, że oni odczuwają głęboki respekt i szacunek do literatury...
Hrihorij (1723 punktów)
> ze znanych tylko sobie powodów
>oszczędzili
>księgarnie
.
Nic nowego. Kilka lat temu u mnie na wsi było włamanie do biblioteki publicznej! Moja matka tam pracowała więc znam szczegóły.
Po sforsowaniu kraty i okna, i spenetrowaniu pomieszczenia biblioteki złodzieje wynieśli tylko jeden "cenny" przedmiot - zapyziały poradziecki odkurzacz.

IllusiveMan (2786 punktów)
>Komentatorzy odnotowują, że uczestnicy londyńskich zamieszek, chętnie rzucający się na odzież,
>obuwie, elektronikę, gadżety i biżuterię, ze znanych tylko sobie powodów
>oszczędzili
>księgarnie
. Ciekawe dlaczego?
>Jakieś idee, pomysły, przebłyski?

Tak jak człowiek inteligentny naszego pokroju nie zbliża się do niebezpiecznych materiałów radioaktywnych bądź wybuchowych ponieważ na różne sposoby zdobył wiedzę że nie powinien się do nich zbliżać tak nasi uczestnicy london party też wynieśli z ulicy że książki są niebezpieczne. Jak to mówią , łatwiej żyć w niewiedzy ;]

A i tak najlepszy komentarz dał fiedorek. Aż się zakrztusiłem ze śmiechu

For a long time now, I thought I was just a survivor, but I'm not. I'm the winner. That's who I am.
hubin (2274 punktów)

>obuwie, elektronikę, gadżety i biżuterię, ze znanych tylko sobie powodów

Pytanie o wartości w naszej współczesnej cywilizacji, w średniowieczu książka byłaby cenna choć ciężko byłoby ją spieniężyć.
Dziś książki są względnie tanie, zdarza mi się kupować tytuł bez pogłębionej analizy jego atrybutów, w przypadku elektroniki staram się najpierw przeczytać dziesięć opinii porównać ceny etc. , obuwie wstyd się przyznać kupuje mi żona, ale też zazwyczaj sprawdzamy czy pasuje przed ostatecznym zakupem.

Zatem stosunek wartość/masa ewentualnie wartość/objętość sprawia, że bardziej opłaca się biegać z elektroniką, ponadto płynność wymienionych towarów jest znacznie większa. Tym bardziej jeżeli przyjmiemy za podstawowy motyw tej rabunkowej działalności "chęć szybkiego spieniężenia zrabowanych towarów".

Gotów jestem przyznać, że oceniając zachowanie w aspekcie dokonywanych wyborów są to osoby postępujące racjonalnie.

Ciekawszą informacją byłyby rozmiary butów kradzionych w pierwszej kolejności, gdyby byłyby to rozmiary średnie(popularne), to teza o racjonalnych pobudkach i postępowaniu rabusiów byłaby całkiem prawdopodobna.


Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
zupełna (2507 punktów)
>Komentatorzy odnotowują, że uczestnicy londyńskich zamieszek, chętnie rzucający się na odzież,
>obuwie, elektronikę, gadżety i biżuterię, ze znanych tylko sobie powodów
]oszczędzili
>księgarnie[/url]. Ciekawe dlaczego?
>?

Myślę, że książki nie stanowią dla nich wartości, ponieważ nie potrafią czytać. Tak po prostu. Nie potrafią czytać ze zrozumieniem tekstu ani oni ani nikt w ich najbliższym otoczeniu.
12-08-2011 15:22 
 Ocena 2 na 2
-jad- (18783 punktów)
>Nie potrafią czytać ze zrozumieniem tekstu ani oni ani nikt w ich najbliższym otoczeniu.

Albo zwyczajnie się nie chce. Dziś, gdy jest telewizja, internet i przenośne konsole do gier, czytanie książek to dziwactwo.

Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie. Wuch
12-08-2011 21:08 
 Ocena 1 na 1
zupełna (2507 punktów)
>>Nie potrafią czytać ze zrozumieniem tekstu ani oni ani nikt w ich najbliższym otoczeniu.
>Albo zwyczajnie się nie chce. Dziś, gdy jest telewizja, internet i przenośne konsole do gier, czytanie książek to dziwactwo.

Tak. Książka to zwykły papierowy nośnik tekstu . Takie czasy.
ech
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)

>Jakieś idee, pomysły, przebłyski?
Jak się wpada do sklepu żeby kraść to się łapie to co jest pod ręką.
Parę telefonów, kilka aparatów fotograficznych, jakiś telewizor, suszarki do włosów. Z lodówką już trudniej.
A jak się wpadnie do księgarni to powstaje dylemat co brać.
Literaturę wysoką (Joyce, Nabokov, Conrad, Dostoyevsky) czy łapać się za Harlekiny.
A może słowniki i encyklopedie, ale to ciężkie!
Albumy o malarstwie, a może przewodniki turystyczne?
No i po co to kraść? Aby potem sprzedawać, ale kto to kupi i za ile?
Samemu czytać nie ma czasu.
Po prostu nie opłaci się.


Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość, z nich największa jest miłość.
Manian (950 punktów)
>Jakieś idee, pomysły, przebłyski?
A może za kradzieżami stoją właściciele księgarni?
Oliwia Sandra Nowa (758 punktów)
(zablokowany)
>oszczędzili księgarnie[/url]. Ciekawe dlaczego?
To wiedza. Konkretnie: znajomość rynku.
Sobiepan (87 punktów)
Oszczędzili księgarnie, bo Królowa nie kupiła "Bojowej pieśni tygrysicy" Chua Amy.
Nie ukarzesz dzieciaka, bo się poskarży socjalnym.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365