Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nie używać środków dezynfekujących ręce!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
26-01-2022 14:24Arminius (25555 punktów)Nie używać środków dezynfekujących ręce!
Ocena -2 na 2
Antyseptyczne środki do rąk (hand sanitizers) odgrywające w walce z pandemią istotna rolę.... mogą być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. I nie chodzi o to ze zbyt częste używanie takiego środka likwiduje przyjazną człowiekowi florę bakteryjną. rzecz w tym, iż takie środki mogą zawierać substancje....rakotwórcze typu benzen!!!!!!!!!!
Konkluzja więc jest prosta. Nie powinno się używać żadnych tego typu środków - tylko mydło,do tego szare.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

"Hand sanitizer, long relied on to help prevent infection, has become extraordinarily important during the COVID-19 pandemic.

But not all brands are made to the same standards. Some may include harmful ingredients like methanolTrusted Source, which can be toxic when used on skin.

Recently, online pharmacy Valisure sounded the alarm over what the company says are hand sanitizer batches contaminated with the cancer-causing chemical benzene.

Valisure has submitted a citizen petition to the Food and Drug Administration (FDA), which regulates hand sanitizer, requesting the FDA issue an immediate recall of the affected batches and update guidance to include an exposure limit for benzene.

"Out of the 44 batches of hand sanitizer containing benzene, at least 20 (45%) have product labels that indicate the use of additional ingredients to improve the smell, taste, or appearance, which do not adhere to FDA guidance," the company wrote on its website.

Valisure warned that this could also make hand sanitizer more appealing to children and increase the risk of ingestion."

www.health(*)hand-sanitizer-how-to-avoid-it
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
Temat ciekawy w kontekście twojej czterogodzinnej podróży pociągiem do Łodzi.
>Nie powinno się używać żadnych tego typu środków - tylko mydło, do tego szare.
A w pociągu żądać od konduktora.

Ale ja z innym pytaniem, bo widzę, że teraz i w takie piórka się ubrałeś

Żona sąsiada straciła smak i zapach po zarażeniu się koronawirusem. Czy sąsiad nadal powinien myć swojego penisa codziennie, jak poprzednio, czy nie?


Jeszcze raz zapytam - Jak długo był widoczny wątek zamieszczony przez Kobietę? Dwadzieścia minut, po czym zamieściłeś kilka swoich. I taki jest twój stosunek do wątków "postronnych". A co z innymi? Czekają do 15 aż narcyz skończy pracę, opuści biuro, bo to będzie ten moment kiedy przestanie klepać nienawistne paszkwile. Nie pisze z innego miejsca z obawy by nie zostać nakrytym. Nie łudźmy się jednak - Jutro ósma rano Narcyz zacznie pisać nowe paszkwile. Jutro nowy Dzień Świra zacznie się jak zwykle parę minut po ósmej
26-01-2022 15:45 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
>. A co z innymi? Czekają do 15 aż narcyz skończy pracę, opuści biuro, bo to będzie ten moment kiedy przestanie klepać nienawistne paszkwile.

Napisz poradnik jak stworzyć bloga . Daj odnośniki do linków .

Nie wiem czy taka bieda jest u tego człowieka ze nie stać go na własny blog czy bieda jest u prawaków.

Choć ja sądzę że to strach przed samotnością.
Nie jest to bynajmniej naturalne sądząc po aktywności innych ludzi na tym portalu.
26-01-2022 15:54 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>Napisz poradnik jak stworzyć bloga . Daj odnośniki do linków .
Właściwie jemu to musiałbym poszukać adresy co najmniej 10 szpitali.
W jednym wszystkiego nie wyleczy.
26-01-2022 16:07 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
>>Napisz poradnik jak stworzyć bloga . Daj odnośniki do linków .
>Właściwie jemu to musiałbym poszukać adresy co najmniej 10 szpitali.
>W jednym wszystkiego nie wyleczy.

Nie wiem. To się kwalifikuje do własnego bloga. A to jest pasożytowanie.
Takie pozycjonowanie "swoich" linków non stop winno dać do myślenia ludziom.

Gdzie są racjonaliści ja się pytam ? Zatracili zdolność pisania?

Czy w Polsce już nie ma jednej osoby zdolnej założyć temat? Osoby innej spoza tego forum?

Czy swiat to już tylko linki?
farmer (22440 punktów)

>Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

Znalezione w sieci nie ten dział.
Wstawiaj te linki w odpowiednie miejsce tego portalu. To nie twój blog.

Potrafisz stworzyć temat bez linkowania ?
Wiesz co to rozmowa?
Zachowujesz się jak pseudo animator tego forum z tym swoim quasi archaicznym językiem.

Ochłon trochę bo nie masz nic do powiedzenia tylko wstawiasz linki.

Nie rozumiesz sowiego postępowania?
DyktaFon (9281 punktów)
Nie wiem, czy ktoś prowadził badania, czy koronawirus przenosi się przez ręce. Ale najpewniej same środki dezynfekcyjne, stosowane często, niszczą skórę i naturalną barierę ochronną skóry. Więc trzeba rozważyć, czego bardziej się boimy Życie jest cholernie niebezpieczne... Ale po to się uczymy przez pół życia, żeby sobie przez drugie pół jakoś poradzić...
26-01-2022 16:02 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>Nie wiem, czy ktoś prowadził badania, czy koronawirus przenosi się przez ręce. Ale najpewniej same środki dezynfekcyjne, stosowane często, niszczą skórę i naturalną barierę ochronną skóry. Więc trzeba rozważyć, czego bardziej się boimy Życie jest cholernie niebezpieczne... Ale po to się uczymy przez pół życia, żeby sobie przez drugie pół jakoś poradzić...
>

A skąd wiesz gdzie jest te pół?

Zresztą co za różnica . Jednym przeszkadza że ktoś im narzuca szczepinia ale już nie przeszkadza że ktoś inny narzuca tematy.
I uważają to za normalne .

Poraz kolejny napiszę nawet mi "was" nie żal.
DyktaFon (9281 punktów)
>>Nie wiem, czy ktoś prowadził badania, czy koronawirus przenosi się przez ręce. Ale najpewniej same środki dezynfekcyjne, stosowane często, niszczą skórę i naturalną barierę ochronną skóry. Więc trzeba rozważyć, czego bardziej się boimy Życie jest cholernie niebezpieczne... Ale po to się uczymy przez pół życia, żeby sobie przez drugie pół jakoś poradzić...
>>
>A skąd wiesz gdzie jest te pół?

Nie mam zielonego pojęcia To przenośnia. Bo lepiej się uczyć całe życie.

>Zresztą co za różnica . Jednym przeszkadza że ktoś im narzuca szczepinia ale już nie przeszkadza że ktoś inny narzuca tematy.

Jakby tematy były narzucone siłą (poniekąd tak jest z pewnym przemiłym wirusem ostatnio...) i karalne było ich nie czytanie, to też bym się buntował. Ale zarówno szczepionki, jak i tematy są dobrowolne, więc jest OK

>I uważają to za normalne .
>Poraz kolejny napiszę nawet mi "was" nie żal.
>
Nie wiem, czy zaliczam się do "was", ale i tak mi miło, że komuś jest mnie żal
farmer (22440 punktów)
>>>Nie wiem, czy ktoś prowadził badania, czy koronawirus przenosi się przez ręce. Ale najpewniej same środki dezynfekcyjne, stosowane często, niszczą skórę i naturalną barierę ochronną skóry. Więc trzeba rozważyć, czego bardziej się boimy Życie jest cholernie niebezpieczne... Ale po to się uczymy przez pół życia, żeby sobie przez drugie pół jakoś poradzić...
>>>
>>A skąd wiesz gdzie jest te pół?
>Nie mam zielonego pojęcia To przenośnia. Bo lepiej się uczyć całe życie.
>>Zresztą co za różnica . Jednym przeszkadza że ktoś im narzuca szczepinia ale już nie przeszkadza że ktoś inny narzuca tematy.
>Jakby tematy były narzucone siłą (poniekąd tak jest z pewnym przemiłym wirusem ostatnio...) i karalne było ich nie czytanie, to też bym się buntował. Ale zarówno szczepionki, jak i tematy są dobrowolne, więc jest OK

To jest czy jest poniekąd?

Ale w takim razie...
Życie w kraju PIS nie jest karane i jest dobrowolne... Więc jest OK.....fuck logic.

Liczę że odezwiesz się w jakiś tematach około społecznych.

>>I uważają to za normalne .
>>Poraz kolejny napiszę nawet mi "was" nie żal.
>>
>Nie wiem, czy zaliczam się do "was", ale i tak mi miło, że komuś jest mnie żal

Zaliczasz. Dlatego mi "was" nie żal.
PiS lubi to.
DyktaFon (9281 punktów)

>>Jakby tematy były narzucone siłą (poniekąd tak jest z pewnym przemiłym wirusem ostatnio...) i karalne było ich nie czytanie, to też bym się buntował. Ale zarówno szczepionki, jak i tematy są dobrowolne, więc jest OK
>To jest czy jest poniekąd?

Chwytanie za słówka to niezbyt miły zwyczaj. Temat koronawirusa jest narzucany siłą, bo już z lodówki wyskakuje... A szczepionki czekają tylko na wprowadzenie stosownych przepisów.

>Ale w takim razie...
>Życie w kraju PIS nie jest karane i jest dobrowolne... Więc jest OK.....fuck logic.
>Liczę że odezwiesz się w jakiś tematach około społecznych.

Średnio interesują mnie tematy około społeczne. Proszę dyskutować beze mnie. Wolę konkrety
farmer (22440 punktów)
>>>Jakby tematy były narzucone siłą (poniekąd tak jest z pewnym przemiłym wirusem ostatnio...) i karalne było ich nie czytanie, to też bym się buntował. Ale zarówno szczepionki, jak i tematy są dobrowolne, więc jest OK
>>To jest czy jest poniekąd?
>Chwytanie za słówka to niezbyt miły zwyczaj. Temat koronawirusa jest narzucany siłą, bo już z lodówki wyskakuje... A szczepionki czekają tylko na wprowadzenie stosownych przepisów.

Nie otwierasz lodówki i sprawa załatwiona.



>>Ale w takim razie...
>>Życie w kraju PIS nie jest karane i jest dobrowolne... Więc jest OK.....fuck logic.
>>Liczę że odezwiesz się w jakiś tematach około społecznych.
>Średnio interesują mnie tematy około społeczne. Proszę dyskutować beze mnie. Wolę konkrety

Bez znaczenia. O szczepionkę nikt się Ciebie nie pyta a w lodówce masz.
No o ale każdemu przeszkadza co innego.
26-01-2022 16:24 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Nie wiem, czy ktoś prowadził badania, czy koronawirus przenosi się przez ręce. Ale najpewniej same środki dezynfekcyjne, stosowane często, niszczą skórę i naturalną barierę ochronną skóry. Więc trzeba rozważyć, czego bardziej się boimy Życie jest cholernie niebezpieczne... Ale po to się uczymy przez pół życia, żeby sobie przez drugie pół jakoś poradzić...

Wiesz, że to co napisałeś jest bardziej naturalne niż to obcojęzyczne badziewie, które tu wklepał Arminius.
Zacznij i ty dostrzegać, że i ciebie traktuje jak bezwolnego widza w swoim cyrku, w którym nie chodzi o dyskusje.
Powiem brutalnie - swoje odjebał, poszedł do domu. Wróci jutro rano. Twoje przemyślenia aprobuje; na takie oklaski czeka.
26-01-2022 16:30 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
>>Nie wiem, czy ktoś prowadził badania, czy koronawirus przenosi się przez ręce. Ale najpewniej same środki dezynfekcyjne, stosowane często, niszczą skórę i naturalną barierę ochronną skóry. Więc trzeba rozważyć, czego bardziej się boimy Życie jest cholernie niebezpieczne... Ale po to się uczymy przez pół życia, żeby sobie przez drugie pół jakoś poradzić...
>Wiesz, że to co napisałeś jest bardziej naturalne niż to obcojęzyczne badziewie, które tu wklepał Arminius.
>Zacznij i ty dostrzegać, że i ciebie traktuje jak bezwolnego widza w swoim cyrku, w którym nie chodzi o dyskusje.
>Powiem brutalnie - swoje odjebał, poszedł do domu. Wróci jutro rano. Twoje przemyślenia aprobuje na takie oklaski czeka.


Chyba najlepiej to napisałeś opisałeś to co tu się odjaniepawla.


....swoje odjebał...
Perfect podsumowanie.
DyktaFon (9281 punktów)
>>Nie wiem, czy ktoś prowadził badania, czy koronawirus przenosi się przez ręce. Ale najpewniej same środki dezynfekcyjne, stosowane często, niszczą skórę i naturalną barierę ochronną skóry. Więc trzeba rozważyć, czego bardziej się boimy Życie jest cholernie niebezpieczne... Ale po to się uczymy przez pół życia, żeby sobie przez drugie pół jakoś poradzić...
>Wiesz, że to co napisałeś jest bardziej naturalne niż to obcojęzyczne badziewie, które tu wklepał Arminius.

To jest temat na czasie. Choć można wiele zarzucić temu artykułowi, to gdyby tu wytworzyła się właściwa atmosfera racjonalnej dyskusji na ten temat, zamiast wzajemnych waśni i pretensji, to skorzystaliby na tym inni. Bo sam temat dezynfekcji rąk jest jak najbardziej aktualny.

>Zacznij i ty dostrzegać, że i ciebie traktuje jak bezwolnego widza w swoim cyrku, w którym nie chodzi o dyskusje.

Ależ b. często inni forumowicze uniemożliwiają rozsądne dyskusje. Porobiły się tu pary przeciwstawnych osób i wiedząc, kto zaczął dowolny temat, zaraz można wiedzieć kto i co odpisze (niezależnie od samego tematu, a zależnie od osoby rozpoczynającej). I to jest zasadniczym problemem forum, nie jacyś pojedynczy uczestnicy.

>Powiem brutalnie - swoje odjebał, poszedł do domu. Wróci jutro rano. Twoje przemyślenia aprobuje; na takie oklaski czeka.
>
Jeśli jakiś temat nie wzbudza zainteresowania, to umiera śmiercią naturalną. Ale jeśli ginie w natłoku osobistych wpisów nie na aktualny temat, to na tym cierpi całe forum i podejrzewam, że wkrótce całe forum umrze "śmiercią naturalną". Mnie się też nieraz nie chce tu zaglądać. O wiele ciekawsze dyskusje są na elektroda.pl Bardziej realne.
26-01-2022 20:45 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
Co widzisz rozsądnego w klepaniu 5 wątków dziennie? Pomijam, że 2/3 to paszkwile rasistowskie.
Rozumie, ze nie przeszkadzają ci rasistowskie teksty. Możesz się w nich babrać, nawet nie zabierając głosu. Przecież nie każdy kto ogląda porno musi się onanizować. Zboczenia mają różne kolory.
>Często inni forumowicze uniemożliwiają rozsądne dyskusje.
Dyktafon, a co teraz robisz? Dyskutujesz? Pytanie tylko dlaczego nie na interesujący cię temat?
No bo z kim? Zamieszczane tu ciurkiem rasistowskie teksty odstraszają większość normalnych ludzi.
Ja naprawdę potrafię wszystko wyszukać, nawet gdy idzie o wypowiedzi na tym forum, ale wiem, że nie każdy to potrafi i większość jest skazana na to co jest na pierwszej stronie. A twojemu guru właśnie o to chodzi by te rasistowskie teksty były na samej górze. Jak to wygląda - po żydowsku, jakby nie patrzeć.

>porobiły się pary

Może byłoby o jedną parę mniej gdybyś i ty i inni zareagowali na stopkę Konopki i jego konfabulacje

Masz prawo do własnych odczuć, ale pamiętaj - to forum ma zabarwienie faszystowsko-rasistowskie i zapisz to też i na swoje konto. Nie płacz, że gówno sie dzieje. nie każdy ma ochotę w tym się pławić.

To forum jest emanacją naszego kraju. Przymykanie oczu, przyzwalanie na łgarstowo, konfabulacje, oczernianie, jest w tym kraju powszechne. Podobnie jest tutaj. Jak rak, który nasze społeczeństwo zżera...

Tropisz absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę?
Serwis ten stanowi bazę intelektualną polskich racjonalistów? Wątpię.
26-01-2022 23:20 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>Co widzisz rozsądnego w klepaniu 5 wątków dziennie? Pomijam, że 2/3 to paszkwile rasistowskie.

Jeszcze nie ma obowiązku czytania wątków. Komu nie odpowiadają, nie czyta i nie odpowiada. Natomiast kto czyta i odpowiada bez sensu, albo nie na dany temat, to niszczy to forum. Tak ja przynajmniej to odbieram.

>Rozumie, ze nie przeszkadzają ci rasistowskie teksty. Możesz się w nich babrać, nawet nie zabierając głosu. Przecież nie każdy kto ogląda porno musi się onanizować. Zboczenia mają różne kolory.

Wiem, wiem... to się chyba nazywa myślozbrodnia. pl.wikipedia.org/wiki/Myślozbrodnia

>>Często inni forumowicze uniemożliwiają rozsądne dyskusje.
>Dyktafon, a co teraz robisz? Dyskutujesz? Pytanie tylko dlaczego nie na interesujący cię temat?

Też się zastanawiam... i pewnie zaprzestanę.

>No bo z kim? Zamieszczane tu ciurkiem rasistowskie teksty odstraszają większość normalnych ludzi.

Mnie odstraszają właśnie takie dyskusje, jak nasza. Ale może nie jestem normalnym ludziem?

>Ja naprawdę potrafię wszystko wyszukać, nawet gdy idzie o wypowiedzi na tym forum, ale wiem, że nie każdy to potrafi i większość jest skazana na to co jest na pierwszej stronie. A twojemu guru właśnie o to chodzi by te rasistowskie teksty były na samej górze. Jak to wygląda - po żydowsku, jakby nie patrzeć.
>>porobiły się pary
>Może byłoby o jedną parę mniej gdybyś i ty i inni zareagowali na stopkę Konopki i jego konfabulacje Masz prawo do własnych odczuć, ale pamiętaj - to forum ma zabarwienie faszystowsko-rasistowskie i zapisz to też i na swoje konto. Nie płacz, że gówno sie dzieje. nie każdy ma ochotę w tym się pławić.
>To forum jest emanacją naszego kraju. Przymykanie oczu, przyzwalanie na łgarstowo, konfabulacje, oczernianie, jest w tym kraju powszechne. Podobnie jest tutaj. Jak rak, który nasze społeczeństwo zżera...Tropisz absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę? Serwis ten stanowi bazę intelektualną polskich racjonalistów? Wątpię.
>
Trochę za bardzo emocjonalne te Twoje wypowiedzi. Na fR powinny być ciut bardziej wyważone. Choć fakt, że to forum już dawno zostało swoim zaprzeczeniem. Ale też w dużej mierze to Twoja zasługa.
27-01-2022 04:54 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
Nie wiem gdzie ci odpowiedzieć tam czy tutaj. Ale chyba tutaj.
Opisałeś sytuację w kraju w innym wątku tak:

"Lata pracy wychowawczej, kilkadziesiąt lat usprawiedliwiania działań polityków na granicy przestępstwa lub wręcz przestępczych. To ludzie się przyzwyczaili,"

Nie ludzie - ty. Tak jak tutaj tolerujesz łgarstwo, oszczerstwa, tak w realu, nie wiem z lenistwa, tchórzostwa, dupy nie podniosłeś by coś zmienić. I nadal tkwisz w tym stanie bo:

>Mnie odstraszają właśnie takie dyskusje, jak nasza. Ale może nie jestem normalnym ludziem?
Jesteś klasycznym nihilistą - energia życiowa zmierza ku niczemu, a tzw. "stawanie się" nie ma dla ciebie ostatecznie sensu. Na każdym kroku epatujesz nihilizmem egzystencjalnym - brak sensu, znaczenia, celu i wartości życia. Nawet wartości moralne masz za nic.
W realu każdy nowy polityk to też złodziej i nie warto ruszać dupy. Nie warto się narażać, nie warto reagować na łgarstwo, oszczerswto i nie warto reagować na rasistowskie homofobiczne teksty.
27-01-2022 13:40 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>Nie wiem gdzie ci odpowiedzieć tam czy tutaj. Ale chyba tutaj.
>Opisałeś sytuację w kraju w innym wątku tak:
>"Lata pracy wychowawczej, kilkadziesiąt lat usprawiedliwiania działań polityków na granicy przestępstwa lub wręcz przestępczych. To ludzie się przyzwyczaili,"
>Nie ludzie - ty. Tak jak tutaj tolerujesz łgarstwo, oszczerstwa, tak w realu, nie wiem z lenistwa, tchórzostwa, dupy nie podniosłeś by coś zmienić. I nadal tkwisz w tym stanie bo:
>>Mnie odstraszają właśnie takie dyskusje, jak nasza. Ale może nie jestem normalnym ludziem?
>Jesteś klasycznym nihilistą - energia życiowa zmierza ku niczemu, a tzw. "stawanie się" nie ma dla ciebie ostatecznie sensu. Na każdym kroku epatujesz nihilizmem egzystencjalnym - brak sensu, znaczenia, celu i wartości życia. Nawet wartości moralne masz za nic.
>W realu każdy nowy polityk to też złodziej i nie warto ruszać dupy. Nie warto się narażać, nie warto reagować na łgarstwo, oszczerswto i nie warto reagować na rasistowskie homofobiczne teksty.

Ta odpowiedź mi się podoba. Jest OK. Nie nazwałeś mnie idiotą, gnojkiem i czym tam jeszcze, co często się tu zdarza. Natomiast ze spokojem wyliczyłeś, co wg Ciebie robię (lub nie robię) i co uważasz za niewłaściwe. Z taką postawą można racjonalnie dyskutować (lub się zgodzić).
No wiec odpowiadam:
Ja się nie przyzwyczaiłem do przestępczych działań władzy. Ale nie widzę sensu walki z tym na większą skalę. Jeśli większości ludzi to odpowiada (a odpowiada, bo aktywnie biorą udział w działaniach władzy, wybierają na następne kadencje itp.), to znaczy, że to ja nie mam racji. Ja mam tylko swoje zdanie na ten temat. I niekiedy je przestawiam (spotykając się często z protestem tych, co myślą inaczej, m. in. tu, na tym forum).
Racja, niektóre wartości moralne mam za nic. Nie zgadzam się z nimi. I tyle. Ale większości ludzi (albo tym najgłośniejszym) one odpowiadają. To niech z nimi żyją. Efekty zapewne odczują w przyszłości. Może wtedy zmienią zdanie? Albo i nie, tylko wyginą z głupoty.
"Rasistowskie, homofobiczne teksty" często niestety mają rację. Najlepszy dowód, że po jakimś czasie z tych rasistowskich i homofobicznych zostają na powrót "normalnymi". Więc nie protestuję przeciw nim. Niektóre zjawiska są po prostu wieloznaczne i nie można zdecydowanie stwierdzić, że są złe lub dobre. Jedynie osoby zdecydowanie ukierunkowane w którąś stronę widzą tylko tą sobie pasującą. Ja staram się spojrzeć na wszystko racjonalnie. I tylko tyle

Pozdrawiam

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365