 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-01-2003 15:26 | Demerzel | Ankieta o UE | Powiem tylko tyle, że w wyniku wejścia do UE nie nastąpi deklerykalizacja naszego kraju, gdyż Unia nie wkracza w te dziedziny życia państw członkowskich. Tak więc po UE możemy się spodziewać wszystkiego, ale napewno nie deklerykalizacji  |
| Lectus | > Powiem tylko tyle, że w wyniku wejścia do UE nie> nastąpi deklerykalizacja naszego kraju, gdyż Unia> nie wkracza w te dziedziny życia państw> członkowskich. Tak więc po UE możemy się> spodziewać wszystkiego, ale napewno nie> deklerykalizacji  yo. Deklerykalizacja bezpośrednio nie, ale poprzez wpływ aktow prawa UE na polskie prawo administacyjne, w ciągu kilku lat można spodziewać się uzupełnienia w nim luk, tak aby ograniczyć przekety czarnych na szczeblu municypalnym, to przecież rady gmin i rady miejskie wydają bombowe uchwały z zakresu zniżki dla kościoła 99%. pzdr Lectus www.lectus.prv.pl
|
|
| Łukasz Rożej (2 punktów) | > Powiem tylko tyle, że w wyniku wejścia do UE nie> nastąpi deklerykalizacja naszego kraju, gdyż Unia> nie wkracza w te dziedziny życia państw> członkowskich. Tak więc po UE możemy się> spodziewać wszystkiego, ale napewno nie> deklerykalizacji  Niestety masz rację. UE nie chce zadzierać z Kościołem. Można o tym przeczytać np. w tych artykułach: www.nie.com.pl/main.php?dzial=akt&id=386strony.wp.pl/wp/bezdogmatu/dominiczak52.htm
|
|
 | | Roman Głodowski | W 'Rzeczpospolitej' z ostatniego piatku (31.01.2003), jest calostronicowe ogłoszenie pod bardzo wymownym tytulem: "Przystapienie do Unii Europejskiej: deska ratunku czy pocalunek smierci dla chrzescijanskiej Polski?" Autorem tego bardzo zajmujacego tekstu jest 'Stowarzyszenie Kultury Chrzescijanskiej im. Ks. Piotra Skargi'. Hmmm... dawno juz nie czytalem tekstu w ktorym zawartoby wieksza ilosc katolickiej demagogii i antyeuropejskiej ksenofobii (moze z wyjatkiem tekstow autorstwa Leppera). Mam wrazenie ze ofensywa tego rodzaju tekstow bedzie sie nasilac wraz ze zblizajacym sie terminem referendum akcesyjnego. Czy nie byloby sensowne opracowanie artykulu na temat stosunku KK do integracji ktory jest iscie schizofreniczny: z jednej strony poparcie dla integracji udzielane przez najwyzszych dostojnikow, z drugiej antyunijna kampania prowadzona przez 'doly'. Poza tym KK najwyrazniej zabezpiecza sobie furtke do tego, gdyby okazalo sie w perspektywie czasu, ze Polska znacznie na akcesji do Unii zyskala, - by glosic ze K. był zawsze tego zwolennikiem, malo - ze byl inspiratorem i to glownie dzieki jego poparciu to nastapilo. Do takich wnioskow sklaniaja mnie ostatnie informacje prasowe i tv, a takze swoisty sojusz rzadu i episkopatu. Dobrze chyba byloby pokazac ze jest to taktyka stosowana od wiekow- megaoportunizm i metoda przylaczania sie do zwyciezcy. Pelen tekst tego 'manifestu' tutaj: www.piotrskarga.pl/u,001.php3[Aha, cena pelnostr. ogloszenia w 'Rzepie' na stronie 5 wynosi ok. 70 000 zl. ("Dzialalnosc Stowarzyszenia w calosci finansowana jest z datków naszych dobrodziejów.")] Ponizej zamieszczam co smakowitsze kawalki: "Czy integracja z Unia Europejska przyczyni sie do wypelnienia, czy tez zaszkodzi misji, która Bóg powierzyl Polsce, gdy wyrwal ja z mroków poganstwa i naznaczyl jej czolo woda chrztu swietego? (...) Bardzo stosownie biskupi przypominaja w swojej deklaracji, ze: "Idea zjednoczonej Europy zrodzila sie z inspiracji chrzescijanskiej polityków takich jak: Alcide De Gasperi, Robert Schuman czy Konrad Adenauer. (...) Zgodnie z ideami ateistycznego humanizmu, obecni budowniczy jednosci europejskiej maja zamiar w imie laicyzmu ograniczyc praktykowanie religii do sfery czysto prywatnej i przeszkodzic jakiemukolwiek wplywowi Kosciola katolickiego na sprawy publiczne Unii Europejskiej. (...) W rzeczywistosci Francja narzuca reszcie Europy swoja ograniczona koncepcje radykalnego laicyzmu, która wyklucza jakiekolwiek odniesienie sie do religijnosci, chociaz wymazuje w ten sposób tysiac piecset lat swojej chwalebnej chrzescijanskiej przeszlosci! (...) I wreszcie, wobec uczestników spotkania w Rzymie, poswieconego analizie projektów nowej Konstytucji europejskiej, Jego Swiatobliwosc powtórzyl: "Europa nie moze ignorowac swojego chrzescijanskiego dziedzictwa" oraz powinna "uznac i chronic szczególna tozsamosc i spoleczna role Kosciolów i wyznan religijnych". "Jesli nie bedzie sie tego bralo pod uwage - ostrzega papiez - zachodzi ryzyko oficjalnego uznania tych nurtów laicyzmu oraz agnostyckiego i ateistycznego sekularyzmu, które prowadza do wykluczenia Boga i prawa moralnego z róznych sfer zycia ludzkiego. Tragiczne konsekwencje tego faktu moze poniesc - jak temu juz niejednokrotnie dawalo swiadectwo samo doswiadczenie europejskie - w pierwszym rzedzie cywilne wspólistnienie na kontynencie."26 (...) Oznacza to, ze podstawowa Karta Europy zatwierdza w niegodny sposób masakre niewinnych ofiar i przygotowuje teren pod narzucenie, za przykladem Holandii i Belgii, reszcie panstw europejskich medycznego morderstwa osób starszych! (...) Dzieki temu nowemu sformulowaniu Karta dopuszcza "inne niz malzenstwo drogi prowadzace do zalozenia rodziny".32 (...) W ten sposób sprzyja sie jako "rodzinie": konkubinatowi, niezameznym matkom, adopcji dzieci przez homoseksualistów, a nawet poligamii, która w zadnym miejscu Karty nie zostala wprost zabroniona!"Ehhh... jest tego znacznie wiecej, m.in dot. homoseksualizmu, rownego statusu kobiet i mezczyzn itd itp. Zachecam do lektury, moze ten tekst zamiescic w dziale ciekawostki albo raczej stworzyc nowy np: muzeum fundamentalizmu??? pzdr. -- Roman Głodowski, "E PLURIBUS UNIX"
|
|
|  | | Dla Rydzyka | Oczywiście polskie władze uzyskały poparcie wielu z przywódców kościelnych, o niepodważalnym autorytecie, w sprawie akcesji do Unii Europejskiej lecz wciąż stosunek kościoła jako całości nie jest jednoznaczny i widać pewien rozłam. Widać to w wypowiedziach Prymasa Glempa czy Bp. Pieronka "Kościół w Polsce boi się zjednoczonej Europy. Ale zjednoczonej Europy nie wolno się bać. Europę należy zaakceptować jako wspaniałą szansę, trudne wyzwanie i wielkie zadanie apostolskie Kościoła" i przeciwnych im wypowiedziach zwolenników radia prowadzonego przez o. Rydzyka. Niższa część hierarchii boi się tego zjednoczenia, boi się liberalizmu, widać to w wielu wypowiedziach. Można tu zacytować kilka przykładów na takie wypowiedzi: Ksiądz Rydzyk: "Pracowałem parę lat poza Polska, widziałem co, co jest. Mowie, Boże uchowaj Polskę od tego, od tego liberalizmu, yyyyy no, tej ideologii liberalnej, która jest gorsza od systemu totalitarnego komunistycznego czy, czy, czy nazistowskiego.". Przy takim wpływie na opinie publiczną i ludność jaką posiada kościół katolicki, powinien on podjąć jedną i obowiązującą wszystkich księży decyzję. Niestety nie widać aby miało to nastąpić. Z takim patrzeniem na integrację kojarzy się z miejsca Liga Polskich Rodzin związana z pewną toruńską rozgłośnią radiową. Oczywiście przedstawiciele tego ugrupowania szeroko manifestują swoją katolickość i oddanie ideałom narodowo-chrześcijańskim lecz w sprawie Unii Europejskiej nawet sam papież nie jest dla Nich autorytetem(jest to prawie cytat z wypowiedzi pana posła Giertycha), również inne autorytety kościelne- biskupi Pieronek, Życiński, wreszcie arcybiskup Gocłowski, nie są dla nich odpowiednie do reprezentowania za Nich katolicko rozumianego interesu Polski. Miejmy nadzieję, że ta ignorancja wobec własnych korzeni wpłynie na powołujących się na tradycje katolickie wyborców. Prawdą jest oczywiście to, że Unia dzięki wpływom francuskim jest tworem absolutnie odgrodzonym od wpływów jakichkolwiek religii, religia nie ma wpływu na podejmowane przez jej władze decyzje. W naszym kraju rola kościoła była i jest inna, za czasów "jedynego słusznego ustroju" kościół czuł się odpowiedzialny za wspieranie opozycji. Po 89 roku wszystko się zmieniło, ideologia totalitarno-komunistyczna nie jest już realnym wrogiem dla organizacji kościelnej, dlatego wielu księży widzi wroga w liberalizacji. Liberalizacja kojarzy im się z masowym odejściem społeczeństwa od religii, ateizacją życia codziennego, wreszcie z brakiem moralnego zastanowienia i ochrony dla życia ludzkiego w katolickim znaczeniu tego słowa. Liberalizm stal się koszem na śmieci, do którego wrzucono pornografie, kult pieniądza, przemoc, narkotyki etc. Te elementy w kościelnej krytyce współczesności kształtowały przerysowany, nierzadko zafałszowany, jej wizerunek, wizerunek przez papieża zwany "cywilizacją śmierci". Także wizerunek współczesnej Europy, do której Polska aspiruje. Czy strach ten jest realny czy jedynie kreowany przez środowiska antyunijne? Mamy przecież wiele przykładów na kraje arcykatolickie, uczestniczące jednocześnie w procesie integracji Europy: Włochy, Irlandia i Hiszpania. Różnica w podejściu tamtejszego kościoła z częścią tutejszego wynika z tego, że oni już wiedzą jak wiele dobra Unia dała ich krajom, a historia tych krajów nie naznaczyła ich piętnem prawdziwej walki kościoła z władzą. Bardzo potrzebna jest szybka akcja edukacji księży w tym aspekcie prowadzona przez ich odpowiedników w krajach europejskich. Przykłady pokazywane przez eurosceptyków nie są najlepszymi, Niemcy nigdy nie były krajem religijnym, Francja również przeżyła okres wojen religijnych i zawsze starała się albo podporządkować religii(okres władzy kardynała Richelieu) albo od niej odciąć(Rewolucja Francuska). Należy się również zastanowić czy wiara, która zanika w wyniku braku wpływu na władzę przez kościół jest wiarą prawdziwą. Nie ma obawy, nagłe, masowe odejście od religii nie nastąpi w wyniku działań władz unijnych lecz jeśli już to w wyniku osobistego rozrachunku sumienia Polaków. Interesująca jest również idea odnowienia kościoła zachodniego przez napływ, że tak powiem nowej krwi do jego szeregów. Przecież polski katolicyzm ma duże doświadczenie w opieraniu się laicyzacji. Chciałbym przypomnieć na koniec prymasa Glempa mówiącego, że łatwo jest powiedzieć "Zostawmy ich, bo to poganie". Ale właśnie naszym zadaniem jest iść tam, gdzie trzeba budować dobro - powiedział. - Logika dziejów wskazuje na konieczność wejścia do Unii - dodał. Jego wystąpienie było kompletnym zaskoczeniem dla Radia Maryja i Ligi Polskich Rodzin.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|