 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 19-02-2003 | Grzesiek | Kler w TV regionalnej |
Rzadko ogladam telewizje, gdyz zgadzam sie ze stwierdzeniem, ze jest obna trruna mozgow. Jednakże niedawno w TV regionalnej oglądałem program "Kurier", który traktował na temat tego, czego księża dopuszczają sie w swoim celibacie. Gościem w tym programie był jezuita (następna pozostałość po Inkwizycji), który wypowiadał sie na podane przykłady "czystości" księży. Podane tam przykłady, to typowy obraz naszego kleru: w jednej miejscowości (nie były podawane nazwy) ksiądz sprowadzał sobie panie lekkich obyczajów do domku, w innej ksiądz został oskarżony o pedofilię, oczywiście oskarżeniom tym mało kto dawał wiarę. Dzieci "zawsze garnęły się do niego" (wypowiedź jednej z mieszkanek miasteczka). W jeszcze innej proboszcz wprowadził opłaty za wszystko: za udział we mszy (oczywiście nie pominął zbierania na tacę), za chodzenie "po kolędzie" i inne rzeczy. Pani, która zadzwoniła do redakcji z tym problemem stwierdziła, że z powodu tych opłat musiała zrezygnować z chodzenia do kościoła. Za to dla znajomych stała sie "innowiercą". Fakt, kult pieniądza jest bardzo rozpowszechniony, a kto mu nie podlega ten jest innowiercą. Zaprawdę powiadam wam: smutna to rzeczywstość, że tym, ktorzy chcą wierzyć utrudnia się tę mozliwość... |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 16-02-2003 | Demerzel | Ankieta o UE |
Powiem tylko tyle, że w wyniku wejścia do UE nie nastąpi deklerykalizacja naszego kraju, gdyż Unia nie wkracza w te dziedziny życia państw członkowskich. Tak więc po UE możemy się spodziewać wszystkiego, ale napewno nie deklerykalizacji  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 11-02-2003 | Emil | Istota Kosciola |
Ludzie,wy naprawde nie rozumiecie istoty Koscioła.Ukazujecie tylko zło jego ludzi,a Kosciół to Mistyczne Ciało Chrystusa.1000 lat historii Polski to 1000 lat historii polskiego Koscioła i nie mozna oderwac dziejow naszego panstwa od dziejow Kosciola.Szatan naprawde poczynil spustoszenie w waszych duszach... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 02-06-2002 | Mariusz Agnosiewicz | Antyklerykalizm i racjonalizm |
jeden pan w naszej księdze napisał, aby nie odcinać się od antyklerykalizmu - oczywiście, nie sposób w kraju jak naszym w serwisie takim jak nasz nie pisać o antyklerykalizmie. Póki nie istnieje zadowalający rozdział Kościoła i państwa, póty antyklerykalizm ma rację bytu. Tak więc z całą pewnością Racjonalista zawierać będzie również treści antyklerykalne. Jednak p. Dzierzecki w dalszej części pisze, że Racjonalista powinien zająć się propagowaniem antyklerykalizmu, a unikać otwartej 'walki' z religiami. Tutaj już zgodzić się nie możemy, gdyż to przeczy naszej istocie. Dla Racjonalisty i dla racjonalisty krytyka religii właśnie ma charakter pierwszoplanowy, zaś antyklerykalizm jest na planie dalszym. Gdyż z założenia idzie nam o propagowanie światopoglądu racjonalistycznego. Pochodną krzewienia takich postaw będzie naturalny rozdział państwa i Kościoła. Choć oczywiście jest to efekt długofalowy, ale z pewnością jest dla tegoż rozdziału mocniejszym fundamentem niż rozgrzewanie nastrojów antyklerykalnych. Antyklerykalizm zawsze nam towarzyszył w dziejach, jakimiż antyklerykałami potrafili być szlachcice! Cóż jednak z tego, skoro to przechodzi...Po ograniczeniu wpływu Kościoła kolejne pokolenie jest już bardziej na to obojętne i znów rodzić się mogą niekorzystne zjawiska na styku państwo-Kościół. Tak więc tylko krytyka religijnych przesądów, chrześcijaństwa, daje podstawy do uzdrownienia sytuacji akurat w tej kwestii. Oczywiście to jest tylko moje zdanie. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 03-06-2002 | Kukawski | trochę to bez sensu |
dla racjinalisty pierszoplanowy powinien być racjonalizm, a nie krytyka religii samej w sobie Dla każdego racjonalisty oczywiste powinno być że ludzkość chce religii (uważam że czeka nas okres kiedy sekt i religi będzie tysiące) a więc należy tylko działać w tym kierunku żeby religie te były jak najbardziej racjonalne w tym i chrześcijaństwo.
Co do naturalnego rozdziału państwa i Kościaoła to nastąpi ono gdy będziemy mieli 100% społeczeństwo ateistów, bo w przeciwnym razie uważam że to totalna bzdura gadanie o jakiejkolwiek naturalności pod tym względem | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 26-06-2002 | Jerzy Kijewski | Religie racjinalne? Nonsens |
Kukawski: a więc należy tylko działać w tym kierunku żeby religie te były jak najbardziej racjonalne w tym i chrześcijaństwo.
Kijewski: Nonsens. Religie nigdy nie były i nie będą racjonalne, ponieważ stanowią prymitywny zlepek zabobonów, guseł, czarów i magii. Nie jest tak, że ludzkosć chce religii. Olbrzymia częsć ludzkosci jest raczej skazana na religię, i ten stan należy zmieniać czały czas. Poza tym każdy normalny ateista jesy antyklerykałem. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 26-06-2002 | Michał | Katolicy po wojnie |
(The Outlook for Religion, Londyn 1917, s.40) : "Zastanawiamy się, jak chrześcijańska ambona odpowie na oskarżenia, jakie pojawią się po wojnie, kiedy wszystkie te sprawy będą opisane i przedstawione w celach propagandy antyreligijnej. Zostanie przypomniane, że świat chrześcijański błogosławił wszystkie wojny prowadzone przez chrześcijan i dawał im uzasadnienie, i wszyscy zobaczą, że ta wojna w gruncie rzeczy nie różniła się od innych. Chrystianizm będzie się wówczas jawił jako system myślowy oślepiający umysł, wzmagający nienawiść, dolewający oliwy do ognia, podsuwający ludom ideały prowadzące je ku zniszczeniu." | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 26-06-2002 | Jerzy Kijewski | Religie ewoluują w kierunku świeckości? |
Na pierwszej stronie RACJONALISTY w PROLOGOS jest takie (nieszczęsliwe wg. mnie) zdanie: „Religie ewoluują przez tysiąclecia w kierunku świeckości,” Wydaje mi się, że nie można powiedzieć, że „religie ewoluują w kierunku świeckości”: — to światopoglądy ludzkości ewoluują od religijnych, magicznych interpretacji świata do post- religijnych, post- magicznych interpretacji świata. Atrybutem każdej religii jest wiara w „siły nadprzyrodzone”, a więc żadna religia nie może ewoluować w kierunku racjonalizmu, ponieważ nigdy nie przeskoczy bariery magii „sił nadprzyrodzonych”. A jeśli religia zanegowałaby „siły nadprzyrodzone”, to automatycznie przestałaby być religią. A więc religie nie rozwijają się. Religie powstają, trwają i umierają — razem ze swymi bogami. Oczywiście widzimy ewolucję religii w sensie jakościowym od religii prymitywnych do religii bardzo wysublimowanych i uszlachetnionych jak chrześcijaństwo, buddyzm, czy islam. Być może chrześcijaństwo, czy islam mają jakiś swój rozwój, jednakże będzie to rozwój w ramach tych religii. To ludzka wiedza ewoluuje (wbrew religii, w śmiertelnych zmaganiach z religią) w kierunku świeckości — a nie religie. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 08-07-2002 | King of the Damned | teoria dwoch zrodel |
Mam jeden problem...mianowicie swojego czasu, na czacie Onetu w pokoju poswieconym religiom, pewna pani "teolog" w sposob graniczacy z najwiekszym chamstwem (tu wyziera dusza katolika...) dokonala ataku ad personum w zwiazku ztym, iz przy krytyce biblii powolywalem sie na tzw teorie dwoch zrodel (zaznaczam, ze jest mi ona znana z dziel deschnera, ktorego to owa pani "teolog" rowniez niemilosiernie zjechala, porownujac go m.in. do danikena...)...zarzucila mi "glupote" i zasugerowala, abym sie najlepiej "douczyl" (przy czym nie zaproponowala zadnego autora, oprocz jakiegos swojego przyjaciela, ktory cos tam na ten temat aktualnie tlumaczy z francuskiego...). Gdy poprosilem ja o argumenty, moj adwersarz, rzekoma pani "teolog" stwierdzila, parafrazujac biblie, iz nie bedzie rzucac perel miedzy swinie, a tak wogole to jej sie nie chce robic "wykladu" dla takiego "matola" jak ja, ktory zapewne i tak nie zrozumie...Takze pozostawila mnie mocno skonsternowanego i wzburzonego (no bo jakby nie bylo, dala przekonujacy pokaz chrzescijanskiej cnoty i pokory...), a ja do dzis zachodze w glowe, czym faktycznie taki przyglup, czy tez moze pani "teolog" cos krecila...W zwiazku z tym bylbym wdzieczny, gdyby to ktos udzieli mi odpowiedzi na ponizsze pytania: jaki jest obecnie stosunek, przy wspolczesnym stanie wiedzy na temat genezy ksiag NT, do teorii dwoch zrodel oraz czy istnieja przekonywujace kontr - teorie? Za wszelkie info na ten temat z gory dzieki  Prosze tez o przesylanie ewentualnych.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 18-07-2002 | gewurael | kontrofensywa |
Odnośnie Teologów to bywa czasem , że zadzierają nosa , nie lubią rozmawiać z ludźmi mniejszej ligi nie wiedząc , że jednocześnie sami się degradują , nie mogę się nazwać teologiem dopóki nie skończę studiów , w las idzie 7 lat pracy . Tu nie powinno być sporu pomiędzy teologami a racjonalistami tylko między wiarą a niewiarą , tu leży problem , wtedy jest ciekawiej i każdy może wyrazić swoje zdanie , nawet matoł . |
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |