Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 154 (przedawniony)
20-11-2009Zbigniew ModrzejewskiSymbole religijne w przestrzeni publicznej
Polska od dawna nie jest już państwem wyznaniowym, państwem katolickim. Ale czy Polska w dalszym ciągu jest państwem katolików? Moim zdaniem już nie jest. Oprócz ateistów, materialistów, masonów, agnostyków i (post)komunistów, mamy w Polsce mniejszości religijne, chociażby Żydów, dla których Jezus na krzyżu nie jest Synem Bożym. Są też w Polsce gminy muzułmańskie. Jest islamski meczet w Lublinie. Ja, na przykład, urodziłem się w rodzinie katolickiej, ale nawróciłem się na buddyzm.

Prawnicy nie mają wątpliwości. Wtorkowe (03.11.2009) orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu otwiera prawdziwą puszkę Pandory. W oparciu o strasburską linię orzecznictwa przed polskimi sądami można będzie domagać się zdjęcia krzyży ze szkolnych ścian. Trybunał dokonał wiążącej wykładni Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która jest bezpośrednio stosowana przed polskimi sądami. - W obecnej chwili przed polskim sądem można wystąpić z roszczeniem podobnym do tego roszczenia włoskiego - podkreśla prof. Artur Nowak-Far, szef Katedry Prawa Europejskiego Szkoły Głównej Handlowej.

Jako ewidentnie „zideologizowany” określił wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka uderzający w obecność krzyża we włoskich szkołach, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Ks. Mazurkiewicz podkreślił, że za wyrokiem Trybunału, który zakazuje obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej, stoi wizja ideologiczna, która..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 39 (przedawniony)
19-11-2009Michał C.Sprawa religii w szkole
Witam Wszystkich..

Chciałbym zaapelować tutaj o jakąś formę pomocy ze strony PSR i Racjonalistów odnośnie wsparcia/rozgłoszenia możliwości nie posyłania dzieci na religię.

Sam mam obecnie problem jako Ateista gdyż nacisk i presja ze strony otoczenia szerokopojętego wymagają na mnie niejako "ochrzczenie" dziecka i posałnie go później na religię.. Mimo, że dla mnie jest to coś wręcz obrzydliwego muszę ze smutkiem przyznać rację niektórym ludziom iż:

- Wszystkie dzieci w szkole idą na religię a twoje będzie co robić? Będą je palcem wytykać.. !
- Szkoła nie będzie specjalnie dla twojego dziecka organizować lekcji etyki.. a pewnie nawet nauczyciela do tego nie mają..
- Inne dzieci będą czekać na komunię.. dostaną prezenty.. a twoje co?

No własnie a moje dziecko co? Ma zostać wyrzutkiem w gromadzie dzieciaków.. okrutnych przecież czasem dzieciaków..

Czy PSR mógłby i chciałby zorganizować jakąś akcję w sprawie propagowania "nie posyłania dzieci na religię"?

Czuję się jak zakładnik..

Jak u państwa wygląda sprawa z dziećmi i religią? Lub chrztem?


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
17-11-2009KowalCud w Sokółce.
www.tvn24.(*)-w-prokuraturze,wiadomosc.html
Co o tym myślicie? Mistyfikacja czy coś prawdopodobnego?
Stanowisko racjonalisty.pl wydało oświadczenie iż czeka na wyjaśnienia od prokuratury.
Szczerze, to ojciec powiedział mi, żebym poczytał sobie o tym. Dziwne to ale w to nie wierzę. On uznaje to za argument "za" kościołem, ja jestem bardziej anty, dlatego chce mnie "naprostować". Jakich kontrargumentów mógłbym użyć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
12-11-2009wyjebistosCELOWA obraza uczuć religijnych :)
Witam drogich forumowiczów.
Mam pytanie do kogoś kompetentnego w kwestiach prawnych - powiedzmy że mam antyreligijnego bloga. Ale nie takiego normalnego , tylko kompletny hardcore Wypisuję na nim że religia to samo zło, kapłąni to złodzieje, zamieszczam ostre komentarze do afer kościelnych, wyśmiewam papieży i nie przebieram w epitetach pisząc o świętych, bogach i krasnalach...
Żeby Kowalski mógł zobaczyć jego treść musi klikąć "akceptuję warunki", w których to napisane jest że "poprzez akceptację warunków potwierdza, że nie posiada uczuć religijnych i wchodzi na bloga na własną odpowiedzialność bla bla bla ".
I pytanie - czy jeśli Kowalski przeczyta później że mam bardzo głęboko gdzieś jego religię, stawiam ją na równi z innymi sektami i wycieram sobie tyłek jego sakramentami (w przenośni ) to czy może mnie pozwać do sądu? Jeśli tak to gdzie jest granica (czego nei wolno napisać/zrobić) i/lub co musi być zawarte w "regulaminie" aby się przestrzec przed ewentualnymi pozwami ?
Wiem, że temat obrazu uczuć religijnych nie jest nowy chodzi mi jednak o sytuację, w której _celem_ bloga jest wyśmiewanie religii, a nei coś zostaje wyśmiane przy okazji. Z góry dzięki!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
12-11-2009anty_kPasożyty
Google prawdę Ci powie )

w903.wrzuta.pl/obraz/4KGBvySVhSh/pasozyty

Sztuczna inteligencja rządzi !!!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
11-11-2009lotrekDyspensa za kasę.
Jeszcze jeden przykład zachłanności katolickiego kleru w Toruniu:
Cytat:
Księża dają piątkową dyspensę za 300 zł
Toruńscy duchowni za pieniądze zwalniają wiernych z piątkowych postów, obowiązujących katolików

wiadomosci(*)medium=Nlt&utm_campaign=856991
To i tak nie dużo, jak się pomyśli, że w czasach Bolesława Chrobrego za jedzenie mięsa w piątek wybijano zęby.
Wiedziałem, że za pieniądze można w Kościele Katolickim wszystko kupić, wszystko załatwić....nie znałem tylko stawek. Okazuję się, że stawki są zróżnicowane....wszystko zależy od zachłanności i potrzeb finansowych poszczególnych klechów. Który chce mieć bardziej "wypasioną" furę, atrakcyjniejszą kochankę, lub kochanka bierze więcej. Jakie to logiczne i ludzkie....tylko po co ta obłuda?
Cytat:
Proboszcz tej parafii, ks. Stanisław Majewski, potwierdził "Gazecie", że opłaty pobiera, ale zaznaczył, że stawki wcale nie są aż tak wysokie. - Bierzemy od nowożeńców te pieniądze, bo przecież za każdą dyspensę również my - księża - musimy zapłacić kurii. Nigdy natomiast nie zażądaliśmy od młodej pary więcej niż 20-30 zł.

Proboszcz parafii św. Janów w Toruniu pewnie pozazdrościł pewnemu redemptoryście Maybacha
Kawał o chrzcie kotka pewnie znacie....takie kawały nie są czczym wymysłem, ale odzwierciedlają stosunki w Kościele Katolickim od zwykłego wikarego począwszy a na papieżu skończywszy. Tego ostatniego..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
11-11-2009FaithReligia-źródło wszelkiego zła?
Czytając strony ateistyczne można zauważyć że religia jest w nich często przedstawiona w demoniczny sposób(podobnie jest o ateistach w stronach katolickich). można odnieść wrażenie ze to właśnie religia jest odpowiedzialna za całe zło na świecie i wystarczy ją usunąć żeby było dobrze. Ale czy tak jest naprawdę? Przecież to właśnie ludzie stworzyli religię, i stworzyli bogów na swój obraz i podobieństwo . tak więc bogowie byli zazdrośni ,sprzyjali jednemu narodowi,byli okrutni , chciwi i groźni ponieważ ludzie tak ich sobie wyobrażali . byli mieszanką cech i pragnień każdego człowieka ,każdy człowiek chciałby być nieśmiertelny, potężny i wszechwiedzący. Religia była/jest narzędziem w rękach ludzi którzy wybierają z niej to co im pasuje i sterują innymi. Ludzie nie są albo kategorycznie źli albo dobrzy. Część wierzących ze świętych ksiąg wybiera zasady dobre np. miłość bliźniego i wiele innych filozoficznych zasad , jednak duża grupa wydaje sie je pomijać ,i znajduje w Biblii/Koranie usprawiedliwienie swojej nietolerancji i agresji,
Religia może wpływać na człowieka destrukcyjnie i budująco , wielu ludziom daje wiarę i nadzieję. A to nie jest złe , pomimo że to urojenie. człowiek postepuje dobrze albo żle niezależnie od religii(choć często ją wykorzystuje w swoich celach) , i trudno ją oskarżać o całe zło na świecie. to ludzie decydują co jest dobre a co złe.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
11-11-2009stilgarKrzyże w klasie
Cytat:

Cytat:
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie to wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii.


wiadomosci(*)odszkodowanie_za.html?skad=rss

PSR, DO BOJU!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
07-11-2009catseyePełne zaskoczenie
Wróciłem z Krakowa nieco wstrząśnięty. Idąc sobie mianowicie ulicą Grodzką zobaczyłem na budynku stojącym naprzeciwko kościoła Św. Andrzeja (za pomnikiem Skargi) napis "Uniwersytet Jana Pawła II". Ponieważ ostatnio jakoś nie słyszałem o nowych uniwersytetach, poszukałem w internecie. Znalazłem

Cytat:
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
Wyrażając naszą radość informujemy, że w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 19 czerwca 2009 r., Ojciec Święty Benedykt XVI pragnąc uhonorować pamięć swego umiłowanego Poprzednika Sługi Bożego Jana Pawła II podniósł naszą Akademię do godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.


Czy ktoś z Was wie, co to ma znaczyć? Czy rzeczywiście mocą dekretu z Watykanu powstał w RP pełnoprawny uniwersytet? Czy też "Uniwersytet Papieski" to jednak nie to samo, co uniwersytet bez dodatków?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
06-11-2009lotrekNowa krakowska specjalność.
Tego jeszcze "nie grali"....
Cytat:
Prawie 50 księży z całej Polski wzięło udział w szkoleniu z poszukiwania świętych, jakie zorganizowała krakowska kuria. Duchowni uczyli się m.in., jak udowadniać cuda

miasta.gaz(*)edium=Nlt&utm_campaign=1077762
Okazuję się, ze Kraków to nie tylko "święte" miasto w porównaniu z taką Warszawą, ale również przoduje w "produkcji świętych" różnej maści.
Cytat:
Archidiecezja krakowska to potentat w ilości rozpoczętych procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. W Watykanie rozpatrywanych jest już 20 procesów związanych z kandydatami na ołtarze z Krakowa. Dziesięć toczy się w jeszcze w diecezji. W całej archidiecezji takich spraw jest ponad 100.

Zakrawa to na jakiś ponury żart, niestety nim nie jest. Czegoś tak absurdalnego dawno nie słyszałem..... specjaliści od poszukiwań świętych !!!
PS. Najlepszy jest jeden z komentarzy "Gazety":
Cytat:
Miodzio! Proponuję jeszcze szkolenia - jak policzyć diabły na końcu
igły; jak gromnicą odpędzać pioruny i jak nowocześnie palić
czarownice.
autor: krakower
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)