Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
25-03-2013GrimarPapież Franciszek to ma jaja!
wiadomosci(*)ikatu___Dialog.html#BoxWiadTxt

Jednym z priorytetów pontyfikatu ma być dialog z niewierzącymi.

Jako, że ćwiczenia z logiki to rzecz nie błaha i wymagająca fechtunku, zróbmy szybki sylogizm:

1. Kto nie modli się do Boga, modli się do Szatana (teza Franciszka z Inauguracji)
2. Niewierzący nie modli się do Boga
------------------------------------
3. Niewierzący modli się do Sztana (zasada przechodniości z tezy 1. i tezy 2.)

Dalsza część sylogizmu:

1. Papież chce dialogować z niewierzącymi
2. Niewierzący modlą się do Szatana (aksjomat z pierwszego sylogiozmu)
--------------------------------------------
3. Papież chce dialogować z satanistami (zasada przechodniości z tezy 1. i aksjomatu z pierwszego sylogizmu)

Ten papież może faktycznie być przełomowy. Niejeden przed nim zdradzał zapędy ekumeniczne, ale jeszcze żaden nie nie odważył się na dialog z religią stanistyczną. Ma chłop jaja.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
24-03-2013kulka_na_moleSobecka skazana
[color=#330000]Trochę ponad rok temu Fundacja Wolnej Myśli (wydawca portalu Racjonalista.pl) złożyła do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia przez posłankę Annę Sobecką.

Wczoraj toruński sąd wydał w tej sprawie wyrok skazujący Sobecką na uiszczenie grzywny w wysokości 3,5 tys zł, czyli tyle na ile poprzednio został skazany Rydzyk.
Cytat:
Oprócz grzywny sąd obciążył parlamentarzystkę opłatami i wydatkami poniesionymi w jej sprawie, co oznacza dla niej wzrost kosztów nielegalnej przysługi dla szefa Radia Maryja o dalsze 450 zł. Marek-Ossowska przyznała, że "kara nie jest rażąco surowa", a Sobecką na nią stać, bo co miesiąc zarabia ok. 9 tys. zł. Ale stwierdziła też, że nie mogła być niższa, bo czyn posłanki PiS cechował znaczny stopień społecznej szkodliwości i bynajmniej nie był on - jak próbowała przekonywać Sobecka - błahy. - Z wyrokami można się nie zgadzać, krytykować je, jednak to nie uprawnia nikogo do łamania prawa i nierespektowania orzeczeń, bo to prowadzi do anarchii. Obwiniona okazała lekceważący stosunek do prawa i rozpropagowała go na swojej konferencji, mówiąc o niesprawiedliwym wyroku dla o. Rydzyka i słuszności swojego postępowania. Tymczasem od osób pełniących funkcje publiczne należy oczekiwać, by dawały dobry przykład.

Oby tylko pani sędzi, która wydała wyrok, nie zaczęły atakować..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
23-03-2013meercatZawłaszczenie świeckiej szkoły
Droga Krzyżowa w szkole to nic niestosownego, nikogo to nie krzywdzi - mówi właśnie klecha w Radiu Tok FM. No żesz...

Sprawa dotyczy zawieszenie lekcji z powodu uroczystości religijnych i religijnego zawłaszczenia budynku świeckiej szkoły!

wiadomosci(*)dium=RSS&utm_campaign=10199882

Usłyszałam jeszcze, że w Polsce "obowiązują wartości chrześcijańskie z poszanowaniem innych wyznań" !

Czy droga do łamania konstytucji już została otwarta i nikt tego nie ukróci?

P.S. Coraz dziwniej się czuję z mianem "antyklerykalizm", bo przecież chodzi o samoobronę a nie atak.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
23-03-2013MałyskaSkazany ksiądz broni Głódzia
Archidiecezja Gdańska przerywa milczenie i protestuje w związku z artykułem "Cesarz Trójmiasta" opublikowanym w tygodniku "Wprost". Księża wydali oświadczenie, którym wyrażają oburzenie na treści zawarte w artykule. Tekst nazywają skandalicznym atakiem na kościół, zniesławiającym biskupa Głódzia.
"O uczciwości metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia publicznie zapewnia ksiądz Mirosław B., prawomocnie skazany za molestowanie i rozpijanie nieletniej".
"Na łamach "Dziennika Bałtyckiego" ksiądz Mirosław B. powiedział: "Byłem dość długo prawą ręką księdza arcybiskupa. Jestem oburzony treścią artykułu. Nigdy nie byłem świadkiem wydarzeń, o których mowa w tygodniku. Ksiądz arcybiskup trzyma wszystko mocną ręką, wymienia ludzi. To jednak nie usprawiedliwia takich oskarżeń".wyborcza.p(*)z_skazany_za_molestowanie.html
O sprawie molestowania nieletniej "Wyborcza. pl" informowała w grudniu 2011 roku. Ksiądz Mirosław B. został skazany na rok i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu. Po wyroku stracił probostwo. Pozostał jednak kanonikiem elitarnej Kapituły Kolegiackiej, gdzie awansował do abp Głódź. W trakcie postępowania ujawniono próby tuszowania sprawy. Ustalono też, że próby nakłonienia ofiary do zmiany zeznań - miały tego dokonać "pielgrzymki wiernych" do rodziny dziewczynki. Proboszcz z sąsiedniej wioski starał się o wycofanie oskarżenia. Skazany ksiądz określił ofiarę jako zdemoralizowaną i nie wyraził skruchy...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
23-03-2013meercatOdwaga cywilna - godna podkreślenia
Już druga osoba publiczna wykazała się odwagą cywilną albo... skłonnościami samobójczymi.

www.wprost(*)-TVP-o-papiezu-jest-obrazliwy/

To nic, ze te wypowiedzi "wyciekły", ale bardzo mnie pokrzepiają.

BTW, gdzieś przeczytałam, że człowieka naprawdę wierzącego nic nie jest w stanie urazić...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
21-03-2013meercatKatolicyzacja
Wczoraj trafiłam na "Halę Odlotów" na TVP Kultura. Było o Jezusie. Ale chciałam o tym, co po zakończeniu oficjalnej części audycji powiedział Max Cegielski. "Jestem ateistą. Jak moja córeczka poszła do szkoły, państwowej, świeckiej, to zakonnica zaciągnęła wszystkie dzieci do kościoła, bo uznała to za oczywiste."
Działaczka katolicka podsumowała to tak niby żartobliwie "No, jak pan może narzucać dziecku swoje poglądy." Wrrrrr.

Myślę, że w takim "ciągnięciu do kościoła" i w takim oskarżeniu "narzucania ateizmu" jest pycha, arogancja, tępota. Ok, jeśli to się gnieździ w murach parafii. Ale ktoś w imię politycznej poprawności zaszczepił tego "grzyba" wszędzie. I teraz musimy się z tym borykać.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
21-03-2013MałyskaW kościele bez zmian
Zdumiewające zmiany we wszystkich mediach. Wszystkie stacje telewizyjne, z TVN24 na czele, stały się telewizjami religijnymi. Temat ten sam - inauguracja pontyfikatu nowego papieża. Dziennikarze i komentatorzy piali z zachwytu nad, jak to określili, rewolucyjnymi zmianami. Papież nie ma złotych szat, nie jeździ limuzyną, każe opiekować się słabszymi, pozdrowił chorego - zachwycali się komentujący. Redaktor Pałasiński podejrzewał nawet Kanclerz Merkel o nawrócenie, bo jak stwierdził - najpotężniejsza kobieta świata składa hołd papieżowi. Ja tego nie widziałem, ale gdzie mi tam do Pałasińskiego.
Same entuzjastyczne komentarze i jedna diagnoza - w kościele nastąpiła ogromna zmiana.
Jaka zmiana, co się zmieniło? Kościół się nie zmienił tylko się przystosował. Papież nie ubiera się w złoto i nie jeździ limuzyną, bo nowy papież zdał sobie sprawę z tego, jak to szkodzi wizerunkowi. Papież na stojąco rozmawia z delegacjami zamiast siedzieć na tronie, bo wie, że feudalne zwyczaje źle się kojarzą. Podaje rękę - bo takie obowiązują formy powitania. Pobłogosławił chorego - bo to jego praca. A o władzy jako służbie dla społeczeństwa mówił już król Prus - Fryderyk Wielki, w XVIII wieku.
Komentatorzy chcą nam wmówić, że takie zachowanie to rewolucja w kościele. I nagle mamy uwierzyć w nową jakość. To trzeba było 2000 lat czekać na papieża, który zachowa się przyzwoicie?
Nikt mi nie powie, że wypowiedziane dzisiaj zdanie: "Strzec Jezusa wraz z Maryją, strzec całego stworzenia, strzec..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
21-03-2013meercatKatolicyzm profesjonalistów.
W moim mieście jest punkt konsultacyjny katolickich psychologów. Jak drzazga.
No bo z czym to ma się wiązać? Czy kryterium jest psychologia jako nauka wyłącznie w wydaniu katolickim, księżo-profesorskim? A może chodzi o kwestie moralne - klauzulę sumienia? Może wyznanie ogranicza takiego psychologa podobnie jak aptekarza?

Oprócz tego mamy jeszcze: Katolicką Agencję Informacyjną.
Stowarzyszenie Katolickich Nauczycieli.
Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

Po co? Dlaczego ktoś ma potrzebę mieszania w demonstracyjny sposób sfery zawodowej z religijną w państwie wyznaniowym? A może to jest znak państwa wyznaniowego? A może to dobrze, że się oznakowują, bo można ich dzięki temu omijać szerokim łukiem?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
20-03-2013DyktaFonCo po zaniku religii...
Nie mam pojęcia, czy to dobre miejsce na ten temat... Jeśli nie, proszę o przeniesienie...

...tak się zastanawiam, czytając różne tematy na Racjonaliście, co w zamian po zaniku religii? Czy "pusta przestrzeń" w społeczeństwie nie wymaga jakiejś zapchajdziury? Czy nie znajdzie się ktoś, coś, co zechce zastąpić nam "przewodnią rolę religii"? Bo religia to nie tylko mity i opowieści. To także element życia, gospodarki, przepisów prawa i właściwie wszędzie można dopatrzeć się wpływu religii... Nawet w wystroju wnętrz (patrz krzyż w sejmie).

I myślę, że mam Jest pewien klan, który już właściwie pełni rolę równie potężną (jeśli nie bardziej...), co hierarchia kościelna: klan urzędników i polityków.

Podobieństwa są aż nadto widoczne:
-żyją z cudzej pracy
-wnikają w każdą dziedzinę, którą da się zawłaszczyć
-uzurpują sobie wyłączne prawo do decydowania o innych
-"dzielą i rządzą"
-rozwijają się w postępie geometrycznym (lub lepiej...)
-działają ponad prawem (nawet tym ustanowionym niby przez siebie...)
-obietnice "przyszłego życia" zastąpili obietnicami wyborczymi (równie ulotnymi...)
-działają dla "dobra owieczek" - co w efekcie zamienia się na własne przychody...

Wymieniać by można długo... Czy moje spostrzeżenia ktoś potwierdzi lub im zaprzeczy? Czy to się musi tak skończyć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
19-03-2013julianAbp. Sławoj Leszek Głódź rządzi silną ręką
Jak przeczytałem tutaj www.wprost.pl/ar/392131/Cesarz-Trojmiasta/

Budzi strach, nie znosi sprzeciwu i za dobre wynagradza, a za złe karze. Ostatni jego pomysł: chciał wynająć samolot, by polecieć do Rzymu na mszę inauguracyjną papieża Franciszka. - I jego ludzie obdzwaniali parafie, i nakazywali kupować bilety na ten samolot po 1650 zł. Rano wylot, powrót wieczorem. Ciekaw jestem, czy ktoś odważy się odmówić szefowi. U nas panuje ustrój feudalny. Jest pan i są podwładni. I wszystko byłoby dobrze, bo przecież ślubujemy arcybiskupowi posłuszeństwo. Ale jeśli ten arcybiskup nie zachowuje się jak duchowny katolicki, tylko jak okrutny władca,

Dlaczego mnie to nie dziwi? Odbieram go, poprzez mowę ciała, gdy występuje w telewizji, jako osobę autorytarną, zresztą ten odbiór podziela wielu moich znajomych. Swoją drogą przeczytałem, i tu się zdziwiłem, że ten duchowny ma stopień generała dywizji.
Ciekaw jestem za co? Bez szkoły oficerskiej i wielkich zasług w armii np. na polu walki, można mieć jeden z najwyższych stopni wojskowych?!
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)