 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 62 (przedawniony) | | 25-09-2013 | Grzegorz | Prymas: Katecheza powinna być obowiązkowa. |
Można się było spodziewać że z okazji początku roku szkolnego hierarchowie uraczą nas jakimiś nowymi ciekawostkami, no i oczywiście nie zawiodłem się: wiadomosci(*)html?lokale=wroclaw#BoxWiadTxtPrymas - jak to często bywa - delikatnie ale bezczelnie mija się z prawdą. To jest jego uzasadnienie niezbędności religii: Religia powinna być przedmiotem obowiązkowym. Jeśli uczeń ma opuszczać szkołę z wykształceniem ogólnym, to w tym wykształceniu nie może zabraknąć wiedzy na temat religii i kultury chrześcijańskiej, wśród której wyrósł. W przeciwnym wypadku będzie to wiedza niepełna - argumentował w grudniu zeszłego roku.Prymas mówi o wiedzy, kulturze, wykształceniu ogólnym itd... czyli ktoś naiwny i przyzwyczajony do poważnego traktowania słowa doszedłby do wniosku że nawyraźniej chodzi mu o coś w stylu religioznawstwa (pomijam czy potrzebnego czy nie, chodzi o sens tego co mówi). Prymas zapomniał dodać coś o czym powinien doskonale wiedzieć, czyli to że tzw. "katecheza", o której mówi nieco dalej, z jakichś dziwnych powodów kojarzy się raczej z indoktrynacją niż czymkolwiek innym. Proponuję aby spróbował przyporządkować do odpowiedniej kategorii (religioznawstwo vs indoktrynacja) np. wspomniany w innym wątku podręcznik do religii. Podpowiadam, tytuł podręcznika to "Wierzę w Kościół". Bo ja szczerze wątpię czy lektura tego podręcznika znacząco rozszerzy wspomniane na.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 33 (przedawniony) | | 25-09-2013 | gothic | Religia w zerówce - szkoła publiczna |
Wiem, że stoję na z góry przegranej pozycji i nie liczę na to, że ktokolwiek mi coś doradzi, ale pozwólcie, że wyleję tutaj -na forum Racjonalisty - chociaż swoje gorzkie żale, bo już nic innego mi nie pozostało i nawet nie bardzo mam z kim o tym "porozmawiać". Może poczuję się nieco lepiej.
Córka zaczęła właśnie naukę w zerówce, w szkole publicznej, w małym 15 tysięcznym miasteczku. Już w czerwcu złożyłem wniosek z prośbą o organizację lekcji etyki zamiast religii, a jeśli okaże się to niemożliwe (co było w sumie do przewidzenia) prośbę o to, aby lekcja religii odbywała się na początku lub na końcu zajęć.
Rzeczywistość okazała się typowa dla naszego kraju. Na etykę szans brak (nikt więcej nie był chętny z całej szkoły), a religia pojawiła się (och, cóż za niespodzianka) w środku zajęć - i to nie 1 raz, a 2 razy w tygodniu (nawiasem, lekcji angielskiego brak w ogóle w planie).
W praktyce wygląda to bardzo kiepsko. Córka jest w czasie religii "karnie" wyprowadzana do całkiem innej grupy i obcej (jak mówi "złej i krzyczącej") pani, co w połączeniu z jej trudnościami (od zawsze) z adaptacją w grupie bardzo źle na nią wpływa. Tylko i wyłącznie z tego powodu nie chcę chodzić do szkoły (reszta się jej podoba), budząc się po nocach z płaczem.
Sprawa mnie męczy, tym bardziej, że to pierwsze dni w nowej szkole i wiem, że córce nie jest lekko. Tłumaczyliśmy jej te kwestię, ale pamiętajmy że to tylko 6 - letnie dziecko, które nie wszystko jeszcze rozumie. Mimo, że jak na swój wiek, jest.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 23-09-2013 | ziemiojad | cud w Jarosławiu |
natemat.pl(*)obraczki-i-pierscionki-na-nowaCud, i do tego pożyteczny, jak przekonują lokalni działacze. Myślę, że powinno się karać księży za oszustwa. Przecież na wyłudzanie pieniędzy są paragrafy, a ci tak bezkarnie ogłupiają ludzi. Tylko jak udowodnić takie przestępstwo? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 38 (przedawniony) | | 21-09-2013 | Olek Mularski | Jezus większy od Świebodzina- we łbach się po przewracało!? |
Jakiś warszawski architekt, a raczej (sądząc po tym co chce zrobić) beztalencie z kreślarskim zacięciem i prawdopodobnie ostrą psychozą paranoidalną z omamami o charakterze religijnym chce nam zapewnić kolejna atrakcję a'la Świebodzin- tak, nie mylicie się- kolejnego przerośniętego Jezuska. Tym razem religijny obłąkaniec zamierza w tym celu wykorzystać boczną ścianę 11-sto piętrowego wieżowca, na którym zamierza narysować nogi i korpus poczętego z dziewicy boga-zombi, na dachu przy krawędzi ściany postawić 5-cio metrową głowę, a po bokach doczepić ogromne wzniesione w górę ramiona. Czyż nie zakrawa to rzeczywiście o chorobę psychiczną? wiadomosci(*)ezowiec-na-postac-jezusa/13hs9Dlaczego kościół katolicki za wszelką cenę pragnie zawłaszczyć sobie całą przestrzeń publiczną? Czy mało im kościołów, kapliczek, krzyży przydrożnych? W dodatku łamią w ten sposób jeden z fundamentów własnej wiary- dekalog, którego pierwsze przykazanie w pełnej wersji (Wj 20,3-4) brzmi: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mnie miłują i strzegą przykazań moich." Prawdopodobnie wynika.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 20-09-2013 | Olek Mularski | Uwaga zagrożenie epidemiologiczne! |
wiadomosci(*)-zawiera-bakterie-kalowe/qdnjnInstytut Higieny i Immunologii Stosowanej we Wiedniu opublikował badania naukowe, w których dowodzi, że 86% wody święconej zawiera chorobotwórcze bakterie kałowe, głównie Escherichia coli. Drobnoustroje te są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe, zapalenie dróg moczowych, czerwonkę a nawet zespół hemolityczno-mocznicowy i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci. Jak widać chodzenie do kościoła jest szkodliwe nie tylko psychicznie, ale także może się skończyć wymiernymi uszczerbkami na zdrowiu fizycznym. Instytut polecił miejscowym kościołom regularną wymianę i solenie wody święconej, te jednak stanowczo się temu sprzeciwiły. Może i nasz Sanepid też powinien wziąć się za badanie tej rzekomo zbawiennej dla chrześcijan substancji, czy przypadkiem oczyszczając duszę nie zabrudza jednak ciała!  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 17-09-2013 | kiryl | Na miłość ludzką, |
Bryka za 150k należy się nam jak psu buda: wiadomosci(*)dla_biskupa.html#BoxSlotII3imgNie mieszkam w Polsce i nie płacę facetom w purpurach i firankach za bryki, ale nie polepsza mi to humoru. Jak można było dopuścić do takiego rozpasania? Jak można to zatrzymać ? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 29 (przedawniony) | | 17-09-2013 | Małyska | Kościół straszy trybunałem |
W lutym minister Boni wspólnie z kard. Nyczem zakomunikowali o osiągnięciu kompromisu w sprawie likwidacji funduszu kościelnego. Teraz kościół nagle wycofał się z wcześniejszych ustaleń. "Kościół zachowuje się niewiarygodnie - ocenił w Radiu TOK FM dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW. - Pół roku temu ogłaszano zawarcie kompromisu, teraz okazuje się, że kompromisu nie ma - dodał prawnik".www.tokfm.(*)ie_potrzebuje.html#BoxSlotIIMTI dodał: "Rząd ma podstawy prawne do tego, żeby zmiany systemu finansowania Kościoła wprowadzić jednostronnie - zaznaczył dr Borecki. - Oczywiście, strona kościelna odgraża się, że pójdzie do Trybunału. A idźcie sobie, państwo!"Co więcej, dr Borecki wskazał na załączoną do konkordatu deklarację, która określa kompetencje państwa w sprawach finansowych i podatkowych kościoła. Wynika z niej, że rząd nie musi zasięgać opinii kościoła, chociaż może. Biskupi uparli i się straszą Trybunałem Konstytucyjnym. Wiele wskazuje na to, że hierarchowie używają Trybunału jako straszaka i przedłużają negocjacje. Rząd traci w sondażach i pojawia się perspektywa zmiany władzy, a na to właśnie liczy kościół. [color=blue] "Zapewne do złożenia takiego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie dojdzie. Kościołowi we własnym interesie wygodniej będzie po prostu poczekać, aż władza zmięknie. Władza, która.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 16-09-2013 | kogut59 | Baranki boże się budzą? |
Katolicy niemieccy podpisują się w Frankfurcie nad Menem pod listem otwartym nawołującym do ustąpienia biskupa Limburga Franz-Peter Tebartz-van Elst.Katolicy oburzeni są autorytatywnym stylem prowadzenia Diecezji i szastania pieniędzmi. Jednocześnie wprowadzając w parafiach ogromne oszczędności. Trzech wiernych złożyło w prokuraturze Hamburg doniesienie o fałszywych oświadczeniach biskupa dot. lotu samolotem. wiadomosci(*)14867945,wiadomosc.html#opinieŚledztwo jest zamknięte a wyniki śledztwa będą w końcu września ogłoszone. www.rhein-(*)geschlossen-_arid,1030841.htmlTym przykładem niemieccy katolicy stworzą pewien trend dla całej Europy? Szansa dla polskiego katolicyzmu ? W zapleczu mając skromnego papieża Franciszka ? Wczoraj Biskup szukał poparcia w Watykanie i podobno znalazł ! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 12-09-2013 | limbiczny | Polska za kadencji PIS, czyli państwo wyznaniowe? |
Śledząc ostatnio wiadomości natknąłem się na całkiem świeży wywiad z prezesem PIS - Jarosławem Kaczyńskim. Po przeczytaniu całości, mnie, jako ateistę wizja Polski przedstawiona przez Prezesa mocno przeraziła. Jarosław wypowiada się w nim na temat swojej wizji Polski a dokładniej rzecz ujmując "Rzeczpospolitej Katolickiej".
Oto przepis na państwo wyznaniowe wg Jarka i PIS:
Ingerujemy w konsytuacje...
"Wracając do nowej Konstytucji - przede wszystkim trzeba wyraźnie z niej zapisać kwestie aksjologiczne. Obecny wstęp ["Obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary" - red.] przypomina sformułowanie z czasów Gomułki: "partyjni i bezpartyjni, wierzący i niewierzący". To jest całkowicie puste. Aksjologia konstytucji musi być jasna i zakorzeniona w tradycji - Konstytucja powinna się zaczynać wezwaniem "W imię Boga wszechmogącego""
lecimy dalej...
A jeśli ktoś nie wierzy w żadnego Boga? pyt. redaktora.
"W Anglii bardzo niewielu ludzi przyznaje się do wiary, a mimo to każde posiedzenie Izby Gmin rozpoczyna się od modlitwy. Bo to jest tradycja. Invocatio Dei miały Konstytucja 3 maja oraz Konstytucja marcowa - kluczowe ustawy zasadnicze w historii Polski. Ja nie chcę budować państwa wyznaniowego, tylko państwo mocno osadzone w polskiej tradycji. (taaak... oczywiście, szkoda, że ta tradycja to narzucenie innym w co mają wierzyć...)
Czas przyjąć do wiadomości,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 97 (przedawniony) | | 11-09-2013 | Dawid Humaniak | Kościół ateistyczny? |
Wielce zasłużony dla portalu Autor, pan Lucjan Ferus, w felietonie "Nowa forma ateizmu" żartobliwie rzucił pomysł powołania świeckiego kościoła ateistycznego. Przewrotny ten pomysł z całą pewnością wart jest rozważenia bardziej serio. Przede wszystkim - po co tworzyć nowy kościół? Organizacje typu kościół są mocno uprzywilejowane w stosunku do wszystkich organizacji tzw. świeckich: - są nieopodatkowane, lub płacą symboliczne podatki;
- nie mają obowiązku sprawozdawczości wobec państwa;
- mogą przeprowadzać zbiórki publiczne i przyjmować darowizny;
- mogą korzystać z ochrony prawnej, którą daje art. 196 KK (o obrazie uczuć religijnych);
- mają bardzo dużą autonomię w działaniu;
- mogą regulować swoje relacje z państwem na drodze ustawy lub konkordatu.
Wszystko to razem daje znacznie większe możliwości działania, niż mają stowarzyszenia i fundacje. Jeśli postawimy przed taką organizacją zadania na przykład: - Ułatwianie wystąpienia z kościołów (nie - apostazji!).
- Walka z dyskryminacją religijną dotykającą ateistów, agnostyków i członków kościołów niekatolickich.
- Doprowadzenie do powszechnego nauczania w szkołach etyki świeckiej, niezależnej od mitologii.
- Ujawnianie zniszczeń psychicznych, jakich dokonują religie;
- Przeprowadzenie faktycznej niezależności kościoła od państwa w Polsce;
to organizacja typu kościół ma znacznie większe możliwości, by te cele realizować... | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |