Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
14-07-2011Menel de LuxDzień jak co dzień w "przenajświętszym kościele"
Złodziej na złodzieju i złodzieja okrada, tak z grubsza można opisać struktury i zwyczaje panujące w KRK.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
14-07-2011SzpadelPowiat transferuje pieniądze do parafii w świetle prawa? - ciąg dalszy
Dla przypomnienia: www.racjonalista.pl/forum.php/s,393132

Odpowiedź z NIK-u:
"W odpowiedzi na pana skargę dotyczącą zakupionych figur przez choszczeński samorząd powiatowy i przekazanie ich w wieczyste użytkowanie parafii św. Jadwigi Królowej w Choszcznie, Wydział Skarg i Wniosków Najwyższej Izby Kontroli uprzejmie informuje, iż z uwagi na pełne obciążenie aktualnie realizowanymi zadaniami planowymi nie ma możliwości przeprowadzenia w najbliższym okresie wnioskowanej kontroli.
Jednocześnie informuję, że w przedmiotowej sprawie może Pan zwrócić się o jej zbadanie do Rady Powiatu Choszczno, która z mocy prawa sprawuje kontrolę nad działalnością Starosty Powiatu lub do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie, która wykonuje ustawową kontrolę w zakresie gospodarki finansowej organów samorządu terytorialnego."
Rada Powiatu uchwaliła, a teraz miałaby zbadać sprawę.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
14-07-2011fiedorek.tKiedy Polska??!!
issuu.com/tcmeditorial/docs/eechofrontpage/1
www.evenin(*)s-in-every-diocese-512676.html
www.evenin(*)iests-over-victims-512675.html
Z góry przepraszam,że tylko po angielsku i mam nadzieje,że linki otworzą sie jak trzeba,bo miałem problemy ale to pewnikiem moje łącze.
Aha jeszcze jedno,prosze o wyrozumiałość to mój pierwszy raz
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 33 (przedawniony)
13-07-2011AtieshProblem
Witam. Mam wielki problem. Już od kilku tygodni zaprzestałem chodzenia do kościoła, moja mama i tata o tym wiedzą (mam 19 lat). Wielkim problemem jest natomiast babcia. Moja "wspaniałomyślna" siostra postanowiła się tą informacją podzielić z naszą babcią (trzeba zaznaczyć, że nie dość, że babcia jest w całej linii praktykującą katoliczką [Radio Maryja i te sprawy] to jeszcze ma problemy z sercem). No i doszło do naszej rozmowy (ja i babcia). Oczywiście babcia w płacz, że nie tak mnie wychowała, przyniosła KKK i Biblie, zaczęła mi coś tam czytać, proponowała rozmowy z księdzem (:O), ja delikatnie jej próbowałem przekazać co tam w Kościele mi się nie podoba. W końcu dałem za wygraną. Poszedłem z nią do kościoła (niedziela była) żeby jej bardziej nie dołować. No i teraz problem. Babcia ciągle mnie pilnuje (przychodzi po mnie, żebym z nią szedł do kościoła), a przecież nie będę jej dołował (serce). Co mam zrobić? Cała ta sprawa pokazuje jak to Kościół zatrzymuje "wiernych" w sobie, nie pozwala odejść, trzyma w ryzach.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 50 (przedawniony)
12-07-2011wolkarCo zaproponować?
Prawdę mówiąc nie wiem, czy otwieram ten wątek w odpowiednim dziale, ale żaden inny nie wydaje mi się adekwatny do problemu, który chcę poruszyć. Dla mnie tym problemem, jako nauczyciela gimnazjum, jest brak racjonalistycznej literatury dla gimnazjalisty właśnie. Uczę w wiejskiej szkole, którą z czystym sumieniem można uznać za parafialną (odpowiedni patroni, watykańska flaga na korytarzu, wszechobecni księża - sympatyczni zresztą, religia - co oczywiste, msze przy każdej okazji itp). Od razu powiem, że ani raz nie doświadczyłem jakiejkolwiek formy ostracyzmu z racji moich poglądów, których nie eksponuję, ale z którymi też się nie ukrywam. Ostatnio, przy okazji tych wszystkich majowych jasełek jeden z uczniów zapytał:

- a pan też przed bierzmowaniem był u spowiedzi?
- nie byłem
- jak to???!!!
- nie byłem, bo nie chodzę do kościoła
- ....................
- no tak - są tacy ludzie, którzy kierują się własnym rozumem...
- Acha! (śmiech zrozumienia, który mnie, prawdę mówiąc, mile zaskoczył).

Na tym się skończyło, choć miałem wielką ochotę skierować ich do naszego portalu, ale szybko doszedłem do wniosku, że wysoki poziom artykułów mógłby ich tylko zniechęcić, w najlepszym razie nie zaciekawić.

I tu przechodzę do meritum - czy ktoś wie o racjonalistycznym portalu, przeznaczonym dla młodzieży gimnazjalnej, ma wiedzę o racjonalistycznej literaturze dla takiej młodzieży, a może zna tytuły artykułów na Racjonaliście, które gimnazjaliście można zaproponować...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
11-07-2011corelessWęgry na kolanach

A kiedy u nas uaktywnią się ci co, posiadają jakoby monopol na krzewienie moralnej odnowy?

Konstytucja spełnia oczekiwania papieża
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
10-07-2011GrzegorzNie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera ;-)
wroclaw.ga(*)czysta_przysiege_wojskowa.html

Całe dwa tygodnie musieli harować na stopień oficerski, ale to już na szczęście za nimi - teraz prosta droga do awansów wynikających z wysługi lat oraz odliczanie dni do wcześniejszej emerytury. Jaki w ogóle ma sens utrzymywanie kapelanów w sytuacji kiedy armię mamy już od pewnego czasu czysto zawodową? Nie kupuję odpowiedzi że chodzi o misje, bo na tych paruset czy nawet parę tysięcy żołnierzy wystarczyłoby pewnie 3-4 kapelanów.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
09-07-2011PablossZbiorowa "apostazja" we Wrocławiu
Jak pokazuje praktyka często największe przebicie do świadomości Polaków mają oddolne inicjatywy organizowane przez zwykłych obywateli aniżeli medialne popisy polityków i innych "ludzi mediów".
Z takim oddolnym przesłaniem do "narodu" wystąpiło kilkanaście osób skupionych wokół wrocławskiego środowiska kulturalnego, którzy dokonali zbiorowego wystąpienia z Kościoła Katolickiego nie stosując się do oficjalnych procedur opracowanych przez hierarchię kościelną.

Więcej na ten temat: religia.on(*)ystapienie-z-kosciola,392.html

Pomimo, że nie dopełniono formalnego aktu apostazji (2 świadków, odpis aktu chrztu + deklaracja wystąpienia + wizyta w parafii) i najprawdopodobniej taki happening nie ma żadnych mocy prawnych (ewentualnie jawne i publiczne odcięcie się od kościoła może samo z siebie ściągać ekskomunikę na te osoby, ale wątpię aby kler się tym zajął), to jednak pokazuje społeczeństwu, że można sprzeciwić się kościołowi. Nawet jeżeli miałaby być to tylko swoista "reklama apostazji" to i tak warto, gdyż tylko nieliczni obywatele zdają sobie sprawę, że jest coś takiego jak apostazja.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 34 (przedawniony)
09-07-2011diogenesArgument z pedofilii
Nadprzyrodzony charakter kościoła dowodzono na różne sposoby. Ten należy do bardziej kuriozalnych:

Cytat:
to, iż "Kościół nie upadł mimo tych [związanych z pedofilią] skandali, oznacza, iż ma nadprzyrodzone fundamenty".


wiadomosci(*)ienie,1,4779593,wiadomosc.html

Jeszcze trochę, a pedofilia będzie dowodem na istnienie boga.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
07-07-2011erblickerJak wypisać się ze "wspólnoty kościoła"
Mam pytanie na które nie potrafiłem znaleźć dokładnej odpowiedzi na forum. Mianowicie od dawna już noszę się z zamiarem usunięcia się z listy osób należących do kościoła katolickiego. Jak to zrobić?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)