Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 219 (przedawniony)
25-02-2010ann2030Problemy w małżeństwie mieszanym - chrzest dziecka
Witam,
jestem ateistką, natomiast mój mąż jest katolikiem i strasznym konformistą. Mąż bardzo przejmuje się zdaniem rodziny i społeczeństwa. Spodziewamy się dziecka i w związku z tym pojawił się temat chrztu. Jestem temu zdecydowanie przeciwna. Mąż nie chce nawet słyszeć o innej możliwości. Nie widzi, że to krzywdzenie dziecka i podejmowanie za (niego/ nią) decyzji. Ja wolę dziecka w sprawach wiary nie ukierunkowywać. Mąż argumentuje swoje zdanie tym, że dzięki religii nauczy dziecka moralności oraz, że chrzcząc dziecko unikniemy konfliktu z rodziną.
Może ktoś miał/ ma podobny problem, proszę o radę.
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
25-02-2010antykatolKościół jak totalitaryzm...
Wiem, wiem, może dla niektórych zabrzmi to zdecydowanie radykalnie.
Postaram się jednak dokonać analizy działania Kościoła pod kątem kryteriów totalitaryzmu...
Temat przyszegł mi na myśl podczas zbierania materiałów do pisania pracy maturalnej z polskiego.
A zatem:
1) Jedynowładztwo i kult jednostki: zarówno w totalitaryzmie hitlerowskim jak i stalinowskim uprawiano kult "przywódców", tworzono setki obrazów, wierszy i poematów sławiących ich imiona, zmieniano nazwy miast na ich cześć itp.
W Kościele co prawda takie praktyki stosuje się rzadko, jednak jak inaczej nazwać dogmat (czyli komu nie pasi to out z Kościola) o nieomylności papieża w sprawach wiary? Czy nie jest to obrzydliwe, zakłamane postaiwenie człowieka w roli pół-boga, decydującego o wszystkim. Oprocz tego, jak powszechnie wiadomo, papież jest władcą ABSOLUTNYM(nikt w ZSRR ani III Rzeszy nie wpisal nieomylnosci Stalina czy Hitlera do "konstytucji").

2) Centralizm i bezwzgledne posłuszeństwo przełożonym: Każdy, kto wystąpi wbrew woli swojego przełożone spotykają natychmiastowe sankcje włącznie z ekskomuniką. Teraz Kościół nie ma mozliwości stosowac fizycznych sankcji wobec człowieka, dlatego tez oczywiste jest, ze nie wysyła niepokornych do Dachau, ale mechanizm działania podobny.

3) Tworzenie "nowego człowieka". Jak wiemy- głównym, podstawowym celem ideologii totalitarnych było stworzenie nowego człowieka: zniszczenie jego moralności, rozerwanie wiezów rodzinnych i w konsekwencji całkowite, bezrefleksyjne podporządkowanie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
21-02-2010kulka_na_molep.n.e. - już nie istnieje.
W licealnym podręczniku do historii co i raz natykałem się na tajemnicze wyrażenie: "przed Chr.".
Dopiero po dłuższym czasie zorientowałem się, że to znaczy "przed Chrystusem".

Tak więc znany skrót "p.n.e" już nie obowiązuje. Najwyraźniej był niezrozumiały dla Polaków, bo przecież Polak=katolik.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
19-02-2010libertynAntykomunizm Watykanu - Planet

Polecam bardzo ciekawy 3-częściowy film z programu Planet. Dotyczy apolityczności Kościoła Rzymsko-katolickiego i strachu kleru przed komunistami. Co ciekawe wielu komunistów było katolikami! Ja osobiście nie dzierżę komuny i komuchów. Ciekawe szczegóły dot. radia Wolna Europa, Regana itd. Polecam gorąco.

www.youtub(*)?v=E_DIkAoJh5o&feature=related
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
17-02-2010ktośtamCzy to ja mam schizofrenię, czy ci wszyscy egzorcyści?
Ciekawego babola znalazłem:

"Egzorcyści odpowiadają przekornie, kto narażony na pewno nie jest. - Ten, kto tego po prostu nie chce – zaznacza ks. Grefkowicz. – Opętanie, czyli najcięższa forma uzależnienia, kiedy człowiek nie kontroluje swojego zachowania i przestaje mieć kontrolę nad ciałem, związane jest z zawarciem paktu. Tam, gdzie ktoś tylko korzysta z usług złego ducha, tam najczęściej występuje lżejsza forma zależności: zniewolenie, dręczenie – dodaje duchowny."

a następnie, dosłownie akapit dalej:

"Ks. Antoni Zieliński przypomina sobie z kolei kobietę, która wywołała ducha, a ten wszedł w jej córkę."

Link do całego artykułu: www.tvn24.(*)straszy-polakow,wiadomosc.html

Proszę, nie traktujcie tego postu jako pytania o sens egzorcyzmów, nie lubię zadawać idiotycznych pytań; lubię za to się pośmiać
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 172 (przedawniony)
17-02-2010thiasWiara vs. wy i wasze poglądy
Wiecie co...
Co wam tak, do jasnej cholery, przeszkadza, że ludzie wierzą w co wierzą?! Przecież mają prawo. Walka z kościołem to jest największa głupota jaką widziałem. A może wiara po prostu pokrzepia ludzi...? Nie myślicie nad tym? Patrzycie przez pryzmat samych siebie, swojego ego, w strasznie egoistyczny sposób. Kościół (w sensie - wiara), w gruncie rzeczy jest dobry, stanowi pewien wyznacznik. Nie mówcie mi tutaj tylko o średniowieczu, wiem jak było, zgadzam się, że było to bestialstwo, ale jednak i tak w tych czasach kościół jest wyznacznikiem (jednym z najważniejszych wyznaczników) postępowania ludzi. Nie mówcie też proszę, że mohery to zło. To jest oczywiste, że ortodoksja jest zła, chora, ale normalna, ludzka, codzienna wiara? W czym wam przeszkadza? Nie wierzycie, nie wierzcie. Ja do was nic nie mam. Ale pozwólcie wierzyć innym, wierzyć w cuda, w Jezusa... To takie złe? Nie wydaje mi się... Większość z wierzących WAM waszych poglądów nie wypomina...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 53 (przedawniony)
15-02-2010Łukasz.Sokółka cd.
W najbliższą sobotę o 19:30 Polsat zaserwuje program dotyczący cudu jaki miał ponoć miejsce w Sokółce. Oczywiście wszystkie podane informacje aż będą "ociekać" bezstronnością, o czym już można się przekonać z reklamy owego materiału. Mowa jest tam o bardzo obiektywnych naukowcach co to stwierdzili że jest to fragment serca człowieka, do tego człowieka w stanie agonalnym (legenda zaczyna krążyć).

Cytat:
Wszystko wydarzyło się w Sokółce na Podlasiu w październiku 2008 roku i do niedawna to wydarzenie było zachowywane w ścisłej tajemnicy. W trakcie udzielania komunii świętej w tamtejszym kościele św. Antoniego kapłan upuścił komunikant, czyli hostię przeznaczoną dla wiernych. Po umieszczeniu jej w naczyniu liturgicznym z wodą na hostii pojawiła się plama krwi. Naukowcy stwierdzili, że to tkanki mięśnia sercowego człowieka. W tym filmie dokumentalnym poznamy szczegóły wydarzeń w Sokółce. Usłyszymy świadectwa ludzi, którzy widzieli tę przemianę hostii. Zobaczymy wywiady z hierarchami Kościoła i lekarzami, którzy brali udział w pracach specjalnej komisji powołanej do zbadania tej sprawy przez Kurię Metropolitarną w Białymstoku. Dziennikarze dotarli też do ludzi, którzy doznali łaski za wstawiennictwem Najświętszego Sakramentu. Czy rzeczywiście miał miejsce Cud Eucharystyczny - pierwszy na ziemiach polskich? Czy Watykan uzna tę przemianę za cud?


Pytania na końcu są pewnie retoryczne, ja osobiści daruję sobie obejrzenie tego programu. Ale kto ma ochotę niech ogląda, choćby w..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
14-02-2010darloveCzy ktoś wie, gdzie można dostać papierowe wydanie...
... Namiestników Chrystusa? Szukałem po Sieci i nigdzie nie można tego dostać. Mam co prawda pdf-a, ale potrzebuję książkę dać paru osobom, które nie potrafią czytać na ekranie kompa... inni nie lubią, a jeszcze inni nie obsługują tego wynalazku. Byłbym wdzięczny za wskazanie jakiejkolwiek księgarni na terenie kraju, w której można to nabyć. Z góry, oczywiście, dzięki.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 93 (przedawniony)
11-02-2010Zbigniew ModrzejewskiWielbiciele heavy metalu zalegalizują związek wyznaniowy !!
Czy NERGAL zostanie Papieżem związku wyznaniowego heavy metalu w POLSCE ??

O fanach niektórych gatunków muzycznych mawia się czasami, że muzyka jest dla nich jak religia. Kult uwielbianej przez nich formy muzyki czy szacunek okazywany wykonawcom, przywodzą bowiem na myśl cześć oddawaną Bogu przez wyznawców poszczególnych religii. Już wkrótce pojęcie "muzyka jako religia" stracić może swoje znaczenie metaforyczne. Wielbiciele heavy metalu zapowiedzieli zalegalizowanie związku wyznaniowego.

Inicjatywa mająca na celu uczynienie z heavy metalu oficjalnej religii w Wielkiej Brytanii zapoczątkowana została przez redakcję prestiżowego czasopisma "Metal Hammer". Twórcy magazynu nawołują wszystkich miłośników tego rodzaju muzyki do podawania "Heavy Metalu" jako wyznawanej przez siebie religii. Jeśli do marca 2011 r. uda im się uzbierać odpowiednio dużą liczbę deklaracji, heavy metal stanie się w Wielkiej Brytanii taką samą religią jak katolicyzm, judaizm czy islam.

Według inicjatorów, muzyka heavymetalowa zasługuje na to, by zarejestrować ją jako związek wyznaniowy, bo obecna jest we wszystkich sferach życia jej miłośników. Swoje poparcie dla akcji w serwisie społecznościowym Facebook, który stanowi jedno z głównych narzędzi podczas kampanii, wyraziło dotąd 10 tysięcy internautów.

Jak przypomnieli organizatorzy akcji, podobna inicjatywa odbyła się także w 2001 r. Wtedy 390 tysięcy fanów "Gwiezdnych wojen" określiło się wyznawcami religii Jedi.

"Chcemy, by metal zyskał szacunek,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
08-02-2010libertynJaruzelski - wciąż ma szansę...
Gen. Jaruzelski wciąż ma szansę na zbawienie a prawica i PiS wciąż na Niego plują. Czy Kościoł katolicki ma schizofrenię?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)