 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 27-06-2007 | Zbysław Śmigielski | Smutne złudzenia. |
Od pewnego czasu zdumiewa mnie brak racjonalności niektórych forumowiczów, mieniących się "racjonalistami". Tak jakby nazwa "racjonalista" uzasadniona była samą negatywną czy wątpiącą postawą wobec kwestii wiary.
Racjonalizm czy racjonalność, jak wolą niektórzy, nie są przecież związane z tym, czym umysł się zajmuje, raczej z tym, jak się zajmuje. Mówiąc konkretnie - z armaty nie strzela się do wróbli, grochem nie rzuca się w ścianę.
Posłużę się przykładem wątku znanego nam Rafałka Zdziechowicza "Nie wierzy się w kościół, tylko w Boga". Blisko 600 postów! Prawdziwy huragan grochu, a ściana trwa.
Racjonalizm nakazywałby zrezygnować już dawno, zmienić groch na co najmniej armatę - ale nie, grochowe strzały, jak widać, sprawiają mnóstwo frajdy. Stanowią jednak tylko złudzenie racjonalizmu.
Czytać hadko.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 26 (przedawniony) | | 27-06-2007 | Zbysław Śmigielski | A więc, katoliku... |
Jestem gotów zgodzić się z tobą, że piękne są zasady twej wiary, że naprawdę preferują miłość i zrozumienie między ludźmi, że wszelkie wypaczenia w trakcie historii wiary spowodowane były nie samą wiarą, lecz grzesznym charakterem poszczególnych wyznawców - słowem, zgodzę się niemal z wszystkim, co chcesz mi wmówić, dotąd daremnie - pod pewnym wszakże warunkiem.
...że choć jednego z biskupów Rzymu, jednego ze swych świętych ojców nazwiesz tak, jak na to zasługuje,zbrodniarzem; nazwij go mianem kościelnym i zwykłym, bym wiedział bez ochybienia, o którego chodzi...
...że choć jednego z krzewicieli twej wiary, który krzewił ją ogniem i mieczem, krzywdą i zbrodnią, nazwiesz tak samo; nazwij go imieniem jego własnym, bym wiedział bez ochybienia, o którego z wielu chodzi...
...że choć jednego z winowajców niepoliczalnych cierpień i śmierci istot uznanych za gorsze jedynie przez barwę swej skóry lub odmienną kulturę nazwiesz podobnie; imieniem i nazwiskiem, bym wiedział bez ochybienia, o którego chodzi...
Wskaż mi tych trzech zbrodniarzy mianem, funkcją i dostojeństwem w twej wierze - i wyprzyj się ich, jak na to zasługują. Przyznaj, że wszystkie złe słowa zwane przez ciebie kalumniami dla wiary - ich są sprawą i winą.
Ogłoś, że mimo ich świętości, przeklinasz ich dla swej wiary.
Wtedy ci uwierzę i ja. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 22-06-2007 | plumbum | Betanki |
witam czy zechciałby się wypowiedzieć ktoś zorientowany jak wyglada sytuacja w Zakonie Betanek? Wypowiedzi przedstawicieli prokuratury, Polskiego Rządu dają do myślenia. Czy Polska może i w jaki sposób interweniować w tej sprawie? Pod czyją jurysdykcją jest teren Klasztoru? Czy wejście na teren Policji jest zgodne z konkordatem etc? plumbum | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 21-06-2007 | Ciekawy | Ślub jednostronny |
Witam poczytałem sobie ostatnio o ślubie jednostronnym jednak nigdzie nie znalazłem przebiegu takiego ślubu. Wiem jedynie, że jedna ze stron nie musi iść do spowiedzi i na te całe nauki  . Mam teraz takie pytanie ile czasu w porownaniu do zwyklegoslubu trwa ceremonia? Czy sa te wszystkie modlitwy itd.??? Cyz trwa to krocej? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 19-06-2007 | M. Satanisław | Mądrość przewidującego Kościoła |
Wiele osób dziwi się, czemu KK na równi potępia zbrodnicze zabójstwa małych ludzi (aborcję) i nie powodującą żadnej zbrodni antykoncepcję np. przy użyciu prezerwatyw. Roztrzasają, argumentują, doszukują się poświadczeń w "świętych ksiegach" - a nie widzą mądości Kościoła, dla którego względy dogmatyczne czy etyczne są tylko wykrętem, liczy się tylko długoterminowy interes własny organizacji.
Ten interes mówi - im więcej urodzi się naszych potencjalnych wyznawców, tym lepiej dla organizacji. Jak wmówimy naszym łatwowiernym owieczkom, że zakładanie gumy na instrument jest grzechem (choć chroni przed AIDS), to będą się rozmnażać akurat te rodziny, które będą następnie indoktrynować swe potomstwo na rzecz naszej organizacji. Czysty zysk.
KK jest o wiele mądrzejszy od wielu tutejszych ateistów, którzy samobójczo dla swoich populacji bezmyślnie gloryfikują zgubną antykoncepcję.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 48 (przedawniony) | | 19-06-2007 | plodzien | Polski kabaret |
Wszystkich naszych kpiarzy, dyskutantów i komentatorów wypowiedzi fratrów, fratisów i fraterów zawiadamiam, że może być jeszcze weselej. I bardziej porywająco, bo z dodatkową dozą adrenaliny.
www.pardon.pl/artykul/1844/skazany_za_parodie_spowiedzi_w_sieci
www.pardon.pl/artykul/1816/skandal_pol_roku_wiezienia_za_wklejenie_zdjecia_w_internecie
Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 16-06-2007 | Mariusz Agnosiewicz | RPO żali się arcybiskupowi.... |
...iż nie znalazło zrozumienia jego pragnienie stworzenia przykościelnych poradni prawnych, aby obsługiwać za granicą problemy Prawdziwych Polaków. Bez pomocy Kościoła polskie władze nie są w stanie nic zrobić dla ludu... [Załącznik] | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 33 (przedawniony) | | 15-06-2007 | Archi | Odstawienie kościelnego cyca |
to wbrew pozorom nie antyklerykalny wątek, ale pytanie do ateistów i odstępców, którzy wiarę zmienili. czemu nie wypisujecie się z KK? co wam to szkodzi? dlaczego nabijać sztucznie statystyki? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 15-06-2007 | Brzozowska | Uczucia religijne |
Urząd Pracy w moim mieście "pod rygorem pozbawienia mnie nabytych uprawnień" wysłał mnie do organizacji osiadłej w budynku o cechach sakralnych, tj. z okazałymi krzyżami na zewnątrz (w domu parafialnym). Ponieważ do wejścia zostałam wspomnianym rygorem zmuszona, wystąpiłam o rekompensatę za obrazę uczuć religijnych, przemilczając jednak swój światopogląd. Oczywiście odmówiono mi. Zastanawiam się czy każdy może mieć podlegające ochronie uczucia religijne i jak się obrazę tych uczuć rozpoznaje np. w sądach, zwłaszcza wobec Art.53 ust.7 Konstytucji: "Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania." Może ktoś wie, lub miał podobne doświadczenia? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 40 (przedawniony) | | 13-06-2007 | Byczkowski | Co Bóg złączy niechaj Kościół nie rozdziela... |
Wiele się mówi o tym, że Bóg jest miłością, że tylko dzięki wierze człowieka osiągnie prawdziwe szczęście. Tego nie chcę i nie będe podważał. Zastanawia mnie bowiem co innego. Skoro Bóg jest symbolem miłości, to dlaczego Kościół tą miłość ogranicza? Pomyślicie że to troche absurdalne, ale gdyby przyjrzeć się temu z bliska to ma to jakiś sens. Otóż czy kiedykolwiek nie poznałeś(aś) goryczy porażki, gdy Twój(a) partner(ka) nie czuł(a) potrzeby namiętnego pocałowania Ciebie, nie mówiąc już o seksie i to tylko dlatego, że wpojono mu(jej), że takie coś jest dla kościoła niepoprawne. Ba. Nawet grzeszne, bo przecież całując namiętnie mogą się zrodzić w umyśle różne sprośne rzeczy. Pomyślicie że to jakieś brednie. Owszem, brednią jest mówienie "Nie wiem czy powinnam" albo "nie wiem czy wypada" jeśli się ma na to wielką ochotę. Kościół w tym wypadku ogranicza naszą wolę. Nie mówię tu o zdradzie, ale sytuacji kiedy dwoje ludzi się kocha i chce być ze sobą... Kto jest najmniej tolerancyjny jeśli chodzi o inne wyznanie w związku? Oczywiście Kościół. To przeważnie skłania wiele par do rozstania się z powodow wiary, bo często "głęboko wierząca" rodzina nie może zrozumieć, że miłość jest ponad wiarą. A wręcz że wiara i miłość to to samo. Skoro Bóg jest miłością, to kochając drugiego człowieka miłujemy Boga. Logiczne, czyż nie? Otóż drodzy czytelnicy wg Kościoła nie do końca. "Absurd!" Powinno się krzyknąć, ale niestety tak jest. Od początku wychowania wpaja się zasady które krępują.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |