 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 52 (przedawniony) | | 11-10-2010 | fdski | Jak wycofać się z zobowiązania wychowania dzieci w "wierze"? |
Witam,
10 lat temu miałem ślub kościelny - jako ateista musiałem się zobowiązać że potomstwo będzie wychowane w wierze. Była to mała cena aby uszczęśliwić moją wierzącą żonę, niestety teraz kiedy moja 8 letnia córka ma religię w szkole 2x w tygodniu i w wielu sprawach uważa zakonnicę wykładającą za autorytet (bo ona ma krótką ścieżkę do bozi) do tego stopnia że dyskutuje ze mną, zaczynam wiedzieć swój błąd. Jako że mam jeszcze dwóch młodszych synów, chcę coś z tym zrobić.
Więc dwa pytania: 1. czy wysłanie pisma do parafii gdzie udzielono nam ślubu z informacją że ja się wycofuję ze swojego zobowiązania i uważam ich "dary" jako również cofnięte jest adekwatna w tej sytuacji ? Oczywiście mógłbym tej umowy po prostu nie realizować - olać swoje zobowiązanie, ale jestem dziwny i chce być fair.
2. co się dzieje jeżeli jeden rodzic dziecka chce aby chodziło ono na religię a drugi się z tym kategorycznie nie zgadza ? czy potrzeba jest zgoda dwojga ? Czy oboje muszą zgodnie stwierdzić że nie chcą aby dziecko chodziło na religię ?
Szykuje się niezła chryja w moim domu, ale nie zamierzam tego odpuścić... przeglądanie książek które moja córka przynosi ze szkoły przyprawia mnie o pianę na ustach i wiem że dalej już tylko będzie gorzej.
Dziękuję za podpowiedzi i odpowiedzi,
Bartek
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 10-10-2010 | ssplayer | Kościół i jego "anty-aborcja" |
witam przeglądając dziś portale informacyjne natrafiłem na ciekawy wywiad z polskim ginekologiem pracującym w Niemczech. link i fragment tego wywiadu zamieszczam poniżej. napiszcie co o tym sądzicie, mi w każdym razie na usta cisną się słowa których wolałbym nie wypowiadać. Coś pana zaskakuje?
Badam pacjentkę przed zabiegiem, zapraszam partnera. Kim pan jest? Czasem kręcą, ale paru się przyznało: 'Jestem księdzem'. Któryś stwierdził: 'Są w życiu sytuacje, że lepiej dokonać aborcji, niż dziecko urodzić'. Przyjąłem też dwie wyemancypowane zakonnice. Może było ich więcej, ale te dały się rozpoznać. Jedna mi wyjaśniła, że dziś to tylko debil wierzy, że tam na górze siedzi staruszek z brodą i patrzy, kogo by ukarać. Ona wierzy w Boga i siłę wyższą, ale w interpretacje biskupów już nie. Jeżeli Bóg dał nam popęd seksualny, to nie po to, aby człowiek go hamował. Podzielam ten pogląd! Każdy ma prawo do seksualności, a jej tłumienie jest złe. wyborcza.p(*)ba_pomagac.html?as=1&startsz=x | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 10-10-2010 | maruda | Na czyim gruncie są budowane kościoły |
Jest w filmie o Janie Pawle II taka scena gdzie zbiera on wiernych w Nowej Hucie i przez zasiedzenie stawiają tam kościół. KRK chwali się taką postawą, no bo skoro im zabierali ziemię to oni też ją zabierali za komuny. Takie pytanie mnie naszło, czy ten kawałek gruntu czarni wykupili po cenie rynkowej, za symboliczną złotówkę, czy interesowały ich takie przyziemne sprawy jak prawo własności. Trzeba głośno mówić że nie tylko im zabierano, ale oni też okradali. Wiem że w gazetach pojawiają się artykuły o pojedynczych przypadkach oddania kościołowi nieruchomości, ale to nie ma ciągu dalszego. Władze które oddają te dobra są zainteresowane zamieceniem sprawy pod dywan, a ile można pisać o tym samym i sprawa upada. Może by tak spróbować podliczyć kościoły w kraju, zrobić im spis powszechny nieruchomości, albo przynajmniej zebrać w jednym miejscu to co mają? "A teraz słyszymy, że Kościół odzyskał niektóre swoje dobra, przez lata bezprawnie zabierane, na sumę blisko 24 miliardów. [...] Gdybyśmy wyżej przytoczoną sumę podzielili na 36 milionów katolików, to okaże się, że wypada 611 złotych na osobę." | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 10-10-2010 | Kuba Śruba | Dzień papieski |
Może z okazji Dnia Papieskiego należałoby przypomnieć jakieś dokonania JP2? Jest osobny artykuł na wikipedii poświęcony jego krytyce: Cytat:4 kwietnia 2010 brytyjski dziennik The Times podał, że Jan Paweł II wstrzymywał dochodzenie w sprawie swojego przyjaciela, austriackiego kardynała pedofila Hansa Hermanna Groëra, który miał dopuścić się molestowania nawet 2 tys. chłopców. The Times ujawnia też, że papież promował postaci pewnych wyższych dostojników Kościoła mimo zarzutów, że dopuszczali się oni molestowania chłopców. A jakie jego dokonania Wam szczególnie zapadły w pamięci? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 10-10-2010 | big_zyd | Takie tam... herezje arcybiskupie... luuuuuzik... |
Uderzyła mnie dziś z rańca wypowiedź Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Jóżefa Życińskiego. Ta Ekscelencja zresztą nie pierwszy raz mnie uderza. Cytuję: Ewangelia nie pozwala by oceniać wiarę swojego brata. Kościół takich klasyfikacji nie prowadzi, bo pozorni wrogowie okazywali się apostołami, a nieraz większą szkodę wyrządzili ci, którzy podawali się za obrońców - mówił metropolita lubelski.Mniejsza już o to, że z Enuncjacji Ekscelencji perspektywa Przebóstwienia tutejszych Forumowiczów wynikać może. Ale, że Kościół takich klasyfikacji nie prowadzi ???  Czyli co - całą tę punktację o kant dupy potłuc? To dzieci bez sensu pierwsze piątki miesiąca zaliczają skwapliwie??? To już nie liczą się teraz ekskomuniki, beatyfikacje, że o kanonizacjach nie wspomnę???  To niepotrzebnie Naród o Subito Ojca uprasza??? O tempora! O mores! O pastores!  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 33 (przedawniony) | | 08-10-2010 | Pan Abrahadabra | Czy kadzidła kościelne są dopuszczone przez Sanepid? |
Przy okazji toczącej się w mediach debaty, na temat szkodliwości lub nie tzw. dopalaczy, wypadałoby zastanowić się nad sytuacja prawną kościelnych kadzideł.
Kościół to niewątpliwie miejsce publiczne więc np. palenie tytoniu jest tam zakazane. A palenie kadzidła? Czy dym kadzidła jest badany na obecność substancji kancerogennych? Czy dym kadzidła wywołuje odmienne stany świadomości, jak np. marihuana haszysz lub opium?
Mam przed sobą opakowanie "wysokogatunkowego kadzidła żywicznego", nie ma składu, nie ma ostrzeżeń. Nic.
Sprawa jest tylko na pozór błaha. Wiele osób przez szereg lat wystawione jest na działanie niezbadanej substancji o nieustalonym działaniu. Może powinien zainteresować się tym Sanepid?
Pozdrawiam Pan Abrahadabra | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 07-10-2010 | Ammet | "Nie pożądaj żony własnej"-czyli hity z Wiednia. |
Moi rodzice właśnie wrócili z wycieczki do Wiednia. Podczas swojego zwiedzania byli także pod polskim kościołem w Kahlenbergu, gdzie zostali obdarowani ulotkami. Szczerze powiedziawszy-nie wiedziałam, czy nie umieścić tego tematu w wątku "humor". Oto hity z Wiednia: "PAN JEZUS WYJAŚNIA Gdyby ludzkość nie płodziła dzieci pod wpływem pokus szatana diabła, to jest w chwili nurzania się w akcie dla podłej rozkoszy ciała, upadlając się przy tym gorzej jak zwierzę i mając pogardę dla samego siebie, ale w sposób święty spełniając akt tylko dla Boga żeby dać mu nowego człowieka, będąc po spowiedzi, Komunii św i zdwojonej adoracji Najświętszego Sakramentu o błogosławieństwo Boże w cudzie przekazania życia, to dzieci zrodzone w ten sposób bez jadu grzechu podanego przez szatana w CHWILI zapłodnienia były by wolne od grzechu pierworodnego, odporne na pokusy Szatana i miałyby czystość w odczuwaniu tego, co będą robiły jako dorośli ludzie. Reformę całego świata należałoby zacząć od odstąpienia od grzechu nieczystego w małżeństwie, co dziś ludzkość zarażona trucizną szatana i nadęta pychą własnej wiedzy aż po czubki włosów w szaleństwie własnego rozumu za grzech nie uważa bo twierdzi, że to natura im dała, a mylą się, bo nie natura ich stworzyła ale Pan Bóg. A jeżeli już poczęło się dziecko to nie należy nigdy więcej zbliżać się rodzicom do siebie, bo od tego, że rodzice odczuwają pożądanie to dziecko staje się mniej odporne na pokusy, a często staje się nienormalne. Nic, co jest przeciwne.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 07-10-2010 | drHaust | Skąd ta "schizo-frenia"? |
Zastanawia mnie takie coś… dla czego tak często nie identyfikujemy się z tym, co robimy. A nawet podobno wierzymy? A jeżeli już, to bardzo wybiórczo. Jak podaje legenda  w jednej z podmiejskich parafii proboszcz narzekał na żydów, że są źli, że obłudni, że ukrzyżowali Chrystusa. Że staro testaentowcy są obrazą dla wiary. Na to jedna dziewczynka podniosła rączkę i zauważyła: ale matka boska też była żydówką… I tu złość szacownego duchownego: to są pomówienia! To nieprawda! To tak tytułem mojej złośliwości, bo pije głownie do „desantowych Cejrowszczyków”: dlaczego utożsamiamy się tylko z tym co w kościele katolickim nam pasuje? Całą resztę – negujemy, zamykamy oczy – „nie ma jej, nie widzę! Mnie to nie dotyczy! Wszyscy w koło kłamią i oczerniają nas!” W jednym z postów wspomniałem o etyce. Czymś przed czym drżą wszyscy. Wspominany kiedyś przeze mnie prof. P. mówił, że kryzys bankowy, tzw. finansowy powstały obecnie, to kryzys etyczny. Ktoś ukradł, przywłaszczył. Ktoś kłamie. Ktoś przymknął oko. Wiec drugi zrobił podobnie. W domyśle – szefowie firm i bankow. Etyka… Dekalog… Katolicy – wywodząc się tego środowiska najlepiej mi się do niego odnieść – wierzą bardzo wybiórczo. Nie traktują swojej wiary jako całości. Dlaczego? Który biskup dał im do tego prawo? „Ja jestem kryształ, to Kościół, to zachłanność księży, to ONI… Mnie nie krytykujcie to nie moja grupa!” A kto jest „Twoja.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 05-10-2010 | Koraszewski | Watykańskie niepokoje |
Długo nie trzeba było czekać na watykańską reakcję. Tegoroczny Nobel w medycynie wzbudził głęboką niechęć Jak donosi BBC ( www.bbc.co.uk/news/health-11472753) Stojący na czele Papieskiej Akademii Życia, Ignacio Carrasco de Paula, powiedział, że ta nagroda ignoruje kwestie etyczne. Cztery miliony istnień, dla Watykanu cenniejsze są miliony trupów zmarłych z głodu czy chorób. Ciekawe co teraz wysypie się z polskich strażników moralności w sutannach? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |