Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony) (Zamknięty)
23-01-2008MaraaKto mi to wyjaśni?
Nie wiem czy jest to odpowiednie miejsce do takich ,,dziwnych ,, rozmyślam. Ostatnio z koleżanką rozmyślałyśmy o różnych rzeczach. Doszłyśmy do wniosku,że wiele rzeczy jest dla nas niezrozumiałych. Jedną z nich jest pytanie:skąd się wziął czarnoskóry człowiek?? czy Biblia coś o tym wspomina. Kto mi to wyjaśni??
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
22-01-2008darloveSkad tyle krwi...
Czytam i czytam sobie Wasze wypowiedzi... Wierzacy chca, abysmy my, ateisci, byli dla nich tolerancyjni, bronia swojej postawy, przytaczaja przyklady rzeczy dobrych w ich wierze, lub dobrych, ktore z niej wynikaja. Jako byly katolik, a moze bardziej chrzescijanin, nie przecze, ze wiara prawdziwie oparta na naukach Jezusa bylaby ze wszech miar pozadana. Nie mam nic przeciwko ludziom stosujacym zasade "nie rob drugiemu, co tobie niemile" w zyciu. Dla takich, ktorzy ja stosuja, mam duzo szacunku. Jednakze KrK nie naucza takiej wiary. KrK dziala na zasadzie biznesu. Zmiana przykazan, trzymanie sie bardziej tzw. Tradycji niz slow Jezusa (pomijajac nawet to, ze wiele zostalo zmienionych), dawanie zlego przykladu, materializm, zycie w palacach, audiencje u biskupa, trwonienie pieniedzy na budowle kompletnie nikomu niepotrzebne w sytuacji, gdy tylu ludzi cierpi... Caritas? Hehehe... nie rozsmieszajcie mnie. Radze sie doinformowac, choc ze zrodel oficjalnych niewiele sie dowiecie. Tak samo rzecz ma sie z Matka Teresa. Znam wypowiedzi bylych misjonarek, ktore zdecydowaly sie wystapic ze zgromadzenia. Opus Dei - cos wam mowi? Mozna by dlugo wymieniac. Wielu rzeczy nie da sie po prostu wyjasnic zdawkowym: "Kosciol jest swiety i nieskazitelny jako mistyczne cialo Jezusa, tylko ludzie sa grzeszni". Pamietacie, ile zla uczyniono w imie Boga? Czy mozna wytlumaczyc planowe ludobojstwo Indian pomylka papieza i dostojnikow? Wszyscy sie mylili naraz? Jak wytlumaczyc zachowanie Pacellego..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
16-01-2008MączkaNa wagsy z reli - metodą drobnych kroczków...
Przypuszczam, że w Polsce nie uda się prędko wyrzucić religii ze szkół, ale można już teraz zacząć osłabiać jej hegemonię, co z pewnością przyspieszy proces świecczenia szkoły.
Oto kilka praktycznych sposobów na zmniejszenie dolegliwości niekatolika korzystającego z publicznej edukacji:
1. Przed zapisem do szkoły powinno się wyrażać chęć/niechęć do posyłania dziecka na religię. (tak już jest) następstwem zdobytej w ten sposób wiedzy powinno być, motywowane wzgledami psychologicznymi (dobro dzieci i realizacja ich potrzeby afiliacji i bycia w grupie) proponowanie nieuczęszczającym na religię skierowania do jednej klasy. Nie trzeba długo wyjaśniać, jak wielki ciężar psychiczny spadłby z tych dzieci, gdyby nie były pojedynczymi, podejrzanymi "odmieńcami", tylko grupką o własnym toku zajęć. Powinno się OBLIGATORYJNIE proponować rodzicom niekatolickich dzieci taką opcję.
2. Ponieważ w szkołach praktycznie nie ma etyki, niekatolickie dziecko, wbrew konstytucji, ujawnia swoje poglady na temat wiary poprzez niezapisane miejsce na świadectwie w rubryce religia/etyka. Oczywiście to puste miejsce może być powodem dyskryminacji.
Można by było je zapełnić zwracając się do kuratorium z deklaracją nauczania dziecka etyki w systemie home schoolingu, czyli edukacji domowej. Domowa edukacja, uwienczona egzaminem zapewnianym przez państwową oświatę, jest w Polsce dopuszczalna prawnie. Można by uczyć dziecko etyki w domu, przeegzaminować pod koniec roku przez nauczyciela - etyka - i miałoby stopień..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
16-01-2008darloveWyborem papy kieruje Duch Sw.?
Mam takie pytanie. Dlaczego nie wybiera sie papieza zawsze w pierwszym glosowaniu, skoro podobno jest on wybierany przez Ducha Swietego? Czyzby Duch sie wahal i czasami instruowal jednego kaplona z drugim losowo??? I czy kaploni maja swiadomosc bycia sterowanymi w takim razie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 38 (przedawniony)
16-01-2008diogenesCzynna całą dobę
wczoraj na fotospacerze w mieście (rzadko tam bywam) w suterynach kościoła napatoczyłem się na chłodnię. czynna całą dobę. cena 50 złotych. usługi świadczy acheront: mitologiczne biuro podróży w nieznane. charon zamienił czółno na mercedesa. piętro wyżej lud śpiewa bożonarodzeniowe pieśni. luxus. nic, tylko umierać.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
16-01-2008KellyPrecz, szatanie
Słyszeliście o powstającym ośrodku, w których ma być niesiona pomoc opętanym przez sz-sz-szatana? Księża egzorcyści mają współpracować z psychologami i wypędzać złe demony z ciał delikwentów. Cóż, pierwszą klientkę już mają [uroczy ukłon charakterystyczny dla opętanych przez szatana panieniek].
Hm. Niektórzy pytają, która godzina. Inni - która Rzeczpospolita. A ja spytam: Który mam wiek?

Ale tak na marginesie, opętania to ciekawa rzecz. Może ktoś osobiście zna opętanego? Albo chociaż egzorcystę?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
13-01-2008Jarek DudaOdległość od zwierząt określa głębia naszej bezinteresowności...
Jak kiedyś dawno spędzałem wiele godzin nad MYSLnickiem, tak ostatni przeleciałem i skasowałem - autouwielbienie lub krytyka, wyśmiewanie...

Chcecie ludziom odbierać wiarę, jakiś głębszy sens wszystkiego ... a jaką dajecie alternatywę?
To po co to wszysto?
Przecież wszystko się skończy, zostanie zniszczone, zapomniane...
Po co się męczyć? Dlaczego po prostu nie popełnić eutanazji?

Przecież tu nie chodzi o krytykę WIARY...
www.racjonalista.pl/forum.php/s,109147
tylko RELIGII - wiary w jedną z wielu grup ludzi, twierdzących że znają wolę Boga...
Proszę - rozróżniajcie to...
Wiara nie musi być bezmyśna - zła ... może żyć równolegle z nauką ... wręcz dodawać dodatkowych sił, głębszego sensu tego wszystkiego ...

A tak naprawdę, to przecież chodzi chyba o to żeby lepiej się żyło na tym ziemskim padole ... o szeroko pojmowaną MORALNOŚĆ!
Więc może lepiej jako ci 'mądrzejsi', czasem tutaj przenoście(my) walkę o swój autorytet...
Zamiast budować państwo w państwie - dalej dzielić, spróbujce łączyć - znajdować kompromisy - wykorzystać dobre intencje, których przecież pełno w każdym!

Na przykład hasłami jak z tematu - podkreślaniem że już nie musimy jak zwierzęta bezmyślnie podążać za programem nakazującym żyć tylko w interesie siebie-swojego potomstwa-swoich genów... czy też nagrody w niebie ...
Albo:
każdym ma takie dary...nad jakimi chce mu się pracować
Czyli że nie ma co marudzić, jojczyć Bogu o nowe ... tylko lepiej po prostu zabrać się do roboty...

pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 33 (przedawniony)
10-01-2008paluchŚmierć przez księdza
Witam dziś w Podkarpackiej telewizji był reportaż o 13 latku który popełnił samobójstwo bo był bity przez księdza na lekcji religii w szkole. I teraz nagle sobie inni rodzice przypomnieli że ich dzieci też były bite przez tego samego księdza, czyli ludzie bardziej ufają księżom niż swoim własnym dzieciom - to jest chore. A zakładam ten temat bo chcę odświeżyć dyskusję na temat religii w szkolę, interesują mnie szczególnie wypowiedzi katolików bo i tacy tu są

dziękuję i przepraszam za zabrane kb
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
07-01-2008wiesiuodp...
Dlaczego to ateizm miał by być punktem wyjścia do rozmowy, a nie teizm? Sam jestem agnotyskiem, ale obiektywnie na to patrząc nie można powiedzieć ze to Ateizm czy też teizm, powinien być puntem wyjścia. To zależy od własnego patrzenia i poglądów. Ateiści nie powinni być w pozycji obronnej, a teiści w atakującej, nie na tym polega dyskusja..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
01-01-2008klucznikDyskusja o dyskusji.
Chodzi o teizm. Znowu niestety. Wątki teistycznie zabarwione są na "Racjonaliście" jednymi z najliczniejszych, niestety.
Nie mam zamiaru po raz n-ty otwierać pola do przerzucania się argumentami za i przeciw.
Sądzę, że ważniejsza jest tu dyskusja nad postawą wobec religii jako zjawiska.

Bo kto tu powinien się tłumaczyć ze swego pomysłu? Teiści, czy ateiści.

Nawet semantycznie 'a'teizm jest negacją, tak jakby to teizm był czymś naturalnym i pierwotniejszym, od którego wariację stanowi ateizm.
Środowisko stawia przez to ateistę w pozycji obronnej. Ale kto tu się powinien tłumaczyć? Ateiści winni zmienić swoją pozycję w dyskusji. I oczekiwać tłumaczeń. Tłumaczeń zawsze zresztą niedostatecznych, stąd wątek to nie jest dyskusją o dowodach tylko dyskusją o dyskusji.

Pytanie: Czy w Polsce już możliwe jest przyzwyczajanie społeczeństwa do przywrócenia porządku, stawiając zawsze ateizm jako normalny punkt wyjścia do dyskusji z Teistami?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)