Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wyborem papy kieruje Duch Sw.?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
15-01-2008 00:12darlove (2804 punktów)Wyborem papy kieruje Duch Sw.?
Mam takie pytanie. Dlaczego nie wybiera sie papieza zawsze w pierwszym glosowaniu, skoro podobno jest on wybierany przez Ducha Swietego? Czyzby Duch sie wahal i czasami instruowal jednego kaplona z drugim losowo??? I czy kaploni maja swiadomosc bycia sterowanymi w takim razie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

stilgar (7322 punktów)
pytanie można postawić troche inaczej - skoro wszystkim steruje Duch Św. to dlaczego wybory papieża nie są jednomyślne?

a skoro Duch wszystkim steruje, to gdzie miejsce na wolną wolę?
darlove (2804 punktów)
>pytanie można postawić troche inaczej - skoro wszystkim steruje Duch Św. to dlaczego wybory papieża nie są jednomyślne?
>a skoro Duch wszystkim steruje, to gdzie miejsce na wolną wolę?

To pytanie trzeba chyba skierowac do jakiegos wierzacego, bo przyznam szczerze, ze nie mam pojecia.

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
15-01-2008 17:33 
 Ocena 1 na 1
salek (4701 punktów)
>a skoro Duch wszystkim steruje, to gdzie miejsce na wolną wolę?
Duch Święty natchnął - nie oznacza, że Duch Święty wskazał.

Uświadomiwszy to sobie - wahanie przy wyborze i niejednomyślny wybór są zrozumiałe.
darlove (2804 punktów)
>>a skoro Duch wszystkim steruje, to gdzie miejsce na wolną wolę?
>Duch Święty natchnął - nie oznacza, że Duch Święty wskazał.
>Uświadomiwszy to sobie - wahanie przy wyborze i niejednomyślny wybór są zrozumiałe.

--- Natchnal??? A co to oznacza?


Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
15-01-2008 20:17 
 Ocena 1 na 1
salek (4701 punktów)
>>>a skoro Duch wszystkim steruje, to gdzie miejsce na wolną wolę?
>>Duch Święty natchnął - nie oznacza, że Duch Święty wskazał.
>>Uświadomiwszy to sobie - wahanie przy wyborze i niejednomyślny wybór są zrozumiałe.
>--- Natchnal??? A co to oznacza?
A skąd mnie szaraczkowi to wiedzieć? Napisałem tylko, czego nie oznacza. Bieglejszego kogo w materii trzeba spytać. Ale trzeba przyznać - brzmi nieźle.
darlove (2804 punktów)
>>>>a skoro Duch wszystkim steruje, to gdzie miejsce na wolną wolę?
>>>Duch Święty natchnął - nie oznacza, że Duch Święty wskazał.
>>>Uświadomiwszy to sobie - wahanie przy wyborze i niejednomyślny wybór są zrozumiałe.
>>--- Natchnal??? A co to oznacza?
>A skąd mnie szaraczkowi to wiedzieć? Napisałem tylko, czego nie oznacza. Bieglejszego kogo w materii trzeba spytać. Ale trzeba przyznać - brzmi nieźle.

--- Brzmi jak "smoke and mirrors", a ja nie uznaje takich szamanstw. Jeszcze jedna rzecz. Przeciez sami purpuraci, ble, co za paskudne slowo, uznaja, ze pape wybiera Duch Swiety. To jak to jest? Chyba tam nie ma zadnej wolnej woli, albo inaczej: jest nie-wola. A z drugiej strony, musi ten Duch chyba sluchac sie teorii chaosu... byc moze deterministycznego Nie chce mi sie rozwijac tego dalej, bo znow wszystko sie sprowadza do absurdu. Jak to zwykle z bajkami bywa.

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
gurgul (651 punktów)

>--- Natchnal??? A co to oznacza?

To oznacza, że kardynałowie kieruja sie ponoć nie partykularnym interesem i nie pożadaniem dóbr doczesnych, ale miłoscią Boga, bliżnich którym pokornie służą i którym jeszcze pokorniej ma służyć ten, którego wybiorą.
darlove (2804 punktów)
Mam wielka nadzieje, ze nie wierzysz w to, co napisales. Ale w przypadku, gdybym sie mylil, zalecalbym konsultacje z jakims dobrym psychiatra. Powaga. Jak masz problemy, to pomoge nawet znalezc jakis renomowany gabinet. Specjalnie dla Ciebie. Mam jednak gleboka wiare w to, ze przytoczyles te slowa, aby formalizmowi koscielnemu stalo sie zadosc. Mam prawo tak uwazac, bowiem uzyles slowa "ponoc", co by wskazywalo na powatpiewanie.

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
gurgul (651 punktów)
>Mam wielka nadzieje, ze nie wierzysz w to, co napisales.

Zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi nie rozumie ironii. Jednak nie wyzbywam się jej, bo jest ona moją ulubioną formą wyrazu. Miałem nadzieję, że w mojej wypowiedzi było jej tak dużo że każdy ją zauważył. Niestety ponownie się zawiodłem.

A co do samej treści, to Kościołowi mniej więcej o to chodzi w tym całym "natchnieniu Duchem Świętym".
Drobner
>pytanie można postawić troche inaczej - skoro wszystkim steruje Duch Św. to dlaczego wybory papieża nie są jednomyślne? a skoro Duch wszystkim steruje, to gdzie miejsce na wolną wolę?

Pytanie można postawić JESZCZE INACZEJ:
skoro wszystkim steruje Duch Św. to PO CO jakiekolwiek wybory?
Wystarczyłoby, gdyby któremu laska zakwitła.
Jak laska Aarona w Piśmie Świętym.

Drobner, pozdrawiający wszystkich, którzy mieli dwuznaczne skojarzenia. Również wszystkich pozostałych.
darlove (2804 punktów)
Dobre 100/100

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
agnostyk
>Mam takie pytanie. Dlaczego nie wybiera sie papieza zawsze
>w pierwszym glosowaniu, skoro podobno jest on wybierany
>przez Ducha Swietego? Czyzby Duch sie wahal i czasami
>instruowal jednego kaplona z drugim losowo??? I czy kaploni
>maja swiadomosc bycia sterowanymi w takim razie?
************************
Gronkiewicz Waltz jak zostala wybrana przez
Wałesę na szefa banku tez podejmowała decyzje
w oparciu o medytację nad duchem swiętym.
********************************
Zyga (1539 punktów)
>Czyzby Duch sie wahal i czasami
>instruowal jednego kaplona z drugim losowo???

Psyyyyyt! Duch święty to postać mitologiczna.

>I czy kaploni
>maja swiadomosc bycia sterowanymi w takim razie?

Też się wielokrotnie nad tym zastanawiałem.
Czy oni zdają sobie sprawę jak działa ta machina, czy może wierzą w to co mówią? Jak to jest z nimi?
gurgul (651 punktów)
>Psyyyyyt! Duch święty to postać mitologiczna.

Psyyyyyt! Możesz uznać treśc biblii za bzdury, ale to nie jest mitologia.
Zyga (1539 punktów)
>>Psyyyyyt! Duch święty to postać mitologiczna.
>Psyyyyyt! Możesz uznać treśc biblii za bzdury, ale to nie jest mitologia.

Wyznawcy Zeusa zapewne też tak mówili.
gurgul (651 punktów)
>Wyznawcy Zeusa zapewne też tak mówili.

Nie chce mi się po raz n-ty tłumaczyć dlaczego NT nie jest zbiorem mitów, więc proszę, przeczytaj kilka moich ostatnich wypowiedzi przy okazji wątków sprzeczności w biblii i historia kościoła.

Pozdrawiam
piątek (1035 punktów)
czlowiek omylna istota jest, dlatego.

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
darlove (2804 punktów)
Porowski Ci punkty przyznaje? Czy moze chodzisz od komputera do komputera i sam sobie przyznajesz? Jak to z Toba jest?

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365