 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 253 (przedawniony) | | 11-07-2009 | jeżyk | Racjonalizm czy antyklerykalizm? |
Zastanawia mnie czy łączenie pojęć antyklerykalizm i racjonalizm jest słuszne. Dlaczego dyskusje racjonalistów w dużej części zamykają sie na krytyce kościoła? Jestem racjonalistą, ale nie antyklerykałem. Uważam, że religia jest wolnym wyborem i dlaczego krytykować kogoś za to w co wierzy? To sprawa ludzi, którzy wierzą. A jest wiele ciekawszych tematów do rozmów, bo katolicyzm ktytykuje sie od 2000 lat i on dalej jest i krytyka nic nowego nie wnosi. Można przecież przejść wobec tego obojętnie. A nawet jak stoi sie obok wydarzenia religijnego, dla osoby dla której nie ma to głębszego zdażenia może to być przykład zwykłych zwyczajów innych ludzi, tak samo egzotyczny jak zwyczaje obcych plemion, można popatrzeć z pogardą lub brakiem zainteresowania, ale własną obecność uznać za goscinność a nie wrogość. Jeśli sie uznaje coś takiego za wrogość to znak, ze wcale sprawa boga nie jest obojętna bo wzbudza jednak jakies uczucia. A jeżeli jesteśmy przy kościele, który jako racjonalista uważam za jedynie jeden z tematów do rozmowy ale niekoniecznie główny, to jestem ciekaw jak przez antyklerykałów-racjonalistów są tłumaczone niektóre namacalne fakty cudów kościelnych. Np jak tłumaczycie sprawe zwłok ludzi uznawanych przez kościół katolicki za świetych, którzy po śmierci nie rozłożyli sie jak inni śmiertelnicy tylko ich ciała są nienaruszone (i nie mam tu na myśli Lenina, któremu sie pomaga "wiecznie żyć"  ) Albo fakt, że woda świecona w butelce nie psuje sie jak inna? Nie jest to z mojej.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 11-07-2009 | lontri | Molestowanie w konfesjonale |
Czy ktoś z Was był kiedyś ofiarą zbytniej ciekawości spowiednika, natarczywie wypytującego w czasie spowiedzi o intymne szczegóły z Waszego życia prywatnego? Mam wrażenie, że spotkało mnie to kilkakrotnie, zwłaszcza w dzieciństwie. Księża potrafią być bardzo natarczywi.
Lista skutków molestowania, m.in:
poczucie winy spaczenie własnego wizerunku awersja w stosunku do własnej intymności wstyd niska samoocena brak ufności nienawiść do własnego ciała żal depresja gniew, podejrzliwość
Jeżeli po odejściu od konfesjonału czuliście się kiedyś w ten sposób, mogliście być ofiarami przemocy. Czy Kościół katolicki kontroluje działalność spowiedników?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 09-07-2009 | kulka_na_mole | Proszę o szacunek dla Jana Pawła II, teraz już basta |
Piskup Pieronek ujawnił przerażającą prawdę o tym, kto nie chce beatyfikacji Jana Pawła II.
Napisałem "przerażającą", a właściwie byłoby napisać "oczywistą". Dlaczego? A to już odsyłam do zapoznania się z opinią pana Pieronka. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 04-07-2009 | kanik | Wiedziałem, że coś ze mną nie tegos |
niewiarygo(*)na,wid,11274934,wiadomosc.htmlJak się okazuje jestem chory psychicznie. Nie jest to może jakieś wielkie odkrycie aczkolwiek miło jest się przekonać o słuszności podejrzeń co do własnej normalności. Jeśli dodam do tego chorobliwą homofobię, komunofobię i obsesyjne pragnienie bycia wolnym człowiekiem przeraziłem się sam siebie  . Aż muszę rzec sam do siebie : bój się boga kanik ! | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 97 (przedawniony) | | 01-07-2009 | Nalepa | Obłąkani |
Witam , zalogowalem sie dzisiaj ale ateista jestem od urodzenie czyli od 33 lat.Chwala moim rodzicom ze nie kazali mi wyznawac zadnej religii.Ostatnio dosyc czesto myslalem o religii wyznawanej podobno przez 98 procent naszego spoleczenstwa.Wnioski do jakich doszedlem nie sa zaskakujace ale daja odpowiedz na pytanie niektorych z was zadawane na forum.Otóż pytacie czy ludzie ktorzy wyznaja ta religie sa nienormalni albo uposledzenie umyslowo w ten czy inny sposob.Odpowiedz brzmi tak a przynajmniej sa mocno ograniczeni w mysleniu racjonalnym.Bo jak poskladac wszystkie fakty o ich religii w calosc to wychodzi na to ze,bóg stworzyl swiat w 7 dni byl niezly to trzeba mu przyznac bo ja tyle czasu remontowalem maly pokoik dziecku,Nastepnie stworzyl Adama i Ewe z żebra Adama to tez nic nadzwyczajnego bo genetyka jak wiemy rozwija sie w szalonym tepie ale to co bylo dalej to juz kleska pasm i niepowodzen.Kazirodztwo bo jak inaczej zasiedlic tak wielka ziemie potem morderstwo i kazirodztwo nastepnie pijak ciesla ktory ratuje caly ten bajzel na swojej tratwie i znowu kazirodztwo bo trzeba odnowic rodzaj ludzki.Potem przychodzi ciąża poczeta przez ducha swietego i biedny maz rogacz bo jak inaczej mozemy go nazwac.Nieszczesne dziecko zwane Jezusem ktory uczynil wiecej zlego niz dobrego bo nie wspomne ilu ludzi ukrzyzowano i zabito przez jego wymysly,ktory umiera potem ozywa a wczesnie zamienia wode w wino chociaz mogl zamienic w napoj bezalkoholowy ale jak wiemy watek pijanstwa dosyc czesto.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 115 (przedawniony) | | 01-07-2009 | Głąbiński | Napełnienie tej ziemi |
Ostatnio słynne zdanie JPII: "niech Duch Twój zstąpi i napełni ziemię, tę ziemię" wraz z całą oprawą gestów, intonacji, akcentów i efektownych zmian tempa wymawiania poszczególnych słów, przypomniała telewizja. Nigdy nie spotkałem próby wyjaśnienia, jakie myśli zawarte są, czy miały być w tej metaforze? Wygląda na to, że powołujący się na nią przyjmują, że wymowa tego jest oczywista. Dla mnie nie jest to jasne. Osobiście przypuszczam, że była to zamierzona agitacja polityczna, a jeśli ktoś jest ciekaw, jak ten sąd uzasadniam, mogę swoją analizę przedstawić (nie narzucam się z tym jednak), natomiast proszę o wyjaśnienie, jakie jest wasze w tej kwestii zdanie?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 01-07-2009 | axid | Kanonizacja i beatyfikacja w dzisiejszych czasach |
cóż to, Panie i Panowie? JPII nie zasłużył na miano świętego, bo, podobno, utrzymywał intymne kontakty z kobietą... kto zatem zasługuje na miano świętego w dzisiejszych czasach? oto podpowiedź: www.tvn24.(*)w-polak-swietym,wiadomosc.htmlczyż to nie śmieszne? szukanie herosów i męczenników na siłę? jaką wagę mają argumenty o męczennikach, kiedy męczennikiem jest okupant - więzień? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |