Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
30-03-2008nowakChodzimy do kosciola
witam jeszcze raz
ciekawy jestem co sklania ludzi do chodzenia do kosciola?
ja chyba znam kika powodow
1-tak zostali wychowani i tak wypada i tak robia porzadni ludzie
2-jesli jest bog to nie zaszkodzi i lepiej sie nie narazac-ze strachu
3-zeby sie pokazac-wszyscy widza jaki jestem porzadny nawet jak nie jestem
4-modla sie zeby byc zdrowym i miec kase i zeby dzieci zdaly mature itd
wszystkie te powody sa typowym objawem tchorzostwa obludy braku wlasnego zdania
jakie sa jeszcze inne powody i dlaczego w dobie 21wieku i w sferach ludzi madrych i wyksztalconych istnieja takie zachowania?????
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
25-03-2008paluchSeksafera w kościele
Wbrew apelowi arcybiskupa szczecińskiego, prowincjał dominikanów nie tylko nie skarcił swojego podwładnego, a wręcz udzielił mu publicznego poparcia. Chodzi o o. Mogielskiego - dominikanina, który ujawnił pedofilską aferę w szczecińskim kościele i to, że lokalni hierarchowie tuszowali sprawę. Na apel o ukaranie Mogielskiego prowincjał dominikanów zareagował ostrym listem do arcybiskupa Kamińskiego.

reszta na wiadomosci(*)iadomosci/1,80273,5024722.html

Aż dziwne, że ludzie dalej ufają takim ludziom. Aż szkoda słów, ale jednak ciśnie mi się na usta jedno stwierdzenie: stado baranów.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
24-03-2008PablossPolska katolicka nadzieją dla Europy
No to widzę, że szykuje się katolikom mnóstwo pracy w nadchodzącym roku i kolejnych latach. Gocłowski wraz z narodem zamierza w końcu ruszyć na podbój Europy aby ponownie ją nawrócić w kierunku jedynie słusznej religii. Ciekawe czy nasz polski katolicyzm faktycznie jest wzorem dla innych państw? Napewno w obłudzie i odświętnej religijności na pokaz bijemy cały świat na łeb na szyję ale czy to jest to co chcemy wnieść do ucywilizowanej Europy? Czy nasza polska zaściankowość wygra ze zdrowym rozsądkiem jakim kierują się ludzie w większości krajów Unii? Czy jest szansa aby Polacy-katolicy ze swoimi duchowymi przywódcami mieli na tyle siły, przekonania i politycznego poparcia aby dokonać nawróceń ludzi przyzwyczajonych do innego stylu życia? Jak myslicie co standardowy Polak-katolik może zaproponować innym Europejczykom?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
24-03-2008AtlantisZ jakimi zakazami się spotkaliście?
Trafiłem na ten artykuł (tinyurl.com/2d2kvb) i pod jego wpływem chciałem zaproponować pewną "zabawę". Jak powszechnie wiadomo pojęcie grzechu oraz kary za grzech przez wieki grało bardzo ważną rolę w Kościele Katolickim - dzisiaj na dobrą sprawę nie jest dużo lepiej. Ponieważ jednak spora część ludzi żyje w miarę moralnie - nie napada na banki, nie morduje bliźnich, nie gwałci, nie podpala domów itp. trzeba wymyślić coś innego, aby utrzymać wiernego w przeświadczeniu, że jest wstrętnym, nieczystym grzesznikiem. Najlepiej więc odwołać się tutaj do naturalnych potrzeb człowieka, zwłaszcza tych sprawiających przyjemność. Najważniejszy jest pociąg seksualny i głód.

Do dzisiaj pamiętam paranoję związaną z seksualnością, promowaną na lekcjach religii oraz w katolickich czasopismach rozprowadzanych przez katechetów w moim dzieciństwie. Myśli, sny itp. o charakterze seksualnym miał zsyłać Szatan (tak, właśnie ten osobowy Szatan, we własnej osobie, testosteron we krwi charakterystyczny dla wieku dojrzewania nie miał z tym nic wspólnego) - zalecano walkę z tym zjawiskiem za wszelką cenę, zwłaszcza poprzez modlitwę (na szczęście nie było mowy o samobiczowaniu). Dziewczęta starano się uświadomić, że kiedy ubierają się modnie tylko prowokują do takich myśli swoich kolegów. Nie była to żadna jezuicka szkoła, tylko normalna, publiczna podstawówka. Dzisiaj patrzę na ten czas z lekkim przerażeniem, przypominając sobie chociażby jak mówiono o homoseksualistach - byli kreowani na wrogów..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
23-03-2008the_uauBicie w dzwony o 00:30, Iran? Nie! -Zielona Góra, Polska
Witam
Jestem troche wsciekly... wlasnie zasypiałem jak rozległo się głośne bicie w dzwony ! teraz jest godzina 00:30 środek nocy!
Biją już z 10min, złapałem za telefon zadzwoniłem na policje zgłosić zakłócanie ciszy nocnej, co usłyszałem?
- są świeta, nikomu to nie przeszkadza
Mi przeszkadza, chce spać dlatego dzwonie
- Niech pan zamknie okno i da sobie spokój, Życze Wesołych Świąt.
i rozłączyli się. Toż to jest ku** nie pojęte!

Nie mieszkam na jakiejś wsi gdzie wszystkimi rządzi proboszcz, metropolia to też nie jest, ale wydaje mi się, że ktoś się tu czuje zbyt swobodnie.
W tej chwili mam ochote ubrać się i iść podpalić pare kościołów, tylko... no właśnie, ja bym dostał wyrok, a Czarni są bezkarni. Więc postanowiłem wyładować się Tutaj.

Ide spać, ...ponownie.

Pozdrowienia z Zielonej Góry.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
23-03-2008BodekJonasz - mąż opatrznościowy polskiego antylerykalizmu czy karierowicz?
Witam wszystkich. Zacznę może od mojego kontaktu z kościołem, a w zasadzie końcem tych kontaktów. Jak większość z naszego społeczeństwa wychowany byłem w duchu katolickim. W ramach tego wychowania uczestniczyłem w lekcjach religii odbywających się a dawnej kaplicy cmentarnej przerobionej na salę katechetyczną. Nie byłem aniołkiem, lecz w dniu w którym nabrałem dystansu do wiary katolickiej nie zrobiłem nic co by usprawiedliwiało zachowanie księdza. Zajęcia religii prowadził ówczesny proboszcz Wojciech B. zwany przez parafian Szeryfem. Zajęcia odbywały się po lekcjach, był to początek lat 70 ubiegłego wieku. W dniu tym spóźniłem się o kilka sekund - wszedłem za księdzem chwytając od zewnątrz za klamkę zamykanych przez niego drzwi. Fakt ten wywołał niebywałą wściekłość plebana, którą bez żadnych skrupułów wyładował na mnie szarpiąc mnie za włosy i powodując w ten sposób bezpośredni kontakt mojej twarzy z pobliską ławką. Przesiedziałem do końca nie dlatego, że mi się to podobało, ale dlatego, że obawiałem się o własne bezpieczeństwo. Posłuchałem jego pieprzenia o potrzebie wzajemnej miłości i poszanowania oraz o bezgranicznej miłości Boga, który nie uchronił mnie przed chamstwem klechy. Nie będę kłamał pisząc, że zebrało mi się na jakieś filozoficzne rozważania na temat Boga. Byłem wkurzony maksymalnie na instytucję kościoła i na tego konkretnego księdza będącego wówczas jego przedstawicielem. Jedno pamiętam, widziałem wówczas, że jest to ostatnia lekcja religii w której uczestniczę...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
23-03-2008PablossNowe auto proboszcza - ankieta
Czy możecie mi podac marki samochodów jakimi jeżdżą księża, których znacie, czy też ci, którzy obejmują swym duszpasterskim zasięgiem wasz blok, dom, dzielnicę itp? W mojej miejscowości duszpasterz sprawił sobie własnie nowiuteńką hondę accord za bagatela 90 tys. złotych i z tego co się dowiedziałem od znajomych- na niedzielnych ogłoszeniach tłumaczył się, że pan jezus powinien do chorych jeździć w przyzwoitych warunkach (dotychczas miał fiata punto z 1999 r.). A jakimi autami jeździ u was pan jezus?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
21-03-2008PablossDzisiaj święto kapłanów
Ponieważ dzisiaj księża katoliccy mają swoje święto (wg. nich w tym dniu ustanowione zostało kapłaństwo), a zapewne co poniektórzy zaglądają na stronę Racjonalisty stąd też pozwalam sobie złożyć im życzenia z racji tej ich uroczystości - życzę więc aby mniej patrzyli na siebie i swoich szefów a więcej uwagi poświęcali swoim owieczkom. Życzę im także aby dopadła ich choroba zwana "umiłowaniem bliźniego", dzięki której może zrozumieją, że są po to aby służyć a nie po to żeby im służono.
A co Wy byście życzyli kapłanom m.in. tym, którzy odwiedzają ten serwis?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
21-03-2008PablossSpowiedź ateisty
Czy zgadzacie się z opinią jaką wygłosił pewien ksiądz, że każdy człowiek potrzebuje spowiedźi? Osoby wierzące wg niego mają do tego celu kościoły i swoich kapłanów, a ateiści korzystają z usług psychologów, gdyż sami nie są w stanie poradzic sobie z narastającymi w ich wnętrzach problemami. Spowiedź działa oczyszczająco na organizm i pozwala zaczynać wiele spraw od nowa. Ateisci nie mając tego daru często popadają w depresje, czarnowidztwo, pesymizm itd. Twierdzi też że już wielokrotnie przyjmował ateistów na spowiedzi, którzy chcieli podzielic się z nim problemami ich trapiącymi. Uważa, że to także rezultat braku przwodnika duchowego, który mógłby im pomóc.
Co wy na to???, Czy możliwe jest żeby ateista przystępował do spowiedźi, która raczej jest czynnościa wybitnie katolicką?
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
20-03-2008NowakSakrobiznes
biznes.onet.pl/12,1476767,prasa.html
Katolicy jak widzimy na powyższym przykładzie nie traktują handlu swoimi świecidełkami i pamiątkami jako nagannego, nawet jeśli jest to handel w świątyni lub jej najbliższej okolicy. Dlaczego więc handel wszelkimi innymi niż dewocjonalia artykułami w święta lub niedziele jest tak przez kościół ganiony? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że zabroniliby niedzielnej sprzedaży "świętych obrazków" itp. żeby sprzedający mógł "dzień święty święcić" - bo taki argument padał w dyskusji o ograniczeniu handlu w niedziele. Zupełnie jakby obrazy, figurki, różańce były innymi artykułami niż koraliki, książki i tym podobne... i może ktoś mi powie, że pieniądz nie rządzi światem
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)