Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
04-11-2013sabekKobieta kardynałem?
Cytat:
Papież Franciszek mianuje kobietę kardynałem? "Bawiłoby go to"

Po pra­sie ame­ry­kań­skiej, wy­po­wie­dziach je­zu­itów i blogu no­wo­jor­skie­go kar­dy­na­ła, bry­tyj­ska prasa prze­po­wia­da mia­no­wa­nie przez pa­pie­ża Fran­cisz­ka kar­dy­na­ła-ko­bie­ty. Ga­ze­ta "The Sun­day Times" w gro­nie fa­wo­ry­tek do tej god­no­ści wy­mie­nia 49-let­nią Lindę Hogan - pro­fe­sor teo­lo­gii z uni­wer­sy­te­tu Tri­ni­ty Col­le­ge w Du­bli­nie, znaną jako fe­mi­nist­ka.

wiadomosci(*)ardynalem-bawiloby-go-to/jqp4m

Kościół stanie na głowie, jeśli tak się stanie. Choć wątpię, aby tak się stało. Raczej to SF.

Jeśli jednak tak, to z jednej strony cieszyłbym się, że kościół zrobiłby mały krok ku równouprawnieniu, bo to jak antykobiecą instytucją jest, nie trzeba nikogo przekonywać. Z drugiej zadałbym pytanie: czy byłoby to jednak z korzyścią dla katoliczek? Śmiem wątpić. I czy Panie rzeczywiście by tego chciały - tak katolickie, jak racjonalne?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
03-11-2013sabekTVP tubą propagandową kościoła?
Cytat:
Złowrogi festiwal wokół pedofilii księży trwa nadal i nie widać końca. Uczestniczą w nim niemal wszystkie media – publiczne i komercyjne, drukowane i elektroniczne. Przedmiotem obecnej refleksji jest telewizja publiczna. Dlatego że telewizje komercyjne funkcjonują wyłącznie w oparciu o prawa rynku i najważniejsza dla nich jest „kasa”, a nie „misja”.

Natomiast telewizja publiczna jest na mocy ustawy zobowiązana do wypełniania powierzonej jej misji. Jest więc telewizją narodową, a nie prywatnym folwarkiem ludzi biznesu. Wynikają z tego faktu odpowiednie zadania i obowiązki.


Słowa te zaprezentował na łamach "Naszego Dziennika" biskup Lepa www.naszdz(*)wizja-publiczna-tabloidem.html

Co pod pojęciem "misji" telewizji publicznej rozumie biskup? Ano, propagowanie jedynie słusznej ideologii katolickiej. W moim przekonaniu jest to sprzeczne z neutralnością światopoglądową państwa. TVP (a raczej kościół z pomocą publicznych środków z abonamentu i dotacji) produkuje sporo religijnych programów propagandowych (ile i jakie - znaleźć można w zakładce "religia - religia.tvp.pl/ ) To kolejna forma ukrytej dotacji dla kościoła.

I do tego to żądanie nieinformowania o pedofilii księży, bo to "telewizja narodowa" - czyli katolicka???

Cały artykuł kończy się stwierdzeniem:

[Cytat] 90 proc. mediów w Polsce jest w rękach środowisk lewicowych i liberalnych. Dlatego tym bardziej należą się słowa uznania wobec tych..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
03-11-2013sabekAnkieta Watykanu ws. spraw drażliwych
[Cytat]Sekretariat Synodu Biskupów rozesłał do episkopatów całego świata kwestionariusz przed przyszłorocznym zgromadzeniem nadzwyczajnym na temat rodziny. Swe opinie mogą wyrazić wszyscy katolicy. Episkopaty mają nadesłać odpowiedzi, których analiza posłuży do przygotowania zgromadzenia synodalnego.
W kwestionariuszu zawarte są pytania dotyczące m.in. takich kwestii jak: antykoncepcja, związki homoseksualne i udzielanie Komunii świętej osobom rozwiedzionym, które zawarły ponowne związki cywilne. (...)
Krytycznie na temat rozesłania kwestionariusza wypowiada się Tomasz Terlikowski. Komentując całą sprawę napisał: "Ankieta dotycząca doktryny małżeńskiej, nauczania Kościoła w sprawie prawa naturalnego, to jeden z gorszych pomysłów, na jaki mogli wpaść przygotowujący Synod. I to niezależnie od tego, że część z pytań jest jak najbardziej sensowych (na przykład to dotyczące tego, jak skłonić katolików do otwartości na dar życia). A powód jest niezmiernie prosty. Otóż tego typu przekaz, do tego odpowiednio okrojony przez media, buduje w wiernych fałszywe przekonanie, że w sprawie rozwodów czy antykoncepcji cokolwiek w Kościele może się zmienić, że może ten papież albo jego następca uzna, że można żyć w cudzołóstwie, że związki jednopłciowe są OK, i że Kościół wreszcie zaakceptuje pigułki"
W ogóle nie podzielam sposobu myślenia naczelnego portalu fronda.pl. Nie mam tak złego zdania o wierzących. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że zadawanie pytań na drażliwe tematy, może budzić zamęt...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
02-11-2013MałyskaBiskup Dydycz o prawie, mediach i ojcu Mateuszu
Biskup drohiczyński Antoni Dydycz w dzień Wszystkich Świętych napisał list. To już nie dziwi, że zajął się przede wszystkim żywymi. Na celowniku hierarchy znalazło się prawo, media i pedofilia. Znalazł też sojusznika - ... telewizyjny serial. wyborcza.p(*)emnicy_spowiedzi__Zamiast.html
Biskup z rozgoryczeniem wypomniał medialne "ataki" na kościół:
Cytat:
"Oskarża się o grzech, oskarża się o to, że Kościół grzech ukrywa. Kościół nigdy nie ukrywał grzechu duchownych. Pismo Święte jest tego potwierdzeniem, jak i codzienna praktyka Kościoła. Kapłani są zobowiązani do korzystania praktycznie co dwa tygodnie ze spowiedzi świętej. A że grzech może się zdarzyć, to jest coś oczywistego. Inna sprawa, że niekiedy w oskarżeniach przesadzamy"

Bronił też ks. Gila i pouczył media, by nie pisać o pedofilii.
Jasno wyjaśnił dlaczego księża nie zawiadamiają prokuratury:
Cytat:
"Gdyby duchowny na kogoś złożył donos, to trudno mu będzie się wytłumaczyć, czy ten ktoś był u niego u spowiedzi, czy też nie. To może podważać zaufanie do sakramentu. I dlatego nie można naciskać na duchownych, aby byli współpracownikami świeckich instytucji.
Państwowe przecież organa mają tysiące osób właściwie przygotowanych i przeróżne sposoby, aby jak najszybciej docierać do źródeł zła, nie musi się do tego mieszać kapłanów"

Zdaniem biskupa wzorem współpracy z organami ścigania jest serialowy o. Mateusz:
[cytat]"Ojciec Mateusz ma wyjątkowy talent..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
31-10-2013sabekLista hańby
Cytat:

J.E. Ks. Abp Józef Michalik
Metropolita Przemyski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Cytat:
Moderatorzy stowarzyszeń, wspólnot i duszpasterstw zgromadzeni na dorocznym spotkaniu, pragniemy wyrazić słowa poparcia dla Ks. Abpa Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Jako duszpasterze jesteśmy zaniepokojeni falą oszczerstw, manipulacji i przeinaczeń, którą inspirują i podsycają środki masowego przekazu.
Z całym przekonaniem solidaryzujemy się ze słowami naszego Arcypasterza o potrzebie zwrócenia uwagi na wieloaspektowość zagrożeń dla życia moralnego w naszym kraju, o wielorakich zagrożeniach, które dla życia rodziny stanowią ideologia gender, promocja praktyki in vitro i żądania możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
Osobę księdza Arcybiskupa polecamy modlitwie przemyskiego Kościoła.
W wigilię wspomnienia bł. Ks. Jerzego Popiełuszki pragniemy zachęcić także do modlitwy za tych, którzy sieją nienawiść.
www.przemyska.pl/


Już ponad 7 tysięcy ludzi podpisało się pod powyższym apelem, popierającym bezrefleksyjnie osobę arcybiskupa Michalika.

Na uwagę zasługują wpisywane "hurtem", w jednym czasie, nazwiska sióstr zakonnych. Można domniemywać, że tego typu wpisów dokonała jedna osoba, w imieniu całego zgromadzenia, aby przypodobać się przełożonemu.

Akcję reklamuje Radio Maryja na swojej stronie. Podejrzewam, że jest prowadzona także szeroka akcja na portalach..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
30-10-2013HodżaKwiatki Franciszka
"Papież Franciszek znowu zaskoczył" - ta fraza pojawia się już w mediach tak często, że stała się oklepanym frazesem. Niedługo przypuszczalnie za sensacyjną będzie uchodzić wiadomość, że w ciągu minionego tygodnia Franciszek do nikogo nie zadzwonił ani niczego nie powiedział.

Cóż, na razie papież dzwoni. Na przykład do zgwałconej Argentynki, która

Cytat:
Najpierw padła ofiarą gwałtu ze strony policjanta, a następnie, po złożeniu oskarżenia, stała się przedmiotem nieustannych zagrożeń, nacisków i rewizji ze strony śledczych.


A papież

Cytat:
(...)uważnie wysłuchał jej historii i zapewnił, że przyjmie ją osobiście, jeśli uda się ona do Watykanu.
(...)powiedział mi, że nie jestem sama i prosił mnie, bym zaufała w sprawiedliwość - powiedziała.


www.idziem(*)ez-zadzwonil-do-ofiary-gwaltu/

To oczywiście wzruszające. A nawet, być może, skuteczne. I jak niewiele kosztuje; dużo mniej, niż próba jakiegokolwiek przeciwdziałania dramatowi milionów kobiet gwałconych każdego dnia. A tu jeden telefon i sprawa załatwiona: oczywiście, papież jest przecież z kobietami, przecież zadzwonił. Śmieszne? Dla tych, którzy tę "troskę" widzą z perspektywy codziennej udręki nie bardzo.

Ale komuś, komu mimo wszystko uśmiech politowania pojawił się na obliczu, Pontifex Maximus proponuje lepszy "kwiatek":

[cytat]Papież Franciszek kolejny raz zaskoczył świat i wiernych. Wysłał mieszkającej w Wenecji staruszce pieniądze, po tym jak kobieta napisała do niego..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
30-10-2013MałyskaFeministki i gender - nowy wróg kościoła
Abp Michalik próbując nieudolnie przykryć pedofilskie skandale w kościele szybko zdefiniował ich przyczynę. To feministki i gender! Krucjatę rozpoczął 16 października podczas mszy w katedrze we Wrocławiu. Teraz do akcji wkraczają jego sojusznicy - katoliccy działacze z Dolnego Śląska.
Cytat:
"Ideologia gender oraz młodzieżówki feministyczne - to, zdaniem autorów kampanii "Stop seksualizacji naszych dzieci", główne zagrożenia, przed którymi trzeba ostrzegać rodziców i wychowawców. Inicjatywę swoim patronatem objął metropolita wrocławski, abp. Józef Kupny."
www.tvn24.(*)ieci-i-mlodziezy,366395,s.html
Organizatorzy akcji będą przeciwdziałać "ideologii" gender, która zdaniem hierarchów, agresywnie seksualizuje dzieci i jest drogą walki z kościołem. Wytyczne zostały już rozesłane do proboszczów.
Cytat:
"Kilkuetapowa kampania ma na celu ostrzeżenie wiernych w Archidiecezji Wrocławskiej o zagrożeniu, jakie dla dzieci i młodzieży stanowi ideologia gender oraz związana z nią seksualizacja najmłodszego pokolenia. Agresywna seksualizacja dzieci i młodzieży stoi w sprzeczności z ewangelizacją, jaką podejmujemy w ramach pracy parafialnej, jest to też jedna z najbardziej agresywnych dróg walki z Kościołem."
Szczególnie groźne są w tej materii feministki:
[cytat]"Już w tej chwili w naszym kraju istnieją przedszkola "równościowe" (5 na terenie Dolnego Śląska), do szkół wprowadza się przedmiot Wychowanie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
29-10-2013MałyskaKolejne kłamstwa abp Michalika
Obłuda abp Michalika przekroczyła granice wstydu. Za pośrednictwem tygodnika "wSieci" przekonuje wszystkich, że pedofilski skandal w Tylawie był zwykłą "ustawką".
wyborcza.p(*)iej_sprawie_z_Tylawy___To.html
Sprawę z Tylawy bagatelizuje i manipuluje faktami:
Cytat:
"Tak, ciągle wyciąga się sprawę z Tylawy, choć większość na nią się powołujących pewnie nawet nie wie, o co chodziło, i powiela setki razy nieprawdę, jakobym bronił wtedy księdza pedofila, jakobym chciał sprawę wyciszyć i zamieść pod dywan".
Arcybiskup nie wspomniał o prawomocnym wyroku na księdza Michała M. Nie zająknął się też o ofiarach - sześciu molestowanych dziewczynkach. Stanowczo zaprzecza, że bronił księdza pedofila.
Kłamczuszkowi biskupowi trzeba przypomnieć jak w czerwcu 2001 roku bronił pedofila i atakował tych, co skandal ujawnili:
Cytat:
"Czuję się zobowiązany wyrazić współczucie ks. Proboszczowi (...). Czuję się zobowiązany zaprotestować przeciwko szarpaniu dobrej opinii naszych księży, co jest przecież atakiem niewybrednym znanych nam pewnych grup i środowisk. "
Według biskupa ujawnienie afery to uderzenie w kościół! Cała afera była klasyczną ustawką zorganizowaną przez grekokatoloków:
[cytat]"Mówię z przykrością, ale to była klasyczna, jak się teraz mówi, ustawka, pułapka. W tym okresie w Tylawie był konflikt o kaplicę między księdzem katolickim a greckokatolickim. Przyszła do mnie wtedy żona księdza greckokatolickiego z informacją..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
29-10-2013sabekDotowanie kościoła
Wiem, że sprawy te były już wielokrotnie poruszane na tym forum.

W debacie publicznej często padają ze strony wierzących argumenty prawne, broniące przywilejów kościoła katolickiego (innych też): bo tak mówi konkordat (jest on wymieniony w Konstytucji) albo Ustawa o wolności wyznania. Z drugiej strony, Konstytucja gwarantuje neutralność światopoglądową państwa (Art. 25 pkt 2).

Zastanawia mnie na ile państwo i samorządy terytorialne dobrowolnie wspierają materialnie związki wyznaniowe (w szczególności kk.), wychodząc poza ustalenia, wynikające z konkordatu i Ustawy o wolności wyznania. I czy takie wspieranie jest zgodne z Konstytucją?

Mam na myśli np. zatrudnianie na etatach księży w szkołach, szpitalach, więzieniach, wydziałach teologicznych. Z konkordatu nie wynika bowiem, że za zatrudnianie księży trzeba płacić, a jedynie że stwarzać warunki, aby umożliwić im prowadzenie takiej działalności. Wg mnie czynności te powinny być opłacane przez same związki wyznaniowe lub pełnione społecznie przez duchownych, aby zadośćuczynić wymogom konkordatu, Konstytucji i Ustawy o związkach wyznaniowych.

Wśród innych form nieuprawnionego wspierania kościołów wymieniłbym dotowanie remontów kościołów (szczególnie tych, które nie są zabytkami), przekazywanie majątku, zwolnienia podatkowe, opłacanie składek ZUS-owskich duchownych i inne. Proponowałbym stworzenie katalogu takiego wsparcia, zgodnie z regułami naukowymi, wraz z kwotami uszczupleń budżetowych państwa i samorządów,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
29-10-2013MałyskaEpiskopat i godność dziecka
Kościół w jakiś szczególny sposób upodobał sobie dzieci. Wręcz do nich lgnie...
Tym razem przedstawiciele episkopatu wraz ze swoimi "ekspertami" ds. bioetyki zajęli się problemem poczęcia! To teraz szczególnie interesuje kościół.
Potężne umysły kościoła zajmowały się technikami prokreacyjnymi. Brylował... znawca bruzdy dotykowej ks. Franciszek Longchamps de Berier. Debatowali też biskup Józef Wróbel, jeden z członków zespołu ds. bioetyki i podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Michał Królikowski. Co ciekawe ten ostatni (dawniej harcmistrz ZHP, a dzisiaj wiceminister) jest przeciwnikiem związków partnerskich. Publikował między innymi artykuły w "Więzi" i "Tygodniku Powszechnym".
Odkrycia kościelnych mędrców dokonane na opolskim zjeździe są rewolucyjne.
Według biskupa Wróbla chęć posiadania upragnionych dzieci, a poczętych In vitro, jest występkiem przeciw jego człowieczeństwu i godności. O godności dziecka decyduje przede wszystkim sposób poczęcia i uzyskania ... plemników!
wyborcza.p(*)lodnienia_in_vitro_nie_da.html
Cytat:
"W naturalnym akcie małżeńskim każde z małżonków czyni dla niego dar z siebie - mówił bp Wróbel. - A przy metodzie in vitro plemniki uzyskuje się od ojca w akcie samogwałtu, manipuluje się wielokrotnie organizmem matki, a dziecko zostaje zredukowane w tym procesie do roli produktu. Jego zdaniem takich zabiegów nie da się pogodzić z godnością dziecka."
Skąd u biskupa taka odraza do samogwałtu?..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)