Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
23-02-2013IronhidePapież przed Trybunałem Karnym w Hadze?
Robiłem porządki i trafiłem na wydrukowany niegdyś tekst pana Wendrychowicza: Papież przed Trybunałem Karnym w Hadze? www.racjonalista.pl/kk.php/s,1355
Przeczytałem raz jeszcze i zaciekawiło mnie, jak potoczyła się sprawa. W końcu minęło sporo czasu. Czy jest coś wiadomo na ten temat? Międzynarodowy Trybunał Karny analizuje zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, czy może je odrzucił?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
23-02-2013MałyskaRecenzent snów
"Ks. Mieczysław Puzewicz pisze na blogu, że miał sen, w którym Jezus w niebie wprowadził go do sali z samymi kobietami i powiedział: "To lesbijki. Moje siostry lesbijki". Tomasz Terlikowski ocenił, że jest to "homoherezja w wulgarnym wydaniu" - informuje TOK FM.
www.wprost(*)jach-i-lesbijkach-Homoherezja/
Fakt, że ksiądz widział lesbijki i gejów w niebie nie uszedł uwadze znamienitemu teologowi, znawcy i interpretatora pisma - red. Terlikowskiemu. Zajął się tym problemem na tyle skutecznie, że abp Budzik wezwał na rozmowę księdza marzyciela. Reakcja była natychmiastowa. Po rozmowie artykuł zniknął, ksiądz ukrył się przed mediami. natemat.pl(*)c-wolnosc-slowa-waszym-zdaniem
Czy to nie jest zabawne? Redaktor Terlikowski ostro skrytykował śniącego księdza i przypiął mu łatkę "homoheretyka". Homoherezja to nowo odkryta herezja. Wnioski z badań w tej materii ogłosił ks.dr hab. Dariusz Oko - wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Red. Terlikowski nie odpuszcza i poucza dalej: "Akt homoseksualny, tak jak samookaleczenie jest grzechem ciężkim. Biblia, ale także Tradycja Kościoła są tu całkowicie jednoznaczne. I sny, nawet jeśli przyśnią się one księdzu Puzewiczowi, nie mogą tego zmienić. A ksiądz jest, jako żywo od tego, by nauczać tego, czego naucza Kościół, a nie tego, co mu się przyśni"
Moim zdaniem Terlikowskiemu wcale nie chodzi o..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
23-02-2013mayolinaepiskopat zarzuca, autor odpowiada
nie długo trzeba było czekać na reakcję na książkę Ekke Overbeeka 'Lękajcie się'. Najpierw Michalik mówiący o ważniejszych problemach niż pedofilia, oraz rzecznik prasowy twierdzący, że autor używa manipulacji i nieprawdy. W najnowszym Dużym Formacie Gazety Wyborczej (wiem, sekcja dla płacących składki, stąd nie podlinkowywuję całego wywiadu) wywiad z autorem. Autor odpowiada na zarzuty rzecznika prasowego, podaje fakty i przy okazji komentuje postawę mediów:

[cytat] Rzecznik napisał, że imputujesz mu, jakoby on w ogóle negował istnienie pedofilii wśród kleru. I ubolewa, że nie skontaktowałeś się z nim ponownie, gdy w marcu 2012 roku polscy biskupi sformułowali nowe wytyczne, jak postępować w podobnych przypadkach. Teraz już informują zgłaszające się ofiary, że mogą iść na policję.

- To również nieprawda. Cytuję księdza Klocha, gdy mówi: "Znanych jest kilka przypadków, o których donosiły media, i to jest wszystko, co dotąd wiemy". Potem próbuję ustalić, co to może znaczyć "kilka".

Napisałem też o nowych wytycznych. Tylko podkreśliłem, że episkopat zrobił to dopiero na żądanie Watykanu, i że zaskoczyło mnie, iż odcina się w nich od jakiejkolwiek odpowiedzialności materialnej za krzywdy wyrządzone przez księży. Ksiądz rzecznik Józef Kloch stosuje metodę podważania mojej wiarygodności. Zanim napisał to oświadczenie, wysyłał mi SMS-y z pytaniami, na czyje zlecenie działam.

Obliczyłeś, że przez dziesięć lat od roku 2001, kiedy ukazał się w "Gazecie Wyborczej" artykuł..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
22-02-2013MałyskaBudowniczy Głódź
"Kościół Jana Pawła II, który ma stanąć na gdańskich Łostowicach, ma być wysoki na ponad 40 metrów (taką wysokość ma mieć jego wieża). Radni PO przygotowali projekt uchwały, która zgodę na budowę Kościoła ma uzależnić od wyniku konsultacji społecznych". www.wprost(*)e-Kosciol-wysoki-na-40-metrow/
Okazały kościół ma być dziękczynieniem za pontyfikat Jana Pawła II. Nie wszyscy mieszkańcy Gdańska są zadowoleni z tego pomysłu, a szczególnie z usytuowania zbyt blisko bloków mieszkalnych. Prezydent miasta Paweł Adamowicz (PO) usłużnie przekazał teren pod budowę z 99 procentową zniżką! To z kolei wzbudziło niezadowolenie gdańskich radnych. Dlatego radni PO chcą poprzedzić budowę kampanią informacyjną i konsultacjami. To kolejne koszty - 150 tysięcy złotych - poniesione przez podatników.
Czy prezydent Pawłowicz nic nie słyszał o kłopotach finansowych diecezji gdańskiej?
"Hipoteka gdańskiej Archikatedry Oliwskiej i siedziba archidiecezji gdańskiej jest obciążona na ponad 21 mln zł. To dług pozostały po aferze z wydawnictwem Stella Maris. W zeszłym tygodniu sąd nakazał kurii zwrot 6,7 mln zł niesłusznie wypłaconych odsetek przez urząd skarbowy".www.tvn24.(*)azona-na-21-mln-zl,307632.html
Wpisu w hipotece księgi wieczystej archidiecezji gdańskiej dokonał Kredyt Bank. Robert Damski, rzecznik Rady Izby Komorniczej w Gdańsku gorliwie jednak zapewnił, że obiekty,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
20-02-2013MarcinKPytanie teologiczne

Czytając sobie ten artykuł naszła mnie pewna refleksja. Otóż imć metropolita Teofan rzekł mianowicie:

Cytat:
Na końcu apelu metropolita wyraził wdzięczność Bogu, że zachował mieszkańców Czelabińska i regionu od cięższych konsekwencji katastrofy.


W tym samym artykule nieco poniżej:

Cytat:
Ponad 1100 rannych, duże straty materialne

Podczas piątkowych wydarzeń rannych zostało 1147 osób, wśród których jest 259 dzieci. Do szpitala trafiło 51 osób, w tym 13 dzieci. Dwie osoby są ciężko ranne. Jedną z nich - kobietę ze złamanym kręgosłupem - w sobotę samolotem ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych przetransportowano do Moskwy, do specjalistycznej kliniki.

Władze obwodu czelabińskiego podały, że w regionie fala uderzeniowa po wybuchach uszkodziła około 3 tys. domów mieszkalnych, 361 szkół i przedszkoli oraz 34 szpitale i przychodnie lekarskie. Powierzchnię rozbitych szyb oszacowano na 170 tys. metrów kwadratowych. Całość strat materialnych oceniono na ponad 1 mld rubli (około 33 mln dolarów).


Pytanie brzmi - kiedy na boga można się tak po ludzku wk...ć? Czy można jakoś ocenić kiedy być wdzięcznym, a kiedy przesadza?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
20-02-2013chesterxochroniarz gwałcicieli raczył wybaczyć przeciwnikom.
Dla tych, którzy jeszcze nie rozumieją, dlaczego niektórzy są antyklerykałami:
Katolicki kardynał, który przez lata chronił księży-pedofilów, raczył na swym blogu łaskawie wybaczyć strasznym bezbożnikom, wypowiadającym się negatywnie na jego temat.
Tego człowieka nie da się inaczej nazwać jak śmi*ć!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
19-02-2013MadameDeVoltaireordalia
Jakiś już czas temu kiedy uczyłam się powszechnej historii prawa naszła mnie pewna myśl dotycząca wpływu Kościoła na prawodawstwo w średniowieczu. Stwierdziłam, że żeby być sprawiedliwym przyznać im trzeba parę punktów, między innymi za dążenia do eliminacji ordaliów-sądów bożych-jako środka dowodowego. Za chwilę jednak naszła mnie inna myśl, a mianowicie-czy nie oznacza to, że są małej wiary? Nie wierzą, że Bóg ma rzeczywiście możliwość ingerowania w proces i że może sprawić, że jednak komuś nic się nie stanie kiedy włoży ręce do wrzątku po łokieć, albo że ten, który mówi prawdę wygra pojedynek? Sądzą, że miłosierny Bóg pozwoli skazać niewinnego na rozczłonkowanie?

W podobnym tonie była odpowiedź użytkownika zohen na jeden z moich wątków, która jest już stara (prawie rok ma chyba), ale tak mnie kiedyś rozbawiła, że pamiętam ją do tej pory, może się nie obrazi, że ją tu przytoczę:
"...cud nad Wisłą", "obrona Jasnej Góry", powódź...., takich przykładów bożej przydatności i realnej pomocy mamy w historii "od metra". Ale dziwię się, że już w żadnym z państwowych dokumentów tej rangi, co np. "Strategia obrony RP" z tej pomocy nie skorzystano. Pomyślmy jakby poważnie i po bożemu zabrzmiał np. temat posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego: "Rola i zadania Najświętszej Panienki Jasnogórskiej w obronie południowych rubieży Polski". Albo: "Zestawienie modlitw i świętych wykorzystywanych na poszczególnych szczeblach administracji publicznej w sytuacji zagrożenia powodziowego"

Pewnie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
19-02-2013ratusSemantyka
Śledząc i uczestnicząc w dyskusjach stricte religioznawczych, stwierdzam, że powszechne jest pomieszanie pojęciowe, brak rozróżnienia pomiędzy wiarą, religią, klerykalizmem i ateizmem. Ja to porządkuję tak:

1. Wiara w Boga Stwórcę. Funkcjonuje na poziomie filozoficznym, w odniesieniu do powstania Wszechświata. Ateiści i Fizycy twierdzą, że nikt nie wie, "co było grane" przed Big-Bangiem, który rozwinął się w nasze Universum, a Deiści głoszą, że ktoś to wie, a mianowicie Bóg Stworzyciel, bo nie tylko wie, ale Big-Bang spowodował. Rzecz jest niefalsyfikowalna, ale filozofia dzięki temu jeszcze długo będzie miała pole do popisu.

2. Wiara w Boga Władcę. Na poziomie ludycznym, Bóg Bezosobowy, który stworzył Wszechświat, a potem poszedł się zajmować swoimi sprawami, przeistoczył się w Boga osobowego - Władcę, który na bieżąco ma oko na swoje dzieło - Ludzkość, a szczególnie na sposób tejże ludzkości się rozmnażania. Bóg ów miłuje swoje stworki i z tej miłości obiecuje srogo się policzyć z tymi, co w Niego nie wierzą.

3. Religia - to przyjecie za prawdę pakietu zakazów i nakazów, które jakoby ustanowił Bóg Władca (Bóg teistyczny) i za pośrednictwem swoich ludzi - Kapłanów - przekazał reszcie ziemskiej populacji do ścisłego przestrzegania, pod rygorem strasznych kar za życia i po śmierci. Religia jest największym i najskuteczniejszym sposobem psychomanipulacji, jaki ludzie wymyślili w celu władania innymi ludźmi.

4. Kler. Kasta (mafia) ludzi, którzy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 50 (przedawniony)
19-02-2013skierasPrzykazania ważniejsze od pedofilii ?!?!
temat powiązany z głównym niusem dnia ale film na tyle mną wstrząsną iż stwierdzilem ze nalezy sie oddzielny wątek

www.tvn24.(*)mi-niz-pedofilia,305740,s.html

Pieronek stwierdził wprost. Potrzeba kontroli przestrzegania przykazań jest ważniejszy od tego iż ktoś jest pedofilem...

zamurowało mnie po obejrzeniu tej wypowiedzi...

czy za takie wypowiedzi nie należą sie jakies prawne konsekwencje???
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
18-02-2013romaroRoger Mahony
Choć Roger Mahony od 2011 roku nie jest już arcybiskupem Los Angeles, to cały czas pozostaje jednym ze 177 kardynałów elektorów, którzy w marcu będą wybierać nowego papieża. Obecność Mahony'ego na tej historycznej uroczystości nie podoba się wiernym oraz jego następcy, bowiem duchowny jest oskarżany o krycie księży pedofilii z jego archidiecezji.


Ja odnosząc się do powyższego fragmentu powiem więcej - Roger Mahony nie tylko będzie wybierał nowego papieża, on nowym papieżem może zostać. Co, jeśli duch święty wskaże właśnie jego? Nie zbadane są przecież wyroki boskie. Odchodzi papież, który krył pedofilów, a jednak okazał się być wielkim, więc, czy niemożliwym byłoby, gdyby wielkim okazał się również Roger Mahony?
Każdy człowiek zasługuje, by dać mu szansę. Czuwający duch święty odmienia osobę zasiadającą na papieskim tronie. Wierni, nie skreślajcie człowieka, bo nie od was zależy czyje ręce będziecie całować i przed kim klękać. Waszą rolą jest całować, klękać i datkami ten urząd wspomagać.

natemat.pl(*)jedzie-wybierac-nowego-papieza

Na Frondę chciałem to wrzucić ale jest sens?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)