Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 81 (przedawniony)
15-11-2008PablossJak ich powstrzymać?
Witam wszystkich. Ostatnimi czasy możemy wiele usłyszeć oraz przeczytać o przejmowaniu przez Kościół Katolicki szeregu dóbr materialnych. Pazerne ręce kościoła obłapują całą Polskę, począwszy od Gdańska, a skończywszy na jakiejś zapadłej wiosce niedaleko granicy z naszymi południowymi sąsiadami. Rząd przymyka oczy i udaje, że nie widzi jak pod płaszczykiem Komisji Majątkowej dokonuje się kolejnego rozbioru Polski, tym razem przez okupanta watykańskiego. Czy wobec tego mamy jakąkolwiek realną sznasę aby przerwać ten proces? Czy dojdzie do sytuacji, że kościół odzyska to wszystko co było jego własnością w średniowieczu, a więc tym samym czy będziemy chłopami pańszczyźnianymi u plebanów? Jest to oczywiście tak czarny scenariusz jak sutanna naszych okupantów ale widząc co się wyprawia w naszym kraju trudno dostrzec światełko w tunelu. Nawet my, którzy niejako nie identyfikujemy się z "czarną mafią" bezpośrednio i pośrednio zapewniamy im dobrobyt, gdyż poprzez prawne i światopoglądowe luki w ustawodastwie nasze pieniązki, które mają pracować dla nas (i naszą przyszłość) wpływają do kościelnych krucht, gdzie służą jako wynagrodzenia dla katechetów, emeryturki i renty dla nierobów-księży, na budownictwo sakralne, na KUL, caritas i wiele innych "bożych dzieł", które ani nas grzeją ani chłodzą. Jak wobec tego dać "po łapach" rządzącym, żeby naszej krwawicy nie przejadali ci, którzy fizycznie pracują tylko wtedy, gdy objadają się na odpustach bądź niosą monstrancję podczas bożego ciała?..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
14-11-2008Henryk_PDlaczego Adam opuścił Raj?
Dobry Bóg stworzył Ziemię, a później wszystko, co na niej żyje.
Ciągle miał jednak jakiś niedosyt.
Stworzył dinozaury, i okazało się że są jakieś wielkie i kanciaste, a na dodatek niezgrabne i tratują mu jego ulubione ziółka.
Pomyślał sobie: cholerne gady, no ! Dowaliły się do moich ziółek i se robią jaja. Walnął więc pięścią i gady zniknęły.

Próbował więc znowu, i znowu, i ciągle coś było nie tak:
a to garbaty wielbłąd, a to spasiony hipopotam, a to kudłaty i cuchnący niedźwiedź, o leniwcu już nie wspomnę, bo się słabo robi.
Aż tu nagle, przez przypadek, jako jeden z modeli małpy, przyszedł na świat stwór o krzywych nogach, kłaczastych plecach , śmierdzącym oddechu z upodobaniem notorycznie grzebiący swymi grubymi paluchami w nosie.

Na początku Stwórca nie zwracał na niego uwagi, ale z czasem zaczęło go dziwić, że goła małpa przegania patykiem słonie, kradnie mód pszczołom, a nawet wypina tyłek na lwa, siedząc na drzewie i dłubiąc palcem w nosie.

I tak mijały lata, a Bóg coraz bardziej przywiązywał się do stwora z wiszącym pod brzuchem pędzlem.

Wziął go więc na bok i powiedział :
- będziesz się naaaazywaaaał... yyy... nooo... jakby taam... burak... nie ! yyyyyy... ziemniak, nie... aaaa, o mam !! Adam, i będziesz moją małpą... nie, człowiekiem w Edenie. Możesz se tu łazić, rządzić, zresztą widzę, że i tak ci to dobrze idzie i w ogóleeee... wszystkiego pilnować, tylko pamiętaj nie niszcz moich ziółek !!!

Adam, ( bo tak go od teraz nazywano) popatrzył, podłubał w nosie, po..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
13-11-2008m_m_r_eSprzeciw wobec cenzury religijnej
Witam wszystkich serdecznie.

W związku z ostatnimi działaniami środowisk katolickich, postulującymi restrykcyjne stosowanie prawa chroniącego uczucia religijne, prowadzące w konsekwencji do wprowadzenia cenzury religijnej i ograniczenia wolności słowa przez katolicką większość (omawiana ostatnio w mediach sprawa Focusa, który zamieścił "ubierankę" Jezusa na swoich łamach), które są popierane przez osoby publiczne takie jak Jan Pospieszalski, Wojciech Cejrowski, Joanna Najfeld, Piotr Semka i Robert Tekieli, postanowiłem zorganizować pewnego rodzaju reakcję. Nie ma zgody mojej i zapewne większości zgromadzonych tu osób do ograniczania w taki sposób wolności człowieka. Chichot historii jest taki, że postulaty te są jakby żywcem wzięte z niektórych działań aparatu komunistycznego, który również zabraniał szydzenia i krytykowania swoich czerwonych bożków, z czym przecież środowiska prawicowe się nie zgadzały. Widać tu najzwyczajniejszą w świecie moralność Kalego. Jeśli nas cenzurują, to źle, jeśli my cenzurujemy, to dobrze. Nie ulega wątpliwości, że każdy człowiek jako istota wolna ma prawo do posiadania i głoszenia własnych sądów, nawet jeśli mogą one urazić innych. Taka jest cena demokracji, a jest ona, jak mówi politologia, rządami większości z poszanowaniem praw mniejszości z naciskiem na to ostatnie. Art. 196 Kodeksu karnego dyskryminuje osoby o poglądach ateistycznych, agnostycznych i innych niezwiązanych z religią, co jest niezgodne z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 59 (przedawniony)
12-11-2008stilgarOdpowiedź Kościoła na apostazję
News z onetu : wiadomosci.onet.pl/1833269,11,item.html

Cytat:
Dokument o zasadach postępowania w przypadku formalnego wystąpienia z Kościoła przyjęli biskupi uczestniczący w 345. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Białymstoku.

Jak mówił w na konferencji prasowej sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik, dokument jest "dostosowaniem do polskich realiów" zasad wydanych przez Papieską Radę ds. Tekstów Prawnych 2 lata temu. Kierowany jest do osób ochrzczonych i precyzuje m.in. postępowanie w przypadku porzucenia religii na rzecz innej lub żadnej (apostazja) czy odrzucenia zasady zwierzchnictwa papieża (schizma).


Widać akty apostazji zostały dostrzeżone przez KK...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
12-11-2008pszczołaJoszua był synem Miriam
Według żydowskiej tradycji Joszua był synem Miriam . Jego ojcem nie był Józef , chłopiec jednak urodził się , kiedy Miriam była małżonką Józefa . Tego rodzaju dziecko staje się Mamzerem , podlega ono rozlicznym restrykcjom , jest osobą przeklętą do końca swojego życia . To jest tradycja żydowska . Natomiast ja uważam , że Jezus nie był Mamzerem , ponieważ posiadał cielesnego ojca , a imię ojca Juda Galilejczyk . Szymon ( Piotr ) i Jakub są młodszymi braćmi Jezusa , wobec niezbitego faktu , Jakub i Szymon byli synami Judy Galilejskiego ( alias Judy z Gamali ) , a ponadto byli obydwaj braćmi Jezusa , czyli ,że Jezus też był synem Judy Galilejskiego . Ostatni argument , że Piotr i Jakub są synami Judy z Gamali , znajduje się w Homiliach Klemensa , apokryfie wywodzącym się z Pisma Pierwotnego , innego apokryfu z II wieku pochodzenia syryjskiego zajordańskiego , przypisywanego Klemensowi Rzymskiemu , bezpośredniemu uczniowi Piotra . W Homiliach Klemensa jest taki dziwny ustęp , sprzeczny z Ewangeliami kanonicznymi : „ Piotr rzekł : Bo ja i Andrzej , brat zarazem z ciała , jak i w Bogu , nie tylko wychowaliśmy się jako sieroty , ale z powodu ubóstwa i ciężkiej sytuacji już w dzieciństwie przyzwyczailiśmy się do pracy . Teraz łatwo znosimy trudy podróży „ ( Klemens Rzymski : Homilie Klemensa , XII , VI ) . Szymon Piotr i Andrzej zostali wcześnie sierotami , ponieważ ich ojciec Juda został skazany podczas buntu , okresu spisu . A to zaprzecza istnieniu..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
01-11-2008darloveJak ich powstrzymać - dodatek
Wyciagnalem to z Onetu. Warto zacytowac. Przepraszam, ze tekst jest bez akapitow, ale naprawde nie mam czasu na poprawianie. Wazniejsze dla mnie jest, co gosc napisal, niz jak to jest wylozone.

Przeczytajcie jak kościół i kler rozgrabia naszą Polskę:

Gigantyczny majątek, o obszarze przekraczającym dwudziestodwukrotnie wielkość Watykanu, wart kilka miliardów złotych sprezentowało państwo Kościołowi krakowskiemu po 1989 r. Na ekskluzywnych kamienicach i działkach komercyjnych kler zbija kolejne złote fortuny.Ustawa o stosunku państwa do Kościoła z 1989 r. otwarła duchowieństwu wrota do ziemskiego raju przepychu i bogactwa. Dzięki niej kler rzymskokatolicki (a de facto państwo Watykan) stał się najbogatszym właścicielem w Polsce. Różnymi drogami do jego przepastnych kas wciąż płyną gigantyczne majątki warte dziesiątki miliardów złotych, nowych złotych. Komisja Majątkowa, władze miast i województw rozdają polską ziemię. Ciągle nowe przywileje, ulgi i darowizny pompują kiesę finansowego olbrzyma. Patrzy na to wszystko biedny Polak...Jak Polska kocha Kościół - a Kościół pieniądze, najwyraźniej widać w stolicy sutannowego biznesu,czyli w Krakowie. Nie na próżno mówi się o nim `mały Rzym', czy `Świętogród'. To najgęściej zaludnione księżmi i zakonnikami miasto w kraju. Bo też najwięcej jest tu kościołów i zakonów, w przeliczeniu na jednego podatnika... tj. katolika Po prostu - polski Watykan. Jakby tego było mało, po 1989 r. krakowskim przewielebnym spadła manna z nieba w postaci ponad..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
30-10-2008SzarekŚwiadek Jehowy jako wychowawca w szkole, jego prawa i obowiązki
Jestem dyrektorem małej szkółki wiejskiej, do której uczęszczają wyłącznie dzieci katolickie. Wychowawcą i nauczycielem klasy 0-I( oddział łączony) jest Pani Wyznania Jehowy.Od wielu lat staram się tolerować zachowanie nauczycielki. A problem polega na tym, że Pani odmawia realizowania takich treści programowych jak:Obrzędy i tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia,Świętami Wielkanocnymi,obchody Świąt Narodowych np. 11 Listopada,uroczystości i tradycji rodzinnych jak: Dzień Matki, Dzień Babci itp. twierdząc ,że jest to pogwałcenie jej praw i odmiennych przekonań religijnych.Proszę mi powiedzieć- czy ma prawo, skoro uczestniczy na radach pedagogicznych i wspólnie podejmujemy uchwałę o realizacji tych treści w programie wychowawczym szkoły i w innych dokumentach szkolnych? Szanuję Pani wychowawczyni przekonania, ale obowiązuje ją jako nauczyciela podstawa programowa, a zresztą uczy dzieci ,jak wspomniałam, katolickiez,z małej wioski, w której tradycje religine siegaja głęboko i są silnie zakorzenione.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 67 (przedawniony)
30-10-2008MałeckiNa lekcji Religii
Witam! jestem tu nowy wiec może się przedstawię
Artur, takie moje imie od roku jestem ateistą a chyba od zawsze antyklerykałem, teraz mam 17 lat,

ostatnio la lekcji religii przytrafił mi się incydent z księdzem.
a mianowicie sytuacja wyglądała tak:

jak to na każdej katechezie na początku jest modlitwa, jak to mam w zwyczaju, w czasie jej trwania zawsze stoję trzymając ręce za plecami bądź oparte na ławce. zawsze szanując innych modlących się, po skończonej modlitwie ksiądz zaczął przedstawienie:

K: dlaczego się nie modlisz? nie umiesz czy ci się nie chce? ( trochę poirytowanym głosem)
Ja: nie umiem.
K: To jak nie umiesz to co ty tutaj robisz? proszę wyjdź.
J: uczęszczam na lekcje w szkole, chyba mogę?
K: ale to lekcja katolicka jakiego ty wyznania jesteś?
J; jestem ateistą ( i teraz się zaczęło)
K: to wypitalaj mi stąd!!( już bardzo poirytowany) ty jesteś bez wyznania.
J: (spokojnym głosem) nie wyjdę ponieważ płace podatki i mam prawo uczęszczania na lekcje w szkole publicznej, na każde lekcje.
K: ale my ciebie tu nie potrzebujemy. a ateizm zaprzecza wszystkiemu, ty w nic nie wierzysz.
J: ale ja i tak nie wyjdę, a ja wierze w racjonalizm, to jest mój sposób postrzegania świata a nie wiara w boga, bo dla mnie jego nie ma.
K: (nie wiedząc co powiedzieć w końcu coś wydusił z ironią w głosie) noo aleś to pięknie powiedział no gratuluje. tak w ogóle jak ty się nazywasz jaka parafia? zostaniesz wypisany z akt parafialnych.
J: proszę bardzo!

na tym się skończyło. teraz trochę..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 48 (przedawniony)
22-10-2008lotrekPapież wiecznie żywy
Miesiąc październik kojarzył mi się zawsze z hasłem "październik miesiącem oszczędzania" kiedyś szeroko propagowanym przez naszą telewizję publiczną. Do czasu... od kilku lat bowiem w tym pięknym jesiennym miesiącu nasza TVP lansuje z uporem godnym lepszej sprawy naszego (niestety) rodaka JP2. Kilka dni temu był "Dzień Papieski", za kilka dni będzie 30 rocznica pontyfikatu, nawet w TVP Info w programie "Młodzież kontra..." zaproszono dominikanina (ks. prof.) z Krakowa, by "przesłuchiwać" go na temat "wielkości" nasze rodaka. Telewizja aktualnie jest "kacza", ale i za Kwiatkowskiego nie było lepiej. Ogólnonarodowy "bzik" podgrzewany przez media z upływem lat nie mija, chociaż wbrew nadziejom Kościoła nie powstało jakieś nadzwyczajne pokolenie JP2. To dzięki telewizji papież jest wiecznie żywy i nawet, jak jego truchło pokrają na kawałki i roześlą, jako relikwie po polskich parafiach, dalej będzie żywy. Widocznie tak już ma. I ciągle różne katolickie "autorytety", różni parafialni znawcy, kruchtowi eksperci mówią o naukach, które głosił papież. Nam i światu. Niestety, nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tych "nadzwyczajnych" naukach, czy uczył czegoś więcej niż każdy klecha na lekcjach religii? Czy głosił coś nowego, czego jeszcze ja i inni nie słyszeli, czy też powtarzał jak katarynka ciągle to samo ? Teologiem w przeciwieństwie do Ratzingera był marnym, zresztą czasu na to nie miał. Będąc jednym z krakowskich biskupów zamiast pogłębiać teologie, zabiegał o dobre układy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
18-10-2008Henryk_PSen?
Rok 2012
Jak co ranka obudziły mnie dzwony bijące we wszystkich 4 kościołach
znajdujących się w pobliżu mojego domu. W ramach porannej gimnastyki
zrobiłem stały zestaw ćwiczeń wzmacniających ciało i duszę. Po 50
klęknięć na lewą i prawą nogę, 100 klęknięć na oba kolana, 20 dziękczynnych skłonów w pas i 10 padnięć z 5 sekundowym leżeniem krzyżem.
Po zmówieniu obowiązkowej porannej modlitwy, umyłem się i zjadłem
codzienne postne śniadanie, dziękując Bogu, że po opłacie tacowego mam jeszcze za co jeść.
Następnie zrobiłem krótki rachunek sumienia, nawiązując do dzisiejszego
rozkładu zajęć. Jak to dobrze, że ksiądz dobrodziej tak dba o mnie bym
się nie nudził. Dzięki niemu już wcześniej wiem co mam robić w wolnych
chwilach, ku Chwale Najwyższego.
Ubrałem się w ostatni wzór mundurku zatwierdzonego przez panującą nam
Eminencję, notabene bardzo wygodnego, w którym równie swobodnie można chodzić do pracy w upalne dni, jak i klęczeć w chłodnym Kościółku i pobiegłem na przystanek. Po drodze wymieniałem ze znajomymi radosne
Szczęść Boże.
Wsiadłem do katolickiego tramwaju, bilety droższe ale za miesięczny mam
rozgrzeszenie. Wykupując na wszystkie linie mogę dodatkowo w piątek jeść
mięso.
W pracy byłem jeszcze na kilka minut przed wspólną modlitwą i
odśpiewaniem Hymnu Dziękczynnego dla naszego pracodawcy, firmy z państwa Watykan noszącej nazwę nomen omen Watykan i Sp. tzn. spółka
z moim księdzem dobrodziejem.
Och, jak ten nasz dobrodziej dba o mnie, chyba sobie w przerwie..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)