Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
12-05-2019MaxGolonko3Dodatkowe obowiązki onkologii z powodu zachowań kleru
Seks analny zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór odbytu. Dlatego w statystykach szpitalnego leczenia tej choroby jest nadreprezentacja męskich homoseksualistów oraz ... duchownych. Polacy wierzą w boga, w którego nie wierzą liczni duchowni opowiadający o tym bogu. Oddający się grzeszeniu w tej sferze bez wahania. Takie zakłamanie to świństwo. Ludzie tak postępujący to moralne świnie. Przepraszam za obrażenie tego zacnego gatunku zwierząt niejako nieumyślnie.

Miłego
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
09-05-2019ArminiusKilka myśli "co nie nowe"???
Leszek Jażdżewski - naczelny redaktor "Liberte" - w przemówieniu na Uniwersytecie Warszawskim stwierdził - między innymi:

"Ten kto szuka transcendencji i absolutu w Kościele, będzie zawiedziony, ten kto szuka moralności w Kościele, nie znajdzie jej. Ten kto szuka strawy duchowej w Kościele, wyjdzie głodny. Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody - mówił Jażdżewski w emocjonalnym wystąpieniu.
Redaktor naczelny "Liberté" nie przebierał w słowach: Dziś agendę tematów dnia układają nam czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami będą wstanie zdobyć władzę nad duszami Polaków. Ale rywalizacja na inwektywy i złe emocje z nimi nie ma sensu, dlatego że po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się w końcu, że świnia to lubi. Trzeba zmienić zasady gry."

Po jego wystąpieniu rozpętała się burza. Jażdżewskiego odsądzono od czci i wiary. I zrobili to także ludzie mający - zdawałoby się - krytyczny stosunek do kościoła. A przecież krytyka kościoła zaprezentowana przez redaktora "Liberte" - jakkolwiek ostra - jest przecież jak najbardziej zasadna i akuratna. Czy ci którzy żachnęli się na Jażdżewskigo to bezbrzeżni ignoranci, czy może raczej hipokryci, może osoby o mentalności niewolnika, który mając świadomość swojego statusu - nie jest jednakże w stanie podjąć..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
08-05-2019ArminiusCzy nastąpi dekanonizacja Jana Pawła II???
"Wracając samolotem ze swej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Franciszek opowiedział historię z udziałem swoich poprzedników – Jana Pawła II oraz Benedykta XVI (jeszcze jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Josepha Ratzingera). Media na całym świecie od razu podchwyciły tę opowieść, donosząc, iż Franciszek swym wystąpieniem de facto obciążył Jana Pawła II winą za tuszowanie afer związanych z nadużyciami seksualnymi wśród duchownych.
W tym kontekście od kilkunastu lat w niektórych mediach, zarówno w Polsce, jak i na świecie, coraz częściej obiektem krytyki staje się postać Jana Pawła II. Jego osobę próbuje się wiązać ze skandalami homoseksualno-pedofilskimi, których skutki mocno dziś dotykają Kościół. To właśnie jemu stara się przypisać odpowiedzialność za tolerowanie i tuszowanie tego typu afer. Na dowód tego podaje się fakt, że za jego pontyfikatu olbrzymią karierę w Kościele zrobili kapłani, którzy zasłynęli później z prowadzenia podwójnego życia, jak np. prymas Austrii kardynał Hermann Groer czy założyciel Legionu Chrystusa ks. Marcial Maciel Degollado.
Krytycy przedstawiają trzy możliwe warianty, jaki był stosunek papieża do tego rodzaju przypadków. Pierwszy zakłada, że Jan Paweł II wiedział o wszystkim, ale (cytuję jednego z komentatorów, prof. Arkadiusza Stempina):
„jak każdy duchowny, bez własnej rodziny i dzieci, Karol Wojtyła nie potrafił dogłębnie i w pełni odczuć potwornego bólu rodziców dowiadujących się, że ich dziecko zostało zgwałcone..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
27-03-2019Al-qatoleekGender
Słowo to pierwszy raz usłyszałem parę lat temu, przy okazji nowej kampanii środowisk katolickich. Tak się składa już z historią kościoła, że jak nie ma jakiegoś wroga, to trzeba go sobie znaleźć. Teraz padło na Gender. Tyle lat żyłem (40) i nie słyszałem tego słowa, że aż zacząłem szukać w Internecie co ono oznacza. Skoro Kościół ma nowego wroga, to może się przyłączyć. I oto, za Wikipedią:

Gender (ang. gender, czyt. dżender; płeć kulturowa, płeć społeczna, płeć kulturowo-społeczna, płeć/rodzaj, czasami także jako płeć psychologiczna lub psychiczna[1]) – jest to suma cech osobowości,zachowań, stereotypów i ról płciowych, rozumianych w danym społeczeństwie jako kobiece lub męskie, przyjmowanych przez kobiety i mężczyzn w zakresie danej kultury w drodze socjalizacji, niewynikających bezpośrednio z biologicznych różnic w budowie ciała między płciami, czyli dymorfizmu płciowego.

No to z tego co widzę, to największym bastionem gender jest właśnie Kościół Katolicki.
Tam role, ze względu na płeć są precyzyjnie określone. Kobieta wyżej wała nie podskoczy w hierarchii kościelnej.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
12-02-2019ArminiusMonachomachia - czyli zakonnice jako seksualne niewolnice???
Papież przyznał, iż w kościele rzymsko - katolickim istnieje nie tylko problem molestowania seksualnego o podłożu homoseksualnym ale także patologia heteroseksualnej eksploatacji zakonnic przez księży i kleryków, która w skrajnych przypadkach sprowadza się do seksualnego niewolnictwa. Franciszek ujawnił, iż jego poprzednik na watykańskim stolcu zmuszony był z powodów jak wyżej rozwiązać całe zakonne zgromadzenie żeńskie - z powodów jak wyżej zasygnalizowane. Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

"Pope Francis has admitted that clerics have sexually abused nuns, and in one case they were kept as sex slaves.
He said in that case his predecessor, Pope Benedict, was forced to shut down an entire congregation of nuns who were being abused by priests.
It is thought to be the first time that Pope Francis has acknowledged the sexual abuse of nuns by the clergy.
He said the Church was attempting to address the problem but said it was "still going on"."


www.bbc.com/news/world-europe-47134033
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
08-02-2019ArminiusPodmiotowość dziecka a neutralnosć religijna organów władzy
Sprawy mają się ogólnie tak:

"Rodzice 9 letniej dziewczynki są rozwiedzeni. Dziecko mieszka z ojcem a z matką widuje się kilka razy w miesiącu. Ojciec nie chce aby jego córka uczęszczała na religie, matka chce. Matka zapisuje córkę na katechezę a następnie ojciec ja wypisuje. Trwa to kilka lat.Dziewczynka nie chce chodzić na lekce religii.
Toczy się sprawa o ograniczenie praw rodzicielskich matce dziewczynki i do tego czasu sąd rodzinny nakazał, aby dziecko uczęszczało na religię.
Dziewczynka przed sądem wyznała że nie wierzy w Boga i religię i nie chce chodzić na katechezę. Podpisał przygotowane przez ojca oświadczenie w tej sprawie. Zgodnie z art. 194 kodeksu karnego "Kto ogranicza człowieka w przysługujących mu prawach ze względu na jego przynależność wyznaniową albo bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Spragnionych większej ilości szczegółów odsyłam do: malydzienn(*)eligii-czy-to-zgodne-z-prawem/

Tymczasem pozwolę sobie wyrazić następującą opinię.

Primo, dziecko ma jednak pewną podmiotowość - którą, jeżeli to tylko możliwe, należy szanować. Secundo, skoro dziecko nie chce, ojciec nie chce, a matka ( z którą dziecko, mieszkając u ojca, widuje się kilka razy w miesiącu) chce - to z prostej arytmetyki wynika, iż sąd nie powinien jej przymusić do uczęszczania na lekcje religii. Tertio, w tekście podlinkowanym funkcjonuje pojęcie "Sąd". Ale za nim kryje się konkretna..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
07-02-2019MaxGolonko3W Islandii 100% ludzi do lat 24 nie wierzy ani w piekło ani w Jahwe
Jaką drogą i u nas dojść do tego?

"Czy ateista musi być antyklerykałem? Nie, ale często bywa. Zwłaszcza w krajach, gdzie pozycja Kościoła jest silna. Mariusz Agnosiewicz, założyciel portalu Racjonalista, tłumaczy to tak: "Antyklerykał oznacza tego, który jest przeciw klerowi. Niby jest to zgodne z postawą racjonalisty, ale niezupełnie. Albowiem deklarowanie się jako antyklerykał niesie ze sobą złe skojarzenia i banalizuje stosunek racjonalisty względem religii i Kościoła. Racjonalista nie odchodzi od Kościoła, dlatego że ksiądz to zdzierca i rozpustnik. Nie odchodzi nawet dlatego, że dostrzega sprzeczności w Biblii. Nie, on odchodzi dlatego, że jego rozum wzbrania się przed przyjęciem prawd religijnych, odrzuca nonsens i nierealne mrzonki".

Agnosiewicz dystansuje się od antyklerykalizmu prymitywnego, fanatycznego; od czytelników, którzy przysyłają mu zdjęcia pieska robiącego kupę na zdjęcie ojca Rydzyka, czy takich, którzy chcą wystrzelać wszystkich księży. A jednocześnie przyznaje, że antyklerykalizm wynika logicznie z ateizmu: "Nie podzielam przekonań Kościoła, zatem jestem przeciwko jego wpływowi na życie publiczne i wychowanie, czyli jestem przeciwny klerykalizacji państwa"."

www.polity(*)olskiego-antyklerykalizmu.read

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
26-01-2019ZetetykA to dobre :))
Abp Paetz koncelebrował mszę mimo zakazu Watykanu. Kuria usuwa zdjęcia.
Arcybiskup senior Juliusz Paetz, który został oskarżony o molestowanie kleryków i księży, koncelebrował wczorajszą mszę w czasie pogrzebu ks. prałata Mariana Lewandowskiego. Paetz ma jednak zakaz uczestnictwa w kościelnych uroczystościach - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Kiedy w 2016 roku duchowny zapowiedział swój udział w uroczystościach z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski, Watykan ostro zareagował.
"Ojciec Święty zdecydowanie ponawia zaproszenie do życia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy" - przypomniał nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

ALEŻ OSTRA REAKCJA!!!!!
SKRUCHA I MODLITWA - CHYBA MNIE ROZERWIE ZE ŚMIECHU!!!

więcej
wiadomosci(*)azu-koncelebrowal-msze/gw3yrkg
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
07-01-2019ZetetykUsunięcie macicy - dobra wiadomość dla katolików
Usunięcie macicy jest moralnie dopuszczalne? Watykan rozwiewa wątpliwości.
Kwestia poddawania się kobiet zbiegowi usunięcia macicy (tzw. histerektomii) w środowiskach katolickich wzbudzała sporo kontrowersji. 3 stycznia Watykan zajął oficjalne stanowisko w tej sprawie. Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła, iż z punktu widzenia wiary katolickiej usunięcie macicy jest moralnie dopuszczalne, gdy narządy rodne kobiety nie są w stanie chronić płodu do chwili porodu, czyli pełnić swojej naturalnej funkcji prokreacyjnej.

więcej
kobieta.on(*)n-rozwiewa-watpliwosci/qhq12f4

A teraz pokrótce przedstawię stanowisko moralne Kościoła od XVII- XIX wieku. Jest dobra okazja, ponieważ pasuje do meritum. Kościół obwieścił w XVII wieku, że dusza wstępuje w zarodek w momencie poczęcia. Takie rozstrzygnięcie ma wielkie znaczenie jeśli bowiem dusza wciela się w momencie zapłodnienia , to jajo jest odtąd ludzka osobą ( przynajmniej w zarodkowej postaci). To stąd zrodziła się bardzo stanowcza postawa katolików wobec aborcji i badań embrionalnych. W obu przypadkach zostaje zabita ich zdaniem osoba. W czasie XVII- XIX wieku nauczanie Kościoła stało się w tej kwestii coraz bardziej szczegółowe, by ostatecznie zabronić wszelkich form aborcji z wyjątkiem tych, które są skutkiem ubocznym określonych sytuacji terapeutycznych. np; usunięcie macicy dotkniętej rakiem czy ciąży w jajowodzie. Aborcja nie jest w tym przypadku celem zasadniczym , a jedynie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
07-01-2019ZetetykOFIARY MSZALNE
Czytając Kodeks Prawa Kanonicznego , zwróciłem uwagę na jedno - o jest ich więcej- pozorowane logiką ,a w rzeczywistości zaprzeczenie lub wypaczenie. Wskażę na tego niekonsekwencje.

OFIARY MSZALNE

" Kan. 947 - Od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu."

Następne , jak na ironię - dosłownie następne dwa kanony precyzują i bliżej określają na czym ta transakcja polega. Nawet nie chodzi o pozory, ale przeciwnie, chodzi o jawność transakcji.

" Kan. 948 - Należy odprawić oddzielnie Msze św. w intencji tych, za których została złożona i przyjęta ofiara, nawet niewielka.

Kan. 950 - Jeśli ktoś składa pewną sumę pieniędzy na odprawienie Mszy św., nie określając ich liczby, należy ją ustalić biorąc pod uwagę wielkość ofiary, ustaloną w miejscu zamieszkania ofiarodawcy, chyba że zgodnie z prawem należy domniemywać, iż inna była jego intencja."

_______________________________________________________


Czyli transakcja wymienna. Ba! Wielkość MA ZNACZENIE. Dobra materialne za "dobra duchowe". Jeżeli to ma być dobrowolna ofiara , czyli datek - to nie występowałaby INTENCJA. Jednak w praktyce parafianie płacą , do czego są też zachęcani, za ofiarę mszalną ,w zamian wybierają intencję. Kodeks prawa kanonicznego (kan. 945–958) zobowiązuje proboszczów i rektorów kościołów do prowadzenia szczegółowych zapisów dotyczących ofiar. Zapisy te powinny zawierać informacje o przyjętych intencjach, wysokości złożonych ofiar oraz o czasie odprawienia..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)