Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
19-04-2026Andrzej B. Izdebski (Bogusławski)Tezy Świeckiego Państwa
.

Rafał Betlejewski

Świat pogrąża się w chaosie dzięki reaktywacji religijnej ciemnoty w średniowiecznym wydaniu. Nie mamy chyba wątpliwości, że ci dwaj - i cała gama innych - przerażających idiotów dorwała się do władzy dzięki ludziom, którzy na co dzień chodzą do kościołów, klepią różańce i mają jak najlepsze intencje?

Donald Trump w 2016 roku zdobył około 81% głosów białych ewangelikalnych protestantów. W 2020 to nadal ok. 76%. Jego poparcie nie spada poniżej 36%, gdyż tylu jest w Stanach twardogłowych chrześcijan.

W Polsce Karol Nawrocki wyrósł na gruncie obrony wartości katolickich, wspierany przez miłe starsze panie, przerażone atakiem ideologii LGBT i wegetarian. Panie, które dbają o rodzinę, gotują rosołki i wysyłają pieniążki na Licheń, zagłosowały na patusa z siłowni, który ukradł staruszkowi mieszkanie.

O ironio, ten mechanizm opiera się na demokracji - i działa mniej więcej tak:

1. System demokratyczny gwarantuje wolność zrzeszania się wszystkim graczom - także tym, którzy gardzą demokracją i wzywają do jej obalenia.

2. Wolność religijna zapewnia swobodę funkcjonowania światopoglądom nienaukowym, antydemokratycznym, które hołdują przesądom średniowiecznym i tworzą fałszywy obraz świata. Te doktryny zawłaszczają dla siebie wartości ogólnoludzkie, takie jak rodzina, tradycja, etos pracy, patriotyzm, a kompromitują wszelkie dążenia wolnościowe.

3. Wolność słowa gwarantuje możliwość rozpowszechniania propagandy populistycznej, kłamliwych teorii spiskowych, fake..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 46 (przedawniony)
01-04-2026reszta jest milczeniemDlaczego Kościół walczy z demokracją
Emancypacja ludzi to koniec bezkrytycznego przyjmowania przez nich religijnych dogmatów i interpretacji woli boskiej przez Kościół. To wolność słowa, wolna prasa i rozdział Kościoła od państwa. Dlatego dla Kościoła demokracja stanowi jeszcze większe zagrożenie od autokracji, bo z autokratycznym reżimem można się jakoś pod stołem dogadać, a jak nie to zyskać łatwo sympatię ludzi wspierając ich w dążeniu do jego obalenia i najlepiej zastąpienia innym, bardziej im przyjaznym. Z demokracją się pod stołem dogadać nie da, bo w demokracji nie ma jednego stołu, okrągłego czy innego, nie ma jednego urzędu czuwającego nad tym co się publikuje, o czy mówi w radio czy pokazuje w wieczornych wiadomościach, bo i nie ma jednych wiadomości. Demokracja jest więc dla nich o wiele bardziej niewygodna i trudniej im w niej funkcjonować, stąd tak wielu duchownych zaczyna z czasem działać przeciwko niej popierając grupy i liderów obiecujących coraz większą kontrolę nad społeczeństwem... oczywiście dla dobra innych, ojczyzny, rodziny i przede wszystkim w imieniu tego czy innego boga.

Niektórzy politycy wykorzystują te obawy duchowieństwa przymilając się mu, albo po prostu przekupując zdobywają jego poparcie i sympatię ludzi. Duchowieństwo zaczyna ignorować złe strony tych polityków i ich antydemokratyczne nastawienie tłumacząc swój wybór wyborem mniejszego zła. Rzecz w tym, że to tylko z pozoru wybór mniejszego zła, podczas gdy wybierają właśnie to większe, tylko że dobrze się maskujące. Oni też jednak..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
08-03-2026Lolek_SalambekKonstruktywna krytyka wobec instytucji kościelnych.
Na instytucje jaką jest dowolny Kościół (nieważne czy Rzymsko-katolicki czy jakikolwiek inny na przykład jakiś odłam Kościoła Protestanckiego) patrzeć można w wielu różnych przekrojach - na przykład w takich:

1. Obszar wierzeń
Mam tutaj na myśli to co ja określam mianem dogmatów danej religii: np. w Kościele Katolickim: wiara w jednego Boga w Trójce Świętą; wiara w zmartwychwstanie Chrystusa, dekalog i tak dalej i tak dalej.

2. System wartości
Każdy Kościół niejako co do zasady lansuje określone wartości - myślę że to jest "nieoczywista oczywistość" 😊 .
Nawiasem mówiąc w Kościele Katolickim jeśli chodzi o wartości nie odpowiada mi:
* podejście do seksualności człowieka;
* kwestia celibatu;
* to, że jest przekazanie "czcij ojca swego i matkę swą" a nie ma przekazania "bądź dobry dla swoich dzieci"
* podejście do kobiet - przykładowo na podstawie poniższego linka (cytat):
kobieta.wp(*)t-o-powodach-7251776233019776a
Zobaczyłam, jak niesprawiedliwie Kościół traktuje kobiety. One mają być służącymi i tyle. Na samym szczycie hierarchii są księża, którzy mają kontakt z Bogiem, później mężczyźni, a na samym końcu kobiety.

3. Kościół jako struktura oraz organizacja społeczna
Tutaj będę się trzymał przykładu Kościoła Katolickiego.
Może najpierw spozycjonuje jeszcze siebie w tym kontekście: jest agnostykiem; nie jestem wrogiem ani żadnej religii ateistycznej ani tez ateizmu; jestem również dość antykleryk..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
23-02-2026haish"perła w koronie polskiego katolicyzmu"
wydarzenia(*)-wierzcholek-gory,nId,22602215

"- To kolejny wstrząs w polskim Kościele, ale nie wiadomo, ile jeszcze ich potrzeba, żeby nastąpiło skuteczne zerwanie omerty, czyli zmowy milczenia - przyznaje ks. Kobyliński.

Zauważa, że diecezja tarnowska jest "perłą w koronie polskiego katolicyzmu". To wyjątkowy region, bo jest tam największa liczba księży i najwyższy w Polsce poziom praktyk religijnych. - Z drugiej strony widzimy, że gdy chodzi o skandale, to tam chyba wszystko jeszcze przed nami, a sprawa biskupa Jeża to wierzchołek góry lodowej. Zastanawia mnie fakt, że w ostatnich kilkudziesięciu latach właściwie nikt z tej diecezji publicznie nie wypowiadał się na temat pedofilii klerykalnej. Czyli mamy tam strach albo jakieś zupełne niezrozumienie problemu - analizuje ks. Kobyliński.

Wspomina, że przełom w Kościele katolickim nastąpił 25 lat temu, czyli w maju 2001 roku, kiedy Watykan wprowadził dla wszystkich biskupów na świecie obowiązek przekazywania wszystkich wiarygodnych informacji dotyczących pedofilii klerykalnej bezpośrednio do Rzymu. - To była mocna decyzja Watykanu, żeby zerwać zmowę milczenia. Niestety, ten dokument w Polsce praktycznie nie został zauważony, trafił właściwe do kosza - wspomina ks. Kobyliński.

Pytamy, jak to możliwe? - To zagadka, bo mieliśmy wtedy przecież polskiego papieża, w Warszawie ambasadorem papieża był Polak, w związku z tym to Polska powinna być przykładem dla świata,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
03-02-2026haishtrójca, trójcą - a wątroba też 'osoba' :))

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
12-01-2026haishNowa nie świecka tradycja
Fan klub 'haratania w gałę'
sportowefa(*)asnej-gorze-race-poszly-w-ruch

"Prezydent Nawrocki przywitał kibiców, krzycząc 'czołem kibice'. Odpowiedzieli: 'czołem Panie Prezydencie'. Film już skasowano z profilu prezydenta. Być może było im jednak wstyd przed żołnierzami czy policjantami... Gwardia przyboczna Prezydenta?" - dopytuje minister Kierwiński."

sport.inte(*)tak-z-obozu-tuska,nId,22507329
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
02-01-2026romaroKryminalna historia chrześcijaństwa
Trzy osoby, w tym jedna z zakonnic, zostały zatrzymane po interwencji policji w Domu Pomocy Społecznej we Wschowie. Jedna z osób usłyszała zarzuty za znęcanie się psychiczne i fizyczanego nad osobami małoletnimi nieporadnymi ze wzglądu na upośledzenie umysłowe. Dwie osoby usłyszały zarzuty za zmuszanie do określonego zachowania. Osoby zatrzymane usłyszały już zarzuty. Postępowanie ma charakter rozwojowy, więc można się spodziewać, że zarzuty usłyszą kolejne osoby.

Dom Pomocy Społecznej we Wschowie prowadzony jest przez Zgromadzenie sióstr świętej Elżbiety od 1961 roku. Jest to placówka dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Mieszkańcami domu są przede wszystkim dzieci o znacznym stopniu niepełnosprawności, które nie chodzą i nie mówią, dlatego też Dom świadczy usługi dla osób wymagających całodobowej opieki.

Dosłownie kilka dni temu sąd wydał wyrok wobec dwóch byłych pracownic Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Siostry zakonne odpowiadały za znęcanie się nad małoletnimi podopiecznymi z niepełnosprawnościami. W placówce dochodziło do wiązania, zamykania w klatkach i bicia. Jednej z zakonnic sąd wymierzył karę 4 lat więzienia, drugiej 3 lata.

W obu ośrodkach mamy do czynienia z jednym z najpoważniejszych przestępstw przeciwko wolności i nietykalności osobistej - szczególnie dlatego, że ofiarami są osoby małoletnie i nieporadne, czyli najbardziej bezbronne.
Dzieci są pod szczególną ochroną prawa - zarówno polskiego, jak i międzynarodowego (Konwencja o prawach..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
16-12-2025haishIslamista z KUL

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
05-12-2025Lolek_SalambekRodzimowiercze Związki Wyznaniowe w Polsce w XXI wieku.
W Polsce zarejestrowane sa cztery Koscioly wyznań rodzimowierczych czyli ruchów religijnych odwołujących się do rekonstrukcji wierzeń i praktyk dawnych Słowian sprzed chrystianizacji.

Dalsze informacje na te tematy będą na podstawie Chatu GPT.


Najstarszym spośród nich jest Rodzimy Kościół Polski (RKP).
Najważniejsze informacje na temat Rodzimego Kościoła Polskiego:
• RKP powstał w 1995 roku jako legalnie zarejestrowany Związek Wyznaniowy.
• RKP opiera się na rekonstrukcji słowiańskiej religii pogańskiej,
• RKP deklaruje, że nie odtwarza religii Słowian „1:1”, lecz reinterpretuje i rozwija ją, dostosowując do współczesności.
• Liczba wyznawcow tego Kosciola to około 3500.


W Polsce sa jeszcze trzy ruchy rodzimowiercze.


1. Rodzima Wiara — formalny Związek Wyznaniowy, założony w 1996 roku.
W spisie powszechnym 2011 roku organizacja „Rodzima Wiara” została zadeklarowana przez około 300 wyznawcw.


2. Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy „Słowiańska Wiara” — zarejestrowany oficjalnie w 2009 roku. W raporcie z 2014 odnotowano 544 członków.


3. Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich „Ród” — stosunkowo nowy związek - ZWRP „Ród” dopiero niedawno został oficjalnie zarejestrowany (2024 rok), i oficjalne statystyki nie podają liczby jego wyznawcow trudno oszacować te liczbe.


Oprócz formalnych związków [b]istnieje..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
27-11-2025Lolek_SalambekOkragly Stol a Papiestwo.
Czytalem kiedyś taka oto historyjke z zycia wzieta autorstwa Pana X.
Pan X wychowal się na Slasku Cieszynskim, jego Rodzina była mocno religijna - była to rodzina protestancka (jak wiele w tamtym mikroregionie).
Szczególnie z Protestantyzmem utozsamiala się Babcia Pana X, ktora w 1989 roku była już osoba mocno wiekowa; natomiast Pan X był wówczas już dojrzałym mezczyzna.

Po powolaniu rzadu T.Mazowieckiego w roku 1989 miał miejsce taki oto dialog miedzy Panem X a jego Babcia:
- Babcia slyszala, ze w Polsce odsunięty został od władzy PZPR a do władzy doszla Solidernosc?
- wiesz Wnuczku - to mnie nie interesuje - gdybys mi powiedział, ze upadlo Papiestwo wtedy bym się tym zainteresowala.

S pozdravem

Wojownik Stokrotka
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)