Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 28 (przedawniony)
18-05-2006Radosław NiedzielskiPłytkość wiary w polskim Kościele katolickim
Witam,
Po przeczytaniu kilku cytatów zamieszczonych za podstronie "Kościół i Katolicyzm" dowiaduję się, że polski katolicyzm jest płytki. Jakim cudem zatem ten naród o tak płytkiej wierze wydał człowieka tak wybitnego i głęboko wierzącego jak Karol Wojtyła (przypominam, że przełamał on "monopol" wśród biskupów Rzymu, był pierwszym spoza Włoch i Francji). Przecież musiał się wychowywać wśród ludzi z równie płytką wiarą jak i on sam.
Innym przykładem może być Stefan Wyszyński. Kolejnym Faustyna Kowalska. Mógłbym również wymienić kilkunastu innych świętych.
Zatem są to tylko odosbnione przypadki, czy ten serwis zawiera treści subiektywne i tendencyjne?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
18-05-2006PiotrEwangelia św. Tomasza
Dlaczego Ewangelia Św. Tomasza została odrzucona przez kościół i nie wchodzi w skład Bibili ? Przecytałem tą ewangelię i zastanawiam się czemu ona jeszcze tam nie jest ? Być może opisuje prawdę , tylko że kościoł nie dopuszcza do siebie takiej myśli .
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
12-05-2006jareklandNachalność ewangelizacji.
W pewnym gdyńskim kościele odbyła się procesja dookoła świątyni. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie pewien drobny, z pozoru, szczegół. Otóż procesja ta miała miejsce o 01.30 (tak, tak: w nocy) i to ze śpiewami, w dodatku, emitowanymi przez głośniki.
Wolność każdego kończy się tam gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby. Ta reguła obowiązuje wszystkich, bez wyjątku (także KRK). O czym zapomnieli organizatorzy procesji.
To wydarzenie rzeczywiście miało miejsce w nocy z soboty na niedzielę.
Naprawdę się dziwię że nikt nie wysłał tam policji.
Uważam że takie fakty należy ewidencjonować i pietnować społecznie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
12-05-2006BalkowskiUczniowie będą musieli chodzić na religię?
Polski Episkopat zgłosił rządowi propozycję, by uczniowie musieli uczęszczać na religię lub etykę. Obecnie uczniowie lub ich rodzice mogą decydować o nieuczęszczaniu na żaden z tych przedmiotów.

Więcej np. pod wiadomosci.onet.pl/1297573,11,item.html

Wiem że pewnie zaraz podniosą się głosy w obronie projektu że niby owym sformułowaniem "lub etyki" daje pewną możliwość wyboru. Nie jest to jednak wg mnie istota zagadnienia, bo przede wszystkim i po pierwsze Episkopat nijak się powinien mieć do programów szkolnych.
Po drugie ewentualne przyjęcie tego projektu oprócz innych skutków ubocznych spowoduje też że (1) albo mimo magicznego "lub etyki" będzie faktyczny przymus chodzenia na religię albo też (2) żeby możliwość wyboru była rzeczywista trzeba będzie zatrudnić ileś tam tysięcy etyków od zaraz (na koszt podatnika, nie Episkopatu oczywiście).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
12-05-2006ZygaApostazja - zapytanie
Znalazłem juz jakiś czas temu na tej stronie artykuł o apostazji. W sumie juz jakis czas temu też o tym myślałem ale.... Moja mama mogła by tego nie przeżyć (bywa w kościele przy każdej okazji i taka informacja to prawie jak by powiedziec że jej dziecko to demon). A wiadomo że jak pojawi sie ksiądz po koledzie to pomimo iż jestem dorosłym człowiekiem ta sprawe pod moja nieobecność poruszy. Na samym fakcie występowania z kościoła i cofania chrztu tak bardzo mi nie zależy bo nie ma to dla mnie żadnego znaczenia.
Wpadłem wiec na inny pomysł.
Czy podpierajac sie ustawą o ochronie danych moge wymagać wymazania moich danych z listy i nie brania ich pod uwagę w statstykach motywyjac to tym że nie chodze do kościoła itp. ?
Domniemam że efekt był by taki sam lub podobny tylko na piśmie wyglada to troszke mniej dramatycznie
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
10-05-2006frag4Ewangelie powstały w II w. -- polemika do komentarza.
Komenatarz:
wierząca - uwierzcie:
Co to za idiotyczna strona. nie obrazajcie ludzi wierzących i nie wypisujcie klamliwych rzeczy o których nie macie zielonego pojecia!!juz nie takie tęgie głowy próbowały rozgryżć chrzescijanstwo ale sie nie udało wiec poprostu uwierzcie,bo innej drogi nie ma. Amen. za duzo ludzi w to wierzy zeby miala to byc nieprawda.chyba nie watpicie w wielkość umysłu JP2? gdyby to co piszecie bylo prawdą to wierzyli by tylko głupcy i ludzie ciemni,a tsk nie jest
Polemika:
1) To że czegoś nie udało się zrobić do dzisiaj, nie oznacza że nie jest to możliwe do wykonania. Więc po prostu nie uwierzymy, bo jest inna droga.
2) Zbyt wiele osób wierzy.. no tak. Na przykład cała Polska, która swego czasu została ochrzczona ze względów politycznych.. i w której ludzie wierzą, bo ich rodzice wierzą..
Miliony much nie mogą się mylić, prawda?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
08-05-2006TrepekWpływ Benedykta na społeczeństwo niemiecko-języczne.
Zastanawiam się czy Benedykt będzie miał równie wielki wpływ na Niemców, Austriaków itd. co Jan Paweł na Polaków? Bo to ,że miał na nas nie podlega wątpliwości. Chodzi mi oczywiście o wpływ tzw. "moralny"( cokolwiek dla kościoła to znaczy). Z jednej strony miał u nas lepsze warunki. Uchodził za wybawiciela spod jarzma komunizmu, no i grunt był podatniejszy -Polacy jako jeden z najbardziej katolickich narodów. Zacząłem sie nad tym zastanawiać bo ostatnio dużo się słyszy o nansilających się protestach biskupów niemieckich w różnych sprawach. W niemczech zakazali puszczania "Popetown" bo obraża uczucia, w Austrii nie zezwolili na wizję drogi krzyżowej polskiej artystce( nie pamiętam imienia- tej od genitaliów na krzyżu) bo obraża uczucia, i tak się właśnie zastanawiam czy tego nie będzie coraz więcej? Co Wy na to?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
07-05-2006fleurtłumaczenie Biblii
Witam,
Za jakie Waszym zdaniem można uznać najwierniejsze tłumaczenie Biblii?
I jeszcze jedno pytanko: jeśli coś podczas soboru było uchwalane to była to kolejna interpretacja Bibli czy coś zmieniano w treści i dostosowywano do nowego pomysłu?
Czy znacie może jakąś dobra książkę na temat I soboru nicejskiego (to był chyba początek końca)?
pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
06-05-2006Nie_MiraDzisiaj dzień św. Floriana, patrona wszystkich strażaków
CHWILA
Czasem wystarczy ta ulotna chwila,
By dostrzec w oczach iskierkę nieznaną.
Łapiesz ją w locie, jakby twoja była,
Chowasz głęboko jak podarowaną.
Tworzysz budowlę, iskrą ją oświetlasz.
Iskra się w płomień gorący przemienia.
Jasno jest wokół, a ty sobie śpiewasz,
Płomień gorący wypala wspomnienia...
Aby podtrzymać tej jasności chwilę,
Wrzucasz do ognia to, co spalić można.
Ogień już wielki, widać go na milę.
Lepiej uważać, podchodzić z ostrożna...
Pobliskie drzewa w tym ogniu spłonęły,
Popiół z nich został, nie szumią już wcale...
A gdzie jest płomień?... Wiatry w niego tchnęły -
Zimno i wilgoć... Zasyczał on z żalem...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 55 (przedawniony)
05-05-2006PatriciaJak to jest z seksualnością osób, ktore obowiązuje celibat?.
Nie, nie szukam sensacji, zadałam to pytanie gdyż jeśli:
ludzka seksualnośc ma się realizowac w miłości małżeńskiej. (wg wiary)
jak z ta seksualnością radza sobie księża czy zakonnice?
i jakie argumenty przemawiaja ZA utrzymaniem celibatu?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)